Rosja

11.07.2012

Rosja w WTO

Jaugien P. Gryniewicz

Rosja zbliża się do członkostwa WTO.  Izba niższa rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa ratyfikowała umowę stowarzyszeniową ze Światową Organizacją Handlu. By umowa weszła w życie musi ją jeszcze tylko zatwierdzić izba wyższa rosyjskiego parlamentu, Rada Federacji i podpisać prezydent Władimir Putin.

Szef Sbierbanku, German Gref ogłosił prognozę Banku Światowego. Według niej Rosja po dołączeniu do WTO w perspektywie długoterminowej  odniesie korzyść w postaci prawie 162 bilionów dolarów (11 proc. PKB). Sceptycy jednak uważają, że te korzyści odczują jedynie światowe korporacje, na które otworzy się ogromny rosyjski rynek, zaś lokalni producenci nie wytrzymają konkurencji z zagranicą.

Przystępując do WTO Rosja będzie powoli przechodziła od „rynku producenta”, który dostała w spadku po ZSRR, do „rynku konsumenta”, w którym żyją od dawna kraje rozwinięte. „ - To jest pytanie, czy dla naszego państwa ważniejszy jest dobrobyt 140 milionów mieszkańców, czy 17 milionów producentów i 3 milionów urzędników. Moim zdaniem, odpowiedź tu musi być jednoznaczna” – stwierdza Władysław Inoziemcew, redaktor rosyjskiego pisma „Ogoniok”.

Białoruski ekonomista Siarhiej Czały uważa, że zarówno Białoruś jak i Kazachstan po przystąpieniu do WTO Rosji będą,  z uwagi na unie celną jaka je łączy z rosyjska gospodarką,  musiały przyjąć regulacje panujące w krajach WTO.

O ile z Kazachstanem nie powinno być większych problemów z uwagi na jej aspiracje do WTO, to z Białorusią już jest gorzej.  Białoruska, niedostatecznie konkurencyjna gospodarka, którą jak dotąd chroniła uprzywilejowana pozycja na rosyjskim rynku najprawdopodobniej mocno ucierpi. Według  Czałego białoruski eksport do krajów UE raczej nie zmieni się, za to po zniesieniu rosyjskich preferencyjnych ceł na białoruską produkcję zmniejszy się eksport do Rosji. Odwiecznym problemem Białorusi jest ujemne saldo bilansu handlowego, które w pewnym momencie sięgało aż 15 proc. PKB, mimo dotychczas obowiązujących wysokich ceł.

Trudno prognozować co może wydarzyć się w białoruskiej gospodarce po  zmniejszeniu ceł. Rosja przewidując negatywne konsekwencje dla Białorusi po przystąpieniu do WTO zaproponowała Mińskowi chwilowo utrzymać u siebie wysokie cła na niektóre towary. Nie wiadomo jednak jak to zrobić. Wymaga to chociażby ponownego wprowadzenia zniesionej w 1996 roku kontroli granicznej pomiędzy Rosją a Białorusią. Także wysokie cła w samej Białorusi nie uchronią białoruskich producentów przed utratą pozycji na rosyjskim rynku.

Zmiany w strukturze handlu spowodują również modyfikację mechanizmu  podziału przychodów od ceł pomiędzy uczestnikami unii  celnej. W tej chwili Rosja dostaje 88 proc. całkowitej kwoty, Kazachstan i Białoruś odpowiednio 7,3 proc. oraz 4,7 proc.. Zwiększenie importu przez Rosję spowoduję zmianę tych liczb na jej korzyść.

Największym zagrożeniem dla Białorusi będzie jednak wyrównanie cen na surowce energetyczne do poziomu rynkowego. W tej chwili tani gaz i ropa są formą rosyjskiego poparcia dla Białorusi. Takie „subsydiowanie” jest sprzeczne z zasadami WTO. Niektórzy szacują, że Rosja w ten sposób zapewnia Białorusi dodatkowe 10 proc. PKB.

Wcześniej Rosja, Białoruś i Kazachstan planowały zsynchronizować swoje działania na rzecz wspólnego przystąpienia do WTO. Rosja i Kazachstan dokonały niezbędnych zmian i wkrótce zostaną członkami Światowej Organizacji Handlu. Niestety Białoruś z przyczyn  ekonomicznych i politycznych na szybkie członkostwo w WTO nie może liczyć.

Na ile rozciągnie się ten przejściowy okres dla Białorusi? Ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi na pytanie, jaka jest przyszłość relacji Białorusi i WTO tajemniczo odpowiada, że „rozmowy o członkostwie trwają”.  Aby dołączyć do Światowej Organizacji Handlu, Białoruś będzie musiała dokonać wielkich zmian w swojej polityce gospodarczej.

 

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2022-07-01)
UAHhrywna (Ukraina)0,1467
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2022-06-29)
AMD (100)dram (Armenia)1,0903
Wzrost3.28%
GELlari (Gruzja)1,5139
Spadek-0.66%
MDLlej Mołdawii0,2325
Wzrost0.65%
AZNmanat azerbejdżański2,6199
Wzrost0.36%
KGSsom (Kirgistan)0,0560
Wzrost0.36%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4206
Wzrost0.74%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0412
Wzrost1.23%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9556
Spadek-1.95%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

06.04.2022

 

Wall Street: sankcje w centrum uwagi

Amerykańskie indeksy tracą na początku dzisiejszej sesji (5.04). Parkiety europejskie również znajdują się pod kreską co jest pokłosiem decyzji Komisji Europejskiej o wprowadzeniu embarga na węgiel z Rosji. Instytucja proponuje takie samo rozwiązanie jeśli chodzi o ropę naftową. DAX traci 0,55 proc., CAC40 1,43 proc. SP500 zabarwił się na czerwono ale jest pod kreską jedynie 0,05 proc. Więcej traci technologiczny Nasdaq: -0,67 proc.

 
 

Turkmenistan

20.02.2022

 

Co Rosja może stracić i zyskać po zmianie władzy w Turkmenistanie

Obroty handlowe między Rosją a Turkmenistanem nie ulegną znaczącym zmianom po odejściu z prezydentury Gurbanguły Berdimuhamedowa - uważają eksperci. Energetyka i rolnictwo to główne obszary współpracy.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 

Rosja

06.10.2021

 
Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

8 października startuje „Weekend z Kinem Rosyjskim” w Grodzisku Mazowieckim! Najlepsze tytuły tegorocznej edycji 14. Sputnika pokażemy w Kinie Wolność (ul. Henryka Sienkiewicza 31).

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj