Rosja

14.06.2021

Rosja i Stany Zjednoczone zwiększyły liczbę głowic jądrowych pod kontrolą operacyjną

Bartłomiej Cięszczyk

Według nowego raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), całkowita liczba rozmieszczonych głowic nuklearnych od 2020 roku wzrosła o 105 do 3825. Jednocześnie około 2 tysiące z nich znajdowało się w stanie wysokiej gotowości. Prawie wszystkie należały do ​​Rosji i Stanów Zjednoczonych.

„Całkowita liczba głowic w światowym arsenale wojskowym wydaje się rosnąć, co jest niepokojącym sygnałem, że trend spadkowy charakteryzujący światowe arsenały nuklearne od zakończenia zimnej wojny dobiegł końca”  - napisano w raporcie sztokholmskiego instytutu.

SIPRI podaje, że Rosja zmniejszyła całkowitą liczbę głowic o 120, w tym w siłach operacyjnych, przechowywanych, oczekujących na demontaż lub wycofanych z eksploatacji. Jednocześnie raport wskazuje, że kraj ten „zwiększył swój całkowity wojskowy arsenał nuklearny o około 180 głowic”, głównie dzięki międzykontynentalnym pociskom balistycznym z wieloma głowicami, a także rakietom balistycznym na morzu. 
 

Analitycy SIPRI uważają, że zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone „wydają się przywiązywać coraz większą wagę do broni jądrowej w swoich narodowych strategiach bezpieczeństwa”.

SIPRI twierdzi, że Rosja i Stany Zjednoczone są jedynymi z dziewięciu mocarstw nuklearnych, które zmniejszyły swoje łączne zapasy o prawie 400 głowic. Jednak oba kraje zwiększyły liczbę głowic w siłach operacyjnych o około 50.

Instytut zauważa, że ​​na Rosję i Stany Zjednoczone przypada ponad 90 proc. światowej broni jądrowej, a oba państwa mają rozbudowane i kosztowne programy modernizacji broni jądrowej.

Liczba głowic na świecie:

Według SIPRI tylko USA, Rosja, Wielka Brytania i Francja mają w siłach operacyjnych głowice nuklearne. W Korei Północnej, według SIPRI, może być w sumie 40-50 głowic nuklearnych, ale nie ma na ten temat publicznie dostępnych danych. W 2019 roku organizacja oszacowała broń jądrową KRLD na 30-40 głowic.

SIPRI zauważa, że ​​siedem mocarstw jądrowych tworzy nowe systemy lub ogłasza takie plany. Wielka Brytania planuje zwiększyć swój arsenał ze 180 jednostek do 260, Chiny przechodzą zakrojoną na szeroką skalę modernizację i rozbudowę broni jądrowej. Ten sam trend występuje w Indiach i Pakistanie.   

Na podst. rbc.ru, kommersant.ru, sipri.org

 

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-10-15)
UAHhrywna (Ukraina)0,1494
Wzrost0.07%
RUBrubel rosyjski0,0554
Wzrost0.91%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-10-13)
AMD (100)dram (Armenia)0,8296
Wzrost1.43%
GELlari (Gruzja)1,2657
Spadek-0.59%
MDLlej Mołdawii0,2288
Spadek0%
AZNmanat azerbejdżański2,3341
Spadek-0.81%
KGSsom (Kirgistan)0,0468
Spadek-0.64%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3506
Spadek-0.71%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0371
Spadek-0.8%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9302
Spadek-1.04%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 

Białoruś

15.08.2021

 
Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

9 sierpnia 2020 roku, zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi, w kraju rozpoczęły się masowe protesty.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

06.10.2021

 
Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

8 października startuje „Weekend z Kinem Rosyjskim” w Grodzisku Mazowieckim! Najlepsze tytuły tegorocznej edycji 14. Sputnika pokażemy w Kinie Wolność (ul. Henryka Sienkiewicza 31).

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 

Rosja

02.06.2021

 
Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Jury w składzie: Przewodnicząca, producent i dyrektor generalny Moskino Natalia Mokritskaja, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Nina Romodanowskaja oraz rosyjska reżyserka i scenarzystka, Oksana Karas przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły filmowi „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”.

 
 

Rosja

30.05.2021

 
Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?
 
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj