Rosja

15.04.2020

Zmartwienia Rosji

Bartłomiej Cięszczyk

Zdaniem rosyjskich ekspertów PKB Rosji może ostro spaść.

Igor Nikolajew z rosyjskiego instytutu analiz strategicznych „FBK Grant Thornton“ jest przekonany, że teraz pandemia koronawirusa będzie przyczyną światowego kryzysu gospodarczego.

Według prognoz rosyjskiej firmy doradczej światowa gospodarka w roku 2020 skurczy się w porównaniu z rokiem poprzednim o 3 do 5 proc. PKB Stanów Zjednoczonych zmniejszy się o 5 do 10 proc., a Rosji nawet o 10 do 20 proc. Dla Rosji rok 2020 może być najgorszym rokiem od 1992, kiedy to rosyjski PKB spadł - jak podaje Bank Światowy - o 14,5 proc. W latach kryzysowych 2009 i 1998 rosyjski PKB spadł tylko o 7,8 proc. czy 5,3 proc. - wyjaśnia Nikolajew.

Jak twierdzi, Chiny są jedynym krajem, który będzie miał dodatni wzrost PKB z symbolicznym zerem przed przecinkiem.

Globalny kryzys następuje równolegle ze spadkiem ceny ropy naftowej. Średnia cena rosyjskiej ropy Ural w roku 2020 wynosić będzie około 25 dolarów. Już teraz jej cena spadła poniżej poziomu z 1998 roku i w drugim kwartale wynosić będzie nawet mniej niż 15 dolarów za baryłkę. Jednocześnie nie ma zbyt dużych nadziei na wzrost cen. Na wzrost można byłoby liczyć, gdyby znów ożywiła się komunikacja drogowa i lotnicza, a producenci ropy ograniczyliby wydobycie. Ale nawet przez to nie udałoby się wyrównać zmniejszonego popytu - uważa Oleg Wjugin z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie. Popyt na ropę spadł o prawie 30 proc., a nie ma mowy o ograniczeniu wydobycia na porównywalnym poziomie - uważa rosyjski ekonomista.

Ewsej Gurwicz z rosyjskiej „Economic Expert Group" (EEG) oprócz pandemii i spadających cen ropy dostrzega jeszcze inne powody, które będą szokiem dla Rosji. - W kryzysie kapitał ucieka zawsze do najbardziej rozwiniętych gospodarek. Tak było również w roku 2009. Poza tym Rosja znajduje się w coraz bardziej problematycznej izolacji wywołanej przez globalne ograniczenia przepływu towarów i osób, spowodowane pandemią. Dalszym szokiem dla gospodarki jest także ogromna niepewność, ponieważ firmy nie mogę nic planować i praktycznie nie otrzymują od państwa żadnej pomocy - wyjaśnia Gurwicz.

Oleg Wjugin podkreśla jeszcze, że Stany Zjednoczone swoim obywatelom i firmom oddały do dyspozycji pomoc w wysokości prawie 20 proc. PKB, UE i Japonia w wysokości 10 proc., a Rosja jedynie 2 do 2,5 proc.

Jednocześnie ekspert krytykuje, że rząd zaostrzył przepisy podatkowe. I tak wprowadzono np. 15-procentowy podatek dla osób, które na zagraniczne konta przekazują dochody w formie dywidend i 13-procentowy podatek dla tych, których lokaty bankowe przekraczają milion rubli. Moment kryzysu wykorzystuje się do przeforsowania nowelizacji ustaw podatkowych - wyjaśnia Nikolajew. Jego zdaniem zamiast podnoszenia podatków należałoby raczej wspierać gospodarkę, tworząc i wspierając popyt.

Zdaniem ekonomistów w Rosji już teraz wielu milionom ludzi potrzebne jest wsparcie. - Obecna polityka doprowadzi do poważnych socjalnych problemów - uważa Oleg Buklemiszew z Centrum Badań Gospodarczo-Politycznych Moskiewskiego Uniwersytetu.

- Będą ogromne straty siły roboczej i socjalnego kapitału - wyjaśnia ekonomista. Także po kryzysie Rosja długo nie powróci do pierwotnego stanu - ostrzega.

Zdaniem Buklemiszewa bezczynność rosyjskiego rządu wzmaga jeszcze tylko bardziej niepewność. Wszystkie decyzje podejmowane są z nagła. Jeżeli zatrzyma się łańcuch produkcji, firmy będą decydować się na zamknięcie biznesu i zwolnienie ludzi, a to będzie miało następstwa polityczne - przypuszcza ekspert. W następstwie niezadowolenia społecznego populiści, bez żadnej ekonomicznej czy socjalnej odpowiedzialności, dojdą do władzy. Pod względem politycznym nie oczekuje on niczego dobrego.

Na podst. dw.de


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-01-19)
UAHhrywna (Ukraina)0,1330
Spadek-0.6%
RUBrubel rosyjski0,0507
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-01-13)
AMD (100)dram (Armenia)0,7090
Wzrost0.01%
GELlari (Gruzja)1,1277
Wzrost0.81%
MDLlej Mołdawii0,2153
Wzrost0.19%
AZNmanat azerbejdżański2,1860
Wzrost0.31%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Wzrost0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3259
Spadek-0.28%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0355
Wzrost0.28%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8861
Wzrost0.88%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

14.12.2020

 
Irackie próżnie

Irackie próżnie

Świat nie lubi próżni. Gdy Stany Zjednoczone wycofują się z Iraku. Rosja myśli o powrocie do tego kraju i rozwoju współpracy na wielu płaszczyznach.

 
 

Abchazja

01.07.2020

 
W Abchazji brakuje pieniędzy

W Abchazji brakuje pieniędzy

W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..

 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Ukraina

22.09.2020

 
Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon. 

 
 

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 

Tadżykistan

02.07.2020

 
8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 
 

Rosja

13.05.2020

 
Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. 

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj