Rosja

15.04.2020

Zmartwienia Rosji

Bartłomiej Cięszczyk

Zdaniem rosyjskich ekspertów PKB Rosji może ostro spaść.

Igor Nikolajew z rosyjskiego instytutu analiz strategicznych „FBK Grant Thornton“ jest przekonany, że teraz pandemia koronawirusa będzie przyczyną światowego kryzysu gospodarczego.

Według prognoz rosyjskiej firmy doradczej światowa gospodarka w roku 2020 skurczy się w porównaniu z rokiem poprzednim o 3 do 5 proc. PKB Stanów Zjednoczonych zmniejszy się o 5 do 10 proc., a Rosji nawet o 10 do 20 proc. Dla Rosji rok 2020 może być najgorszym rokiem od 1992, kiedy to rosyjski PKB spadł - jak podaje Bank Światowy - o 14,5 proc. W latach kryzysowych 2009 i 1998 rosyjski PKB spadł tylko o 7,8 proc. czy 5,3 proc. - wyjaśnia Nikolajew.

Jak twierdzi, Chiny są jedynym krajem, który będzie miał dodatni wzrost PKB z symbolicznym zerem przed przecinkiem.

Globalny kryzys następuje równolegle ze spadkiem ceny ropy naftowej. Średnia cena rosyjskiej ropy Ural w roku 2020 wynosić będzie około 25 dolarów. Już teraz jej cena spadła poniżej poziomu z 1998 roku i w drugim kwartale wynosić będzie nawet mniej niż 15 dolarów za baryłkę. Jednocześnie nie ma zbyt dużych nadziei na wzrost cen. Na wzrost można byłoby liczyć, gdyby znów ożywiła się komunikacja drogowa i lotnicza, a producenci ropy ograniczyliby wydobycie. Ale nawet przez to nie udałoby się wyrównać zmniejszonego popytu - uważa Oleg Wjugin z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie. Popyt na ropę spadł o prawie 30 proc., a nie ma mowy o ograniczeniu wydobycia na porównywalnym poziomie - uważa rosyjski ekonomista.

Ewsej Gurwicz z rosyjskiej „Economic Expert Group" (EEG) oprócz pandemii i spadających cen ropy dostrzega jeszcze inne powody, które będą szokiem dla Rosji. - W kryzysie kapitał ucieka zawsze do najbardziej rozwiniętych gospodarek. Tak było również w roku 2009. Poza tym Rosja znajduje się w coraz bardziej problematycznej izolacji wywołanej przez globalne ograniczenia przepływu towarów i osób, spowodowane pandemią. Dalszym szokiem dla gospodarki jest także ogromna niepewność, ponieważ firmy nie mogę nic planować i praktycznie nie otrzymują od państwa żadnej pomocy - wyjaśnia Gurwicz.

Oleg Wjugin podkreśla jeszcze, że Stany Zjednoczone swoim obywatelom i firmom oddały do dyspozycji pomoc w wysokości prawie 20 proc. PKB, UE i Japonia w wysokości 10 proc., a Rosja jedynie 2 do 2,5 proc.

Jednocześnie ekspert krytykuje, że rząd zaostrzył przepisy podatkowe. I tak wprowadzono np. 15-procentowy podatek dla osób, które na zagraniczne konta przekazują dochody w formie dywidend i 13-procentowy podatek dla tych, których lokaty bankowe przekraczają milion rubli. Moment kryzysu wykorzystuje się do przeforsowania nowelizacji ustaw podatkowych - wyjaśnia Nikolajew. Jego zdaniem zamiast podnoszenia podatków należałoby raczej wspierać gospodarkę, tworząc i wspierając popyt.

Zdaniem ekonomistów w Rosji już teraz wielu milionom ludzi potrzebne jest wsparcie. - Obecna polityka doprowadzi do poważnych socjalnych problemów - uważa Oleg Buklemiszew z Centrum Badań Gospodarczo-Politycznych Moskiewskiego Uniwersytetu.

- Będą ogromne straty siły roboczej i socjalnego kapitału - wyjaśnia ekonomista. Także po kryzysie Rosja długo nie powróci do pierwotnego stanu - ostrzega.

Zdaniem Buklemiszewa bezczynność rosyjskiego rządu wzmaga jeszcze tylko bardziej niepewność. Wszystkie decyzje podejmowane są z nagła. Jeżeli zatrzyma się łańcuch produkcji, firmy będą decydować się na zamknięcie biznesu i zwolnienie ludzi, a to będzie miało następstwa polityczne - przypuszcza ekspert. W następstwie niezadowolenia społecznego populiści, bez żadnej ekonomicznej czy socjalnej odpowiedzialności, dojdą do władzy. Pod względem politycznym nie oczekuje on niczego dobrego.

Na podst. dw.de


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2020-08-11)
UAHhrywna (Ukraina)0,1355
Spadek0%
RUBrubel rosyjski0,0513
Wzrost0.98%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2020-08-05)
AMD (100)dram (Armenia)0,7659
Spadek-1.14%
GELlari (Gruzja)1,2111
Spadek-0.91%
MDLlej Mołdawii0,2242
Spadek-0.13%
AZNmanat azerbejdżański2,1898
Spadek-1%
KGSsom (Kirgistan)0,0484
Spadek-1.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3608
Spadek-0.96%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0364
Spadek-1.09%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8877
Spadek-1.41%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Abchazja

01.07.2020

 
W Abchazji brakuje pieniędzy

W Abchazji brakuje pieniędzy

W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..

 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

Zdaniem rosyjskich ekspertów PKB Rosji może ostro spaść.

 
 
 
 

Rosja

31.08.2019

 
Podniebne partnerstwo

Podniebne partnerstwo

 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Tadżykistan

02.07.2020

 
8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 
 

Rosja

13.05.2020

 
Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. 

 
 

Ukraina

04.02.2020

 
CZARNE ZŁOTO. Wojny o węgiel z Donbasu

CZARNE ZŁOTO. Wojny o węgiel z Donbasu

KAROLINA BACA-POGORZELSKA, MICHAŁ POTOCKI

 
 

Mołdawia

07.12.2019

 
Mołdawia. Państwo niekonieczne

Mołdawia. Państwo niekonieczne

Dla wielu mieszkańców Mołdawii i niemałej grupy rządzących nią polityków uzyskana w 1991 roku niepodległość miała być tylko przystankiem na drodze do zjednoczenia z rumuńską macierzą. Jednak nie wszyscy obywatele młodej republiki podzielali tę wizję.

 
 

Rosja

05.11.2019

 
W programie 13. Sputnika

W programie 13. Sputnika

13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 21 listopada – 1 grudnia 2019 r. w warszawskich kinach Luna, Elektronik i Iluzjon.
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj