21.07.2019

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

4biz2.biz

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

Korzyści obejmują:

- Ostatnio, ze względu na obecną sytuację gospodarczą, nastąpił odpływ kapitału zagranicznego z kraju. Znacznie ograniczyło to konkurencję na rynku.

- Duża baza surowców

- Spora grupa docelowa. Ludność Rosji jest ogromna i zbliża się do 150 milionów mieszkańców.

- Dość niski poziom profesjonalizmu rosyjskich przedsiębiorców. Zagraniczna firma może zaoferować lepszy produkt / usługę, lepszą obsługę  za rozsądne pieniądze i będzie poza konkurencją

- Niskie koszty pracy, zwłaszcza w regionach. Duże zróżnicowane wynagrodzenia

 

Istniejące ograniczenia i wady rynku rosyjskiego

- Słaba, kontrolowana gospodarka

- Biurokracja. Częste kontrole organów regulacyjnych, postrzeganych z reguły jako presja. Ale jest to jedna z cech prowadzenia działalności w Rosji, o czym należy pamiętać.

- Brak zainteresowania biznesem u wielu gmin

- Przedłużający się kryzys i dewaluacja waluty krajowej

- Rosja wciąż jest nosicielem postradzieckiej ideologii

- Ogromna liczba firm o słabej reputacji

- Brak profesjonalnego personelu

- Brak bezpłatnych konsultacji. W Rosji, w przeciwieństwie do wielu krajów, nie ma jednego organu państwowego, który ułatwiłby otwarcie firmy.

 

Co jest potrzebne, aby otworzyć firmę w Rosji

Aby otworzyć firmę w Rosji, cudzoziemiec musi spełnić kilka warunków:

- Prawnie zamieszkiwać w kraju

- Uzyskać dokumenty rejestracyjne w miejscu pobytu lub zamieszkania

- Uzyskać pozwolenie na pracę lub patent, jeśli planuje zajmować określone stanowisko w firmie i nie posiadając zezwolenia na pobyt czasowy

- Konieczne jest wydanie kodu identyfikacyjnego przez organy podatkowe

- Apostil i wszystkie dokumenty notarialne muszą być przetłumaczone na język rosyjski

 

Rosyjskie ustawodawstwo zapewnia cudzoziemcom wiele form własności. Proponujemy rozważyć trzy najważniejsze z nich:

 

1. Działalność indywidualna. Indywidualna osoba prowadząca biznes bez zakładania firmy. Ten schemat służy do prowadzenia małych firm. Za wszystkie zobowiązania indywidualny przedsiębiorca odpowiada osobiście.

2. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma ma minimalny kapitał zakładowy (płatny gotówką, wielkość minimalnego kapitału zakładowego wynosi 10 000 rubli). Ograniczona odpowiedzialność, założyciele odpowiadają tylko kosztem udziałów w kapitale zakładowym. Po rejestracji taka firma uzyskuje status podmiotu prawnego z kapitałem zagranicznym, który rozszerza na nią wszystkie przepisy prawne (w tym gwarancje ochrony) dotyczące inwestycji zagranicznych.

3. Spółka akcyjna. Specyfiką tej spółki jest to, że kapitał autoryzowany staje się akcjami należącymi do akcjonariuszy. Akcjonariusze ponoszą odpowiedzialność za wartość swoich akcji i nie odpowiadają osobiście. Jest to z reguły przeznaczone dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Ta jednostka strukturalna nie będzie niezależnym podmiotem prawnym, ale oddzielnym działem spółki zagranicznej upoważnionej do pełnienia funkcji reprezentatywnych i biznesowych. Jednocześnie możliwość pracy w oddziale / biurze przedstawicielskim pojawia się dopiero po akredytacji.

 

Rejestracja firmy w Rosji

Procedura rejestracji firmy obejmie następujące kroki:

- Wybór nazwy organizacji lub firmy. Nazwa musi być unikalna, odzwierciedlać działalność firmy i nie zawierać nazwy władz federalnych i tym podobnych.

- Wybór legalnego adresu. Może być w miejscu siedziby firmy, w miejscu masowej rejestracji (za opłatą) lub w miejscu zamieszkania założyciela.

- Wybór rodzaju działalności zgodnie z OKVED (All-Russian Classification of Activities).

- Określenie wielkości kapitału zakładowego.

- Przygotowanie decyzji założyciela lub protokołu ze spotkania założycieli w sprawie utworzenia firmy.

- Przygotowanie memorandum stowarzyszenia, karty statutowej i innych dokumentów założycielskich.

- Przygotowanie i złożenie wniosku P11001 o przesłanie do rejestratora, podpisane i poświadczone notarialnie.

- Wypłata cła państwowego w wysokości 4000 rubli.

- Wybór systemu podatkowego.

- Weryfikacja, złożenie, podpisanie i złożenie dokumentów do urzędu. Termin rejestracji wynosi co najmniej 3 dni. W przypadku pozytywnej decyzji organ podatkowy przesyła na adres e-mail wnioskodawcy dokumenty dotyczące rejestracji w USRLE (jednolity rejestr osób prawnych) oraz dowód doręczenia organowi podatkowemu i statutowi wraz z notatką.

- Otwarcie rachunku bankowego organizacji, rejestracja osoby prawnej w PFR (fundusz emerytalny) i FSS (fundusz ubezpieczeń społecznych).

 

Proces tworzenia i rejestracji firmy w Rosji może trwać od 3 do 7 dni. Usługi mediacyjne za pomoc i założenie firmy w Rosji kosztują od 400EUR, w zależności od formy własności organizacji i pakietu dokumentów przedłożonych do rejestracji.

 

Podatki w Rosji

Pomimo oświadczeń urzędników główna część dochodów z działalności gospodarczej w Federacji Rosyjskiej idzie na opłacenie podatków. Jednocześnie wielu obcokrajowców zastanawia się, jak nierezydent może prowadzić działalność w Rosji. W rzeczywistości status założyciela niebędącego rezydentem wpływa jedynie na otrzymanie dywidendy. Sama firma, pomimo kapitału zagranicznego, będzie miała rezydencję rosyjską. Z reguły takie przedsiębiorstwo płaci:

1. VAT -20% (w wyjątkowych przypadkach 10%)

2. Podatek dochodowy od osób prawnych - stawka 20%

3. Podatek dochodowy od osób fizycznych - 13%

4. Odliczenia na ubezpieczenie społeczne i medyczne - 302% funduszu płac

5. Podatek od nieruchomości - 2,2%

6. Podatek od dywidend - 15%

 

4biz2.biz - jest portalem typu marketplace/ e-commerce skupiającym się na handlu zagranicznym, umożliwiając swoim użytkownikom zdobywanie nowych rynków oraz pozyskiwanie nowych klientów.


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj