15.10.2015
Tomasz Kawka
Według danych Narodowego Banku Ukrainy (NBU) we wrześniu 2015 roku ukraińskie banki komercyjne sprzedały na rynku o 167 milionów dolarów więcej niż kupiły.
Podobną tendencję obserwuje się od kilku miesięcy. Łącznie we wrześniu 2015 roku wartość operacji finansowych w walutach obcych osiągnęła 260 milionów dolarów. Według analityków finansowych jest to jedna z przyczyn wzmocnienia hrywny. Do końca roku jej kurs powinien się utrzymać na stabilnym poziomie.
„Hrywna na rynku osiągnęła dno, dalej nie może już spadać. Pierwszym wyjaśnieniem są celowe działania rządu i NBU. Drugim – na Ukrainę napływają z różnych źródeł: Banku Europejskiego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego” - powiedział ekonomista Andrij Nowak.
Oprócz tego ukraińskie banki zaczęły aktywnie przekazywać środki na zwiększenie kapitałów własnych, a często środki te pochodzą z zagranicy. Wykorzystuje to NBU i powiększa swe rezerwy złota i walut obcych.
Obecnie kurs walutowy ustabilizował się na poziomie 22-23 hrywny za dolara. Do tej wartości zaczynają się już adaptować ceny na ukraińskim rynku.
Na podstawie 24tv.ua
Artykuł nie został jeszcze oceniony.
Oceń artykuł:
Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl
Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie) (2021-03-05) | |||
UAH | hrywna (Ukraina) | 0,1385![]() | |
RUB | rubel rosyjski | 0,0514![]() | |
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu) (2021-03-03) | |||
AMD (100) | dram (Armenia) | 0,7130![]() | |
GEL | lari (Gruzja) | 1,1336![]() | |
MDL | lej Mołdawii | 0,2136![]() | |
AZN | manat azerbejdżański | 2,2126![]() | |
KGS | som (Kirgistan) | 0,0443![]() | |
TJS | somoni (Tadżykistan) | 0,3299![]() | |
UZS (100) | sum (Uzbekistan) | 0,0358![]() | |
KZT (100) | tenge (Kazachstan) | 0,8956![]() |
21.07.2019
Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.
28.05.2019
Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.
14.12.2020
Świat nie lubi próżni. Gdy Stany Zjednoczone wycofują się z Iraku. Rosja myśli o powrocie do tego kraju i rozwoju współpracy na wielu płaszczyznach.
01.07.2020
W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..
24.02.2019
Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie.
29.01.2019
Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym.
18.06.2019
Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”
05.04.2017
08.12.2016
Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.
22.09.2020
Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon.
27.08.2020
Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.
20.08.2020
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.
02.07.2020
Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
13.05.2020
W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance.