Rosja

09.07.2017

Turbiny Siemensa na Krymie

Bartłomiej Cięszczyk

Pomimo unijnych sankcji turbiny niemieckiej firmy Siemens zostały zainstalowane w elektrowniach znajdujących się na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim – podaje agencja Reuters.

Zdaniem dziennikarzy sprawa pokazuje, że koncern nie dopełnił wszystkich obowiązków związanych z zakazem transferu technologii do Rosji. Do ich przestrzegania zobowiązane są wszystkie europejskie firmy ze względu na sankcje nałożone przez Unię Europejską na Federację Rosyjską.

Siemens nie dostarczył turbin na Krym i wypełnia wszystkie zobowiązania dotyczące kontroli eksportu” – odpowiedział na zarzuty rzecznik prasowy Siemensa, Wolfram Trost. Przedstawiciel niemieckiej firmy nie odniósł się jednak do pytania czy koncern był świadomy, że turbiny jej produkcji zostały dostarczone na Krym i czy brał udział w ich aktywacji i serwisowaniu.

Turbiny gazowe produkowane przez niemiecki koncern miały zostać użyte przy budowie dwóch elektrowni na Półwyspie Krymskim. Źródła Reutersa podkreślają, że konstrukcja siłowni na Krymie wskazuje na to, że mogą one funkcjonować tylko przy użyciu produktów koncernu z Niemiec.

Niemieckie ministerstwo gospodarki nie skomentowało tych doniesień.

Na podst. energetyka24.com


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '1766/'