Rosja

28.04.2021

Rosjanie określili dochód, którego potrzebują do godnego życia

Bartłomiej Cięszczyk

Ponad jedna trzecia Rosjan (38 proc.) uważa miesięczny dochód w wysokości 50-80 tysięcy rubli za wystarczający do godziwego życia - wynika z badania Otkritie Bank.

Kolejne 11 proc. Rosjan wystarczyłoby na to niecałe 50 tysięcy rubli, 28 proc. respondentów nazywało przyzwoity dochód 80-120 tysięcy miesięcznie na osobę, 15 proc. - od 120 do 200 tysięcy. Dziewięć procent badanych chciałoby zarabiać ponad 200 tysięcy rubli miesięcznie na przyzwoite życie.
 
Według banku 70 proc. Rosjan ma obecnie jedną stałą pracę. Najwyższy odsetek osób posiadających stałe zatrudnienie występuje w obwodzie moskiewskim i Centralnym Okręgu Federalnym, a najmniej na Północnym Kaukazie i Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym. Osiem procent respondentów ma więcej niż jedną pracę, podczas gdy na Kaukazie Północnym ich udział sięga 15 proc..
 
Jednocześnie trzy czwarte Rosjan jest obecnie niezadowolonych ze swoich dochodów i chce więcej zarabiać. Tylko 11 proc. stwierdziło, że obecna praca zapewnia im przyzwoity dochód. Większość zadowolonych ze swoich dochodów mieszka w Moskwie i obwodzie moskiewskim (15 proc.). Najmniej - na Dalekim Wschodzie (0 proc.), a także w Sankt Petersburgu i obwodzie leningradzkim (7 proc.).
 
Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu jest praca w niepełnym wymiarze godzin: 70 proc. obywateli jest gotowych jej szukać, a co dziesiąty już to robi. Tylko 10 proc. stwierdziło, że nie potrzebuje pracy w niepełnym wymiarze godzin, a kolejne 10 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie może szukać dodatkowych zarobków, ponieważ spędzają zbyt dużo czasu w obecnym miejscu pracy.
 
Zeszłego lata Ogólnorosyjskie Centrum Badań nad Opinią Publiczną (VTsIOM) opublikowało dane, z których wynika, że ​​prawie połowie Rosjan regularnie brakuje pieniędzy do następnej wypłaty. W większości takie sytuacje zdarzają się sporadycznie lub rzadko (po 43 proc.). Jedna trzecia pracujących Rosjan od czasu do czasu boryka się z niedoborem pieniędzy przed wypłatą wynagrodzenia (33 proc.), co dziesiąty (10 proc.) - stale, 39 proc. pracowników - bardzo rzadko.
 
W lutym br. serwis rekrutacyjny hh.ru i fintech Money Forward przeprowadziły ankietę, w której stwierdzono, że jedna czwarta Rosjan nie ma wystarczającej pensji nawet na podstawowe potrzeby. Prawie połowa tych, którzy nie mają dość pieniędzy, aby zapłacić, ma „deficyt” przekraczający 20 tysięcy rubli.
 
Dla 25 proc. badanych wynagrodzenie nie pokrywa podstawowych potrzeb, 39 proc. to ledwie wystarczające, 36 proc. respondentów jest w stanie w pełni zaspokoić podstawowe potrzeby zarobkowe. Z tych, którym brakuje pensji, 46 proc. nie ma więcej niż 20 tysięcy rubli miesięcznie, 44 proc. - od 10 do 20 tysięcy rubli, co dziesiąty - od 5 do 10 tysięcy rubli. Z powodu braku pieniędzy trzy czwarte Rosjan jest zmuszonych do rezygnacji z podróży i kupowania nowych ubrań i butów, 71 proc. - z ciekawych zajęć rekreacyjnych, 42 proc. - z płatnych lekarstw i lekarstw. 36 proc. badanych jest zmuszonych oszczędzać na edukacji.
 
HH.ru zauważa, że ​​w ciągu ostatnich dwóch lat wzrost oferowanych średnich wynagrodzeń ledwo rekompensuje inflację: w 2020 roku wzrosły one o 6 proc., czyli o 2500 rubli. Brak pieniędzy przed wypłatą jest dla większości Rosjan powszechną rzeczywistością gospodarczą i pozostaje głównym czynnikiem zmieniającym pracę. Kiedy brakuje pieniędzy, większość respondentów ucieka się do pożyczek od krewnych i znajomych, prawie jedna trzecia zwraca się do banku o pożyczki. Rzadziej Rosjanie zaciągają kredyt gotówkowy i aplikują do organizacji mikrofinansowych.
 
Na podst. news.ru

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj