Kazachstan

16.05.2023

Kazachstan: wzmocnienie współpracy gospodarczej z USA czy przebudowa polityki zagranicznej w stronę Zachodu?

mgr Katarzyna Skiert-Andrzejuk, dr Małgorzata Skiert

Od kiedy w dniach 28 lutego – 1 marca 2023 roku Sekretarz Stanu USA Antony Blinken złożył wizytę w Azji Centralnej – w Kazachstanie oraz Uzbekistanie – można zauważyć zmiany w kontekście aktywizacji działalności Stanów Zjednoczonych w obrębie sfery gospodarczej jak i „miękkiej” w tym regionie. Niewątpliwe sama Azja Centralna jest terytorium zderzających się wpływów rosyjskich i chińskich oraz w kontekście aspektów kulturowych wpływów tureckich. Jednakże obecnie rozpoczyna się nowy rozdział wpływów zachodnich w regionie, już od jakiegoś czasu widocznych w wydaniu dość ubogim i ukierunkowanym głównie na aspekty edukacji (np. wpływy Unii Europejskiej w kontekście szkolnictwa w Kazachstanie) oraz handlu. 

Według The Astana Times w trakcie spotkania z prezydentami Kasymem-ŻomartemTokajewem oraz Shavkatem Mirziyoyevem, Antony Blinkien podkreślił chęć rozszerzenia istniejącej do tej pory współpracy gospodarczej i edukacyjnej. Ponadto, Sekretarz Stanu USA skrytykował również agresywne działania Rosji i Chin w tym regionie oraz w Ukrainie, co spotkało się z brakiem wyraźnej odpowiedzi i zdystansowaniem się przywódców tych państw do amerykańskiej krytyki. Najistotniejszym wynikiem wizyty będzie stworzenie programu Economic Resilience in Central Asia Initiative (ERICEN), który skupi się na pogłębianiu współpracy gospodarczej (ze szczególnym naciskiem na handel) oraz wzmacnianiu edukacji w kontekście budowania szerokiej siatki sektora prywatnego. Informacje dotyczące niniejszego programu pojawiły się już na stronie internetowej Departamentu Stanu USA, gdzie czytamy, iż Stany Zjednoczone przekazały 25 milionów dolarów w roku budżetowym 2022 na dywersyfikację szlaków handlowych, zwiększenie inwestycji w regionie i zwiększenie możliwości zatrudnienia poprzez zapewnienie społeczeństwu Azji Centralnej praktycznych umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Stany Zjednoczone planują również przekazać 5 milionów dolarów na wsparcie regionalnych połączeń poprzez programy gospodarcze i energetyczne, na łączną kwotę 50 milionów dolarów w programach regionalnych. ERICEN ma trzy kluczowe filary: rozszerzanie szlaków handlowych, wzmocnienie sektora prywatnego, inwestowanie w ludzi poprzez szkolenia i edukację.

Co więcej, jak podaje The Astana Times drugie spotkanie administracji amerykańskiej i kazachskiej, które wskazuje na pogłębienie współpracy gospodarczej odbyło się 29 kwietnia 2023 – Premier Kazachstanu Alikhan Smailov spotkał się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Kazachstanie Danielem Nathanem Rosenblumem. Tematem spotkania były perspektywy zacieśnienia współpracy w sektorach energetyki, transportu i logistyki, rolnictwa, opieki zdrowotnej, edukacji i ekologii oraz relacje handlowe między Kazachstanem a USA. A. Smailov powiedział: „Obrót handlowy między krajami wzrósł o około 40 procent i osiągnął w ubiegłym roku 3,1 miliarda dolarów. Jednocześnie Kazachstan widzi znaczny potencjał do dalszego zwiększania wolumenu handlu i jest gotowy do zwiększenia eksportu 90 pozycji towarowych o 800 mln dolarów [tłumaczenie K. Skiert-Andrzejuk]”.

Analizując dane według Departamentu Stanu USA, Kazachstan jest 81. co do wielkości partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych, z łączną sumą 2,5 miliarda dolarów w handlu dwustronnym w 2021 roku. Firmy amerykańskie zainwestowały w Kazachstanie dziesiątki miliardów dolarów, koncentrując się na sektorze naftowym i gazowym. Według OECD kazachski eksport do Stanów Zjednoczonych objął 1,6 mld dolarów. Głównymi produktami eksportowanymi przez Kazachstan do Stanów Zjednoczonych były ropa naftowa (495 mln dolarów), rafinowana ropa naftowa (366 mln dolarów) i stopy żelaza (238 mln dolarów). 

Wydaje się zatem, iż współpraca gospodarcza pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kazachstanem będzie w kolejnych latach coraz głębsza i obejmująca szerszy wachlarz aktywności mocarstwa w regionie Azji Centralnej. Jednakże należy podkreślić, iż samo pogłębienie kooperacji nie oznacza zmiany kierunku rozwoju politycznego Kazachstanu, a najprawdopodobniej oznacza jedynie rozszerzenie bazy sojuszników gospodarczych.

mgr Katarzyna Skiert-Andrzejuk (Collegium Civitas)
dr Małgorzata Skiert (Akademia Wychowania Fizycznego, Filia w Białej Podlskiej)


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj