Rosja

23.05.2021

Wystartowała 14 Wisła w Moskwie

Festiwal Wisła

Od 20 do 30 maja zapraszamy na święto polskiego kina w Moskwie! Od czerwca do grudnia 2021 roku odwiedzi kilkanaście rosyjskich miast, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwację, Czechy, Gruzję, Serbię, Kazachstan, Kirgistan, Koreę Południową, Serbię, Słowację, Tadżykistan, Turcję oraz Uzbekistan.

Czternasta, główna edycja festiwalu odbędzie się w moskiewskim kinie Pięć gwiazd na Pawieleckiej, Moskino Kosmos i Moskino Bieriozka. Uroczysta ceremonia otwarcia dzisiaj o 19.00 w Kinie „Chudożestwiennyj”. Podczas ceremonii otwarcia pokażemy nagrodzony na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.
 
Mimo pracy w czasie pandemii przygotowaliśmy dla naszych widzów różnorodny program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Konkurs Filmów Fabularnych zaprezentuje 11 najnowszych, wyśmienitych polskich produkcji. Znajdą się w nim tytuły twórców nagradzanych na całym świecie, jak „Sweat” Magnus von Horna i polski kandydat do Oscara „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michał Englerta; jak również rewelacyjne debiuty, w tym „Maryjki” Darii Woszek. W Konkursie znalazły się także filmy reżyserów docenionych na poprzednich edycjach „Wisły”, w tym „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy.
 
W tegorocznym bloku dokumentalnym „Spojrzenie na świat. Polski dokument” patrzymy na świat z polskiej perspektywy. Wśród naszych propozycji „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej i „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske. Miłośników filmów dokumentalnych również zaprosimy na blok dokumentalny „Spojrzenie na kobietę. Polski dokument”, a w nim: „Położna” Marii Stachurskiej i „Lekcja miłości” Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja.
 
W tym roku zaprosimy na sekcję „Kobiece spojrzenie w mroczną naturę człowieka”, w której widzowie odnajdą nowe produkcje fabularne zróżnicowane tematycznie i gatunkowo. Wśród nich „Magic mountains” Urszuli Antoniak, „Safe inside” Renaty Gabryjelskiej oraz „The other lamb” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.
 
W tym roku ważne miejsce na Festiwalu zajmuje animacja. Mariusz Wilczyński to jeden z najważniejszych twórców współczesnej animacji. Absolwent łódzkiej ASP jest pierwszym polskim autorem filmów animowanych, który miał przegląd swoich filmów w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a jego animację wyświetlano w The National Gallery w Londynie. Oprócz najnowszej animacji, która jest pełnometrażowym debiutem reżysera („Zabij to i wyjedź z tego miasta”), zaprezentujemy retrospektywę jego twórczości z lat 1998-2007 w sekcji „Kizi Mizi”, a także przedstawimy blok studentów Szkoły Filmowej w Łodzi pod opieką artystyczną Mariusza Wilczyńskiego.
 
Z okazji ogłoszenia 2021 r. Rokiem Stanisława Lema w specjalnej sekcji „Czas nieutracony” – Stanisław Lem. Setna rocznica urodzin” przypomnimy festiwalowym gościom jego biografię oraz twórczość. Wśród naszych propozycji ekranizacje utworów Stanisława Lema: „Test Pilota Pirxa” Marka Piestraka  na podstawie opowiadania "Rozprawa" Stanisława Lema czy film, nakręcony na podstawie scenariusza autorstwa polskiego pisarza: „Przekładaniec” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
 
Również wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny zrealizujemy cykl „Teatr na ekranie”, a w nim m.in. „Trójkąt bermudzki” Bodo Koxa, „Wykapany zięć” Paweł Szkotak oraz „Człowiek bez twarzy” Andrzeja Bartnikowskiego.
 
Na weekendowych pokazach familijnych „Wisła dzieciom” młodzież zobaczy „Tarapaty 2” w reżyserii Marty Karwowskiej.
 
W programie tradycyjnie znajdą się także najlepsze etiudy studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Studia Munka. Na 14. Wiśle nie zabraknie również różnorodnych wydarzeń towarzyszących wokół kultury polskiej.
 
Zapraszamy na naszą stronę www.festiwalwisla.pl i na nasze media społecznościowe Polish Film Festival "Vistula"
 
Patronat medialny na festiwalem objał rynekwschodni.pl

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2022-01-24)
UAHhrywna (Ukraina)0,1412
Spadek0%
RUBrubel rosyjski0,0513
Spadek-1.72%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2022-01-19)
AMD (100)dram (Armenia)0,8311
Wzrost0.24%
GELlari (Gruzja)1,2982
Wzrost0.43%
MDLlej Mołdawii0,2214
Spadek-0.09%
AZNmanat azerbejdżański2,3515
Wzrost0.18%
KGSsom (Kirgistan)0,0471
Wzrost0.21%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3537
Wzrost0.17%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0369
Spadek0%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9147
Spadek-0.25%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

07.11.2021

 
Komu Rosja sprzedaje broń?

Komu Rosja sprzedaje broń?

28 października odbyła się prezentacja rosyjskojęzycznego wydania rocznika Uzbrojenie, Rozbrojenie i Bezpieczeństwo Międzynarodowe 2020. Z rocznika dowiadujemy się, że  Rosja zwiększa wydatki na obronę, ogranicza dostawy broni do Syrii oraz zwiększa sprzedaż do Iraku i Egiptu.

 
 

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 

Rosja

06.10.2021

 
Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

8 października startuje „Weekend z Kinem Rosyjskim” w Grodzisku Mazowieckim! Najlepsze tytuły tegorocznej edycji 14. Sputnika pokażemy w Kinie Wolność (ul. Henryka Sienkiewicza 31).

 
 

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj