Rosja

04.06.2021

Poczta Rosyjska szykuje się do internetowej sprzedaży wina

Krystyna Kacprowska

Eksperyment dotyczący sprzedaży rosyjskiego wina za pośrednictwem infrastruktury Poczty Rosyjskiej może rozpocząć się latem tego roku w Moskwie i Mordowii.

W przypadku pełnej legalizacji do 2025 roku obroty „alkoholowe” operatora pocztowego mogą sięgnąć 100 miliardów rubli. Na początku kwietnia prezydent Władimir Putin polecił rządowi i operatorowi pocztowemu przeprowadzenie eksperymentu z bezpośrednimi dostawami rosyjskiego wina od producentów do konsumentów, w tym poprzez zamawianie za pośrednictwem internetowych zasobów Poczty Rosyjskiej. Wynika to z prezentacji przygotowanej przez Pocztę Rosyjską.

Źródło detaliczne twierdzi, że projekt jest "koncepcyjnie" wspierany przez ministerstwo finansów. Zastępca dyrektora generalnego Poczty Rosyjskiej Aleksiej Skatin potwierdził, że organizacja rzeczywiście uczestniczy w rządowej grupie roboczej ds. opracowania projektu zdalnej sprzedaży alkoholu, a parametry techniczne takiego rozwiązania są opracowywane.

„Jednak na razie mówimy tylko o wczesnym etapie projektowania takiego rozwiązania. Podkreślamy, że o zdalnej sprzedaży mocnych alkoholi w ogóle się nie mówi: rozważamy możliwość dostarczenia wina” – wyjaśniła RIA Novosti słuyżba prasowz Poczty Rosyjskiej. Podobny handel prowadzą już urzędy pocztowe Francji, Austrii, DHL, natomiast w Rosji sprzedaż alkoholu na odległość jest zakazana od 2007 roku. Od tego czasu wielokrotnie podejmowano próby zniesienia tego zakazu: w szczególności w 2017 roku ministerstwo finansów przygotowało projekt ustawy, która sugerowała rozpoczęcie handlu alkoholem na odległość w 2020 roku, ale ta inicjatywa nigdy nie została wdrożona.

Po wybuchu pandemii koronawirusa wiosną 2020 roku stowarzyszenie biznesowe „Opora Rosji” poprosiło o przyspieszenie legalizacji handlu online, a także o anulowanie jego stopniowego wprowadzania. Ministerstwo zdrowia tradycyjnie jednak sprzeciwia się takiej legalizacji, ministerstwo spraw wewnętrznych również wyraziło negatywną opinię na temat ustawy o legalizacji. We wrześniu ubiegłego roku okazało się również, że ministerstwo finansów uznało legalizację internetowego handlu alkoholem za „nieistotną” i nie podda go Dumie Państwowej do rozpatrzenia.

Pomimo braku ustawy o sprzedaży alkoholu online, w praktyce gracze już organizują sprzedaż z dostawą lub poprzez click&collect, a w czasie pandemii zainteresowanie stronami sklepów alkoholowych wzrosło o 80 proc.. W 2020 roku Group-IB, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie, oszacowała obroty szarego rynku sprzedaży alkoholu w Internecie na 2,5 miliarda rubli. Oczekuje się, że sprzedaż alkoholu przez Pocztę Rosyjską umożliwi „odcięcie” niepełnoletnich klientów za pomocą identyfikacji, a dzięki integracji systemów pocztowych z jednolitym państwowym zautomatyzowanym systemem informacyjnym, możliwe będzie prowadzenie księgowości sprzedaży.

Projekt pilotażowy ma być realizowany od czerwca do grudnia 2021 roku w regionie moskiewskim i Republice Mordowii. W eksperymencie planuje się włączyć 25 największych producentów wina w Rosji. Poczta Rosyjska proponuje stworzenie jednej platformy, która połączy konsumentów i producentów rosyjskich win w oparciu o infrastrukturę logistyczną i sieć urzędów pocztowych. Stworzenie platformy do końca 2025 roku będzie wymagało około 5 miliardów rubli, które trafią na wyposażenie 25 witryn do tworzenia zamówień i niezbędnego zabezpieczenia, w tym również oprogramowania. Oczekuje się, że przychody platformy wyniosą 100 miliardów rubli w 2025 roku.

Na podst. newsru.com, rbc.ru

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-09-17)
UAHhrywna (Ukraina)0,1457
Spadek0%
RUBrubel rosyjski0,0536
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-09-15)
AMD (100)dram (Armenia)0,7855
Wzrost1.45%
GELlari (Gruzja)1,2401
Wzrost1%
MDLlej Mołdawii0,2178
Spadek0%
AZNmanat azerbejdżański2,2664
Wzrost0.84%
KGSsom (Kirgistan)0,0454
Wzrost0.89%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3397
Wzrost0.83%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0360
Wzrost0.84%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9025
Wzrost0.88%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 

Białoruś

15.08.2021

 
Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

9 sierpnia 2020 roku, zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi, w kraju rozpoczęły się masowe protesty.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 

Rosja

02.06.2021

 
Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Jury w składzie: Przewodnicząca, producent i dyrektor generalny Moskino Natalia Mokritskaja, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Nina Romodanowskaja oraz rosyjska reżyserka i scenarzystka, Oksana Karas przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły filmowi „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”.

 
 

Rosja

30.05.2021

 
Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?
 
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj