Kazachstan

11.04.2019

Nursułtan i Moskwa – strategiczni sojusznicy

Szymon Wiśniewski

Pierwszym zagranicznym kierunkiem wizyty nowego prezydenta Kazachstanu była Rosja. W dniach 3-4 marca Kasym-Żomart Tokajew i Władimir Putin spotkali się w Moskwie. Podpisano szereg porozumień m.in. dotyczących utrzymania stabilności w regionie czy współpracy wojskowo-technicznej.

Ałma AtaPrzede wszystkim omówione zostały perspektywy uruchomienia pierwszej w Kazachstanie elektrowni jądrowej, która ma być zbudowana z wykorzystaniem rosyjskich technologii. Poza oficjalną agendą duże znaczenie miało nawiązanie osobistych relacji Putina z Tokajewem.

Kluczowym tematem rozmów była współpraca rosyjsko-kazachska w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, a także zagadnienia dotyczące zapewnienia globalnego i regionalnego bezpieczeństwa.

We wspólnym oświadczeniu prezydentów podkreślono, że „Republika Kazachstanu i Federacja Rosyjska rozwijają stosunki sojusznicze i współpracę integracyjną jako równe i suwerenne państwa w oparciu o wzajemne zaufanie, partnerstwo strategiczne i wszechstronną współpracę, kierując się zasadami wzajemnego szacunku dla suwerenności i niezależności państwa, równości i nieingerencji w sprawy wewnętrzne, niestosowanie siły lub groźby użycia siły, terytorialność integralność państw, nienaruszalność granic, pokojowe rozstrzyganie sporów, wierna realizacja międzynarodowe zobowiązaniaochrony praw człowieka i podstawowych wolności”.

Państwa zobowiązały się do rozszerzenia współpracy zarówno bilateralnych, jak i tych, dotyczących całego centralnoazjatyckiego regionu. Ma w tym pomóc m.in. wzmocnienie więzi gospodarczych poprzez kontynuowanie corocznych rosyjsko-kazachskich forów ekonomicznych.

Putin zadeklarował wsparcie technologiczne wsparcie podczas budowy elektrowni jądrowej w Kazachstanie. Zapowiedziano przedłużenie współpracy w ramach kosmicznego projektu „Bajterek”, w ramach którego najnowsze modele rakiet. Uruchomienie pierwszych z nich zaplanowane jest na 2022 rok. Inwestycja ma kosztować Kazachstan około 314 milionów dolarów.Kazachscy wojskowi oraz specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa wciąż będą się kształcić na uniwersytetach zarządzanych przez rosyjskie ministerstwo obrony narodowej.

Ważnym elementem rosyjsko-kazachskich rozmów była współpraca prowadzona w ramach projektu „Astana”, mająca na celu podejmowanie wysiłków na rzecz uregulowania syryjskiego konfliktu, a także zwalczania terroryzmu.

Państwa zadeklarowały również wzmocnienie relacji w dziedzinie edukacji.  „Kazachstan i Rosja nie akceptują żadnych prób fałszowania, przepisywania i „oczerniania” naszej wspólnej historii, która jest najważniejszą podstawą naszych sojuszniczych stosunków, przede wszystkim historii II wojny światowej.” – czytamy w oświadczeniu. Ponadto podkreślono odrębność rozwoju tożsamości etnicznej, kulturowej, językowej i religijnej państw.

Dla Kazachstanu Rosja jest ważnym strategicznym sojusznikiem. Zdaniem Kasyma-Żomarta Tokajewa obecnie rozpoczyna złoty wiek w relacjach rosyjsko-kazachskich, czego przejawem ma być wzmocnienie bilateralnych stosunków. Bez wątpienia powyższe słowa mają charakter dyplomatycznego savoir vivre’u, ale czy kryje się za nimi coś więcej?

Kazachstan Nursułtana Nazarbajewa był państwem, które w sposób modelowy prowadził wielowektorową politykę zagraniczną. Wykorzystując strategiczne położenie geograficzne, czerpał korzyści zarówno ze strony Rosji, Chin, jak również USA, a nawet Unii Europejskiej. Aspiracje Federacji Rosyjskiej do utrzymania jak największych wpływów na terytorium byłego ZSRR i ekspansję chińskiej gospodarki Nazarbajew potrafił przekuć w atut swojego państwa. Jednocześnie wzmacniał on swoją pozycję w regionie i na świecie, co doprowadziło Kazachstan do regionalnego przywództwa.

Mimo tego, że obecny prezydent Kazachstanu jako lojalny następca zadeklarował kontynuację polityki Nazarbajewa, nie wiadomo dokładnie, jaki kierunek obierze polityka zagraniczna największego kraju Azji Centralnej. Bez wątpienia sytuacją idealną dla kazachskich władz byłoby utrzymanie obecnego statusu quo. Rosyjska protekcja militarna i chińskie inwestycje gospodarcze związane z inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku zapewniają wzrost znaczenia Kazachstanu na arenie międzynarodowej.

Tokajew zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna w obecnej sytuacji geopolitycznej jest umiejętność zręcznego balansowania między ścierającymi się układami sił. „Sukces polityki zagranicznej musi być oceniany nie tylko przez to, co osiągnęła, ale również przez to, czego udało się jej uniknąć” – stwierdził.

Pierwsza wizyta Tokajewa ma wydźwięk zarówno strategiczny, jak i symboliczny. Naturalnym kierunkiem jest wizyta w kraju, z którym współpraca polityczna, jak i gospodarcza jest najbardziej okazała. Kazachstan prężnie uczestniczy w strukturach eurazjatyckich organizacji międzynarodowych, jak np. Eurazjatycka Unia Gospodarcza, Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym czy Szanghajska Organizacja Współpracy. Jakiekolwiek napięcia na linii Moskwa – Nursułtan mogą wprowadzić niepotrzebny zamęt i nieufność wśród mieszkańców Kazachstanu, czego Tokajew z pewnością przed wyborami będzie chciał uniknąć.

Prawdopodobnie kolejnym państwem, które odwiedzi Tokajew będą Chiny. Pekin z pewnością będzie dążył do zagwarantowania sobie jak najlepszych relacji gospodarczych w dziedzinie energetyki, infrastruktury czy wsparcia technologicznego. Nie ma wątpliwości, że prezydent Kazachstanu spotka się z ciepłymi spotkaniami w Waszyngtonie, Brukseli, a także w państwach europejskich.

Władimir Putin doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że każda zmiana władzy – nawet to najdoskonalsza - niesie za sobą pewien element niepewności. Będzie on dążył więc w najbliższym czasie do wzmocnienia rosyjskich wpływów w Kazachstanie, gdyż jak największe możliwości oddziaływania Rosji na politykę państw w Azji Centralnej budują pozycję negocjacyjną Moskwy w stosunku do Pekinu.

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-04-12)
UAHhrywna (Ukraina)0,1364
Spadek-0.37%
RUBrubel rosyjski0,0493
Spadek-0.4%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-04-07)
AMD (100)dram (Armenia)0,7245
Spadek-2.24%
GELlari (Gruzja)1,1323
Spadek-3.49%
MDLlej Mołdawii0,2150
Spadek-1.56%
AZNmanat azerbejdżański2,2740
Spadek-1.26%
KGSsom (Kirgistan)0,0455
Spadek-1.3%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3388
Spadek-1.31%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0369
Spadek-1.07%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8931
Spadek-3.91%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Ukraina

08.03.2021

 
Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

W Wielkiej Brytanii zostaną zbudowane nowe łodzie dla ukraińskiej marynarki wojennej. To efekt październikowej wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii i podpisania przez ministerstwa obrony obu państw memorandum o współpracy w zakresie rozwoju i zwiększania zdolności marynarki wojennej Ukrainy.

 
 

Rosja

14.12.2020

 
Irackie próżnie

Irackie próżnie

Świat nie lubi próżni. Gdy Stany Zjednoczone wycofują się z Iraku. Rosja myśli o powrocie do tego kraju i rozwoju współpracy na wielu płaszczyznach.

 
 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

02.04.2021

 
14. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie w maju!

14. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie w maju!

4. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” już w maju w Rosji! Główna edycja wydarzenia – w Moskwie – odbędzie się w dniach 20 – 30 maja br., następnie polskie filmy zobaczą mieszkańcy kilkunastu rosyjskich miast. Święto polskiego kina potrwa od maja do listopada 2021 roku w kilkunastu krajach: Rosji, Azerbejdżanie, Białorusi, Chorwacji, Czechach, Gruzji, Kazachstanie, Korei Płd., Kirgistanie, Serbii, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Albanii i Islandii.

 
 

Rosja

08.03.2021

 
Festiwal „Sputnik nad Polską” - LAUREACI 14. FESTIWALU FILMÓW ROSYJSKICH

Festiwal „Sputnik nad Polską” - LAUREACI 14. FESTIWALU FILMÓW ROSYJSKICH

Główna edycja 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbyła się w dniach 19-29 listopada 2020 roku w Warszawie. Repliki współfinansowanego przez PISF festiwalu potrwają w całej Polsce do kwietnia 2021 roku.

 
 

Ukraina

22.09.2020

 
Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon. 

 
 

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj