Kazachstan

11.04.2019

Nursułtan i Moskwa – strategiczni sojusznicy

Szymon Wiśniewski

Pierwszym zagranicznym kierunkiem wizyty nowego prezydenta Kazachstanu była Rosja. W dniach 3-4 marca Kasym-Żomart Tokajew i Władimir Putin spotkali się w Moskwie. Podpisano szereg porozumień m.in. dotyczących utrzymania stabilności w regionie czy współpracy wojskowo-technicznej.

Ałma AtaPrzede wszystkim omówione zostały perspektywy uruchomienia pierwszej w Kazachstanie elektrowni jądrowej, która ma być zbudowana z wykorzystaniem rosyjskich technologii. Poza oficjalną agendą duże znaczenie miało nawiązanie osobistych relacji Putina z Tokajewem.

Kluczowym tematem rozmów była współpraca rosyjsko-kazachska w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, a także zagadnienia dotyczące zapewnienia globalnego i regionalnego bezpieczeństwa.

We wspólnym oświadczeniu prezydentów podkreślono, że „Republika Kazachstanu i Federacja Rosyjska rozwijają stosunki sojusznicze i współpracę integracyjną jako równe i suwerenne państwa w oparciu o wzajemne zaufanie, partnerstwo strategiczne i wszechstronną współpracę, kierując się zasadami wzajemnego szacunku dla suwerenności i niezależności państwa, równości i nieingerencji w sprawy wewnętrzne, niestosowanie siły lub groźby użycia siły, terytorialność integralność państw, nienaruszalność granic, pokojowe rozstrzyganie sporów, wierna realizacja międzynarodowe zobowiązaniaochrony praw człowieka i podstawowych wolności”.

Państwa zobowiązały się do rozszerzenia współpracy zarówno bilateralnych, jak i tych, dotyczących całego centralnoazjatyckiego regionu. Ma w tym pomóc m.in. wzmocnienie więzi gospodarczych poprzez kontynuowanie corocznych rosyjsko-kazachskich forów ekonomicznych.

Putin zadeklarował wsparcie technologiczne wsparcie podczas budowy elektrowni jądrowej w Kazachstanie. Zapowiedziano przedłużenie współpracy w ramach kosmicznego projektu „Bajterek”, w ramach którego najnowsze modele rakiet. Uruchomienie pierwszych z nich zaplanowane jest na 2022 rok. Inwestycja ma kosztować Kazachstan około 314 milionów dolarów.Kazachscy wojskowi oraz specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa wciąż będą się kształcić na uniwersytetach zarządzanych przez rosyjskie ministerstwo obrony narodowej.

Ważnym elementem rosyjsko-kazachskich rozmów była współpraca prowadzona w ramach projektu „Astana”, mająca na celu podejmowanie wysiłków na rzecz uregulowania syryjskiego konfliktu, a także zwalczania terroryzmu.

Państwa zadeklarowały również wzmocnienie relacji w dziedzinie edukacji.  „Kazachstan i Rosja nie akceptują żadnych prób fałszowania, przepisywania i „oczerniania” naszej wspólnej historii, która jest najważniejszą podstawą naszych sojuszniczych stosunków, przede wszystkim historii II wojny światowej.” – czytamy w oświadczeniu. Ponadto podkreślono odrębność rozwoju tożsamości etnicznej, kulturowej, językowej i religijnej państw.

Dla Kazachstanu Rosja jest ważnym strategicznym sojusznikiem. Zdaniem Kasyma-Żomarta Tokajewa obecnie rozpoczyna złoty wiek w relacjach rosyjsko-kazachskich, czego przejawem ma być wzmocnienie bilateralnych stosunków. Bez wątpienia powyższe słowa mają charakter dyplomatycznego savoir vivre’u, ale czy kryje się za nimi coś więcej?

Kazachstan Nursułtana Nazarbajewa był państwem, które w sposób modelowy prowadził wielowektorową politykę zagraniczną. Wykorzystując strategiczne położenie geograficzne, czerpał korzyści zarówno ze strony Rosji, Chin, jak również USA, a nawet Unii Europejskiej. Aspiracje Federacji Rosyjskiej do utrzymania jak największych wpływów na terytorium byłego ZSRR i ekspansję chińskiej gospodarki Nazarbajew potrafił przekuć w atut swojego państwa. Jednocześnie wzmacniał on swoją pozycję w regionie i na świecie, co doprowadziło Kazachstan do regionalnego przywództwa.

Mimo tego, że obecny prezydent Kazachstanu jako lojalny następca zadeklarował kontynuację polityki Nazarbajewa, nie wiadomo dokładnie, jaki kierunek obierze polityka zagraniczna największego kraju Azji Centralnej. Bez wątpienia sytuacją idealną dla kazachskich władz byłoby utrzymanie obecnego statusu quo. Rosyjska protekcja militarna i chińskie inwestycje gospodarcze związane z inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku zapewniają wzrost znaczenia Kazachstanu na arenie międzynarodowej.

Tokajew zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna w obecnej sytuacji geopolitycznej jest umiejętność zręcznego balansowania między ścierającymi się układami sił. „Sukces polityki zagranicznej musi być oceniany nie tylko przez to, co osiągnęła, ale również przez to, czego udało się jej uniknąć” – stwierdził.

Pierwsza wizyta Tokajewa ma wydźwięk zarówno strategiczny, jak i symboliczny. Naturalnym kierunkiem jest wizyta w kraju, z którym współpraca polityczna, jak i gospodarcza jest najbardziej okazała. Kazachstan prężnie uczestniczy w strukturach eurazjatyckich organizacji międzynarodowych, jak np. Eurazjatycka Unia Gospodarcza, Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym czy Szanghajska Organizacja Współpracy. Jakiekolwiek napięcia na linii Moskwa – Nursułtan mogą wprowadzić niepotrzebny zamęt i nieufność wśród mieszkańców Kazachstanu, czego Tokajew z pewnością przed wyborami będzie chciał uniknąć.

Prawdopodobnie kolejnym państwem, które odwiedzi Tokajew będą Chiny. Pekin z pewnością będzie dążył do zagwarantowania sobie jak najlepszych relacji gospodarczych w dziedzinie energetyki, infrastruktury czy wsparcia technologicznego. Nie ma wątpliwości, że prezydent Kazachstanu spotka się z ciepłymi spotkaniami w Waszyngtonie, Brukseli, a także w państwach europejskich.

Władimir Putin doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że każda zmiana władzy – nawet to najdoskonalsza - niesie za sobą pewien element niepewności. Będzie on dążył więc w najbliższym czasie do wzmocnienia rosyjskich wpływów w Kazachstanie, gdyż jak największe możliwości oddziaływania Rosji na politykę państw w Azji Centralnej budują pozycję negocjacyjną Moskwy w stosunku do Pekinu.

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj