Mołdawia

18.11.2011

Nie tylko tęcza, czyli finanse Mołdawii

Mołdawia to najbiedniejszy kraj w Europie. Była republika radziecka od 20 lat boryka się z permanentnym kryzysem gospodarczym i politycznym. Jej PKB wynosi 6,6 mld dolarów (PKB Polski to około 430 mld dolarów), a PKB per capita to zaledwie 1800 dolarów na osobę. W ostatnim czasie , po objęciu rządów przez Koalicję na Rzecz Integracji Europejskiej, został odnotowany widoczny wzrost PKB. W tym roku MFW nawet do 7% podwyższył jego prognozy.

Pomimo poprawy koniunktury kraj położony nad Dniestrem posiada poważne trudności finansowe, a większość jego społeczeństwa żyje w biedzie. Starając się przezwyciężyć te obciążenia rząd V. Filata od początku roku przymierza się do wielkiej prywatyzacji. Poddane jej ma być niemal wszystko: gazociąg, lotniska, państwowe linie lotnicze, zakłady energetyczne.
 
Obecna ekipa rządząca liczy, że uczestnikami prywatyzacji będą przedstawiciele biznesu z Rumunii i Unii Europejskiej. Kierunkowi rumuńskiemu sprzyjają w rządzie siły dążące do integracji z Bukaresztem (29% Mołdawian w 2009 roku popierało integrację z Rumunią). Jednakże eksperci podkreślają,  że choć rumuński kapitał posiada wielką chęć aby zagospodarować mołdawskie aktywa, to jednak zasobność jego portfela nie pozwoli mu na to. Natomiast kapitał europejski nie jest zainteresowany kierunkiem mołdawskim i trudno będzie na niego liczyć. Może się więc okazać, że Kiszyniów spotka się z perspektywą prywatyzacji majątku państwowego, w którym główną rolę odegra niechciany kapitał rosyjski. Patrząc na finanse Kiszyniowa trudno nie zauważyć, że perspektywa moskiewska znów może być „wybawieniem".
 
Zadłużenie Mołdawii
 
W zeszłym tygodniu Narodowy Bank Mołdawii (NBM) poinformował, że całkowite zadłużenie zagraniczne  Republiki Mołdawii w pierwszym półroczu br. wzrosło o 5,6 procent  i przekroczyło 5 mld USD. Według tych danych, pod koniec pierwszych sześciu miesięcy dług wynosił dokładnie: 5 mld 56,01mln dolarów. Oznacza to, że wzrósł on od początku roku o 269,78 milionów.
 
Wykonanie budżetu
 
Stan dochodów budżetu Mołdawii na początku września wynosił 10,882 mld lei, czyli o 361,5 mln lei (3,2%) mniej niż zaplanowano. W porównaniu jednak z analogicznym okresem w 2010 roku przychody te wzrosły o 726,2 milionów lei, czyli o 7,2%.
 
Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów wydatki budżetowe osiągnęły poziom 12,522 mld lei (86,2% planu), ale były również większe o 7,3%  niż w okresie styczeń-sierpniu ubiegłego roku.
 
Deficyt budżetowy w wysokości 1,639 mld lei w wysokości 103 milionów lei został pokryty przez fundusze ze źródeł wewnętrznych, a  w wysokości 215,9 milionów lei przy pomocy źródeł zagranicznych. Poprzez wpływy ze sprzedaży i prywatyzację własności państwowej skierowano do tej pory do budżetu jedynie kwotę 53.3 mln lei.
 
Minimum socjalne
 
Pomimo ożywienia gospodarczego trudno powiedzieć, że Mołdawianom żyje się lekko. Możliwe nawet, że ten wzrost nie jest przez nich zauważalny.  
 
Minimum socjalne w Mołdawii w drugim kwartale 2011 roku wynosiło , 1502,8 lei (93,8 euro) miesięcznie na statystycznego mieszkańca. Stanowi to wzrost o 8,4% w stosunku do analogicznego okresu w 2010 roku.
 
 Średnie dochody statystycznego Mołdawianina wyniosły prawie 1440,6 lei (90 euro) i stanowiły 95,9% sumy minimum socjalnego.
 
Przeciętne wynagrodzenie w Mołdawii w ciągu roku  wzrosła o 11,3%  i wynosi 3302 lei (206,3 euro). Wartość ta przekracza 2,1 razy podstawowe koszty utrzymania.
 
Natomiast przeciętna emerytura, choć osiągnęła na początku lipca sumę 875,6 lei (54,6 euro), to stanowiła dla tej grupy społecznej jedynie 66,8% minimum socjalnego.
 
Patrząc na powyższe dane trudno się dziwić, że prawie 90% społeczeństwa mołdawskiego żyje poniżej granicy swoich podstawowych potrzeb.
 
Zarobki imigrantów - wzmocnienie mołdawskiej gospodarki
 
Nie mając w swoim kraju pracy, lub nie godząc się na zarobki w wysokości poniżej minimum socjalnego, Mołdawianie wyjeżdżą za poszukiwaniem lepszych zarobków za granicę. Wybierane przez nich kierunki to kraje UE, ale również Federacja Rosyjska. Oficjalne dane mówią, że nawet 1,2 mln mieszkańców Mołdawii pracuje za granicą. Ich dochody przekazywane do kraju stanowią poważny wkład w utrzymanie rodzin pozostających w kraju ale i w gospodarkę mołdawską.
 
Mołdawianie pracujący za granicą, w okresie od stycznia do września 2011 r. przekazali  do kraju 920.75 mln dolarów, co stanowi  wartość o 20,6% większą niż w tym samym okresie roku ubiegłego, kiedy to Mołdawia z tego tytułu została zasilona sumą 763.29 mln dolarów. Część ekspertów uważa, że właśnie ta wartość ma duży wpływ na wzrost mołdawskiego PKB, znacząco aktywizując popyt wewnętrzny. Jednakże trudno się spodziewać, że samo ożywianie popytu przez transfery emigracji zarobkowej uratuje mołdawską gospodarkę.
 
Maciej Krasuski, 10.10.2011.
 
Artykuł pierwotnie ukazał się w dziale Raporty na stronie Instytutu Studiów Wschodnich www.forum-ekonomiczne.pl. Przedruk za zgodą ISW.

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2020-09-21)
UAHhrywna (Ukraina)0,1346
Wzrost0.9%
RUBrubel rosyjski0,0497
Spadek-0.8%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2020-09-16)
AMD (100)dram (Armenia)0,7736
Wzrost0.06%
GELlari (Gruzja)1,1899
Spadek-2.66%
MDLlej Mołdawii0,2260
Spadek-0.7%
AZNmanat azerbejdżański2,2097
Spadek-0.77%
KGSsom (Kirgistan)0,0475
Spadek-1.04%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3638
Spadek-0.66%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0366
Spadek-0.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8831
Spadek-0.09%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Abchazja

01.07.2020

 
W Abchazji brakuje pieniędzy

W Abchazji brakuje pieniędzy

W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..

 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

Zdaniem rosyjskich ekspertów PKB Rosji może ostro spaść.

 
 
 
 

Rosja

31.08.2019

 
Podniebne partnerstwo

Podniebne partnerstwo

 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 

Tadżykistan

02.07.2020

 
8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 
 

Rosja

13.05.2020

 
Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. 

 
 

Ukraina

04.02.2020

 
CZARNE ZŁOTO. Wojny o węgiel z Donbasu

CZARNE ZŁOTO. Wojny o węgiel z Donbasu

KAROLINA BACA-POGORZELSKA, MICHAŁ POTOCKI

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj