Rosja

06.10.2013

XXIII Forum Ekonomiczne w Krynicy: Bezpieczeństwo w sektorze energii to energetyczna niezależność

Witold Nieć, Grupa LOTOS S.A.

Wielu polityków i przedsiębiorców uczestniczyło w panelu dyskusyjnym „Wewnętrzny rynek energii UE – szansa dla Europy Centralnej?" zorganizowanym przez Central Europe Energy Partners (CEEP) podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Debatę poprowadził Pan Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. oraz Przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP. 

– „Podejmując dyskusję o rynku energii, nie możemy zapominać, że to właśnie jej ceny są jednym z głównych czynników wpływających na wzrost gospodarczy” – powiedział, rozpoczynając spotkanie, Paweł Olechnowicz. – „Stąd moje przekonanie, że decyzje dotyczące ochrony środowiska muszą uwzględniać ocenę ich wpływu na gospodarkę, czyli koszty produkcji” – podkreślił.

Najważniejszą tezą, wokół której koncentrowali się uczestnicy spotkania było przekonanie wynikające zarówno z analiz CEEP, jak i danych rynkowych, – że powrót na ścieżkę wzrostu w ciągu najbliższych kilku lat jest, i być powinien, priorytetem dla wszystkich europejskich gospodarek.

– „Kryzys, z którym borykamy się w UE od kilku lat, jeszcze się nie skończył”  – wyraził swoje stanowisko Paweł Olechnowicz. – „Co najwyżej, możemy mówić, że jego wpływ jest mniejszy i sytuacja ulega stopniowej poprawie, ale nie możemy zapomnieć, że wciąż to może być długi proces. Prognozy są optymistyczne, ale tylko wtedy, gdy mówimy o Europie, jako całości. Kiedy popatrzymy na sytuacje w poszczególnych krajach, wówczas widać znaczące różnice. Jestem przekonany, że jedyną drogą, która prowadzi do ożywienia i realnego wzrostu gospodarczego jest wzmocnienie europejskiej konkurencyjności. Zarówno w wymiarze całej UE, jak i każdego z państw członkowskich osobno” – zakończył Paweł Olechnowicz.

Polityka klimatyczna nie może być przeciwstawiana gospodarce

Tymczasem, zdaniem uczestników panelu, promowana dziś polityka klimatyczna zdaje się być nierzeczywista. Nie odzwierciedla ona sytuacji w gospodarce światowej. Wręcz można odnieść wrażenie, że poszczególne przepisy uchwala się w całkowitym oderwaniu od realnego wpływu na ceny energii elektrycznej i konkurencyjności unijnej gospodarki.

– „Trzeba to wyraźnie powiedzieć. Brakuje nam równowagi między przemysłem a ekologią. W trybie pilnym musimy przede wszystkim wzmocnić unijną gospodarkę i jej konkurencyjność na światowych rynkach” – podkreślił Günther Verheugen, były Komisarz UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości.

 – „W przypadku krajów UE-11 tego nie da się zrobić bez wsparcia rodzimego sektora energii w oparciu o własne zasoby. W żadnym wypadku nie możemy zaakceptować wycofania się z węgla, który zapewnia nam satysfakcjonujący poziom cen energii. Bez tego paliwa stanęlibyśmy przed koniecznością drastycznej podwyżki cen energii, którą mało która gospodarka byłaby w stanie zaakceptować” – ostrzegł Maricel Popa, rumuński sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki. – „Owszem powinniśmy inwestować w nowe technologie i rozwiązania, ale z umiarem i rozsądkiem – zawsze mając na uwadze aktualny stan i możliwości naszych gospodarek” – dodał minister.

– „Jednym ze sposobów ułatwiających zmianę w europejskiej polityce dot. sektora energii może się stać dalsze zacieśnianie współpracy w ramach tworzenia jednolitego, wspólnego, europejskiego rynku energii. To z kolei wymaga systematycznej rozbudowy przesyłu i interkonektorów. Oczywiście to potrwa, ale w moim przekonaniu uda się. Następnymi krokami będzie integracja tradycyjnego rynku energii z OZE oraz znaczące obniżenie kosztów sieciowych. W tym ostatnim zakresie potrzebne są jednak decyzje polityczne na szczeblu już nie tylko poszczególnych państw, ale całej UE” – argumentował Jaroslav Neverovic, minister ds. Energii Litwy.

Mix energetyczny – autonomiczna i suwerenna decyzja każdego kraju

Analizy CEEP pokazują, że konkurencyjność państw z regionu UE-11 będzie kluczowa dla ich wzrostu i nadrabiania zaległości w rozwoju w stosunku do średniej unijnej.

– „Niektórzy politycy i rynki finansowe na ogół postrzegają Europę Centralną jako jednorodny blok. To jest złe. Błędem jest, aby wszystkie kraje wrzucać do jednego koszyka. Mają one przecież różne ścieżki konwergencji, ich sektory energetyczne i polityka są także inne, a ostatecznie, mix energetyczny, zawsze powinien wynikać z suwerennych decyzji każdego kraju” – wyjaśniał Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu.

– „Próba zablokowania poszukiwań i wydobycia gazy łupkowego jest dla mnie czymś absurdalnym. Na podstawie domysłów i teoretycznych rozważań można pozbawiać się tej samej szansy, którą te surowce dały Stanom Zjednoczonym. To taki sam błąd, jak wszelkie próby wykluczania konwencjonalnej energetyki” – stwierdził Günther Verheugen, były Komisarz UE.

Bezpieczeństwo sektora energii to energetyczna niezależność

– „Polityka klimatyczna nie może być przeciwstawna gospodarce. Ma jej służyć, nie zaś ją ograniczać” – stwierdziła Joanna Strzelec Łobodzińska – obecnie była prezes zarządu Kompanii Węglowej. – „W moim przekonaniu powinniśmy odbudowywać naszą energetykę w oparciu o węgiel kamienny i brunatny (w krajach, gdzie te surowce są dostępne), przy jednoczesnym zastosowaniu najnowocześniejszych, dostępnych i sprawdzonych technologii. To zapewni postulowaną równowagę między wymogami ochrony środowiska, a potrzebami wynikającymi z aspiracji związanych z rozwojem przemysłowym, tworzeniem miejsc pracy i wyrównywaniem poziomu życia w całej Unii Europejskiej” – powiedziała pani Joanna Strzelec Łobodzińska.

Panel dyskusyjny został dobrze przyjęty przez publiczność, a wnioski z niego płynące uznane za konstruktywne, związane z rzeczywistymi problemami i wyzwaniami dotyczącymi sektora energii.

Witold Nieć, Grupa LOTOS S.A.

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 4,5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj