Rosja

11.07.2012

Rosja w WTO

Jaugien P. Gryniewicz

Rosja zbliża się do członkostwa WTO.  Izba niższa rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa ratyfikowała umowę stowarzyszeniową ze Światową Organizacją Handlu. By umowa weszła w życie musi ją jeszcze tylko zatwierdzić izba wyższa rosyjskiego parlamentu, Rada Federacji i podpisać prezydent Władimir Putin.

Szef Sbierbanku, German Gref ogłosił prognozę Banku Światowego. Według niej Rosja po dołączeniu do WTO w perspektywie długoterminowej  odniesie korzyść w postaci prawie 162 bilionów dolarów (11 proc. PKB). Sceptycy jednak uważają, że te korzyści odczują jedynie światowe korporacje, na które otworzy się ogromny rosyjski rynek, zaś lokalni producenci nie wytrzymają konkurencji z zagranicą.

Przystępując do WTO Rosja będzie powoli przechodziła od „rynku producenta”, który dostała w spadku po ZSRR, do „rynku konsumenta”, w którym żyją od dawna kraje rozwinięte. „ - To jest pytanie, czy dla naszego państwa ważniejszy jest dobrobyt 140 milionów mieszkańców, czy 17 milionów producentów i 3 milionów urzędników. Moim zdaniem, odpowiedź tu musi być jednoznaczna” – stwierdza Władysław Inoziemcew, redaktor rosyjskiego pisma „Ogoniok”.

Białoruski ekonomista Siarhiej Czały uważa, że zarówno Białoruś jak i Kazachstan po przystąpieniu do WTO Rosji będą,  z uwagi na unie celną jaka je łączy z rosyjska gospodarką,  musiały przyjąć regulacje panujące w krajach WTO.

O ile z Kazachstanem nie powinno być większych problemów z uwagi na jej aspiracje do WTO, to z Białorusią już jest gorzej.  Białoruska, niedostatecznie konkurencyjna gospodarka, którą jak dotąd chroniła uprzywilejowana pozycja na rosyjskim rynku najprawdopodobniej mocno ucierpi. Według  Czałego białoruski eksport do krajów UE raczej nie zmieni się, za to po zniesieniu rosyjskich preferencyjnych ceł na białoruską produkcję zmniejszy się eksport do Rosji. Odwiecznym problemem Białorusi jest ujemne saldo bilansu handlowego, które w pewnym momencie sięgało aż 15 proc. PKB, mimo dotychczas obowiązujących wysokich ceł.

Trudno prognozować co może wydarzyć się w białoruskiej gospodarce po  zmniejszeniu ceł. Rosja przewidując negatywne konsekwencje dla Białorusi po przystąpieniu do WTO zaproponowała Mińskowi chwilowo utrzymać u siebie wysokie cła na niektóre towary. Nie wiadomo jednak jak to zrobić. Wymaga to chociażby ponownego wprowadzenia zniesionej w 1996 roku kontroli granicznej pomiędzy Rosją a Białorusią. Także wysokie cła w samej Białorusi nie uchronią białoruskich producentów przed utratą pozycji na rosyjskim rynku.

Zmiany w strukturze handlu spowodują również modyfikację mechanizmu  podziału przychodów od ceł pomiędzy uczestnikami unii  celnej. W tej chwili Rosja dostaje 88 proc. całkowitej kwoty, Kazachstan i Białoruś odpowiednio 7,3 proc. oraz 4,7 proc.. Zwiększenie importu przez Rosję spowoduję zmianę tych liczb na jej korzyść.

Największym zagrożeniem dla Białorusi będzie jednak wyrównanie cen na surowce energetyczne do poziomu rynkowego. W tej chwili tani gaz i ropa są formą rosyjskiego poparcia dla Białorusi. Takie „subsydiowanie” jest sprzeczne z zasadami WTO. Niektórzy szacują, że Rosja w ten sposób zapewnia Białorusi dodatkowe 10 proc. PKB.

Wcześniej Rosja, Białoruś i Kazachstan planowały zsynchronizować swoje działania na rzecz wspólnego przystąpienia do WTO. Rosja i Kazachstan dokonały niezbędnych zmian i wkrótce zostaną członkami Światowej Organizacji Handlu. Niestety Białoruś z przyczyn  ekonomicznych i politycznych na szybkie członkostwo w WTO nie może liczyć.

Na ile rozciągnie się ten przejściowy okres dla Białorusi? Ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi na pytanie, jaka jest przyszłość relacji Białorusi i WTO tajemniczo odpowiada, że „rozmowy o członkostwie trwają”.  Aby dołączyć do Światowej Organizacji Handlu, Białoruś będzie musiała dokonać wielkich zmian w swojej polityce gospodarczej.

 

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2018-02-22)
UAHhrywna (Ukraina)0,1255
Wzrost0.56%
RUBrubel rosyjski0,0599
Wzrost0.67%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2018-02-21)
AMD (100)dram (Armenia)0,7022
Wzrost0.44%
GELlari (Gruzja)1,3660
Spadek-0.98%
MDLlej Mołdawii0,2024
Wzrost0.55%
AZNmanat azerbejdżański1,9820
Wzrost0.03%
KGSsom (Kirgistan)0,0496
Wzrost0.2%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3827
Wzrost0.05%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0412
Spadek0%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0561
Wzrost1.05%

Biznes na Wschodzie

 

19.02.2018

 

Liberalizacja ukraińskiego rynku giełdowego

Akcje zagranicznych emitentów na rynku ukraińskim. Kolejny krok w kierunku liberalizacji ukraińskiego rynku giełdowego i integracji do międzynarodowej przestrzeni finansowej.

 
 

 

29.01.2018

 

Prywatyzacja na Ukrainie

18 stycznia br. Rada Najwyższa uchwaliła nową i uaktualnioną ustawę „O prywatyzacji własności państwowej”.

 
 
 
 

 

04.12.2017

 

Podatki na Ukrainie

 
 
  • Strona 1 z 3
  • 1
  • 2
  • 3
 

Opinie

Rosja

11.02.2018

 
Rekordowe zbiory pszenicy

Rekordowe zbiory pszenicy

W 2017 roku  Rosja zebrała rekordowy plon pszenicy - aż 85,8 miliona ton - przekazało mediom rosyjskie ministerstwo rolnictwa. Rok wcześniej było to 73 miliony ton. Rekordowe zbiory pszenicy spowodowały, że Stany Zjednoczone ustąpiły miejsca Rosji na rynku zbożowym.

 
 

Kazachstan

25.01.2018

 

Krótka analiza rynku gazu w Kazachstanie w okresie 11 miesięcy 2017 roku

Wydobycie gazu w Kazachstanie pobija rekordy: w ciągu 11 miesięcy 2017 roku wydobyto ponad 48 mln m3 gazu – 4% więcej, niż w okresie 12 miesięcy 2016 roku.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 

Ukraina

04.05.2014

 

System podatkowy Ukrainy cz.2

 

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy jest ogólnopaństwowym podatkiem pośrednim, pobieranym z tytułu wytworzenia lub importu pewnych rodzajów towarów konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium podmiotowym płatników tego podatku można najogólniej podzielić na trzy grupy: osoby prawne (rezydenci i nierezydenci), podmioty gospodarcze, które nie mają statusu osoby prawnej oraz osoby fizyczne (prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej). 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

13.11.2017

 
Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2018

Zaloguj