Rosja

18.05.2024

Ławrow: Zachód wykorzystuje mit o rosyjskim zagrożeniu do wyścigu zbrojeń

Bartłomiej Cięszczyk

Zachód wykorzystuje mit „rosyjskiego zagrożenia” jedynie w celu nasilenia wyścigu zbrojeń - oświadczył minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiej Ławrow na XXXII Zgromadzeniu Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej. Zgodził się też z tezą, że Europa nie będzie partnerem Rosji przynajmniej przez kolejne pokolenie.

Wypowiedzi ministra Ławrowa podczas Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej:

O stosunkach z Zachodem

- Ostra faza konfrontacji wojskowo-politycznej między Rosją a Zachodem trwa i nabiera tempa. „Widzimy szczególny zapał, jeśli chodzi o retorykę antyrosyjską wśród naszych europejskich sąsiadów”.
- Rosja pozostaje otwarta na dialog z Zachodem w sprawie bezpieczeństwa i stabilności strategicznej, jednak wyłącznie z uwzględnieniem interesów obu stron. „Nie z pozycji siły, nie z pozycji własnej wyłączności, ale tylko na równych zasadach i z poszanowaniem wzajemnych interesów”.
- Kraje zachodnie „ćwiczą scenariusze” wyrządzenia Rosji szkód i wzywają do dostaw do Kijowa nowych rodzajów broni. „Te jastrzębie żądają, aby ich rządy zwiększyły inwestycje w kompleks wojskowo-przemysłowy, postawiły gospodarkę na stopach wojennych i fantazjowały o tak zwanej dekolonizacji Rosji. Jeśli mówimy po rosyjsku, to o rozczłonkowaniu naszego kraju”.
- Europa jako partner Rosji nie będzie istotna przynajmniej przez jedno pokolenie. „Doświadczamy tego w praktyce niemal codziennie.”

O wyścigu zbrojeń

- Zachód wykorzystuje mit o wyimaginowanym zagrożeniu ze strony Rosji, aby zwiększyć wyścig zbrojeń. „Podjęto politykę mającą na celu przywrócenie liczebności i gotowości bojowej armii państw europejskich, przeniesienie kompleksów wojskowo-przemysłowych krajów NATO w tryb wojenny i rozpoczęto prace, wciąż koncepcyjne, nad zarysami formowania się Europy sojusz wojskowy z komponentem nuklearnym.”

O konflikcie ukraińskim

- Rosja będzie bronić swoich interesów w kierunku ukraińskim i w stosunkach z Zachodem. „Rozumieją to prawie wszyscy zagraniczni koledzy, z którymi się komunikujemy”.
- Organizatorzy szczytu na temat Ukrainy w Szwajcarii zajmują się sprawami, które „nie mają perspektyw”.
- Rosja postrzega zwiększenie przez Zachód dostaw broni dalekiego zasięgu na Ukrainę jako sygnał, że nie jest ona gotowa na poważną rozmowę. „Oznacza to, że dokonali wyboru na rzecz ostatecznej rozgrywki na polu bitwy”.

O podróży Putina do Chin

- Podczas spotkania prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping omówili inicjatywę Pekinu w zakresie globalnego bezpieczeństwa. „Widzimy wielki powód, aby praktyczne promowanie idei zapewnienia bezpieczeństwa globalnego zaczęło się od stworzenia podstaw bezpieczeństwa eurazjatyckiego bez jakiegokolwiek najazdu na Północny Atlantyk”.
- Negocjacje przywódców państw potwierdziły, że stosunki rosyjsko-chińskie „przewyższają jakością tradycyjne sojusze międzypaństwowe z poprzedniej epoki i nadal odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa międzynarodowego i zrównoważonego rozwoju globalnego”.
- Ocena spotkania dokonana przez Putina i Xi Jinpinga stwierdza, że ​​stosunki między obydwoma krajami są „tak bliskie, tak przyjazne, że ich jakość przewyższa klasyczne sojusze z przeszłości”.

Ławrow podkreślił: „Rosja pozostaje otwarta na dialog z Zachodem, w tym w kwestiach bezpieczeństwa i strategicznej stabilności, ale nie z pozycji siły i własnej wyłączności, ale jedynie na równych zasadach i z poszanowaniem wzajemnych praw”.

Na podst. gazeta.ru, tass.ru


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj