21.07.2019

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

4biz2.biz

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

Korzyści obejmują:

- Ostatnio, ze względu na obecną sytuację gospodarczą, nastąpił odpływ kapitału zagranicznego z kraju. Znacznie ograniczyło to konkurencję na rynku.

- Duża baza surowców

- Spora grupa docelowa. Ludność Rosji jest ogromna i zbliża się do 150 milionów mieszkańców.

- Dość niski poziom profesjonalizmu rosyjskich przedsiębiorców. Zagraniczna firma może zaoferować lepszy produkt / usługę, lepszą obsługę  za rozsądne pieniądze i będzie poza konkurencją

- Niskie koszty pracy, zwłaszcza w regionach. Duże zróżnicowane wynagrodzenia

 

Istniejące ograniczenia i wady rynku rosyjskiego

- Słaba, kontrolowana gospodarka

- Biurokracja. Częste kontrole organów regulacyjnych, postrzeganych z reguły jako presja. Ale jest to jedna z cech prowadzenia działalności w Rosji, o czym należy pamiętać.

- Brak zainteresowania biznesem u wielu gmin

- Przedłużający się kryzys i dewaluacja waluty krajowej

- Rosja wciąż jest nosicielem postradzieckiej ideologii

- Ogromna liczba firm o słabej reputacji

- Brak profesjonalnego personelu

- Brak bezpłatnych konsultacji. W Rosji, w przeciwieństwie do wielu krajów, nie ma jednego organu państwowego, który ułatwiłby otwarcie firmy.

 

Co jest potrzebne, aby otworzyć firmę w Rosji

Aby otworzyć firmę w Rosji, cudzoziemiec musi spełnić kilka warunków:

- Prawnie zamieszkiwać w kraju

- Uzyskać dokumenty rejestracyjne w miejscu pobytu lub zamieszkania

- Uzyskać pozwolenie na pracę lub patent, jeśli planuje zajmować określone stanowisko w firmie i nie posiadając zezwolenia na pobyt czasowy

- Konieczne jest wydanie kodu identyfikacyjnego przez organy podatkowe

- Apostil i wszystkie dokumenty notarialne muszą być przetłumaczone na język rosyjski

 

Rosyjskie ustawodawstwo zapewnia cudzoziemcom wiele form własności. Proponujemy rozważyć trzy najważniejsze z nich:

 

1. Działalność indywidualna. Indywidualna osoba prowadząca biznes bez zakładania firmy. Ten schemat służy do prowadzenia małych firm. Za wszystkie zobowiązania indywidualny przedsiębiorca odpowiada osobiście.

2. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma ma minimalny kapitał zakładowy (płatny gotówką, wielkość minimalnego kapitału zakładowego wynosi 10 000 rubli). Ograniczona odpowiedzialność, założyciele odpowiadają tylko kosztem udziałów w kapitale zakładowym. Po rejestracji taka firma uzyskuje status podmiotu prawnego z kapitałem zagranicznym, który rozszerza na nią wszystkie przepisy prawne (w tym gwarancje ochrony) dotyczące inwestycji zagranicznych.

3. Spółka akcyjna. Specyfiką tej spółki jest to, że kapitał autoryzowany staje się akcjami należącymi do akcjonariuszy. Akcjonariusze ponoszą odpowiedzialność za wartość swoich akcji i nie odpowiadają osobiście. Jest to z reguły przeznaczone dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Ta jednostka strukturalna nie będzie niezależnym podmiotem prawnym, ale oddzielnym działem spółki zagranicznej upoważnionej do pełnienia funkcji reprezentatywnych i biznesowych. Jednocześnie możliwość pracy w oddziale / biurze przedstawicielskim pojawia się dopiero po akredytacji.

 

Rejestracja firmy w Rosji

Procedura rejestracji firmy obejmie następujące kroki:

- Wybór nazwy organizacji lub firmy. Nazwa musi być unikalna, odzwierciedlać działalność firmy i nie zawierać nazwy władz federalnych i tym podobnych.

- Wybór legalnego adresu. Może być w miejscu siedziby firmy, w miejscu masowej rejestracji (za opłatą) lub w miejscu zamieszkania założyciela.

- Wybór rodzaju działalności zgodnie z OKVED (All-Russian Classification of Activities).

- Określenie wielkości kapitału zakładowego.

- Przygotowanie decyzji założyciela lub protokołu ze spotkania założycieli w sprawie utworzenia firmy.

- Przygotowanie memorandum stowarzyszenia, karty statutowej i innych dokumentów założycielskich.

- Przygotowanie i złożenie wniosku P11001 o przesłanie do rejestratora, podpisane i poświadczone notarialnie.

- Wypłata cła państwowego w wysokości 4000 rubli.

- Wybór systemu podatkowego.

- Weryfikacja, złożenie, podpisanie i złożenie dokumentów do urzędu. Termin rejestracji wynosi co najmniej 3 dni. W przypadku pozytywnej decyzji organ podatkowy przesyła na adres e-mail wnioskodawcy dokumenty dotyczące rejestracji w USRLE (jednolity rejestr osób prawnych) oraz dowód doręczenia organowi podatkowemu i statutowi wraz z notatką.

- Otwarcie rachunku bankowego organizacji, rejestracja osoby prawnej w PFR (fundusz emerytalny) i FSS (fundusz ubezpieczeń społecznych).

 

Proces tworzenia i rejestracji firmy w Rosji może trwać od 3 do 7 dni. Usługi mediacyjne za pomoc i założenie firmy w Rosji kosztują od 400EUR, w zależności od formy własności organizacji i pakietu dokumentów przedłożonych do rejestracji.

 

Podatki w Rosji

Pomimo oświadczeń urzędników główna część dochodów z działalności gospodarczej w Federacji Rosyjskiej idzie na opłacenie podatków. Jednocześnie wielu obcokrajowców zastanawia się, jak nierezydent może prowadzić działalność w Rosji. W rzeczywistości status założyciela niebędącego rezydentem wpływa jedynie na otrzymanie dywidendy. Sama firma, pomimo kapitału zagranicznego, będzie miała rezydencję rosyjską. Z reguły takie przedsiębiorstwo płaci:

1. VAT -20% (w wyjątkowych przypadkach 10%)

2. Podatek dochodowy od osób prawnych - stawka 20%

3. Podatek dochodowy od osób fizycznych - 13%

4. Odliczenia na ubezpieczenie społeczne i medyczne - 302% funduszu płac

5. Podatek od nieruchomości - 2,2%

6. Podatek od dywidend - 15%

 

4biz2.biz - jest portalem typu marketplace/ e-commerce skupiającym się na handlu zagranicznym, umożliwiając swoim użytkownikom zdobywanie nowych rynków oraz pozyskiwanie nowych klientów.


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2019-10-15)
UAHhrywna (Ukraina)0,1569
Spadek-0.7%
RUBrubel rosyjski0,0606
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2019-10-09)
AMD (100)dram (Armenia)0,8263
Spadek-1.82%
GELlari (Gruzja)1,3304
Spadek-1.3%
MDLlej Mołdawii0,2237
Spadek-1.15%
AZNmanat azerbejdżański2,3226
Spadek-1.74%
KGSsom (Kirgistan)0,0563
Spadek-1.92%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4066
Spadek-1.76%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0419
Spadek-1.41%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0095
Spadek-2.05%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

14.10.2019

 
„Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości” [RECENZJA]

„Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości” [RECENZJA]

Autor książki „Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości” Shaun Walker pełnił funkcje korespondenta „Indepententa” i „Guardiana” w Europie Wschodniej. Spędzając w Rosji kilka lat, obserwując system rządów Władimira Putina, dostrzegając zachodzące tam procesy społeczne, postanowił w swym reportażu przedstawić czytelnikom Rosję widzianą oczami zachodnioeuropejskiego dziennikarza.

 
 

Kazachstan

08.09.2019

 

Antychińskie protesty w Kazachstanie [ANALIZA]

Kilka dni temu w Kazachstanie rozpoczęła się kolejna fala antychińskich wystąpień, która zgromadziła kilkaset osób w całym kraju. Choć, jak deklarują manifestujący, bezpośrednią przyczynąprotestów są plany budowy kilkudziesięciu chińskich fabryk na terytorium Kazachstanu, to konflikt ten jest o wiele bardziej złożony.

 
 

Rosja

31.08.2019

 
Podniebne partnerstwo

Podniebne partnerstwo

 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Ukraina

26.08.2019

 
4. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY

4. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY

4. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY odbędzie się w dniach 24-27 października w Kinie Iluzjon w Warszawie. W tegorocznym programie między innymi pokazy najważniejszych filmów z Ukrainy, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, pokazy filmów i zajęcia dla dzieci, koncert ukraińskiego zespołu oraz wystawa Yellow&Blue.

 

 
 

Rosja

22.08.2019

 
Letnie powtórki „Carmen-Suity” i „Pietruszki” z Teatru Bolszoj

Letnie powtórki „Carmen-Suity” i „Pietruszki” z Teatru Bolszoj

Sieć Multikino, która w sezonie teatralnym realizuje transmisje HD LIVE ze słynnej nowojorskiej The Metropolitan Opera i legendarnego moskiewskiego Teatru Bolszoj, wybiera z poprzedniego sezonu najpopularniejsze spektakle, by powtórzyć je latem na życzenie publiczności.
 
 

Ukraina

18.06.2019

 
WOŁYŃ ZDRADZONY czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA

WOŁYŃ ZDRADZONY czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA

Piotr Zychowicz

WOŁYŃ ZDRADZONY czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA

 
 

Rosja

24.03.2019

 
Polskie kino podbija świat

Polskie kino podbija świat

12. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” od kwietnia do grudnia 2019 r. odwiedzi kilkanaście krajów: Rosję, Gruzję, Białoruś, Chorwację, Serbię, Azerbejdżan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan, Turcję, Słowację, Czechy, Islandię i Chile. Główna edycja projektu odbędzie się w dniach 23 – 30 maja br. w Moskwie. Następnie polskie filmy zagrają kina w kilkunastu rosyjskich miastach.

 
 

Tadżykistan

21.06.2018

 
Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal Wisła pokazuje, że tak!

Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal Wisła pokazuje, że tak!

Rozpoczyna się 6. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Tadżykistanie. W dniach 21 – 24 czerwca w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą dziewięć polskich produkcji.

 
 
  • Strona 1 z 3
  • 1
  • 2
  • 3
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2019

Zaloguj