Białoruś

15.08.2021

Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

Bartłomiej Cięszczyk

9 sierpnia 2020 roku, zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi, w kraju rozpoczęły się masowe protesty.

Według oficjalnych danych, Aleksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów. Według zagranicznych sondaży exit polls, otrzymał tylko 10,09 proc. głosów, podczas gdy jego główna rywalka Swietłana Tichanowskaja – 71,28 proc..

Następnego dnia przywódcy Chin, Rosji i Kazachstanu jako pierwsi pogratulowali Łukaszence jego reelekcji. Oficjele USA i UE jednocześnie nazwali wybory niewolnymi i niesprawiedliwymi. 

Po zamknięciu lokali wyborczych w całym kraju zaczęły się protesty. W ciągu dwóch dni w ponad 30 miastach kraju doszło do starć między protestującymi a siłami bezpieczeństwa. Zatrzymano ponad 5 tysięcy osób.

Według organizacji pozarządowej ACLED od sierpnia 2020 do lipca 2021 w kraju miało miejsce ponad 2,7 tysiąca protestów.

W ciągu ostatniego roku Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy odnotowało blisko 500 aresztowań pracowników mediów. W World Press Freedom Index Białoruś spadła w ciągu roku ze 153 na 158 miejsce na 180.

Pod koniec sierpnia Białorusinii zaczęli strajkować w swoich zakładach pracy. 22 sierpnia Aleksander Łukaszenko nakazał zamknięcie wszystkich przedsiębiorstw w kraju, których robotnicy rozpoczęli strajki.

W kwietniu 2021 roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dziewięć białoruskich firm, w tym na państwową spółkę naftową Biełnieftiechim, zakłady chemiczne Grodno Azot i rafinerię Naftan. Latem UE nałożyła sankcje sektorowe na główne branże eksportowe Białorusi. Szereg zagranicznych linii lotniczych zawiesiło loty w przestrzeni powietrznej Białorusi od maja 2021 roku. Utracone zyski z lotów oszacowano na 70 tysięcy euro dziennie.

Kryzys polityczny dotknął również małe przedsiębiorstwa. Według ministerstwa sprawiedliwości Białorusi w 2020 roku nastąpił gwałtowny spadek rejestracji przedsiębiorców indywidualnych i osób prawnych - o prawie 17 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zapotrzebowanie na walutę obcą gwałtownie wzrosło, a kurs rubla białoruskiego zaczął spadać. Lokalne media podały, że w kantorach były kolejki do kupna waluty.

Rezerwy międzynarodowe Białorusi w ubiegłym roku spadły o 1,92 miliarda dolarów (około 20 proc.). Głównie dzięki sprzedaży walut obcych z rezerw w celu utrzymania kursu rubla białoruskiego.

Zadłużenie zewnętrzne Białorusi w ujęciu względnym wzrosło do 70 proc. PKB w porównaniu z 63 proc. PKB rok wcześniej.

Nie ma oficjalnych statystyk, ilu obywateli Białorusi wyjechało do Europy. Według białoruskiego ministerstwa spraw wewnętrznych we wrześniu i październiku 2020 roku do Polski, Ukrainy, Litwy i Łotwy wyjechało około 13,5 tysiąca osób. Później takich danych nie podano. Oficjalne statystyki nie odnotowały gwałtownego spadku liczby ludności.

W lutym 2021 roku Berliński Ośrodek Studiów Wschodnioeuropejskich i Międzynarodowych opublikował wyniki sondażu na temat stosunku Białorusinów do protestów. Badanie przeprowadzono przez Internet i tylko wśród mieszkańców miast powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Według ośrodka 45 proc. mieszkańców miast, którzy mają dostęp do internetu, częściej opowiada się po stronie opozycji.

Na podst. kommersant.ru

***

Wesprzyj rynekwschodni.pl i postaw nam kawę :) https://buycoffee.to/rynekwschodni.pl
Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-11-30)
UAHhrywna (Ukraina)0,1517
Spadek-1.04%
RUBrubel rosyjski0,0551
Spadek-0.72%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-11-24)
AMD (100)dram (Armenia)0,8718
Wzrost0.8%
GELlari (Gruzja)1,3400
Wzrost2.23%
MDLlej Mołdawii0,2351
Wzrost0.77%
AZNmanat azerbejdżański2,4553
Wzrost1.29%
KGSsom (Kirgistan)0,0492
Wzrost1.23%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3698
Wzrost1.34%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0388
Wzrost1.31%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9642
Wzrost1.2%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

07.11.2021

 
Komu Rosja sprzedaje broń?

Komu Rosja sprzedaje broń?

28 października odbyła się prezentacja rosyjskojęzycznego wydania rocznika Uzbrojenie, Rozbrojenie i Bezpieczeństwo Międzynarodowe 2020. Z rocznika dowiadujemy się, że  Rosja zwiększa wydatki na obronę, ogranicza dostawy broni do Syrii oraz zwiększa sprzedaż do Iraku i Egiptu.

 
 

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 

Rosja

06.10.2021

 
Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

8 października startuje „Weekend z Kinem Rosyjskim” w Grodzisku Mazowieckim! Najlepsze tytuły tegorocznej edycji 14. Sputnika pokażemy w Kinie Wolność (ul. Henryka Sienkiewicza 31).

 
 

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj