Mołdawia

18.11.2011

Nie tylko tęcza, czyli finanse Mołdawii

Mołdawia to najbiedniejszy kraj w Europie. Była republika radziecka od 20 lat boryka się z permanentnym kryzysem gospodarczym i politycznym. Jej PKB wynosi 6,6 mld dolarów (PKB Polski to około 430 mld dolarów), a PKB per capita to zaledwie 1800 dolarów na osobę. W ostatnim czasie , po objęciu rządów przez Koalicję na Rzecz Integracji Europejskiej, został odnotowany widoczny wzrost PKB. W tym roku MFW nawet do 7% podwyższył jego prognozy.

Pomimo poprawy koniunktury kraj położony nad Dniestrem posiada poważne trudności finansowe, a większość jego społeczeństwa żyje w biedzie. Starając się przezwyciężyć te obciążenia rząd V. Filata od początku roku przymierza się do wielkiej prywatyzacji. Poddane jej ma być niemal wszystko: gazociąg, lotniska, państwowe linie lotnicze, zakłady energetyczne.
 
Obecna ekipa rządząca liczy, że uczestnikami prywatyzacji będą przedstawiciele biznesu z Rumunii i Unii Europejskiej. Kierunkowi rumuńskiemu sprzyjają w rządzie siły dążące do integracji z Bukaresztem (29% Mołdawian w 2009 roku popierało integrację z Rumunią). Jednakże eksperci podkreślają,  że choć rumuński kapitał posiada wielką chęć aby zagospodarować mołdawskie aktywa, to jednak zasobność jego portfela nie pozwoli mu na to. Natomiast kapitał europejski nie jest zainteresowany kierunkiem mołdawskim i trudno będzie na niego liczyć. Może się więc okazać, że Kiszyniów spotka się z perspektywą prywatyzacji majątku państwowego, w którym główną rolę odegra niechciany kapitał rosyjski. Patrząc na finanse Kiszyniowa trudno nie zauważyć, że perspektywa moskiewska znów może być „wybawieniem".
 
Zadłużenie Mołdawii
 
W zeszłym tygodniu Narodowy Bank Mołdawii (NBM) poinformował, że całkowite zadłużenie zagraniczne  Republiki Mołdawii w pierwszym półroczu br. wzrosło o 5,6 procent  i przekroczyło 5 mld USD. Według tych danych, pod koniec pierwszych sześciu miesięcy dług wynosił dokładnie: 5 mld 56,01mln dolarów. Oznacza to, że wzrósł on od początku roku o 269,78 milionów.
 
Wykonanie budżetu
 
Stan dochodów budżetu Mołdawii na początku września wynosił 10,882 mld lei, czyli o 361,5 mln lei (3,2%) mniej niż zaplanowano. W porównaniu jednak z analogicznym okresem w 2010 roku przychody te wzrosły o 726,2 milionów lei, czyli o 7,2%.
 
Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów wydatki budżetowe osiągnęły poziom 12,522 mld lei (86,2% planu), ale były również większe o 7,3%  niż w okresie styczeń-sierpniu ubiegłego roku.
 
Deficyt budżetowy w wysokości 1,639 mld lei w wysokości 103 milionów lei został pokryty przez fundusze ze źródeł wewnętrznych, a  w wysokości 215,9 milionów lei przy pomocy źródeł zagranicznych. Poprzez wpływy ze sprzedaży i prywatyzację własności państwowej skierowano do tej pory do budżetu jedynie kwotę 53.3 mln lei.
 
Minimum socjalne
 
Pomimo ożywienia gospodarczego trudno powiedzieć, że Mołdawianom żyje się lekko. Możliwe nawet, że ten wzrost nie jest przez nich zauważalny.  
 
Minimum socjalne w Mołdawii w drugim kwartale 2011 roku wynosiło , 1502,8 lei (93,8 euro) miesięcznie na statystycznego mieszkańca. Stanowi to wzrost o 8,4% w stosunku do analogicznego okresu w 2010 roku.
 
 Średnie dochody statystycznego Mołdawianina wyniosły prawie 1440,6 lei (90 euro) i stanowiły 95,9% sumy minimum socjalnego.
 
Przeciętne wynagrodzenie w Mołdawii w ciągu roku  wzrosła o 11,3%  i wynosi 3302 lei (206,3 euro). Wartość ta przekracza 2,1 razy podstawowe koszty utrzymania.
 
Natomiast przeciętna emerytura, choć osiągnęła na początku lipca sumę 875,6 lei (54,6 euro), to stanowiła dla tej grupy społecznej jedynie 66,8% minimum socjalnego.
 
Patrząc na powyższe dane trudno się dziwić, że prawie 90% społeczeństwa mołdawskiego żyje poniżej granicy swoich podstawowych potrzeb.
 
Zarobki imigrantów - wzmocnienie mołdawskiej gospodarki
 
Nie mając w swoim kraju pracy, lub nie godząc się na zarobki w wysokości poniżej minimum socjalnego, Mołdawianie wyjeżdżą za poszukiwaniem lepszych zarobków za granicę. Wybierane przez nich kierunki to kraje UE, ale również Federacja Rosyjska. Oficjalne dane mówią, że nawet 1,2 mln mieszkańców Mołdawii pracuje za granicą. Ich dochody przekazywane do kraju stanowią poważny wkład w utrzymanie rodzin pozostających w kraju ale i w gospodarkę mołdawską.
 
Mołdawianie pracujący za granicą, w okresie od stycznia do września 2011 r. przekazali  do kraju 920.75 mln dolarów, co stanowi  wartość o 20,6% większą niż w tym samym okresie roku ubiegłego, kiedy to Mołdawia z tego tytułu została zasilona sumą 763.29 mln dolarów. Część ekspertów uważa, że właśnie ta wartość ma duży wpływ na wzrost mołdawskiego PKB, znacząco aktywizując popyt wewnętrzny. Jednakże trudno się spodziewać, że samo ożywianie popytu przez transfery emigracji zarobkowej uratuje mołdawską gospodarkę.
 
Maciej Krasuski, 10.10.2011.
 
Artykuł pierwotnie ukazał się w dziale Raporty na stronie Instytutu Studiów Wschodnich www.forum-ekonomiczne.pl. Przedruk za zgodą ISW.

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2017-12-18)
UAHhrywna (Ukraina)0,1283
Spadek-1.69%
RUBrubel rosyjski0,0610
Wzrost0.33%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2017-12-13)
AMD (100)dram (Armenia)0,7426
Wzrost0.98%
GELlari (Gruzja)1,4049
Wzrost6.21%
MDLlej Mołdawii0,2082
Wzrost0.48%
AZNmanat azerbejdżański2,1082
Wzrost0.51%
KGSsom (Kirgistan)0,0515
Wzrost0.78%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4073
Wzrost0.69%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0444
Wzrost0.91%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0702
Wzrost0.2%

Biznes na Wschodzie

 

04.12.2017

 

Podatki na Ukrainie

Na początku należy nadmienić, że pomiędzy Polską a Ukrainą istnieje umowa o uniknięciu podwójnego opodatkowania. Dlatego, przy należytym prowadzeniu dokumentacji, podatki płacone od dochodów osób fizycznych – rezydentów Polski na terytorium Ukrainy, są wolne od opodatkowania w Polsce.

 
 

 

21.11.2017

 

Zmiany e-podpisu umożliwią firmom startowanie w przetargach publicznych na Ukrainie

W dniu 06.11.2017 r. Prezydent Ukrainy ostatecznie podpisał ustawę „O elektronicznych usługach powierniczych", która ma na celu zreformowanie ram prawnych w sferze podpisu elektronicznego poprzez wdrożenie ustawodawstwa Unii Europejskiej. Uchwalenie tej ustawy znacznie uprości dostęp do uczestnictwa w ukraińskich przetargach dla firm nierezydentów.

 
 
 
 
 
  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
 

Opinie

Białoruś

18.03.2017

 

Białoruś znowu lawiruje

Eksperci ostrzegają. Kondycja białoruskiej gospodarki jest w fatalnym stanie. Podstawowe wskaźniki białoruskiej gospodarki w 2016 roku pokazały wyraźnie, że władzom Białorusi nie udało się odwrócić negatywnych tendencji zapoczątkowanych w 2015 roku. Co więcej, eskalacja napięcia na linii Mińsk-Moskwa, jesienią ubiegłego roku, każe przypuszczać, że kryzys gospodarczy będzie trwał i w tym roku. 

 
 

Rosja

16.03.2017

 

Wpływ rosyjskich sankcji na polski sektor rolno-spożywczy

Wprowadzone przez Rosję w 2014 r. ograniczenia na wwóz produktów rolniczych i żywności z UE w założeniu były nie tylko rewanżem za europejskie sankcje, ale również próbą podniesienia politycznych kosztów ich nałożenia poprzez uderzenie we wpływową grupę interesu. Polska miała być jedną z głównych ofiar kontr-sankcji. Utrata ważnego rynku zbytu miała wywołać na tyle poważne straty, aby skłonić polskich, rolników, sadowników i hodowców do nacisku na elity polityczne stojące w obliczu wyborów samorządowych (listopad 2014) prezydenckich (maj 2015) i parlamentarnych (październik 2015). 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 

Ukraina

04.05.2014

 

System podatkowy Ukrainy cz.2

 

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy jest ogólnopaństwowym podatkiem pośrednim, pobieranym z tytułu wytworzenia lub importu pewnych rodzajów towarów konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium podmiotowym płatników tego podatku można najogólniej podzielić na trzy grupy: osoby prawne (rezydenci i nierezydenci), podmioty gospodarcze, które nie mają statusu osoby prawnej oraz osoby fizyczne (prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej). 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

22.11.2017

 

Seminarium: Zamówienia publiczne na Ukrainie w zasięgu polskich firm

Ze względu na zwiększające się zainteresowanie polskich firm ukraińskimi przetargami publicznymi kancelaria prawna PLP Law Group wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie (WPHI) oraz Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG).

 
 

 

13.11.2017

 
Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2017

Zaloguj