Rosja

07.03.2015

Tygodniowy przegląd rosyjskiej prasy gospodarczej

Justyna Lewandowska

Tygodniowy (02.03.- 06.03.) przegląd rosyjskiej prasy gospodarczej. Zapraszamy do lektury. 

poniedziałek, 2 marca 2015

Gazeta Kommiersant w artykule „Pieniądze poczekają” porusza temat zabójstwa polityka Borysa Niemcowa oraz znaczenie tego wydarzenia dla zagranicznych inwestorów. Autorzy wskazują, że ważna z ekonomicznego punktu widzenia jest reakcja władz i społeczeństwa, a nie pierwsza, oparta na emocjach ocena. Dlatego też, ta tragedia nie jest w stanie znacząco wpłynąć na koniunkturę. Potwierdzają oni swoją opinię przywołując przykłady politycznych zabójstw z historii. Zgodnie ze  słowami ekspertów śmierć Niemcowa może stać się jedynie „kolejnym elementem negatywnego tła”. Według autorów inwestorzy bardziej zwracają uwagę na ratingi kredytowe niż na wydarzenia z danego kraju. Odpowiednia reakcja władz, czyli wyjaśnienie okoliczności zabójstwa pomoże zachęcić zagranicznych inwestorów do wprowadzania kapitału na rosyjski rynek wewnętrzny, co odwróci negatywny trend. (http://www.kommersant.ru/doc/2678100)

Rossijskaja Gazieta w artykule pt. „Długa droga do gazu” podnosi temat negocjacji Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej dotyczących dostaw gazu. Głównym tematem spotkania w Brukseli mają być dostawy gazu na Ukrainę wiosną i latem. Według prezydenta Rosyjskiego Związku Gazowego cena surowca ulegnie zmianie w związku ze spadkiem cen ropy naftowej. Eksperci przewidują nową cenę na poziomie 260 dolarów. Natomiast oddzielnie planowane jest omówienie dostaw gazu do Donbasu. Autorka artykułu przywołuje zdanie Władimira Putina na temat sytuacji w energetyce, a także odwołuje się do słów ministra energetyki, Aleksandra Nowaka. Zgodnie z nimi głównym celem w sektorze jest modernizacja wyposażenia oraz doskonalenie pracy hurtowego i detalicznego rynku. (http://www.rg.ru/2015/03/03/gaz.html)

 

wtorek, 3 marca 2015

Jednym z głównych tematów gazety Kommiersant była możliwość osłabienia rosyjskiego embarga dla Węgier i Grecji. W artykule „Sankcje na produkty zostaną punktowo zmienione” autorka tłumaczy, iż nie należy spodziewać się jednak całkowitego zniesienia kontrsankcji na gotowe produkty. Zmianie mogą ulec natomiast schematy dostaw surowców do dalszego przetworzenia. Rzecznik Władimira Putina wyjaśnia, iż osłabienie embarga jest możliwe, gdy zachodnie firmy będą inwestować w przetwarzanie żywności w Rosji. Według autorki jest to dość niejasne określenie, gdyż nie ma obecnie żadnych ograniczeń na import mięsnych i warzywnych konserw przeznaczonych do finalnego spożycia oraz na inwestycje UE w produkcję surowców w Rosji. Autorka przypomina, że straty zachodnich firm z tytułu embarga wyniosły około 4-5 miliardów euro. (http://www.kommersant.ru/doc/2678661)

Gazeta Wiedomosti w artykule „Więcej niż połowa biznesowych liderów jest gotowych inwestować w Rosję” przedstawia wyniki badania przeprowadzonego przez firmę AT Kearney. Zgodnie z nim napływ kapitału do kraju nastąpić po spełnieniu kilku warunków, czyli osłabienie konfliktu na Ukrainie, wycofanie sankcji i zmniejszenia napięcia geopolitycznego. Mimo kryzysu 50 proc. respondentów nadal uważa Rosję jako dobre miejsce dla inwestycji. Jednak Rosja nie znalazła się na liście 25 krajów będących inwestycyjnym priorytetem międzynarodowych firm. Autor przytacza także dane świadczące o tym, że liczba nowych projektów i ich wartość z roku na rok zmniejsza się. Napływom kapitału nie sprzyjają także niskie ceny akcji rosyjskich przedsiębiorstw i obniżenie ratingu do poziomu spekulacyjnego. Obecnie jedynym istotnym partnerem inwestycyjnym są Chiny. (http://www.vedomosti.ru/economics/articles/2015/03/02/bolee-polovini-biznes-liderov-gotovi-investirovat-v-rossiyu)

 

środa, 4 marca 2015

Gazeta Argumienty i fakty porusza konsekwencje wzrostu cen gazu dla Ukrainy. W artykule „Cena reform. Czym dla Ukrainy okaże się wzrost cen gazu” autorka informuje, że od 1 kwietnia 2015 roku stawki cen gazu dla ukraińskich konsumentów wzrosną o 285 proc.. Skutki będą dotkliwe. Minimalna stawka w okresie od października do końca kwietnia będzie wynosić 3,6 tysiąca hrywien za 1000 metrów sześciennych, natomiast od maja do końca września już 7,2 tysiąca hrywien. Wzrost cen to jeden z wymogów MFW, który udzieli państwu kredytu w wysokości 17,5 miliarda dolarów. Jednak ukraińskie standardy są dalekie od zachodnich. Rynkowe ceny gazu mogą przewyższyć możliwości Ukrainy, gdzie średnie płace są nawet 10 razy mniejsze od zachodnich. Według ekspertów można spodziewać się w przyszłości wzrostu zadłużenia ludności i upadku ukraińskiej gospodarki, która tracąc kontakty handlowe z Rosją, pozbyła się głównego rynku zbytu. Konsekwencją obecnego stanu gospodarki może być także rozłam społeczeństwa i wzmożenie pretensji do ukraińskiego rządu, który zobowiązał się spełniać warunki MFW. (http://www.aif.ru/money/economy/1460480)

Gazeta Kommiersant w artykule „Kto czeka na wezwanie do armii bezrobotnych” prezentuje wyniki badania portalu Headhunter. Jego celem było wskazanie zawodów o najwyższym i najniższym prawdopodobieństwie zwolnień. Na pierwszym miejscu znalazła się branża ubezpieczeniowa. Kolejnymi najbardziej zagrożonymi bezrobociem są pracownicy działu HR oraz bankowości. Zwolnienia mogą także dotknąć branży sprzedaży i logistyki. Natomiast najbezpieczniejsi są księgowi, informatycy, lekarze i prawnicy. W porównaniu z kryzysem lat 2008-2009, struktura zwolnień nie zmieniła się, ale zmienił się proces redukcji etatów. Firmy opracowały strategię: zwalniają łagodnie i są gotowe wypłacać rekompensaty i opłacać programy ułatwiające zwolnionemu szybciej znaleźć nowe zatrudnienie.( http://www.kommersant.ru/doc/2679583)

 

czwartek, 5 marca 2015

11 marca 2015 roku odbędzie się konferencja „InwiestRos”. Rossijskaja gazieta przedstawia jej kształt i cele w artykule „Zwabić pieniądze do kraju”. Autorka podkreśla, że wzrost gospodarczy Rosji zależy przede wszystkim od inwestycji, stąd znaczenie konferencji jest ogromne. Poruszane będą na niej m.in. kwestie dotyczące polityki ekonomicznej oraz dialog z biznesem. Eksperci twierdzą, że przyciągnąć inwestycje pomoże przyjęcie projektu „O podstawach państwowo-prywatnego partnerstwa”. Inne możliwości polepszenia klimatu inwestycyjnego to 50 proc. ulga inwestycyjna dla zakładów przemysłowych oraz moratorium na wzrost podatków od biznesu. Kluczowym elementem jest także wsparcie eksportu innych niż przemysł ciężki gałęzi.                                    ( http://www.rg.ru/2015/03/06/investros.html)

 

Rossijskaja gazieta zamieściła artykuł „Pieniądze na beczkę” poruszający temat cen ropy naftowej. Amerykańscy eksperci twierdzą, że w marcu i kwietniu ceny surowca spadną poniżej 40 dolarów za baryłkę. W Rosji natomiast panuje przekonanie, że nastąpi wzrost do 100 dolarów wywołany zmniejszeniem szybów wiertniczych na całym świecie. Rosja w 2015 roku zmniejszy wydobycie „czarnego złota” o 25 milionów ton. Część ekspertów twierdzi, że sytuacja ta wesprze rynek ropy i doprowadzi do wzrostu jej ceny. Zdania i prognozy ekspertów różnią się, gdyż nie wszystkim państwom zależy na wzroście cen surowca. Cel Rosji podziela także Iran i Wenezuela. Autorka artykułu wskazuje na poważny problem rosyjskiego przemysłu naftowego -  niedostępność serwisu obsługi amerykańskich urządzeń używanych w procesie wydobycia ropy. Jest to ściśle związane z wprowadzeniem sankcji przez USA przeciwko Rosji. (http://www.rg.ru/2015/03/06/neft.html)  

 

piątek, 6 marca 2015

Niezawisimaja gazieta porusza temat możliwego, najsilniejszego od 15 lat zmniejszenia dochodów obywateli. Traktuje o tym artykuł „Rosji znów prorokują katastrofę”. Głównym ograniczeniem wzrostu będzie brak inwestycji. Instytut Gajdara ocenia, że spadek inwestycji dosięgnie nawet 19 proc. Jednocześnie obserwowany będzie  spadek PKB o 7 proc. Instytut przedstawił także prognozy dotyczące dochodów Rosjan – mają one zmniejszyć się o 8,5 proc. Od początku XXI wieku wzrost dochodów przewyższał 10 proc. Nawet globalny kryzys nie doprowadził do spadku. Pierwszy zaobserwowano dopiero w 2014 roku. Prognozy instytutu są pesymistyczne, jednak mogą być słuszne. Rząd ocenia spadek nieco łagodniej i liczy, że najpóźniej w czwartym kwartale nastąpi poprawa. Jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie nastąpił początek recesji, więc prognoza co do jej zakończenia niekoniecznie musi się spełnić.( http://www.ng.ru/economics/2015-03-06/4_catastrophe.html)

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2017-11-20)
UAHhrywna (Ukraina)0,1356
Spadek-0.15%
RUBrubel rosyjski0,0606
Wzrost0.5%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2017-11-15)
AMD (100)dram (Armenia)0,7355
Spadek-2.29%
GELlari (Gruzja)1,3292
Spadek-4.97%
MDLlej Mołdawii0,2034
Spadek-2.45%
AZNmanat azerbejdżański2,1130
Spadek-1.87%
KGSsom (Kirgistan)0,0515
Spadek-2.09%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4068
Spadek-2%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0445
Spadek-1.77%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0785
Spadek-1.7%

Biznes na Wschodzie

 

20.11.2017

 

Forma prawna przedsiębiorstwa na Ukrainie

Jak wszystko w naszym życiu musi mieć swój początek, tak również biznes powinien rozpocząć się od wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa.

 
 

 

16.05.2016

 

Obecność przedsiębiorstwa w Internecie

Problem z wykorzystaniem Internetu w prowadzeniu biznesu w Kazachstanie jest taki, że z jednej strony wzrasta udział usług e-commerce, szczególnie w sektorze bankowym i spożywczym, organizowane są konkursy na nowe aplikacje itd.. 

 
 
 
 

 

25.04.2016

 

Targi wciąż w modzie

 
 
  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
 

Opinie

Białoruś

18.03.2017

 

Białoruś znowu lawiruje

Eksperci ostrzegają. Kondycja białoruskiej gospodarki jest w fatalnym stanie. Podstawowe wskaźniki białoruskiej gospodarki w 2016 roku pokazały wyraźnie, że władzom Białorusi nie udało się odwrócić negatywnych tendencji zapoczątkowanych w 2015 roku. Co więcej, eskalacja napięcia na linii Mińsk-Moskwa, jesienią ubiegłego roku, każe przypuszczać, że kryzys gospodarczy będzie trwał i w tym roku. 

 
 

Rosja

16.03.2017

 

Wpływ rosyjskich sankcji na polski sektor rolno-spożywczy

Wprowadzone przez Rosję w 2014 r. ograniczenia na wwóz produktów rolniczych i żywności z UE w założeniu były nie tylko rewanżem za europejskie sankcje, ale również próbą podniesienia politycznych kosztów ich nałożenia poprzez uderzenie we wpływową grupę interesu. Polska miała być jedną z głównych ofiar kontr-sankcji. Utrata ważnego rynku zbytu miała wywołać na tyle poważne straty, aby skłonić polskich, rolników, sadowników i hodowców do nacisku na elity polityczne stojące w obliczu wyborów samorządowych (listopad 2014) prezydenckich (maj 2015) i parlamentarnych (październik 2015). 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 

Ukraina

04.05.2014

 

System podatkowy Ukrainy cz.2

 

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy jest ogólnopaństwowym podatkiem pośrednim, pobieranym z tytułu wytworzenia lub importu pewnych rodzajów towarów konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium podmiotowym płatników tego podatku można najogólniej podzielić na trzy grupy: osoby prawne (rezydenci i nierezydenci), podmioty gospodarcze, które nie mają statusu osoby prawnej oraz osoby fizyczne (prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej). 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

13.11.2017

 
Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. 

 
 

 

27.10.2017

 
Chór Alexandrowa – największe  rosyjskie wydarzenie muzyczne w Polsce!

Chór Alexandrowa – największe rosyjskie wydarzenie muzyczne w Polsce!

Już w listopadzie 2017 r. rusza polska trasa koncertowa światowej sławy „Chóru Alexandrowa”. Tournée rozpocznie się 21 listopada w Częstochowie, następnie zespół wystąpi w Zabrzu, Warszawie, Toruniu, Olsztynie oraz w Białymstoku. 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2017

Zaloguj