Rosja

03.09.2012

Rosja wycofuje się z wielkich planów

Bartłomiej Cięszczyk

Pod koniec sierpnia rosyjski potentat gazowy Gazprom ogłosił wstrzymanie na czas nieokreślony realizacji projektu wydobycia gazu ze złóż Sztokman pod Morzem Barentsa. Powodem tej decyzji jest kurczący się rynek zbytu dla rosyjskich węglowodorów. 

Według ocen ekspertów, złoża pod dnem Morza Barentsa mają w sobie 25 proc. światowych zapasów ropy naftowej i gazu ziemnego. Jego wielkość szacowana jest na 3,8 biliona metrów sześciennych – wystarczy by zaspokoić potrzeby całej Europy przez osiem lat.

Niestety dostanie się to złóż Sztokman jest trudne i tym samym bardzo drogie. Wydobycie wymaga najnowszych technologii, a te kosztują. Na ratunek Rosjanom przyszły  zachodnie koncerny. One bowiem mają pieniądze na inwestycje, nowoczesne technologie, a także swoje rynki zbytu. Zgodnie z ustaleniami zachodnie koncerny miały brać udział w wydobyciu jako mniejszościowi udziałowcy, a pakiet kontrolny miał zostać po stronie Rosjan.

W lutym 2008 roku Gazprom do zagospodarowania złoża utworzył spółkę Shtokman Development AG z francuskim Total (25 proc.) i norweskim StatoilHydro (24 proc.). W lipcu br. z udziału w przedsięwzięciu wycofał się niestety Statoil zwracając Gazpromowi swoje akcje Shtokman Development AG. Dopóki sytuacja na rynku paliwowym była dobra nie było większych problemów. Jednak kryzys finansowy, który odczuwa gospodarka doprowadził do tego, że w Europie spadło zapotrzebowanie na gaz, a nowych rynków zbytu nie ma. Co więcej, wzrasta wydobycie gazu łupkowego w USA dokąd miał być wysyłany rosyjski gaz. Potrzeba wydobycia węglowodorów spod Morza Barentsa stanęła więc pod znakiem zapytania.

W 2006 roku prezydent Rosji Władimir Putin zapowiadał, że węglowodory z Arktyki eksportowane do Stanów Zjednoczonych będą tylko w części, reszta miała być przesyłana do Europy gazociągiem Nord Stream, łączącym Rosję z Niemcami.  Eksploatacja arktycznych złóż miała rozpocząć się w 2013 roku. Wartość inwestycji szacowano 30 miliardów dolarów. Teraz amerykański gaz łupkowy zmusza Rosjan do zmiany swoich planów. Według ostatnich rosyjskich szacunków ilość gazu wysłanego za granicę spadnie w 2012 roku o nieco ponad 9 proc., z  212 miliardów metrów sześciennych  do 193 miliardów. W porównaniu z poprzednimi oszacowaniami, cena rosyjskiego gazu może spaść nawet o 10 procent. Rosjanie przyznają, że sytuacja doprowadzi prawdopodobnie do zmiany strategii energetycznej do 2030 roku.

Obniżenie cen rosyjskiego gazu to dobra wiadomość dla Polski. Jej gospodarka jest bowiem uzależniona od gazu z Rosji.

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2017-12-15)
UAHhrywna (Ukraina)0,1305
Wzrost0.15%
RUBrubel rosyjski0,0608
Spadek-0.16%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2017-12-13)
AMD (100)dram (Armenia)0,7426
Wzrost0.98%
GELlari (Gruzja)1,4049
Wzrost6.21%
MDLlej Mołdawii0,2082
Wzrost0.48%
AZNmanat azerbejdżański2,1082
Wzrost0.51%
KGSsom (Kirgistan)0,0515
Wzrost0.78%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4073
Wzrost0.69%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0444
Wzrost0.91%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0702
Wzrost0.2%

Biznes na Wschodzie

 

04.12.2017

 

Podatki na Ukrainie

Na początku należy nadmienić, że pomiędzy Polską a Ukrainą istnieje umowa o uniknięciu podwójnego opodatkowania. Dlatego, przy należytym prowadzeniu dokumentacji, podatki płacone od dochodów osób fizycznych – rezydentów Polski na terytorium Ukrainy, są wolne od opodatkowania w Polsce.

 
 

 

21.11.2017

 

Zmiany e-podpisu umożliwią firmom startowanie w przetargach publicznych na Ukrainie

W dniu 06.11.2017 r. Prezydent Ukrainy ostatecznie podpisał ustawę „O elektronicznych usługach powierniczych", która ma na celu zreformowanie ram prawnych w sferze podpisu elektronicznego poprzez wdrożenie ustawodawstwa Unii Europejskiej. Uchwalenie tej ustawy znacznie uprości dostęp do uczestnictwa w ukraińskich przetargach dla firm nierezydentów.

 
 
 
 
 
  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
 

Opinie

Białoruś

18.03.2017

 

Białoruś znowu lawiruje

Eksperci ostrzegają. Kondycja białoruskiej gospodarki jest w fatalnym stanie. Podstawowe wskaźniki białoruskiej gospodarki w 2016 roku pokazały wyraźnie, że władzom Białorusi nie udało się odwrócić negatywnych tendencji zapoczątkowanych w 2015 roku. Co więcej, eskalacja napięcia na linii Mińsk-Moskwa, jesienią ubiegłego roku, każe przypuszczać, że kryzys gospodarczy będzie trwał i w tym roku. 

 
 

Rosja

16.03.2017

 

Wpływ rosyjskich sankcji na polski sektor rolno-spożywczy

Wprowadzone przez Rosję w 2014 r. ograniczenia na wwóz produktów rolniczych i żywności z UE w założeniu były nie tylko rewanżem za europejskie sankcje, ale również próbą podniesienia politycznych kosztów ich nałożenia poprzez uderzenie we wpływową grupę interesu. Polska miała być jedną z głównych ofiar kontr-sankcji. Utrata ważnego rynku zbytu miała wywołać na tyle poważne straty, aby skłonić polskich, rolników, sadowników i hodowców do nacisku na elity polityczne stojące w obliczu wyborów samorządowych (listopad 2014) prezydenckich (maj 2015) i parlamentarnych (październik 2015). 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 

Ukraina

04.05.2014

 

System podatkowy Ukrainy cz.2

 

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy jest ogólnopaństwowym podatkiem pośrednim, pobieranym z tytułu wytworzenia lub importu pewnych rodzajów towarów konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium podmiotowym płatników tego podatku można najogólniej podzielić na trzy grupy: osoby prawne (rezydenci i nierezydenci), podmioty gospodarcze, które nie mają statusu osoby prawnej oraz osoby fizyczne (prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej). 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

22.11.2017

 

Seminarium: Zamówienia publiczne na Ukrainie w zasięgu polskich firm

Ze względu na zwiększające się zainteresowanie polskich firm ukraińskimi przetargami publicznymi kancelaria prawna PLP Law Group wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie (WPHI) oraz Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG).

 
 

 

13.11.2017

 
Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2017

Zaloguj