Rosja

14.08.2012

Rosyjski kryzys

Bartłomiej Cięszczyk

Eksperci ostrzegają. Jeśli rosyjskie władze nie zróżnicują źródeł dochodów państwa Rosję mogą czekać poważne kłopoty. Rosyjska gospodarka jest za bardzo uzależniona od wielkości wydobycia i sprzedaży ropy naftowej. Nagły spadek cen ropy to dla Rosji katastrofa. 

Eksperci zwracają uwagę, że rosyjski sektor naftowy doszedł już do granic swoich możliwości i wydobycie w Rosji zacznie spadać. Ostrzegają, że jeśli rosyjski rząd nadal będzie opierać budżet na ropie i podwyższać tej branży podatki, to wpływy do budżetu z jej strony radykalnie spadną.
 
W ciągu najbliższych 10 lat rosyjska branża naftowa może wydobywać nie 500 a tylko 370 milionów ton ropy. Jak ostrzegą obserwatorzy, by nie dopuścić do takiej sytuacji branża musi mieć pieniądze na kolejne inwestycje jak uruchomienie eksploatacji kolejnych złóż. Dlatego konieczne jest mniejsze obciążenie fiskalne naftowych firm. Jeśli tak się nie stanie Moskwie grozi nie tylko sprzedaż po niższej cenie, ale także w mniejszej ilości. Wydobycie ropy kosztuje a przedsiębiorstwa naftowe mają coraz mniejsze rezerwy finansowe.
 
Rosyjscy ekonomiści twierdzą, że dla uniknięcia problemów budżetowych Rosja powinna rozpocząć prywatyzację. Po ostatnim spadku cen ropy konieczność wyprzedaży państwowego majątku tylko wzrosła. Na sprzedaż nadal są wystawione m.in. udziały w liniach lotniczych Aerofłot, morskim przewoźniku Sovkomflot, koncernie wydobywającym diamenty Alrosa (największym konkurencie De Beers), Kolejach Rosyjskich oraz największym porcie kraju w Noworosyjsku (połowa udziałów należy do Summa Group). Do 1 września 2012 r., mają być wystawione na sprzedaż akcje około 200 małych i średnich spółek oraz zakończone przygotowania do prywatyzacji siedmiu dużych firm: m.in. 25 proc. akcji Apatytu, 100 proc. – SG Transu, a także po 25,5 proc. portów w Murmańsku i Archangielsku oraz kompanii lotniczej Sibir.
 
Prezydent Rosji, Władimir Putin powiedział, że Rosja jest gotowa sprzedać państwowe przedsiębiorstwa za niską cenę pod warunkiem, że nowi właściciele wprowadzą do nich nowe technologie. W czerwcu premier Rosji, Dimitrij Miedwiediew potwierdził, że państwo zamierza sprzedać swoje udziały w różnych spółkach, w tym w sektorze bankowym i naftowym, a sama prywatyzacja w 2012 roku powinna przynieść budżetowi federalnemu 300 miliardów rubli. Wśród firm przewidzianych do prywatyzacji premier Miedwiediew wymienił Rosnieft, największy rosyjski koncern naftowy. Kupnem części jej aktywów jest ponoć zainteresowany brytyjski koncern paliwowy BP. Rosja potrzebuje nowych technologii do eksploatacji złóż na arktycznym szelfie, a takie technologie może jej zapewnić brytyjski koncern.
 
Ponadto, rosyjska gospodarka staje się coraz bardziej podatna na skutki fiskalnego i bankowego kryzysu w strefie euro, ponieważ wpływa on na spadek cen surowców.  - Negatywne konsekwencje rozszerzają się  na Rosję, szczególnie poprzez dwa główne kanały: niższe ceny surowców i ogólny spadek apetytu na ryzyko – powiedziała Piroska Nagy, dyrektorka ds. strategicznych Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na Rosję. W maju EBOiR prognozował, że rosyjska gospodarka wzrośnie w tym roku o 4,2 procent i 4,3 procent w 2013, czyli mniej więcej tak samo jak w 2011, kiedy to ekspansja osiągnęła poziom 4,3 procent. W najnowszym raporcie EBOiR prognoza ta została zredukowana do odpowiednio 3,1 i 3,3 proc. Jeżeli kryzys w Europie pogłębi się, to szacunki  dla Rosji mogą zostać jeszcze bardziej obniżone.

Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2020-09-18)
UAHhrywna (Ukraina)0,1334
Spadek-0.45%
RUBrubel rosyjski0,0501
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2020-09-16)
AMD (100)dram (Armenia)0,7736
Wzrost0.06%
GELlari (Gruzja)1,1899
Spadek-2.66%
MDLlej Mołdawii0,2260
Spadek-0.7%
AZNmanat azerbejdżański2,2097
Spadek-0.77%
KGSsom (Kirgistan)0,0475
Spadek-1.04%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3638
Spadek-0.66%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0366
Spadek-0.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8831
Spadek-0.09%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Abchazja

01.07.2020

 
W Abchazji brakuje pieniędzy

W Abchazji brakuje pieniędzy

W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..

 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

Zdaniem rosyjskich ekspertów PKB Rosji może ostro spaść.

 
 
 
 

Rosja

31.08.2019

 
Podniebne partnerstwo

Podniebne partnerstwo

 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 

Tadżykistan

02.07.2020

 
8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 
 

Rosja

13.05.2020

 
Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. 

 
 

Ukraina

04.02.2020

 
CZARNE ZŁOTO. Wojny o węgiel z Donbasu

CZARNE ZŁOTO. Wojny o węgiel z Donbasu

KAROLINA BACA-POGORZELSKA, MICHAŁ POTOCKI

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj