Armenia

24.07.2019

Remont jedynej elektrowni atomowej w Armenii nie zostanie ukończony w 2019 roku

Krystian Pachucki-Włosek

Prace modernizacyjne w elektrowni atomowej ulegną wydłużeniu z powodu kłopotów z kredytowaniem inwestycji przez Rosjan.

Firma Rusatom wchodząca w skład Rosatomu jest głównym wykonawcą remontu Armeńskiej Elektrowni Atomowej. Modernizacja realizowana jest dzięki kredytowi w wysokości 270 milionów dolarów.  Kredytodawcą jest rosyjski rząd.

Porozumienie o otwarciu kredytu zostało podpisane w 2014 roku. Zgodnie z założeniami proces modernizacji miał dobiec końca w grudniu 2019 roku. Rosatom oficjalnie podał do wiadomości, że termin jest niemożliwy do dotrzymania z powodu większej ilości pracy niż zakładał projekt. W 2020 roku Rosatom dokona wymiany kolejnych turbin i generatorów.

Rząd Armenii zobowiązał się do rozpoczęcia spłaty kredytu w chwili ukończenia modernizacji (zakładany okres od 1 stycznia 2020 roku, realny od 1 stycznia 2021). Po zakończeniu remontu możliwości elektrowni zostaną zwiększone o kilkaset milionów kWh, co pozwoli na spłatę kredytu.

Obecnie Armeńska Elektrownia Atomowa odpowiada za produkcję 1/3 energii w Armenii. Modernizacja była konieczna, gdyż w 2016 roku dobiegał końca okres gwarancyjny drugiego bloku elektrowni. Przeprowadzone przez Rosjan pracę wydłużą okres działalności elektrowni o kolejne 10 lat, do 2026 roku.

Na podst. ru.armeniasputnik.am


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '2024/'