Rosja

07.03.2015

Tygodniowy przegląd rosyjskiej prasy gospodarczej

Justyna Lewandowska

Tygodniowy (02.03.- 06.03.) przegląd rosyjskiej prasy gospodarczej. Zapraszamy do lektury. 

poniedziałek, 2 marca 2015

Gazeta Kommiersant w artykule „Pieniądze poczekają” porusza temat zabójstwa polityka Borysa Niemcowa oraz znaczenie tego wydarzenia dla zagranicznych inwestorów. Autorzy wskazują, że ważna z ekonomicznego punktu widzenia jest reakcja władz i społeczeństwa, a nie pierwsza, oparta na emocjach ocena. Dlatego też, ta tragedia nie jest w stanie znacząco wpłynąć na koniunkturę. Potwierdzają oni swoją opinię przywołując przykłady politycznych zabójstw z historii. Zgodnie ze  słowami ekspertów śmierć Niemcowa może stać się jedynie „kolejnym elementem negatywnego tła”. Według autorów inwestorzy bardziej zwracają uwagę na ratingi kredytowe niż na wydarzenia z danego kraju. Odpowiednia reakcja władz, czyli wyjaśnienie okoliczności zabójstwa pomoże zachęcić zagranicznych inwestorów do wprowadzania kapitału na rosyjski rynek wewnętrzny, co odwróci negatywny trend. (http://www.kommersant.ru/doc/2678100)

Rossijskaja Gazieta w artykule pt. „Długa droga do gazu” podnosi temat negocjacji Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej dotyczących dostaw gazu. Głównym tematem spotkania w Brukseli mają być dostawy gazu na Ukrainę wiosną i latem. Według prezydenta Rosyjskiego Związku Gazowego cena surowca ulegnie zmianie w związku ze spadkiem cen ropy naftowej. Eksperci przewidują nową cenę na poziomie 260 dolarów. Natomiast oddzielnie planowane jest omówienie dostaw gazu do Donbasu. Autorka artykułu przywołuje zdanie Władimira Putina na temat sytuacji w energetyce, a także odwołuje się do słów ministra energetyki, Aleksandra Nowaka. Zgodnie z nimi głównym celem w sektorze jest modernizacja wyposażenia oraz doskonalenie pracy hurtowego i detalicznego rynku. (http://www.rg.ru/2015/03/03/gaz.html)

 

wtorek, 3 marca 2015

Jednym z głównych tematów gazety Kommiersant była możliwość osłabienia rosyjskiego embarga dla Węgier i Grecji. W artykule „Sankcje na produkty zostaną punktowo zmienione” autorka tłumaczy, iż nie należy spodziewać się jednak całkowitego zniesienia kontrsankcji na gotowe produkty. Zmianie mogą ulec natomiast schematy dostaw surowców do dalszego przetworzenia. Rzecznik Władimira Putina wyjaśnia, iż osłabienie embarga jest możliwe, gdy zachodnie firmy będą inwestować w przetwarzanie żywności w Rosji. Według autorki jest to dość niejasne określenie, gdyż nie ma obecnie żadnych ograniczeń na import mięsnych i warzywnych konserw przeznaczonych do finalnego spożycia oraz na inwestycje UE w produkcję surowców w Rosji. Autorka przypomina, że straty zachodnich firm z tytułu embarga wyniosły około 4-5 miliardów euro. (http://www.kommersant.ru/doc/2678661)

Gazeta Wiedomosti w artykule „Więcej niż połowa biznesowych liderów jest gotowych inwestować w Rosję” przedstawia wyniki badania przeprowadzonego przez firmę AT Kearney. Zgodnie z nim napływ kapitału do kraju nastąpić po spełnieniu kilku warunków, czyli osłabienie konfliktu na Ukrainie, wycofanie sankcji i zmniejszenia napięcia geopolitycznego. Mimo kryzysu 50 proc. respondentów nadal uważa Rosję jako dobre miejsce dla inwestycji. Jednak Rosja nie znalazła się na liście 25 krajów będących inwestycyjnym priorytetem międzynarodowych firm. Autor przytacza także dane świadczące o tym, że liczba nowych projektów i ich wartość z roku na rok zmniejsza się. Napływom kapitału nie sprzyjają także niskie ceny akcji rosyjskich przedsiębiorstw i obniżenie ratingu do poziomu spekulacyjnego. Obecnie jedynym istotnym partnerem inwestycyjnym są Chiny. (http://www.vedomosti.ru/economics/articles/2015/03/02/bolee-polovini-biznes-liderov-gotovi-investirovat-v-rossiyu)

 

środa, 4 marca 2015

Gazeta Argumienty i fakty porusza konsekwencje wzrostu cen gazu dla Ukrainy. W artykule „Cena reform. Czym dla Ukrainy okaże się wzrost cen gazu” autorka informuje, że od 1 kwietnia 2015 roku stawki cen gazu dla ukraińskich konsumentów wzrosną o 285 proc.. Skutki będą dotkliwe. Minimalna stawka w okresie od października do końca kwietnia będzie wynosić 3,6 tysiąca hrywien za 1000 metrów sześciennych, natomiast od maja do końca września już 7,2 tysiąca hrywien. Wzrost cen to jeden z wymogów MFW, który udzieli państwu kredytu w wysokości 17,5 miliarda dolarów. Jednak ukraińskie standardy są dalekie od zachodnich. Rynkowe ceny gazu mogą przewyższyć możliwości Ukrainy, gdzie średnie płace są nawet 10 razy mniejsze od zachodnich. Według ekspertów można spodziewać się w przyszłości wzrostu zadłużenia ludności i upadku ukraińskiej gospodarki, która tracąc kontakty handlowe z Rosją, pozbyła się głównego rynku zbytu. Konsekwencją obecnego stanu gospodarki może być także rozłam społeczeństwa i wzmożenie pretensji do ukraińskiego rządu, który zobowiązał się spełniać warunki MFW. (http://www.aif.ru/money/economy/1460480)

Gazeta Kommiersant w artykule „Kto czeka na wezwanie do armii bezrobotnych” prezentuje wyniki badania portalu Headhunter. Jego celem było wskazanie zawodów o najwyższym i najniższym prawdopodobieństwie zwolnień. Na pierwszym miejscu znalazła się branża ubezpieczeniowa. Kolejnymi najbardziej zagrożonymi bezrobociem są pracownicy działu HR oraz bankowości. Zwolnienia mogą także dotknąć branży sprzedaży i logistyki. Natomiast najbezpieczniejsi są księgowi, informatycy, lekarze i prawnicy. W porównaniu z kryzysem lat 2008-2009, struktura zwolnień nie zmieniła się, ale zmienił się proces redukcji etatów. Firmy opracowały strategię: zwalniają łagodnie i są gotowe wypłacać rekompensaty i opłacać programy ułatwiające zwolnionemu szybciej znaleźć nowe zatrudnienie.( http://www.kommersant.ru/doc/2679583)

 

czwartek, 5 marca 2015

11 marca 2015 roku odbędzie się konferencja „InwiestRos”. Rossijskaja gazieta przedstawia jej kształt i cele w artykule „Zwabić pieniądze do kraju”. Autorka podkreśla, że wzrost gospodarczy Rosji zależy przede wszystkim od inwestycji, stąd znaczenie konferencji jest ogromne. Poruszane będą na niej m.in. kwestie dotyczące polityki ekonomicznej oraz dialog z biznesem. Eksperci twierdzą, że przyciągnąć inwestycje pomoże przyjęcie projektu „O podstawach państwowo-prywatnego partnerstwa”. Inne możliwości polepszenia klimatu inwestycyjnego to 50 proc. ulga inwestycyjna dla zakładów przemysłowych oraz moratorium na wzrost podatków od biznesu. Kluczowym elementem jest także wsparcie eksportu innych niż przemysł ciężki gałęzi.                                    ( http://www.rg.ru/2015/03/06/investros.html)

 

Rossijskaja gazieta zamieściła artykuł „Pieniądze na beczkę” poruszający temat cen ropy naftowej. Amerykańscy eksperci twierdzą, że w marcu i kwietniu ceny surowca spadną poniżej 40 dolarów za baryłkę. W Rosji natomiast panuje przekonanie, że nastąpi wzrost do 100 dolarów wywołany zmniejszeniem szybów wiertniczych na całym świecie. Rosja w 2015 roku zmniejszy wydobycie „czarnego złota” o 25 milionów ton. Część ekspertów twierdzi, że sytuacja ta wesprze rynek ropy i doprowadzi do wzrostu jej ceny. Zdania i prognozy ekspertów różnią się, gdyż nie wszystkim państwom zależy na wzroście cen surowca. Cel Rosji podziela także Iran i Wenezuela. Autorka artykułu wskazuje na poważny problem rosyjskiego przemysłu naftowego -  niedostępność serwisu obsługi amerykańskich urządzeń używanych w procesie wydobycia ropy. Jest to ściśle związane z wprowadzeniem sankcji przez USA przeciwko Rosji. (http://www.rg.ru/2015/03/06/neft.html)  

 

piątek, 6 marca 2015

Niezawisimaja gazieta porusza temat możliwego, najsilniejszego od 15 lat zmniejszenia dochodów obywateli. Traktuje o tym artykuł „Rosji znów prorokują katastrofę”. Głównym ograniczeniem wzrostu będzie brak inwestycji. Instytut Gajdara ocenia, że spadek inwestycji dosięgnie nawet 19 proc. Jednocześnie obserwowany będzie  spadek PKB o 7 proc. Instytut przedstawił także prognozy dotyczące dochodów Rosjan – mają one zmniejszyć się o 8,5 proc. Od początku XXI wieku wzrost dochodów przewyższał 10 proc. Nawet globalny kryzys nie doprowadził do spadku. Pierwszy zaobserwowano dopiero w 2014 roku. Prognozy instytutu są pesymistyczne, jednak mogą być słuszne. Rząd ocenia spadek nieco łagodniej i liczy, że najpóźniej w czwartym kwartale nastąpi poprawa. Jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie nastąpił początek recesji, więc prognoza co do jej zakończenia niekoniecznie musi się spełnić.( http://www.ng.ru/economics/2015-03-06/4_catastrophe.html)

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2022-11-25)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2022-11-23)
AMD (100)dram (Armenia)1,1512
Wzrost0.93%
GELlari (Gruzja)1,6847
Wzrost2.14%
MDLlej Mołdawii0,2365
Wzrost0.42%
AZNmanat azerbejdżański2,6773
Wzrost0.92%
KGSsom (Kirgistan)0,0539
Wzrost0.94%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4524
Wzrost2.35%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0406
Wzrost0.5%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9809
Spadek-0.07%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

06.04.2022

 

Wall Street: sankcje w centrum uwagi

Amerykańskie indeksy tracą na początku dzisiejszej sesji (5.04). Parkiety europejskie również znajdują się pod kreską co jest pokłosiem decyzji Komisji Europejskiej o wprowadzeniu embarga na węgiel z Rosji. Instytucja proponuje takie samo rozwiązanie jeśli chodzi o ropę naftową. DAX traci 0,55 proc., CAC40 1,43 proc. SP500 zabarwił się na czerwono ale jest pod kreską jedynie 0,05 proc. Więcej traci technologiczny Nasdaq: -0,67 proc.

 
 

Turkmenistan

20.02.2022

 

Co Rosja może stracić i zyskać po zmianie władzy w Turkmenistanie

Obroty handlowe między Rosją a Turkmenistanem nie ulegną znaczącym zmianom po odejściu z prezydentury Gurbanguły Berdimuhamedowa - uważają eksperci. Energetyka i rolnictwo to główne obszary współpracy.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj