03.05.2016

Nigdy nie wiesz – (nie)poważne stereotypy w których tkwi ziarno prawdy

Patrycja Operacz

Rozpoczynając działalność poza granicami Polski, należy uwzględnić nie tylko czynniki makroekonomiczne, nawiązać kontakt z odpowiedzialnym partnerem biznesowym, uporać się z barierami wejścia na dany rynek, ale co najważniejsze poznać uwarunkowania kulturowe (w tym stereotypy dotyczące relacji biznesowych).

Czynniki kulturowe, różnice wynikające z odmiennego postrzegania wartości, inne spojrzenie i oczekiwania od relacji biznesowych są najbardziej oczywistym o czym należy pamiętać rozpoczynając działalność gospodarczą poza terytorium własnego państwa - a jednak wciąż szoki kulturowe dziwą i przysparzają problemów.

Kilka lat temu firma Tochka Opory Lighting Solutions zrealizowała spot reklamowy pt. „This is Russia” opowiadający o relacjach biznesowych w Federacji Rosyjskiej, w którym w ciekawy sposób zestawia stereotypy z rosyjską rzeczywistością. Choć spot odnosi się jedynie do Rosji część z ukazywanej tam specyfiki robienia biznesu jest adekwatna do całego obszaru poradzieckiego.

„Tak różne i tak nowe – nic dziwnego, że chcą ją (matrioszkę – przyp. autora)otworzyć, ale nigdy nie wiesz co jest w środku”.

Dla polskich producentów rynek za wschodnią granicą nie jestegzotyczny, ale wciąż inwestycje na Wschodzie budzą wiele obaw i niepewności. Powstają pytania jak ominąć sankcje, co eksportować by się sprzedało, jak trafić do wschodniej duszy konsumenta, jak poradzić sobie z barierami taryfowymi i pozataryfowymi, jak wygrać przetargi itd. Mimo to dla wielu branż obszar poradziecki pozostaje chłonnym rynkiem zbytu, ale po rozpoczęciu działalności nigdy nie ma pewności jak potoczą się dalej relacje handlowe.

„Nigdy nie wiesz jak jest odpowiednia postawa w relacjach biznesowych w Rosji, jak pójdą Twoje negocjacje i co jest najlepszą gwarancją”.

Stereotypowym myśleniem na temat relacji na Wschodzie jest prowadzenie negocjacji w nieformalnym stylu, czyli przy wódce. Podobno osoby robiące tam interesy mają w kontrakcie zapisany przeszczep wątroby, bo przecież „jeśli chcesz prowadzić działalność musisz umieć dużo pić i mieć mocną głowę”. Z drugiej strony prowadzenie biznesu lub przynajmniej nawiązywanie kontaktów w ten nieformalny sposób występuje również w Polsce. Innym sposobem zawarcia formalnych znajomości są targi międzynarodowe, skorzystanie z usług firm pośredniczących w tego typu działalności, udział w misjach gospodarczych itd.

Po zawarciu znajomości w sposób nieformalny należy zastanowić się co jest najlepszą gwarancją dla naszych nowo zawartych znajomości i obietnic: dokument, dwa dokumenty, dokument dający gwarancję na dwa poprzednie dokumenty, pieniądze, duże pieniądze, podpis, podpis i pieczątka, dobre relacje, bardzo dobre relacje, relacje rodzinne… Częstą obawą dotyczącą biznesu na Wschodzie jest gwarancja zawartych umów, dotrzymywanie postanowień kontraktu, terminowość i pomoc w rozwiązywaniu powstałych problemów.

„Zwyczaje w Rosji: nigdy nie wiesz kiedy, gdzie, co, kto, jak, jak wiele czasu i wysiłku coś Ci zajmie i jaki czas jest w Rosji?”.

Zdaje się, że czas jest pojęciem względnym na Wschodzie: czasem się zatrzymuje; czas to nie pieniądze, a czasem duże pieniądze; czas nic nie znaczy lub zależy od nastroju; pięć minut może zmienić się w pięć godzin; ostateczny termin może zakończyć się sukcesem lub porażką, to że praca się rozpoczęła nie oznacza, że wszyscy pracują; termin końcowy jest linią ciągłą a nie przekraczalny,  i nikt nie wie jaki naprawdę jest obecnie czas w Rosji(Federacja Rosyjska dzieli się na dziewięć stref czasowych, które mają usprawniać zarządzanie państwem).Znane są przypadki, że praca zlecona we wtorek do końca tygodnia (w „naszym” rozumieniu do piątku) bywa zrealizowana (jeśli w ogóle będzie zrealizowana) w następny wtorek. Pracownicy nie mają poczucia, by zrobić coś szybko, ważniejsze są  drzemki między wykonywanymi zadaniami, nawet jeśli zadania do wykonania mnożną się z minuty na minutę. Pośpiech nie leży we wschodniej naturze.

„Nigdy nie wiesz który z pracowników będzie pracował, kto pozostanie odpowiedzialny i lojalny”.

Sporną kwestią podczas prowadzenia działalności gospodarczej na wschodzie jest pozyskanie dobrych pracowników. Specyfiką wschodniego myślenia (zwłaszcza kazachstańskiego) jest podejście „zdąży się zrobić”, w związku z czym pracownicy nie śpieszą się podczas wykonywania swoich obowiązków w pracy, ale też często robią coś niedokładnie. Drugą kwestią jest czas rozpoczynania pracy, w Moskwie zwyczajowo przyjęło się, że pracę rozpoczyna się około godziny 10. Należy spodziewać się również, że pracownicy nie będą wykonywać zadań ponad te im zlecone. Nurtującym pytaniem jest również kto z pracowników pozostanie lojalny i nie będzie sprzedawał naszych rozwiązań np. technologicznych konkurencji oraz kto podejmie odpowiedzialność za wykonywaną pracę jeśli coś pójdzie nie tak.

„Nigdy nie wiesz jakie umiejętności przydadzą Ci się w Rosji”.

Robiąc biznes na obszarze poradzieckim nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć jaki strój będzie odpowiedni podczas wizyty, czy Twoje partner biznesowy będzie bardziej przychylny jeśli będziesz mówił po rosyjsku z dobrym akcentem, czy Twoja firma traktowana bardziej preferencyjnie jeśli będziesz pił wystarczająco dużo alkoholu.

W każdym stereotypie jest trochę prawdy, nie powinny one jednak zrażać do rozpoczynania działalności na Wschodzie. Stereotypy należy poznać i wziąć pod uwagę podczas wschodniej ekspansji, bo podróż choć długa i trudna może okazać się ciekawa, barwna i przynieść zysk.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=wOPuvTMndIs


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj