Kazachstan

29.05.2023

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

dr Małgorzata Skiert

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

Warto jednocześnie zwrócić uwagę na fakt, iż jednym z czołowych państw, które z każdym rokiem poszerza kooperację gospodarczą z Kazachstanem są Chiny. W połowie maja 2023 roku odbyła się oficjalna państwowa wizyta prezydenta Kazachstanu w Chinach. The Astana Times podaje, iż 18 maja prezydent Kasym Żomart Tokajew odbył kilka spotkań z kierownictwem wyższego szczebla znaczących chińskich firm, które zajmują się między innymi przetwarzaniem oraz logistyką w obszarze energii, metalurgią oraz telekomunikacją. Tokajew i prezydent Chin Xi Jinping już pierwszego dnia wizyty państwowej prezydenta Kazachstanu podpisali wspólne oświadczenie, potwierdzając swoje zaangażowanie w pogłębianie wszechstronnego partnerstwa strategicznego w obrębie współpracy gospodarczej. Prezydent Kazachstanu w ramach tych spotkań oraz inwestycyjnego okrągłego stołu podpisał, jak podaje The Astana Times, 47 umów biznesowych. Prezydent Kasym Żomart Tokajew spotkał się między innymi z prezesem Grupy CITIC, Zhu Hexiną. Firma ta podpisała z kazachskimi partnerami pięć dokumentów handlowych o wartości ponad 1,6 mld dolarów na realizację projektów w branży energetycznej i petrochemicznej. Podczas spotkania z prezesem China National Petroleum Corporation (CNPC) Dai Houliangiem strony poruszyły kwestie współpracy w zakresie energetyki, transportu oraz przetwórstwa ropy i gazu. Tokajew spotkał się także z Qianem Zhiminem, prezesem State Power Investment Corporation, jednej z wiodących chińskich firm energetycznych aktywnie inwestujących w projekty zielonej energii w Kazachstanie oraz z Zhang Jinjunem, dyrektorem generalnym China Nonferrous Metal Mining, odnośnie współpracy z KAZ Minerals w kontekście otwarcia nowej huty miedzi w Kazachstanie. Podczas spotkania z prezesem Huawei Technologies Liang Hua prezydent został również poinformowany o planach Huawei i narodowej spółki kolejowej Kazachstanu Temir Zholy dotyczących realizacji wspólnego projektu cyfryzacji sieci kolejowej.

Takie zobowiązania będą niewątpliwie stanowić znaczący wkład w kazachską gospodarkę. Według danych z 2021 roku, Kazachstan wyeksportował do Chin produkty warte aż 10,6 mld dolarów. Głównymi produktami eksportowymi były rafinowana miedź (2,43 mld dolarów), ropa naftowa (2,16 mld dolarów) i ruda miedzi (1,55 mld dolarów). Chiny zaś wyeksportowały do Kazachstanu produkty warte 13,9 mld dolarów – były to obuwie (780 mln dolarów), komputery (608 mln dolarów) i sprzęt nadawczy (480 mln dolarów). Jak podaje Newseuroasia.net w 2022 roku handel pomiędzy Kazachstanem a Chinami osiągnął rekordowy poziom 24 mld dolarów, zaś według The Astana Times było to 31 mld dolarów. Trading Economics wskazuje, iż najbardziej dochodowymi produktami eksportowymi Chin do Kazachstanu w 2022 roku były artykuły odzieżowe (2,34 mld dolarów), maszyny, reaktory jądrowe, kotły (2,3 mld dolarów), sprzęt elektryczny, elektroniczny (1,99 mld dolarów), obuwie (1,09 mld dolarów). Co więcej, dane z 2020 roku wskazują, iż Kazachstan najwięcej swoich produktów wyeksportował właśnie do Chin, na drugim i trzecim miejscu były Włochy i Rosja.

Wejście na ten nowy etap współpracy gospodarczej z Chinami stanowi szczególny krok, nie tylko w kontekście samego rozwoju gospodarczego Kazachstanu, ale również ze względu na możliwość umocnienia pozycji tego państwa na międzynarodowej arenie gospodarczej. Niezaprzeczalnie inicjatywy te będą stanowić nowy wymiar współpracy ekonomicznej Kazachstanu i Chin. Pozostaje jednak pytanie, czy ten nowy etap oznacza, iż centralnoazjatycki lider stanie się nowym istotnym graczem na arenie międzynarodowej, samodzielnie czy pod protektoratem Chin?  

dr Małgorzata Skiert (Akademia Wychowania Fizycznego, Filia w Białej Podlskiej)

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj