Rosja

05.08.2012

Rosja dostarczy paliwo do Syrii

Bartłomiej Cięszczyk

Moskwa i Damaszek porozumiały się w kwestii dostaw rosyjskich produktów energetycznych do Syrii – podała rosyjska agencja RIA Novosti. W wyniku sankcji nałożonych władzom w Damaszku w Syrii brakuje gazu i paliw.

- To bezprawne sankcje i Rosja wzięła na siebie zadanie pomocy gospodarce Syrii. Konkretne działania rozpoczną się w najbliższym tygodniu - zapowiedział wicepremier Kadri Dżamil.

Syryjski minister ropy Sufian Allow powiedział, że Syrii doskwiera niedobór gazu i produktów naftowych w związku z międzynarodowymi sankcjami. Spowodował on znaczny wzrost cen paliw, a Syryjczycy stoją w długich kolejkach na stacjach benzynowych.

Ambasador USA w Syrii Robert Ford uważa, że to nie sankcje, a nadmierne zużycie paliw przez syryjskie wojska w walce z przeciwnikami prezydenta Assada  jest przyczyną deficytu produktów energetycznych.

Sankcje na władze w Damaszku zostały nałożone przez UE, USA oraz Ligę Krajów Arabskich. UE wprowadziła zakaz dla swoich koncernów na zakupy ropy w Syrii. Stany Zjednoczone  uniemożliwiają wybranym Syryjczykom dostęp do swojego systemu bankowego, a LKA przerwała finansowanie syryjskich projektów inwestycyjnych oraz kontakty z bankiem centralnym. Sankcje zostały wprowadzone ze względu na fakt braku pokojowych rozwiązań konfliktu Assada z opozycją.

Nie wiadomo jak duże dostawy ma zapewnić Moskwa.

Źródło: lenta.ru, ria.ru


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '487/'