Rosja

14.06.2021

Rosja i Stany Zjednoczone zwiększyły liczbę głowic jądrowych pod kontrolą operacyjną

Bartłomiej Cięszczyk

Według nowego raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), całkowita liczba rozmieszczonych głowic nuklearnych od 2020 roku wzrosła o 105 do 3825. Jednocześnie około 2 tysiące z nich znajdowało się w stanie wysokiej gotowości. Prawie wszystkie należały do ​​Rosji i Stanów Zjednoczonych.

„Całkowita liczba głowic w światowym arsenale wojskowym wydaje się rosnąć, co jest niepokojącym sygnałem, że trend spadkowy charakteryzujący światowe arsenały nuklearne od zakończenia zimnej wojny dobiegł końca”  - napisano w raporcie sztokholmskiego instytutu.

SIPRI podaje, że Rosja zmniejszyła całkowitą liczbę głowic o 120, w tym w siłach operacyjnych, przechowywanych, oczekujących na demontaż lub wycofanych z eksploatacji. Jednocześnie raport wskazuje, że kraj ten „zwiększył swój całkowity wojskowy arsenał nuklearny o około 180 głowic”, głównie dzięki międzykontynentalnym pociskom balistycznym z wieloma głowicami, a także rakietom balistycznym na morzu. 
 

Analitycy SIPRI uważają, że zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone „wydają się przywiązywać coraz większą wagę do broni jądrowej w swoich narodowych strategiach bezpieczeństwa”.

SIPRI twierdzi, że Rosja i Stany Zjednoczone są jedynymi z dziewięciu mocarstw nuklearnych, które zmniejszyły swoje łączne zapasy o prawie 400 głowic. Jednak oba kraje zwiększyły liczbę głowic w siłach operacyjnych o około 50.

Instytut zauważa, że ​​na Rosję i Stany Zjednoczone przypada ponad 90 proc. światowej broni jądrowej, a oba państwa mają rozbudowane i kosztowne programy modernizacji broni jądrowej.

Liczba głowic na świecie:

Według SIPRI tylko USA, Rosja, Wielka Brytania i Francja mają w siłach operacyjnych głowice nuklearne. W Korei Północnej, według SIPRI, może być w sumie 40-50 głowic nuklearnych, ale nie ma na ten temat publicznie dostępnych danych. W 2019 roku organizacja oszacowała broń jądrową KRLD na 30-40 głowic.

SIPRI zauważa, że ​​siedem mocarstw jądrowych tworzy nowe systemy lub ogłasza takie plany. Wielka Brytania planuje zwiększyć swój arsenał ze 180 jednostek do 260, Chiny przechodzą zakrojoną na szeroką skalę modernizację i rozbudowę broni jądrowej. Ten sam trend występuje w Indiach i Pakistanie.   

Na podst. rbc.ru, kommersant.ru, sipri.org

 

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '2396/'