Rosja

11.07.2012

Rosja w WTO

Jaugien P. Gryniewicz

Rosja zbliża się do członkostwa WTO.  Izba niższa rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa ratyfikowała umowę stowarzyszeniową ze Światową Organizacją Handlu. By umowa weszła w życie musi ją jeszcze tylko zatwierdzić izba wyższa rosyjskiego parlamentu, Rada Federacji i podpisać prezydent Władimir Putin.

Szef Sbierbanku, German Gref ogłosił prognozę Banku Światowego. Według niej Rosja po dołączeniu do WTO w perspektywie długoterminowej  odniesie korzyść w postaci prawie 162 bilionów dolarów (11 proc. PKB). Sceptycy jednak uważają, że te korzyści odczują jedynie światowe korporacje, na które otworzy się ogromny rosyjski rynek, zaś lokalni producenci nie wytrzymają konkurencji z zagranicą.

Przystępując do WTO Rosja będzie powoli przechodziła od „rynku producenta”, który dostała w spadku po ZSRR, do „rynku konsumenta”, w którym żyją od dawna kraje rozwinięte. „ - To jest pytanie, czy dla naszego państwa ważniejszy jest dobrobyt 140 milionów mieszkańców, czy 17 milionów producentów i 3 milionów urzędników. Moim zdaniem, odpowiedź tu musi być jednoznaczna” – stwierdza Władysław Inoziemcew, redaktor rosyjskiego pisma „Ogoniok”.

Białoruski ekonomista Siarhiej Czały uważa, że zarówno Białoruś jak i Kazachstan po przystąpieniu do WTO Rosji będą,  z uwagi na unie celną jaka je łączy z rosyjska gospodarką,  musiały przyjąć regulacje panujące w krajach WTO.

O ile z Kazachstanem nie powinno być większych problemów z uwagi na jej aspiracje do WTO, to z Białorusią już jest gorzej.  Białoruska, niedostatecznie konkurencyjna gospodarka, którą jak dotąd chroniła uprzywilejowana pozycja na rosyjskim rynku najprawdopodobniej mocno ucierpi. Według  Czałego białoruski eksport do krajów UE raczej nie zmieni się, za to po zniesieniu rosyjskich preferencyjnych ceł na białoruską produkcję zmniejszy się eksport do Rosji. Odwiecznym problemem Białorusi jest ujemne saldo bilansu handlowego, które w pewnym momencie sięgało aż 15 proc. PKB, mimo dotychczas obowiązujących wysokich ceł.

Trudno prognozować co może wydarzyć się w białoruskiej gospodarce po  zmniejszeniu ceł. Rosja przewidując negatywne konsekwencje dla Białorusi po przystąpieniu do WTO zaproponowała Mińskowi chwilowo utrzymać u siebie wysokie cła na niektóre towary. Nie wiadomo jednak jak to zrobić. Wymaga to chociażby ponownego wprowadzenia zniesionej w 1996 roku kontroli granicznej pomiędzy Rosją a Białorusią. Także wysokie cła w samej Białorusi nie uchronią białoruskich producentów przed utratą pozycji na rosyjskim rynku.

Zmiany w strukturze handlu spowodują również modyfikację mechanizmu  podziału przychodów od ceł pomiędzy uczestnikami unii  celnej. W tej chwili Rosja dostaje 88 proc. całkowitej kwoty, Kazachstan i Białoruś odpowiednio 7,3 proc. oraz 4,7 proc.. Zwiększenie importu przez Rosję spowoduję zmianę tych liczb na jej korzyść.

Największym zagrożeniem dla Białorusi będzie jednak wyrównanie cen na surowce energetyczne do poziomu rynkowego. W tej chwili tani gaz i ropa są formą rosyjskiego poparcia dla Białorusi. Takie „subsydiowanie” jest sprzeczne z zasadami WTO. Niektórzy szacują, że Rosja w ten sposób zapewnia Białorusi dodatkowe 10 proc. PKB.

Wcześniej Rosja, Białoruś i Kazachstan planowały zsynchronizować swoje działania na rzecz wspólnego przystąpienia do WTO. Rosja i Kazachstan dokonały niezbędnych zmian i wkrótce zostaną członkami Światowej Organizacji Handlu. Niestety Białoruś z przyczyn  ekonomicznych i politycznych na szybkie członkostwo w WTO nie może liczyć.

Na ile rozciągnie się ten przejściowy okres dla Białorusi? Ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi na pytanie, jaka jest przyszłość relacji Białorusi i WTO tajemniczo odpowiada, że „rozmowy o członkostwie trwają”.  Aby dołączyć do Światowej Organizacji Handlu, Białoruś będzie musiała dokonać wielkich zmian w swojej polityce gospodarczej.

 

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2020-09-25)
UAHhrywna (Ukraina)0,1380
Wzrost0.36%
RUBrubel rosyjski0,0507
Wzrost1%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2020-09-23)
AMD (100)dram (Armenia)0,7914
Wzrost2.3%
GELlari (Gruzja)1,1817
Spadek-0.69%
MDLlej Mołdawii0,2297
Wzrost1.64%
AZNmanat azerbejdżański2,2618
Wzrost2.36%
KGSsom (Kirgistan)0,0485
Wzrost2.11%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3724
Wzrost2.36%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0374
Wzrost2.19%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9033
Wzrost2.29%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Abchazja

01.07.2020

 
W Abchazji brakuje pieniędzy

W Abchazji brakuje pieniędzy

W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..

 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

Zdaniem rosyjskich ekspertów PKB Rosji może ostro spaść.

 
 
 
 

Rosja

31.08.2019

 
Podniebne partnerstwo

Podniebne partnerstwo

 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Ukraina

22.09.2020

 
Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon. 

 
 

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 

Tadżykistan

02.07.2020

 
8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 
 

Rosja

13.05.2020

 
Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. 

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj