Rosja

04.06.2021

Poczta Rosyjska szykuje się do internetowej sprzedaży wina

Krystyna Kacprowska

Eksperyment dotyczący sprzedaży rosyjskiego wina za pośrednictwem infrastruktury Poczty Rosyjskiej może rozpocząć się latem tego roku w Moskwie i Mordowii.

W przypadku pełnej legalizacji do 2025 roku obroty „alkoholowe” operatora pocztowego mogą sięgnąć 100 miliardów rubli. Na początku kwietnia prezydent Władimir Putin polecił rządowi i operatorowi pocztowemu przeprowadzenie eksperymentu z bezpośrednimi dostawami rosyjskiego wina od producentów do konsumentów, w tym poprzez zamawianie za pośrednictwem internetowych zasobów Poczty Rosyjskiej. Wynika to z prezentacji przygotowanej przez Pocztę Rosyjską.

Źródło detaliczne twierdzi, że projekt jest "koncepcyjnie" wspierany przez ministerstwo finansów. Zastępca dyrektora generalnego Poczty Rosyjskiej Aleksiej Skatin potwierdził, że organizacja rzeczywiście uczestniczy w rządowej grupie roboczej ds. opracowania projektu zdalnej sprzedaży alkoholu, a parametry techniczne takiego rozwiązania są opracowywane.

„Jednak na razie mówimy tylko o wczesnym etapie projektowania takiego rozwiązania. Podkreślamy, że o zdalnej sprzedaży mocnych alkoholi w ogóle się nie mówi: rozważamy możliwość dostarczenia wina” – wyjaśniła RIA Novosti słuyżba prasowz Poczty Rosyjskiej. Podobny handel prowadzą już urzędy pocztowe Francji, Austrii, DHL, natomiast w Rosji sprzedaż alkoholu na odległość jest zakazana od 2007 roku. Od tego czasu wielokrotnie podejmowano próby zniesienia tego zakazu: w szczególności w 2017 roku ministerstwo finansów przygotowało projekt ustawy, która sugerowała rozpoczęcie handlu alkoholem na odległość w 2020 roku, ale ta inicjatywa nigdy nie została wdrożona.

Po wybuchu pandemii koronawirusa wiosną 2020 roku stowarzyszenie biznesowe „Opora Rosji” poprosiło o przyspieszenie legalizacji handlu online, a także o anulowanie jego stopniowego wprowadzania. Ministerstwo zdrowia tradycyjnie jednak sprzeciwia się takiej legalizacji, ministerstwo spraw wewnętrznych również wyraziło negatywną opinię na temat ustawy o legalizacji. We wrześniu ubiegłego roku okazało się również, że ministerstwo finansów uznało legalizację internetowego handlu alkoholem za „nieistotną” i nie podda go Dumie Państwowej do rozpatrzenia.

Pomimo braku ustawy o sprzedaży alkoholu online, w praktyce gracze już organizują sprzedaż z dostawą lub poprzez click&collect, a w czasie pandemii zainteresowanie stronami sklepów alkoholowych wzrosło o 80 proc.. W 2020 roku Group-IB, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie, oszacowała obroty szarego rynku sprzedaży alkoholu w Internecie na 2,5 miliarda rubli. Oczekuje się, że sprzedaż alkoholu przez Pocztę Rosyjską umożliwi „odcięcie” niepełnoletnich klientów za pomocą identyfikacji, a dzięki integracji systemów pocztowych z jednolitym państwowym zautomatyzowanym systemem informacyjnym, możliwe będzie prowadzenie księgowości sprzedaży.

Projekt pilotażowy ma być realizowany od czerwca do grudnia 2021 roku w regionie moskiewskim i Republice Mordowii. W eksperymencie planuje się włączyć 25 największych producentów wina w Rosji. Poczta Rosyjska proponuje stworzenie jednej platformy, która połączy konsumentów i producentów rosyjskich win w oparciu o infrastrukturę logistyczną i sieć urzędów pocztowych. Stworzenie platformy do końca 2025 roku będzie wymagało około 5 miliardów rubli, które trafią na wyposażenie 25 witryn do tworzenia zamówień i niezbędnego zabezpieczenia, w tym również oprogramowania. Oczekuje się, że przychody platformy wyniosą 100 miliardów rubli w 2025 roku.

Na podst. newsru.com, rbc.ru

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2022-01-24)
UAHhrywna (Ukraina)0,1412
Spadek0%
RUBrubel rosyjski0,0513
Spadek-1.72%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2022-01-19)
AMD (100)dram (Armenia)0,8311
Wzrost0.24%
GELlari (Gruzja)1,2982
Wzrost0.43%
MDLlej Mołdawii0,2214
Spadek-0.09%
AZNmanat azerbejdżański2,3515
Wzrost0.18%
KGSsom (Kirgistan)0,0471
Wzrost0.21%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3537
Wzrost0.17%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0369
Spadek0%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9147
Spadek-0.25%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

07.11.2021

 
Komu Rosja sprzedaje broń?

Komu Rosja sprzedaje broń?

28 października odbyła się prezentacja rosyjskojęzycznego wydania rocznika Uzbrojenie, Rozbrojenie i Bezpieczeństwo Międzynarodowe 2020. Z rocznika dowiadujemy się, że  Rosja zwiększa wydatki na obronę, ogranicza dostawy broni do Syrii oraz zwiększa sprzedaż do Iraku i Egiptu.

 
 

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 

Rosja

06.10.2021

 
Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

8 października startuje „Weekend z Kinem Rosyjskim” w Grodzisku Mazowieckim! Najlepsze tytuły tegorocznej edycji 14. Sputnika pokażemy w Kinie Wolność (ul. Henryka Sienkiewicza 31).

 
 

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj