Rosja

14.08.2012

Rosyjski kryzys

Bartłomiej Cięszczyk

Eksperci ostrzegają. Jeśli rosyjskie władze nie zróżnicują źródeł dochodów państwa Rosję mogą czekać poważne kłopoty. Rosyjska gospodarka jest za bardzo uzależniona od wielkości wydobycia i sprzedaży ropy naftowej. Nagły spadek cen ropy to dla Rosji katastrofa. 

Eksperci zwracają uwagę, że rosyjski sektor naftowy doszedł już do granic swoich możliwości i wydobycie w Rosji zacznie spadać. Ostrzegają, że jeśli rosyjski rząd nadal będzie opierać budżet na ropie i podwyższać tej branży podatki, to wpływy do budżetu z jej strony radykalnie spadną.
 
W ciągu najbliższych 10 lat rosyjska branża naftowa może wydobywać nie 500 a tylko 370 milionów ton ropy. Jak ostrzegą obserwatorzy, by nie dopuścić do takiej sytuacji branża musi mieć pieniądze na kolejne inwestycje jak uruchomienie eksploatacji kolejnych złóż. Dlatego konieczne jest mniejsze obciążenie fiskalne naftowych firm. Jeśli tak się nie stanie Moskwie grozi nie tylko sprzedaż po niższej cenie, ale także w mniejszej ilości. Wydobycie ropy kosztuje a przedsiębiorstwa naftowe mają coraz mniejsze rezerwy finansowe.
 
Rosyjscy ekonomiści twierdzą, że dla uniknięcia problemów budżetowych Rosja powinna rozpocząć prywatyzację. Po ostatnim spadku cen ropy konieczność wyprzedaży państwowego majątku tylko wzrosła. Na sprzedaż nadal są wystawione m.in. udziały w liniach lotniczych Aerofłot, morskim przewoźniku Sovkomflot, koncernie wydobywającym diamenty Alrosa (największym konkurencie De Beers), Kolejach Rosyjskich oraz największym porcie kraju w Noworosyjsku (połowa udziałów należy do Summa Group). Do 1 września 2012 r., mają być wystawione na sprzedaż akcje około 200 małych i średnich spółek oraz zakończone przygotowania do prywatyzacji siedmiu dużych firm: m.in. 25 proc. akcji Apatytu, 100 proc. – SG Transu, a także po 25,5 proc. portów w Murmańsku i Archangielsku oraz kompanii lotniczej Sibir.
 
Prezydent Rosji, Władimir Putin powiedział, że Rosja jest gotowa sprzedać państwowe przedsiębiorstwa za niską cenę pod warunkiem, że nowi właściciele wprowadzą do nich nowe technologie. W czerwcu premier Rosji, Dimitrij Miedwiediew potwierdził, że państwo zamierza sprzedać swoje udziały w różnych spółkach, w tym w sektorze bankowym i naftowym, a sama prywatyzacja w 2012 roku powinna przynieść budżetowi federalnemu 300 miliardów rubli. Wśród firm przewidzianych do prywatyzacji premier Miedwiediew wymienił Rosnieft, największy rosyjski koncern naftowy. Kupnem części jej aktywów jest ponoć zainteresowany brytyjski koncern paliwowy BP. Rosja potrzebuje nowych technologii do eksploatacji złóż na arktycznym szelfie, a takie technologie może jej zapewnić brytyjski koncern.
 
Ponadto, rosyjska gospodarka staje się coraz bardziej podatna na skutki fiskalnego i bankowego kryzysu w strefie euro, ponieważ wpływa on na spadek cen surowców.  - Negatywne konsekwencje rozszerzają się  na Rosję, szczególnie poprzez dwa główne kanały: niższe ceny surowców i ogólny spadek apetytu na ryzyko – powiedziała Piroska Nagy, dyrektorka ds. strategicznych Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na Rosję. W maju EBOiR prognozował, że rosyjska gospodarka wzrośnie w tym roku o 4,2 procent i 4,3 procent w 2013, czyli mniej więcej tak samo jak w 2011, kiedy to ekspansja osiągnęła poziom 4,3 procent. W najnowszym raporcie EBOiR prognoza ta została zredukowana do odpowiednio 3,1 i 3,3 proc. Jeżeli kryzys w Europie pogłębi się, to szacunki  dla Rosji mogą zostać jeszcze bardziej obniżone.

Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2017-11-21)
UAHhrywna (Ukraina)0,1362
Wzrost0.44%
RUBrubel rosyjski0,0607
Wzrost0.17%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2017-11-15)
AMD (100)dram (Armenia)0,7355
Spadek-2.29%
GELlari (Gruzja)1,3292
Spadek-4.97%
MDLlej Mołdawii0,2034
Spadek-2.45%
AZNmanat azerbejdżański2,1130
Spadek-1.87%
KGSsom (Kirgistan)0,0515
Spadek-2.09%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4068
Spadek-2%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0445
Spadek-1.77%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0785
Spadek-1.7%

Biznes na Wschodzie

 

20.11.2017

 

Forma prawna przedsiębiorstwa na Ukrainie

Jak wszystko w naszym życiu musi mieć swój początek, tak również biznes powinien rozpocząć się od wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa.

 
 

 

16.05.2016

 

Obecność przedsiębiorstwa w Internecie

Problem z wykorzystaniem Internetu w prowadzeniu biznesu w Kazachstanie jest taki, że z jednej strony wzrasta udział usług e-commerce, szczególnie w sektorze bankowym i spożywczym, organizowane są konkursy na nowe aplikacje itd.. 

 
 
 
 

 

25.04.2016

 

Targi wciąż w modzie

 
 
  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
 

Opinie

Białoruś

18.03.2017

 

Białoruś znowu lawiruje

Eksperci ostrzegają. Kondycja białoruskiej gospodarki jest w fatalnym stanie. Podstawowe wskaźniki białoruskiej gospodarki w 2016 roku pokazały wyraźnie, że władzom Białorusi nie udało się odwrócić negatywnych tendencji zapoczątkowanych w 2015 roku. Co więcej, eskalacja napięcia na linii Mińsk-Moskwa, jesienią ubiegłego roku, każe przypuszczać, że kryzys gospodarczy będzie trwał i w tym roku. 

 
 

Rosja

16.03.2017

 

Wpływ rosyjskich sankcji na polski sektor rolno-spożywczy

Wprowadzone przez Rosję w 2014 r. ograniczenia na wwóz produktów rolniczych i żywności z UE w założeniu były nie tylko rewanżem za europejskie sankcje, ale również próbą podniesienia politycznych kosztów ich nałożenia poprzez uderzenie we wpływową grupę interesu. Polska miała być jedną z głównych ofiar kontr-sankcji. Utrata ważnego rynku zbytu miała wywołać na tyle poważne straty, aby skłonić polskich, rolników, sadowników i hodowców do nacisku na elity polityczne stojące w obliczu wyborów samorządowych (listopad 2014) prezydenckich (maj 2015) i parlamentarnych (październik 2015). 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 

Ukraina

04.05.2014

 

System podatkowy Ukrainy cz.2

 

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy jest ogólnopaństwowym podatkiem pośrednim, pobieranym z tytułu wytworzenia lub importu pewnych rodzajów towarów konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium podmiotowym płatników tego podatku można najogólniej podzielić na trzy grupy: osoby prawne (rezydenci i nierezydenci), podmioty gospodarcze, które nie mają statusu osoby prawnej oraz osoby fizyczne (prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej). 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

13.11.2017

 
Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. 

 
 

 

27.10.2017

 
Chór Alexandrowa – największe  rosyjskie wydarzenie muzyczne w Polsce!

Chór Alexandrowa – największe rosyjskie wydarzenie muzyczne w Polsce!

Już w listopadzie 2017 r. rusza polska trasa koncertowa światowej sławy „Chóru Alexandrowa”. Tournée rozpocznie się 21 listopada w Częstochowie, następnie zespół wystąpi w Zabrzu, Warszawie, Toruniu, Olsztynie oraz w Białymstoku. 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2017

Zaloguj