19.02.2018

Liberalizacja ukraińskiego rynku giełdowego

Andrii Popko

Akcje zagranicznych emitentów na rynku ukraińskim. Kolejny krok w kierunku liberalizacji ukraińskiego rynku giełdowego i integracji do międzynarodowej przestrzeni finansowej.

*****

6 lutego br. weszła w życie decyzja ukraińskiej Komisji Papierów Wartościowych, która rozszerzyła listę zagranicznych papierów wartościowych zbywanych na wewnętrznym rynku Ukrainy. Warto zaznaczyć, że ta decyzja natychmiast znosi biurokratyczne procedury dopuszczenia do działania. Jeśli wcześniej konieczne było zbieranie stosów papierów w celu ubiegania się o dopuszczenie akcji zagranicznych, to teraz wystarczy wypełnienie zwykłego wniosku.

Wcześniej możliwość handlowania na ukraińskim rynku giełdowym miały firmy posiadające aktywa na Ukrainie, ale kaprysem losu i swoich akcjonariuszy lokowali akcje na giełdach w Warszawie lub Londynie. Ponadto obroty były ograniczone wyłącznie przez giełdy.

Obecnie ograniczenia zostały zniesione. I faktycznie, może rozpocząć się handlowanie akcjami każdej zagranicznej firmy na Ukrainie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jednak, aby akcje zagranicznych spółek mogły zostać handlowane na Ukrainie, konieczne jest, aby ukraińscy handlowcy, banki inwestycyjne kupowali je za granicą i wprowadzali na ukraiński rynek akcyjny.

Ten krok jest bardzo ważny w kontekście przyszłej reformy emerytalnej. W końcu pojawienie się niepaństwowych funduszy emerytalnych doprowadzi do popytu na jakościowe instrumenty z ich strony.

Tekst ukazał się na blogu http://jakzalozycfirmenaukrainie.com. Andrii Popko - Starszy Partner ukraińskiej kancelarii prawnej PLP Law Group. Zajmuję się prawem korporacyjnym, w tym M&A, prawem inwestycyjnym, rynkiem kapitałowym, prywatyzacją oraz prawem handlowym.

 

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '1888/'