Rosja

11.07.2012

Rosja w WTO

Jaugien P. Gryniewicz

Rosja zbliża się do członkostwa WTO.  Izba niższa rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa ratyfikowała umowę stowarzyszeniową ze Światową Organizacją Handlu. By umowa weszła w życie musi ją jeszcze tylko zatwierdzić izba wyższa rosyjskiego parlamentu, Rada Federacji i podpisać prezydent Władimir Putin.

Szef Sbierbanku, German Gref ogłosił prognozę Banku Światowego. Według niej Rosja po dołączeniu do WTO w perspektywie długoterminowej  odniesie korzyść w postaci prawie 162 bilionów dolarów (11 proc. PKB). Sceptycy jednak uważają, że te korzyści odczują jedynie światowe korporacje, na które otworzy się ogromny rosyjski rynek, zaś lokalni producenci nie wytrzymają konkurencji z zagranicą.

Przystępując do WTO Rosja będzie powoli przechodziła od „rynku producenta”, który dostała w spadku po ZSRR, do „rynku konsumenta”, w którym żyją od dawna kraje rozwinięte. „ - To jest pytanie, czy dla naszego państwa ważniejszy jest dobrobyt 140 milionów mieszkańców, czy 17 milionów producentów i 3 milionów urzędników. Moim zdaniem, odpowiedź tu musi być jednoznaczna” – stwierdza Władysław Inoziemcew, redaktor rosyjskiego pisma „Ogoniok”.

Białoruski ekonomista Siarhiej Czały uważa, że zarówno Białoruś jak i Kazachstan po przystąpieniu do WTO Rosji będą,  z uwagi na unie celną jaka je łączy z rosyjska gospodarką,  musiały przyjąć regulacje panujące w krajach WTO.

O ile z Kazachstanem nie powinno być większych problemów z uwagi na jej aspiracje do WTO, to z Białorusią już jest gorzej.  Białoruska, niedostatecznie konkurencyjna gospodarka, którą jak dotąd chroniła uprzywilejowana pozycja na rosyjskim rynku najprawdopodobniej mocno ucierpi. Według  Czałego białoruski eksport do krajów UE raczej nie zmieni się, za to po zniesieniu rosyjskich preferencyjnych ceł na białoruską produkcję zmniejszy się eksport do Rosji. Odwiecznym problemem Białorusi jest ujemne saldo bilansu handlowego, które w pewnym momencie sięgało aż 15 proc. PKB, mimo dotychczas obowiązujących wysokich ceł.

Trudno prognozować co może wydarzyć się w białoruskiej gospodarce po  zmniejszeniu ceł. Rosja przewidując negatywne konsekwencje dla Białorusi po przystąpieniu do WTO zaproponowała Mińskowi chwilowo utrzymać u siebie wysokie cła na niektóre towary. Nie wiadomo jednak jak to zrobić. Wymaga to chociażby ponownego wprowadzenia zniesionej w 1996 roku kontroli granicznej pomiędzy Rosją a Białorusią. Także wysokie cła w samej Białorusi nie uchronią białoruskich producentów przed utratą pozycji na rosyjskim rynku.

Zmiany w strukturze handlu spowodują również modyfikację mechanizmu  podziału przychodów od ceł pomiędzy uczestnikami unii  celnej. W tej chwili Rosja dostaje 88 proc. całkowitej kwoty, Kazachstan i Białoruś odpowiednio 7,3 proc. oraz 4,7 proc.. Zwiększenie importu przez Rosję spowoduję zmianę tych liczb na jej korzyść.

Największym zagrożeniem dla Białorusi będzie jednak wyrównanie cen na surowce energetyczne do poziomu rynkowego. W tej chwili tani gaz i ropa są formą rosyjskiego poparcia dla Białorusi. Takie „subsydiowanie” jest sprzeczne z zasadami WTO. Niektórzy szacują, że Rosja w ten sposób zapewnia Białorusi dodatkowe 10 proc. PKB.

Wcześniej Rosja, Białoruś i Kazachstan planowały zsynchronizować swoje działania na rzecz wspólnego przystąpienia do WTO. Rosja i Kazachstan dokonały niezbędnych zmian i wkrótce zostaną członkami Światowej Organizacji Handlu. Niestety Białoruś z przyczyn  ekonomicznych i politycznych na szybkie członkostwo w WTO nie może liczyć.

Na ile rozciągnie się ten przejściowy okres dla Białorusi? Ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi na pytanie, jaka jest przyszłość relacji Białorusi i WTO tajemniczo odpowiada, że „rozmowy o członkostwie trwają”.  Aby dołączyć do Światowej Organizacji Handlu, Białoruś będzie musiała dokonać wielkich zmian w swojej polityce gospodarczej.

 

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2017-11-21)
UAHhrywna (Ukraina)0,1362
Wzrost0.44%
RUBrubel rosyjski0,0607
Wzrost0.17%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2017-11-15)
AMD (100)dram (Armenia)0,7355
Spadek-2.29%
GELlari (Gruzja)1,3292
Spadek-4.97%
MDLlej Mołdawii0,2034
Spadek-2.45%
AZNmanat azerbejdżański2,1130
Spadek-1.87%
KGSsom (Kirgistan)0,0515
Spadek-2.09%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4068
Spadek-2%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0445
Spadek-1.77%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0785
Spadek-1.7%

Biznes na Wschodzie

 

20.11.2017

 

Forma prawna przedsiębiorstwa na Ukrainie

Jak wszystko w naszym życiu musi mieć swój początek, tak również biznes powinien rozpocząć się od wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa.

 
 

 

16.05.2016

 

Obecność przedsiębiorstwa w Internecie

Problem z wykorzystaniem Internetu w prowadzeniu biznesu w Kazachstanie jest taki, że z jednej strony wzrasta udział usług e-commerce, szczególnie w sektorze bankowym i spożywczym, organizowane są konkursy na nowe aplikacje itd.. 

 
 
 
 

 

25.04.2016

 

Targi wciąż w modzie

 
 
  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
 

Opinie

Białoruś

18.03.2017

 

Białoruś znowu lawiruje

Eksperci ostrzegają. Kondycja białoruskiej gospodarki jest w fatalnym stanie. Podstawowe wskaźniki białoruskiej gospodarki w 2016 roku pokazały wyraźnie, że władzom Białorusi nie udało się odwrócić negatywnych tendencji zapoczątkowanych w 2015 roku. Co więcej, eskalacja napięcia na linii Mińsk-Moskwa, jesienią ubiegłego roku, każe przypuszczać, że kryzys gospodarczy będzie trwał i w tym roku. 

 
 

Rosja

16.03.2017

 

Wpływ rosyjskich sankcji na polski sektor rolno-spożywczy

Wprowadzone przez Rosję w 2014 r. ograniczenia na wwóz produktów rolniczych i żywności z UE w założeniu były nie tylko rewanżem za europejskie sankcje, ale również próbą podniesienia politycznych kosztów ich nałożenia poprzez uderzenie we wpływową grupę interesu. Polska miała być jedną z głównych ofiar kontr-sankcji. Utrata ważnego rynku zbytu miała wywołać na tyle poważne straty, aby skłonić polskich, rolników, sadowników i hodowców do nacisku na elity polityczne stojące w obliczu wyborów samorządowych (listopad 2014) prezydenckich (maj 2015) i parlamentarnych (październik 2015). 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 

Ukraina

04.05.2014

 

System podatkowy Ukrainy cz.2

 

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy jest ogólnopaństwowym podatkiem pośrednim, pobieranym z tytułu wytworzenia lub importu pewnych rodzajów towarów konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium podmiotowym płatników tego podatku można najogólniej podzielić na trzy grupy: osoby prawne (rezydenci i nierezydenci), podmioty gospodarcze, które nie mają statusu osoby prawnej oraz osoby fizyczne (prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej). 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

13.11.2017

 
Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. 

 
 

 

27.10.2017

 
Chór Alexandrowa – największe  rosyjskie wydarzenie muzyczne w Polsce!

Chór Alexandrowa – największe rosyjskie wydarzenie muzyczne w Polsce!

Już w listopadzie 2017 r. rusza polska trasa koncertowa światowej sławy „Chóru Alexandrowa”. Tournée rozpocznie się 21 listopada w Częstochowie, następnie zespół wystąpi w Zabrzu, Warszawie, Toruniu, Olsztynie oraz w Białymstoku. 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2017

Zaloguj