Rosja

23.05.2021

Wystartowała 14 Wisła w Moskwie

Festiwal Wisła

Od 20 do 30 maja zapraszamy na święto polskiego kina w Moskwie! Od czerwca do grudnia 2021 roku odwiedzi kilkanaście rosyjskich miast, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwację, Czechy, Gruzję, Serbię, Kazachstan, Kirgistan, Koreę Południową, Serbię, Słowację, Tadżykistan, Turcję oraz Uzbekistan.

Czternasta, główna edycja festiwalu odbędzie się w moskiewskim kinie Pięć gwiazd na Pawieleckiej, Moskino Kosmos i Moskino Bieriozka. Uroczysta ceremonia otwarcia dzisiaj o 19.00 w Kinie „Chudożestwiennyj”. Podczas ceremonii otwarcia pokażemy nagrodzony na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.
 
Mimo pracy w czasie pandemii przygotowaliśmy dla naszych widzów różnorodny program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Konkurs Filmów Fabularnych zaprezentuje 11 najnowszych, wyśmienitych polskich produkcji. Znajdą się w nim tytuły twórców nagradzanych na całym świecie, jak „Sweat” Magnus von Horna i polski kandydat do Oscara „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michał Englerta; jak również rewelacyjne debiuty, w tym „Maryjki” Darii Woszek. W Konkursie znalazły się także filmy reżyserów docenionych na poprzednich edycjach „Wisły”, w tym „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy.
 
W tegorocznym bloku dokumentalnym „Spojrzenie na świat. Polski dokument” patrzymy na świat z polskiej perspektywy. Wśród naszych propozycji „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej i „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske. Miłośników filmów dokumentalnych również zaprosimy na blok dokumentalny „Spojrzenie na kobietę. Polski dokument”, a w nim: „Położna” Marii Stachurskiej i „Lekcja miłości” Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja.
 
W tym roku zaprosimy na sekcję „Kobiece spojrzenie w mroczną naturę człowieka”, w której widzowie odnajdą nowe produkcje fabularne zróżnicowane tematycznie i gatunkowo. Wśród nich „Magic mountains” Urszuli Antoniak, „Safe inside” Renaty Gabryjelskiej oraz „The other lamb” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.
 
W tym roku ważne miejsce na Festiwalu zajmuje animacja. Mariusz Wilczyński to jeden z najważniejszych twórców współczesnej animacji. Absolwent łódzkiej ASP jest pierwszym polskim autorem filmów animowanych, który miał przegląd swoich filmów w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a jego animację wyświetlano w The National Gallery w Londynie. Oprócz najnowszej animacji, która jest pełnometrażowym debiutem reżysera („Zabij to i wyjedź z tego miasta”), zaprezentujemy retrospektywę jego twórczości z lat 1998-2007 w sekcji „Kizi Mizi”, a także przedstawimy blok studentów Szkoły Filmowej w Łodzi pod opieką artystyczną Mariusza Wilczyńskiego.
 
Z okazji ogłoszenia 2021 r. Rokiem Stanisława Lema w specjalnej sekcji „Czas nieutracony” – Stanisław Lem. Setna rocznica urodzin” przypomnimy festiwalowym gościom jego biografię oraz twórczość. Wśród naszych propozycji ekranizacje utworów Stanisława Lema: „Test Pilota Pirxa” Marka Piestraka  na podstawie opowiadania "Rozprawa" Stanisława Lema czy film, nakręcony na podstawie scenariusza autorstwa polskiego pisarza: „Przekładaniec” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
 
Również wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny zrealizujemy cykl „Teatr na ekranie”, a w nim m.in. „Trójkąt bermudzki” Bodo Koxa, „Wykapany zięć” Paweł Szkotak oraz „Człowiek bez twarzy” Andrzeja Bartnikowskiego.
 
Na weekendowych pokazach familijnych „Wisła dzieciom” młodzież zobaczy „Tarapaty 2” w reżyserii Marty Karwowskiej.
 
W programie tradycyjnie znajdą się także najlepsze etiudy studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Studia Munka. Na 14. Wiśle nie zabraknie również różnorodnych wydarzeń towarzyszących wokół kultury polskiej.
 
Zapraszamy na naszą stronę www.festiwalwisla.pl i na nasze media społecznościowe Polish Film Festival "Vistula"
 
Patronat medialny na festiwalem objał rynekwschodni.pl

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-09-17)
UAHhrywna (Ukraina)0,1457
Spadek0%
RUBrubel rosyjski0,0536
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-09-15)
AMD (100)dram (Armenia)0,7855
Wzrost1.45%
GELlari (Gruzja)1,2401
Wzrost1%
MDLlej Mołdawii0,2178
Spadek0%
AZNmanat azerbejdżański2,2664
Wzrost0.84%
KGSsom (Kirgistan)0,0454
Wzrost0.89%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3397
Wzrost0.83%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0360
Wzrost0.84%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9025
Wzrost0.88%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 

Białoruś

15.08.2021

 
Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

9 sierpnia 2020 roku, zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi, w kraju rozpoczęły się masowe protesty.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 

Rosja

02.06.2021

 
Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Jury w składzie: Przewodnicząca, producent i dyrektor generalny Moskino Natalia Mokritskaja, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Nina Romodanowskaja oraz rosyjska reżyserka i scenarzystka, Oksana Karas przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły filmowi „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”.

 
 

Rosja

30.05.2021

 
Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?
 
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj