01.05.2018

Podatek VAT na Ukrainie

Andrii Popko

PODATEK OD WARTOŚCI DODANEJ (VAT) – to podatek pośredni, który wchodzi w skład ceny towarów oraz realizacji usług i jest wpłacany do budżetu państwowego Ukrainy.

Stawki podatku VAT na Ukrainie

Ogólna stawka tego podatku wynosi 20 proc..

Istnieją również stawki specjalne:

7 proc. – w przypadku dostarczania i wwożenia na Ukrainę poszczególnych artykułów medycznych;

0 proc. – w przypadku eksportu towarów, przy reeksporcie, w trybie handlu bezcłowego oraz niektórych innych przypadkach.

Jednocześnie istnieją operacje, które są całkowicie zwolnione od podatku od wartości dodanej. Np. wolnym od VAT jest eksport produktów spożywczych dla dzieci oraz asortymentu dla niemowląt. Zwolniona od spłaty VAT jest też działalność z zakresu zarządzania funduszami oraz papierami wartościowymi (prawami korporacyjnymi oraz derywatami).

Jak wyznaczyć sumę VAT jaka podlega spłacie

Pozytywna różnica między zobowiązaniami podatkowymi oraz kredytem podatkowym według bilansu miesięcznego stanowi sumę VAT, która podlega wpłacie do budżetu. Przy czym wyjaśnijmy dokładnie dane terminy:

§ Zobowiązanie podatkowe (podatek należny) – ogólna suma podatku naliczona płatnikowi za okres rozliczeniowy;

§ Kredyt podatkowy – suma, o jaką płatnik podatku ma prawo zmniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe za okres rozliczeniowy.

Dokument podatkowy („podatkowa nakładna”)

Dokument podatkowy pod nazwą „podatkowa nakładna” jest głównym dokumentem w relacjach między płatnikami VAT.

Przy realizacji dostawy towarów i usług płatnik podatku-sprzedawca jest zobowiązany sporządzić dokument podatkowy, zarejestrować go w odpowiednim rejestrze służby podatkowej (urzędu skarbowego) oraz wydać kupującemu na jego żądanie. Dla kupującego dokument podatkowy jest podstawą dla uznania kredytu podatkowego.

W niektórych przypadkach rejestracja dokumentu podatkowego w rejestrze służby fiskalnej może zostać wstrzymana do momentu wyjaśnienia prawomocności jego rejestracji.

Cechy rejestracji dokumentu podatkowego

Trzeba zauważyć, że w minionym roku służba fiskalna zaczęła wykorzystywać mechanizm wstrzymywania rejestracji dokumentów podatkowych w operacjach, co do których istniało podejrzenie, że były związane z rozpowszechnieniem się niezgodnego z prawem zwrotu podatku VAT. Dosyć często dokumenty podatkowe były automatycznie blokowane nawet w przypadku sumiennych płatników podatku, co doprowadzało do licznych przypadków łamania prawa podatników do uzyskania kredytu podatkowego.

Niedawno Rząd Ukrainy uregulował daną kwestię oraz uchwalił nowy system automatycznego blokowania dokumentów podatkowych, przez co istotnie udoskonalono mechanizm oraz kryteria dla wstrzymania rejestracji. Jak pokazuje praktyka, wśród sumiennych płatników podatku nie pojawiają się więcej problemy przy rejestracji.

Szczegóły płatności VAT dla nierezydentów oraz operacji z nierezydentami

W przypadku założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100 proc. polskim kapitałem, obowiązują ogólne postanowienia Kodeksu podatkowego Ukrainy, przewidziane dla płatników VAT.

W przypadku rejestracji Przedstawicielstwa nierezydenta jako płatnika podatku VAT również obowiązują normy Kodeksu podatkowego Ukrainy przewidziane dla płatników VAT.

W przypadku gdy nierezydent prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Ukrainy nie otwierając stałego przedstawicielstwa, prowadzenie rachunkowości operacji przeprowadzanych z takim nierezydentem charakteryzuje się kilkoma szczególnymi cechami.

Operacją dostawy towaru dla takich nierezydentów może być tylko wwóz towarów na obszar celny Ukrainy przez kupującego (rezydenta) dane towary, wobec którego powstaje zobowiązanie podatkowe VAT przy podawaniu deklaracji celnej w celu odprawy celnej takich towarów.

W przypadku świadczenia usług przez takich nierezydentów, jeśli miejsce świadczenia usługi jest położone na obszarze celnym Ukrainy, osobą odpowiedzialną za naliczenie oraz spłatę podatku do budżetu jest odbiorca usługi.

Opodatkowanie operacji dostawy usług przez nierezydentów na obszarze celnym Ukrainy

Dla usług świadczonych przez nierezydentów na celnym terytorium Ukrainy podstawą opodatkowania jest umowna (kontraktowa) wartość takiej usługi z wliczeniem podatków oraz opłat, z wyjątkiem podatku VAT, które są włączone w cenę dostawy. Wyznaczona wartość przelicza się na walutę narodową według kursu wymiany walut ustalonego przez Narodowy Bank Ukrainy w dniu powstania podatkowego zobowiązania.

Osobno należy podkreślić, że Kodeks podatkowy Ukrainy ustala osobne zasady opodatkowania usług, które są świadczone przez nierezydentów na obszarze celnym Ukrainy. W przypadku świadczenia usługi przez nierezydenta, dokument podatkowy jest składany przez zarejestrowanego na terytorium Ukrainy podatnika – kupującego (odbiorcę usługi).

Zwrot sumy podatku VAT z budżetu

Nierezydenci nie mają możliwości otrzymania zwrotu podatku VAT z budżetu. Zwrot VAT jest przewidziany jedynie dla płatników VAT zarejestrowanych na Ukrainie, jak np. spółki z o. o., spółki akcyjne, przedstawicielstwa.

Płatnicy VAT w przypadku zaistnienia w bilansie miesięcznym pozytywnej różnicy między podatkiem należnym i podatkiem naliczonym, mają prawo do zwrotu odpowiedniej sumy VAT z budżetu. Przeważnie taka różnica powstaje u eksporterów, którzy mają kredyt podatkowy przy kupnie lub produkcji towaru z VAT oraz nie mają zobowiązań podatkowych wynikających z dostawy towaru po stawce zerowej.

Realny termin zwrotu VAT z budżetu dla podatnika wynosi średnio nie więcej niż dwa miesiące.

Tekst ukazał się na blogu http://jakzalozycfirmenaukrainie.com. Andrii Popko - Starszy Partner ukraińskiej kancelarii prawnej PLP Law Group. Zajmuję się prawem korporacyjnym, w tym M&A, prawem inwestycyjnym, rynkiem kapitałowym, prywatyzacją oraz prawem handlowym.

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj