Ukraina

12.02.2013

Ukraina proponuje stworzyć wspólny obszar wolnego handlu między UE i Unią Celną

Bartłomiej Cięszczyk

Strona ukraińska opowiada się za stworzeniem wspólnego obszaru wolnego handlu między Unią Europejską i Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu – oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy, Leonid Kożara.

- Zdecydowanie opowiadamy się za utworzeniem wspólnej przestrzeni gospodarczej pomiędzy tymi dwoma organizacjami – powiedział Kożara. Ukraiński szef dyplomacji uważa, że do takiego obszaru mogłaby dołączyć także i Ukraina.

- Mam pytanie: dlaczego Unia Europejska oraz Unia Celna, mając wspólną granicę oraz wymianę handlową na poziomie 446 miliardów dolarów, nawet nie rozpoczynają rozmowy na temat ułatwień handlowych, nie mówiąc już o strefie wolnego handlu ? Uważam, że to nonsens. Okazuje się, że z Japonią oraz Wietnamem łatwiej się dogadać, niż z najbliższym sąsiadem – powiedział ukraiński szef dyplomacji.

Obecnie Ukraina znajduje się w trudnej sytuacji. W tym roku Ukrainę czeka podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Jednocześnie w grudniu 2012 roku, prezydent Wiktor Janukowycz oświadczył, że Ukraina musi przystąpić do „niektórych zapisów” Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Ukraina nie może być członkiem dwóch  porozumień gospodarczo–celnych.

Na podstawie: zik.ua, zn.ua


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '819/'