Turkmenistan

07.07.2019

Turkmenistan podnosi pensje i emerytury

Krystian Pachucki-Włosek

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez prezydenta Turkmenistanu Gurbangly Berdymuchamedowa z dniem 1 stycznia 2020 roku wzrośnie najniższa pensja i najniższa emerytura.

Podwyżka wyniesie 10 proc. i tak od 1 stycznia minimalna pensja wzrośnie z 790 manatów do 870 manatów, co daje 250 dolarów według państwowego kursu wymiany walut.

Minimalna emerytura wzrośnie z 307 manatów do 338 manatów, co daje około 96 dolarów według oficjalnego kursu. Będzie to już druga podwyżka od 2 lat, pierwsza miała miejsce na początku 2019 roku. Ustawa nie jest doskonała ponieważ nie obejmuje obywateli żyjących z uprawy wydzierżawionej od państwa ziemi.

Kolejna podwyżka emerytur i rent ma na celu ukrycie spadającej wartości manata turkmeńskiego. Kurs czarnorynkowy jest o wiele większy, według ostatnich przeliczników czarnorynkowych realna wartość najniższej pensji wyniesie 100-110 dolarów, natomiast wartość najniższej emerytury to około 40 dolarów.

Głównym problemem na którzy skarżą się mieszkańcy Turkmenistanu to ciągłość wypłat. Wielu emerytów nie otrzymywało pensji przez kilka miesięcy, studenci studiujący za granicą mieli problem z wybraniem swoich środków z kont. Podwyższenie płac świadczy również o wzroście dochodów ze sprzedaży gazu ziemnego. Unormowanie relacji z Gazpromem po 10 letnie przerwie wpłynęło pozytywnie na stan turkmeńskiej gospodarki.


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '1993/'