Rosja

31.08.2019

Podniebne partnerstwo

Bartłomiej Cięszczyk

23 lipca strategiczne bombowce, dwa rosyjskie i dwa chińskie odbyły pierwszy wspólny patrol nad Morzem Japońskim i Wschodnio-chińskim.

Rosyjsko-chiński patrol doprowadził do poderwania wojsk lotniczych Korei Płd. i Japonii.

Do zdarzenia doszło w pobliżu wysp nazwanych przez Koreańczyków,  Dokdo, a przez Japończyków, Takeshima będących przedmiotem sporu między Koreą Płd. i Japonią.

W związku z zaistniałym zdarzeniem wszystkie zainteresowane strony wymieniły się notami dyplomatycznymi. Korea Południowa złożyła protest wobec Rosji i Chin, na co oba kraje odpowiedziały Koreańczykom, nie zgadzając sie z ich zastrzeżeniami. Natomiast Japonia oprotestowała działania Rosji, jak i Korei Południowej. Następnego dnia po rosyjsko-chińskim locie Rosja zapewniła, że nie zamierza wschodzić w spory między Koreą Południową i Japonią. Z kolei Chiny zapewniły, że ani oni, ani Rosja nie naruszyli niczyjej przestrzeni powietrznej.

Wspólny lot był  częścią rocznego planu ćwiczeń  Chińskiej Republiki Ludowej i Federacji Rosyjskiej nad obszarem Azji i Pacyfiku. Strona chińska zapowiedziała następne takie patrole.

Rosyjsko-chińskie partnerstwo ma wiele płaszczyzn gospodarczych, militarnych i politycznych. Jednak głównym celem tych dwóch mocarstw jest przeciwdziałanie dominacji USA w regionie i na świecie. Rywalizacja mocarstw sprzyja ich rozwojowi.

Na podst. RAPORT. Wojsko, Technika, Obronność


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '2078/'