Kirgistan

15.07.2019

Naryn przeciwko chińskiej eksploatacji

Krystian Pachucki-Włosek

Mieszkańcy obwodu naryńskiego podjęli akcję protestacyjną przeciwko chińskiej spółce JhongjiMining specjalizującej się w wydobyciu złota.

 

15 lipca 2019 roku grupa około 70 osób zgromadziła się pod siedzibą władz obwodu. Celem zebrania było wyrażenie sprzeciwu wobec działań chińskiej firmy JhongjiMining. Główną przyczyną protestu były oskarżenia kierowane wobec  firmy o nieprzestrzeganie norm ekologicznych podczas eksploatacji złóż złota w kopalni Solton-Sary.

Trzon wśród protestujących stanowili rolnicy. Rolnicy oskarżyli firmę o regularne wypuszczanie szkodliwych substancji do pobliskiej rzeki w wyniku czego padło ponad 100 owiec i kilka sztuk bydła. Drugim powodem strajku stał się niezgłoszony wybuch w kopalni, którzy mógł doprowadzić do śmierci mieszkańców pobliskich miejscowości.

Zgodnie z kirgiskim prawem firma górnicza zobowiązana jest każdorazowo przy przeprowadzaniu takich akcji o zgłoszenie ich do władz terytorialnych, które zobowiązane są poinformować ludność miejscową. Protest był ogólnym sprzeciwem wobec działań chińskich w obwodzie, jak i w całym Kirgistanie.

Na podst. rus.azattyk.org


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '2004/'