Rosja

07.03.2015

Tygodniowy przegląd rosyjskiej prasy gospodarczej

Justyna Lewandowska

Tygodniowy (02.03.- 06.03.) przegląd rosyjskiej prasy gospodarczej. Zapraszamy do lektury. 

poniedziałek, 2 marca 2015

Gazeta Kommiersant w artykule „Pieniądze poczekają” porusza temat zabójstwa polityka Borysa Niemcowa oraz znaczenie tego wydarzenia dla zagranicznych inwestorów. Autorzy wskazują, że ważna z ekonomicznego punktu widzenia jest reakcja władz i społeczeństwa, a nie pierwsza, oparta na emocjach ocena. Dlatego też, ta tragedia nie jest w stanie znacząco wpłynąć na koniunkturę. Potwierdzają oni swoją opinię przywołując przykłady politycznych zabójstw z historii. Zgodnie ze  słowami ekspertów śmierć Niemcowa może stać się jedynie „kolejnym elementem negatywnego tła”. Według autorów inwestorzy bardziej zwracają uwagę na ratingi kredytowe niż na wydarzenia z danego kraju. Odpowiednia reakcja władz, czyli wyjaśnienie okoliczności zabójstwa pomoże zachęcić zagranicznych inwestorów do wprowadzania kapitału na rosyjski rynek wewnętrzny, co odwróci negatywny trend. (http://www.kommersant.ru/doc/2678100)

Rossijskaja Gazieta w artykule pt. „Długa droga do gazu” podnosi temat negocjacji Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej dotyczących dostaw gazu. Głównym tematem spotkania w Brukseli mają być dostawy gazu na Ukrainę wiosną i latem. Według prezydenta Rosyjskiego Związku Gazowego cena surowca ulegnie zmianie w związku ze spadkiem cen ropy naftowej. Eksperci przewidują nową cenę na poziomie 260 dolarów. Natomiast oddzielnie planowane jest omówienie dostaw gazu do Donbasu. Autorka artykułu przywołuje zdanie Władimira Putina na temat sytuacji w energetyce, a także odwołuje się do słów ministra energetyki, Aleksandra Nowaka. Zgodnie z nimi głównym celem w sektorze jest modernizacja wyposażenia oraz doskonalenie pracy hurtowego i detalicznego rynku. (http://www.rg.ru/2015/03/03/gaz.html)

 

wtorek, 3 marca 2015

Jednym z głównych tematów gazety Kommiersant była możliwość osłabienia rosyjskiego embarga dla Węgier i Grecji. W artykule „Sankcje na produkty zostaną punktowo zmienione” autorka tłumaczy, iż nie należy spodziewać się jednak całkowitego zniesienia kontrsankcji na gotowe produkty. Zmianie mogą ulec natomiast schematy dostaw surowców do dalszego przetworzenia. Rzecznik Władimira Putina wyjaśnia, iż osłabienie embarga jest możliwe, gdy zachodnie firmy będą inwestować w przetwarzanie żywności w Rosji. Według autorki jest to dość niejasne określenie, gdyż nie ma obecnie żadnych ograniczeń na import mięsnych i warzywnych konserw przeznaczonych do finalnego spożycia oraz na inwestycje UE w produkcję surowców w Rosji. Autorka przypomina, że straty zachodnich firm z tytułu embarga wyniosły około 4-5 miliardów euro. (http://www.kommersant.ru/doc/2678661)

Gazeta Wiedomosti w artykule „Więcej niż połowa biznesowych liderów jest gotowych inwestować w Rosję” przedstawia wyniki badania przeprowadzonego przez firmę AT Kearney. Zgodnie z nim napływ kapitału do kraju nastąpić po spełnieniu kilku warunków, czyli osłabienie konfliktu na Ukrainie, wycofanie sankcji i zmniejszenia napięcia geopolitycznego. Mimo kryzysu 50 proc. respondentów nadal uważa Rosję jako dobre miejsce dla inwestycji. Jednak Rosja nie znalazła się na liście 25 krajów będących inwestycyjnym priorytetem międzynarodowych firm. Autor przytacza także dane świadczące o tym, że liczba nowych projektów i ich wartość z roku na rok zmniejsza się. Napływom kapitału nie sprzyjają także niskie ceny akcji rosyjskich przedsiębiorstw i obniżenie ratingu do poziomu spekulacyjnego. Obecnie jedynym istotnym partnerem inwestycyjnym są Chiny. (http://www.vedomosti.ru/economics/articles/2015/03/02/bolee-polovini-biznes-liderov-gotovi-investirovat-v-rossiyu)

 

środa, 4 marca 2015

Gazeta Argumienty i fakty porusza konsekwencje wzrostu cen gazu dla Ukrainy. W artykule „Cena reform. Czym dla Ukrainy okaże się wzrost cen gazu” autorka informuje, że od 1 kwietnia 2015 roku stawki cen gazu dla ukraińskich konsumentów wzrosną o 285 proc.. Skutki będą dotkliwe. Minimalna stawka w okresie od października do końca kwietnia będzie wynosić 3,6 tysiąca hrywien za 1000 metrów sześciennych, natomiast od maja do końca września już 7,2 tysiąca hrywien. Wzrost cen to jeden z wymogów MFW, który udzieli państwu kredytu w wysokości 17,5 miliarda dolarów. Jednak ukraińskie standardy są dalekie od zachodnich. Rynkowe ceny gazu mogą przewyższyć możliwości Ukrainy, gdzie średnie płace są nawet 10 razy mniejsze od zachodnich. Według ekspertów można spodziewać się w przyszłości wzrostu zadłużenia ludności i upadku ukraińskiej gospodarki, która tracąc kontakty handlowe z Rosją, pozbyła się głównego rynku zbytu. Konsekwencją obecnego stanu gospodarki może być także rozłam społeczeństwa i wzmożenie pretensji do ukraińskiego rządu, który zobowiązał się spełniać warunki MFW. (http://www.aif.ru/money/economy/1460480)

Gazeta Kommiersant w artykule „Kto czeka na wezwanie do armii bezrobotnych” prezentuje wyniki badania portalu Headhunter. Jego celem było wskazanie zawodów o najwyższym i najniższym prawdopodobieństwie zwolnień. Na pierwszym miejscu znalazła się branża ubezpieczeniowa. Kolejnymi najbardziej zagrożonymi bezrobociem są pracownicy działu HR oraz bankowości. Zwolnienia mogą także dotknąć branży sprzedaży i logistyki. Natomiast najbezpieczniejsi są księgowi, informatycy, lekarze i prawnicy. W porównaniu z kryzysem lat 2008-2009, struktura zwolnień nie zmieniła się, ale zmienił się proces redukcji etatów. Firmy opracowały strategię: zwalniają łagodnie i są gotowe wypłacać rekompensaty i opłacać programy ułatwiające zwolnionemu szybciej znaleźć nowe zatrudnienie.( http://www.kommersant.ru/doc/2679583)

 

czwartek, 5 marca 2015

11 marca 2015 roku odbędzie się konferencja „InwiestRos”. Rossijskaja gazieta przedstawia jej kształt i cele w artykule „Zwabić pieniądze do kraju”. Autorka podkreśla, że wzrost gospodarczy Rosji zależy przede wszystkim od inwestycji, stąd znaczenie konferencji jest ogromne. Poruszane będą na niej m.in. kwestie dotyczące polityki ekonomicznej oraz dialog z biznesem. Eksperci twierdzą, że przyciągnąć inwestycje pomoże przyjęcie projektu „O podstawach państwowo-prywatnego partnerstwa”. Inne możliwości polepszenia klimatu inwestycyjnego to 50 proc. ulga inwestycyjna dla zakładów przemysłowych oraz moratorium na wzrost podatków od biznesu. Kluczowym elementem jest także wsparcie eksportu innych niż przemysł ciężki gałęzi.                                    ( http://www.rg.ru/2015/03/06/investros.html)

 

Rossijskaja gazieta zamieściła artykuł „Pieniądze na beczkę” poruszający temat cen ropy naftowej. Amerykańscy eksperci twierdzą, że w marcu i kwietniu ceny surowca spadną poniżej 40 dolarów za baryłkę. W Rosji natomiast panuje przekonanie, że nastąpi wzrost do 100 dolarów wywołany zmniejszeniem szybów wiertniczych na całym świecie. Rosja w 2015 roku zmniejszy wydobycie „czarnego złota” o 25 milionów ton. Część ekspertów twierdzi, że sytuacja ta wesprze rynek ropy i doprowadzi do wzrostu jej ceny. Zdania i prognozy ekspertów różnią się, gdyż nie wszystkim państwom zależy na wzroście cen surowca. Cel Rosji podziela także Iran i Wenezuela. Autorka artykułu wskazuje na poważny problem rosyjskiego przemysłu naftowego -  niedostępność serwisu obsługi amerykańskich urządzeń używanych w procesie wydobycia ropy. Jest to ściśle związane z wprowadzeniem sankcji przez USA przeciwko Rosji. (http://www.rg.ru/2015/03/06/neft.html)  

 

piątek, 6 marca 2015

Niezawisimaja gazieta porusza temat możliwego, najsilniejszego od 15 lat zmniejszenia dochodów obywateli. Traktuje o tym artykuł „Rosji znów prorokują katastrofę”. Głównym ograniczeniem wzrostu będzie brak inwestycji. Instytut Gajdara ocenia, że spadek inwestycji dosięgnie nawet 19 proc. Jednocześnie obserwowany będzie  spadek PKB o 7 proc. Instytut przedstawił także prognozy dotyczące dochodów Rosjan – mają one zmniejszyć się o 8,5 proc. Od początku XXI wieku wzrost dochodów przewyższał 10 proc. Nawet globalny kryzys nie doprowadził do spadku. Pierwszy zaobserwowano dopiero w 2014 roku. Prognozy instytutu są pesymistyczne, jednak mogą być słuszne. Rząd ocenia spadek nieco łagodniej i liczy, że najpóźniej w czwartym kwartale nastąpi poprawa. Jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie nastąpił początek recesji, więc prognoza co do jej zakończenia niekoniecznie musi się spełnić.( http://www.ng.ru/economics/2015-03-06/4_catastrophe.html)

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2019-02-20)
UAHhrywna (Ukraina)0,1412
Wzrost0.14%
RUBrubel rosyjski0,0581
Wzrost0.35%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2019-02-20)
AMD (100)dram (Armenia)0,7836
Wzrost0.06%
GELlari (Gruzja)1,4407
Spadek-0.52%
MDLlej Mołdawii0,2231
Spadek-0.04%
AZNmanat azerbejdżański2,2534
Spadek0%
KGSsom (Kirgistan)0,0548
Spadek0%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4050
Spadek-0.05%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0456
Wzrost0.22%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0162
Spadek-0.43%

Biznes na Wschodzie

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

PODATEK OD WARTOŚCI DODANEJ (VAT) – to podatek pośredni, który wchodzi w skład ceny towarów oraz realizacji usług i jest wpłacany do budżetu państwowego Ukrainy.

 
 

 

12.03.2018

 

Zmiany w prawie korporacyjnym (spółek) na Ukrainie

Ukraińskie prawo korporacyjne od kwietnia 2017 roku czekało na podpis prezydenta pod Ustawą o umowach korporacyjnych. 18 lutego 2018 roku Ustawa weszła w życie, czyli Ukraina funkcjonuje w nowej korporacyjnej rzeczywistości. Co to oznacza?

 
 
 

 

29.01.2018

 

Prywatyzacja na Ukrainie

 
 
 
  • Strona 1 z 3
  • 1
  • 2
  • 3
 

Opinie

Armenia

10.05.2018

 
Pokojowa rewolucja w Armenii odniosła sukces - wola narodu została spełniona

Pokojowa rewolucja w Armenii odniosła sukces - wola narodu została spełniona

17 kwietnia Zgromadzenie Narodowe Armenii podjęło decyzję o powierzeniu funkcji premiera dotychczasowemu prezydentowi Serżowi Sarkisjanowi. Chociaż protesty przeciwko objęciu przez niego stanowiska szefa rządu trwały już kilka dni, nikt nie przypuszczał, że ten ruch doprowadzi do ogromnych demonstracji ulicznych.

 
 

Kazachstan

26.02.2018

 

Krótka analiza rynku motoryzacyjnego Kazachstanu w 2017 roku

Wg danych Związku Przedsiębiorstw Branży Motoryzacyjnej Kazachstanu „KazAutoProm”, w 2017 roku w Kazachstanie wyprodukowano 19 547 środków transportu (w tym samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, maszyny specjalne i naczepy). Wielkość produkcji w wyrażeniu naturalnym zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego 2,5-krotnie.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 

 

25.11.2016

 

Debata: Dobra zmiana. Spojrzenie z Moskwy

W dniu 6 grudnia 2016 (wtorek) w godzinach 11.00-13.30 Fundacja im. Stefana Batorego organizuje debatę „Dobra zmiana. Spojrzenie z Moskwy” (siedziba Fundacji, ul. Sapieżyńska 10a, sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza). 
 
 

Po godzinach

Tadżykistan

21.06.2018

 
Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal Wisła pokazuje, że tak!

Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal Wisła pokazuje, że tak!

Rozpoczyna się 6. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Tadżykistanie. W dniach 21 – 24 czerwca w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą dziewięć polskich produkcji.

 
 

Rosja

15.06.2018

 
W Twerze i Torżoku odbędzie się Festiwal Filmów Polskich Wisła

W Twerze i Torżoku odbędzie się Festiwal Filmów Polskich Wisła

Od 15 do 24 czerwca w Twerze odbędzie się 4. Festiwal Filmów Polskich "Wisła".

 
 

Rosja

31.05.2018

 
Ostatnia transmisja sezonu – „Coppelia” na żywo z Teatru Bolszoj

Ostatnia transmisja sezonu – „Coppelia” na żywo z Teatru Bolszoj

nazywowkinach.pl – dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin –zaprasza 10 czerwca (niedziela, 17:00) na transmisję HD LIVE „Coppelii” z muzyką Léo Delibesa. Spektakl będzie można obejrzeć na żywo w 20 ośrodkach w całej Polsce. Wiele kin organizuje również letnie retransmisje.

 

 
 

Rosja

26.05.2018

 
Laureaci 11. Festiwalu Filmów Polskich Wisła

Laureaci 11. Festiwalu Filmów Polskich Wisła

Jury w składzie: Przewodniczący, krytyk filmowy Wiktor Matizen, aktorka Olga Łapszyna i reżyser Michaił Segał przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 11.Wisły filmowi "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy "za mistrzowskie połączenie kryminału z dramatem socjalno-psychologicznym".

 
 

Rosja

17.05.2018

 
Startuje 11. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 11. Festiwal Wisła w Moskwie

Rozpoczyna się 11. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w czterech moskiewskich kinach - "Pięć gwiazd na Pawieleckiej", "Iluzjon", "Oktiabr", "Sali kinowej Galerii Trietiakowskiej" – a także w "Nowej Przestrzeni Teatru Nacji". Ponad 100 filmów i 30 znakomitych gości. Spotkania, warsztaty filmowe, koncerty i wystawy. Do 24 maja pokażemy rosyjskim widzom wszystko, co najlepsze w polskiej kinematografii!

 
 
  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2018

Zaloguj