Rosja

02.01.2013

Rosja zwiększy eksport ropy na Białoruś

Paweł Marciniak

Strony ustaliły wielkość rosyjskich dostaw ropy naftowej na Białoruś. Jak podaje biuro prasowe białoruskiego rządu, w pierwszym kwartale 2013 roku wyniesie ona 5,75 miliona ton.

Finalne negocjacje wicepremiera Białorusi Władimira Siemaszko oraz wicepremiera Rosji Arkadego Dworkowicza miały miejsce w Moskwie, w dniach 27-28 grudnia ubiegłego roku.

21 grudnia 2012 roku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że strony doszły do ​​porozumienia, jednak rosyjskie ministerstwo energetyki zaprzeczyło tym informacjom. Rozmowy na temat dostaw rosyjskiej ropy na Białoruś trwały miesiącami. Białoruski rząd wyraził zapotrzebowanie na 23 miliony ton ropy, na co nie chciała zgodzić się Moskwa. Rosjanie wyrazili chęć wyeksportowania 18,5 miliona ton rocznie.

Białoruś kupuje rosyjską ropę bezcłowo. Znaczną część surowca Białoruś przerabia w swoich zakładach petrochemicznych, a produkty rafinacji sprzedaje w Europie.  W takim przypadku Mińsk płaci Rosji opłaty celne za wywiezioną produkcję.

Rosja nie chce zwiększać dostaw ropy na Białoruś. Celem Federacji Rosyjskiej jest zwiększenie dostaw paliw z białoruskich zakładów petrochemicznych.  Białoruska benzyna będzie potrzebna Moskwie, aby przezwyciężyć możliwy deficyt paliwa na rynku wewnętrznym związanym z przyjęciem standardu „Euro-3”. Moskwa chce, aby około 2 miliony ton produktów naftowych wracało do Rosji. Mińsk nie zgadza się na rosyjskie warunki, uważając rynek europejski za priorytetowy. Białoruś gotowa jest dostarczyć Rosji tylko 700 tysięcy ton produktów naftowych.

Ponadto, Rosja oskarża Białoruś o eksport paliw jako rozpuszczalników. Według źródeł medialnych, Moskwa żąda od Mińska dodatkowe 1,5 miliarda dolarów. W Mińsku obalono tą informację. Od sierpnia 2012 roku eksport rozpuszczalników z Białorusi jest zakazany.

Na podstawie: lenta.ru, government.by


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2017-10-17)
UAHhrywna (Ukraina)0,1359
Wzrost0.07%
RUBrubel rosyjski0,0627
Spadek-0.32%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2017-10-11)
AMD (100)dram (Armenia)0,7535
Spadek-1.55%
GELlari (Gruzja)1,4585
Spadek-1.45%
MDLlej Mołdawii0,2076
Spadek-0.34%
AZNmanat azerbejdżański2,1303
Spadek-1.04%
KGSsom (Kirgistan)0,0529
Spadek-0.56%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4119
Spadek-0.96%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0449
Spadek-1.1%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0801
Wzrost1.41%

O biznesie na Wschodzie

 

16.05.2016

 

Obecność przedsiębiorstwa w Internecie

Problem z wykorzystaniem Internetu w prowadzeniu biznesu w Kazachstanie jest taki, że z jednej strony wzrasta udział usług e-commerce, szczególnie w sektorze bankowym i spożywczym, organizowane są konkursy na nowe aplikacje itd.. 

 
 

 

10.05.2016

 

Jak widzą przedsiębiorstwa tak Polskę malują

Wizerunek przedsiębiorstw za wschodnią (i nie tylko) granicą nie jest jedynym i decydującym czynnikiem wpływającym na postrzeganie Polski. W celu całościowego zbadania odbioru państwa należałoby zbadać m.in. stereotypy, przeprowadzić badania wizerunkowe wśród społeczeństwa, uwzględnić czynniki takie jak dyplomacja publiczna oraz sposób prowadzenia polityki wewnętrznej i zagranicznej, wydarzenia kulturalne, atrakcyjność turystyki i dziedzictwa kulturowego oraz kapitał ludzki(Anholt, Olins).

 
 
 

 

25.04.2016

 

Targi wciąż w modzie

 
 
 

Opinie

Białoruś

18.03.2017

 

Białoruś znowu lawiruje

Eksperci ostrzegają. Kondycja białoruskiej gospodarki jest w fatalnym stanie. Podstawowe wskaźniki białoruskiej gospodarki w 2016 roku pokazały wyraźnie, że władzom Białorusi nie udało się odwrócić negatywnych tendencji zapoczątkowanych w 2015 roku. Co więcej, eskalacja napięcia na linii Mińsk-Moskwa, jesienią ubiegłego roku, każe przypuszczać, że kryzys gospodarczy będzie trwał i w tym roku. 

 
 

Rosja

16.03.2017

 

Wpływ rosyjskich sankcji na polski sektor rolno-spożywczy

Wprowadzone przez Rosję w 2014 r. ograniczenia na wwóz produktów rolniczych i żywności z UE w założeniu były nie tylko rewanżem za europejskie sankcje, ale również próbą podniesienia politycznych kosztów ich nałożenia poprzez uderzenie we wpływową grupę interesu. Polska miała być jedną z głównych ofiar kontr-sankcji. Utrata ważnego rynku zbytu miała wywołać na tyle poważne straty, aby skłonić polskich, rolników, sadowników i hodowców do nacisku na elity polityczne stojące w obliczu wyborów samorządowych (listopad 2014) prezydenckich (maj 2015) i parlamentarnych (październik 2015). 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 

Ukraina

04.05.2014

 

System podatkowy Ukrainy cz.2

 

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy jest ogólnopaństwowym podatkiem pośrednim, pobieranym z tytułu wytworzenia lub importu pewnych rodzajów towarów konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium podmiotowym płatników tego podatku można najogólniej podzielić na trzy grupy: osoby prawne (rezydenci i nierezydenci), podmioty gospodarcze, które nie mają statusu osoby prawnej oraz osoby fizyczne (prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej). 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

14.09.2017

 

Konferencja Wschodoznawcza: Europa Wschodnia w badaniach interdyscyplinarnych

I Międzynarodowa Studencko-Doktorancka Konferencja Wschodoznawcza „Europa Wschodnia w badaniach interdyscyplinarnych” organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Wschodoznawców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ma na celu przyjrzenie się Ukrainie, Białorusi i Rosji z perspektywy historii, antropologii, kultury, stosunków międzynarodowych, ekonomii i nauk prawniczych. Konferencja jest skierowana do studentów i doktorantów ze środowisk naukowych i badawczych z Polski oraz Europy. 

 
 

 

06.09.2017

 
Chór Alexandrowa w Polsce!

Chór Alexandrowa w Polsce!

Już w listopadzie 2017 r. rozpocznie się polska trasa koncertowa światowej sławy „Chóru Alexandrowa”. Tournée rozpocznie się 21 listopada w Częstochowie, następnie zespół wystąpi w Zabrzu, Warszawie, Toruniu, Olsztynie oraz w Białymstoku. Będzie to pierwszy występ zespołu w nowym składzie, po tragicznych wydarzeniach z grudnia 2016 r., gdzie w katastrofie lotniczej zginęli muzycy i członkowie zespołu baletowego.

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2017

Zaloguj