Białoruś

10.02.2020

Rosyjski gaz dalej płynie na Białoruś

Krystian Pachucki-Włosek

7 lutego w Soczi miało miejsce spotkanie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenko z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas spotkania udało się dojść do porozumienia w sprawie dostaw gazu na Białoruś. Jednak tylko tymczasowo. 


Po spotkaniu liderów obu państw w Krasnej Polanie koło Soczi, wystąpił zastępca szefa Gabinetu Prezydenta Rosji- Dmitrij Kozak. Poinformował dziennikarzy, że Białoruś i Rosja doszły do porozumienia w sprawie dostaw gazu. Umowa została zawarta jedynie na rok 2020. Zgodnie z jej postanowieniami Białoruś będzie kupować rosyjski gaz po takiej samej cenie jak w 2019 roku.  

Kozak poinformował także, że rozmowy przebiegły w miłej atmosferze. Obie strony porozumiały się w sprawie kontynuowania konsultacji na poziomie ministerialnym i rządowym w sprawie rozszerzenia mechanizmów integracji. 

W 2019 roku Białoruś płaciła 127 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu. Umowa obowiązuje od marca 2020, zgodnie z nowymi ustaleniami za styczeń i luty państwo białoruskie zapłaci za dostawy gazu po analogicznej cenie. 

Warto podkreślić, że jest to bardzo preferencyjna cena, w obecnym czasie średnia cena w innych państwach europejskich wygląda następująco:  Polska płaci 187 dolarów za 1000 metrów sześciennych, Niemcy-192 dolary, Czechy- 190 dolarów, Węgry-203 dolary.

Na podst. belta.by 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '2164/'