Rosja

04.10.2020

Znamy najpopularniejsze waluty oszczędzania wśród Rosjan

Bartłomiej Cięszczyk

Eksperci z instytucji kredytowych podali najpopularniejsze wśród Rosjan waluty do przechowywania oszczędności.

Według danych instytucji kredytowych, Rosjanie 89 proc. oszczędności trzymają w rublach w dużych bankach, resztę lokują w dolarach, euro, bardzo rzadko w egzotycznych walutach.

W Russian Standard Bank 98,6 proc. klientów woli trzymać pieniądze w rublach. Jednocześnie w Absolut Bank ruble zajmują 95 proc. oszczędności obywateli, 4 proc. trafia do dolara, a kolejny 1 proc. do euro. Udział klientów Moscow Credit Bank, którzy wybierają rubla, wynosi 92 proc. 6,5 proc. jest za dolarem, tylko 1,5 proc. za euro.

95 proc. depozytów w rublach jest w posiadaniu klientów banku Dom RF. Jednocześnie instytucja odnotowała niewielki wzrost oszczędności walutowych w II i III kwartale br..

W Gazprombank 88,41 proc. klientów woli trzymać środki w rublach. Dolara woli nieco mniej niż 10 proc., a euro nieco mniej niż 2 proc. Pożądane są również funty szterlingi, franki szwajcarskie i chińskie juany.

W sierpniu Rosjanie zdecydowali się masowo wycofać ze swoich kont i depozytów walutę o wartości 405,2 miliona dolarów. Od 1 września wielkość środków ludności w depozytach walutowych spadła do 89,2 miliarda dolarów Wcześniej klienci uzupełniali swoje konta przez trzy miesiące z rzędu (maj-lipiec). Ich wolumen wzrósł o 1,36 miliarda dolarów. W sierpniu salda depozytów walutowych spadły o 0,5 proc., a wolumen depozytów rublowych nieznacznie wzrósł (o 0,1 proc.).

Na podst. lenta.ru, ria.ru


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '2261/'