Rosja

03.12.2022

Miszustin: gospodarka Rosji ustabilizowała się

Bartłomiej Cięszczyk

Pod koniec 2022 roku PKB Rosji spadnie o mniej niż 3 proc. - prognozuje rosyjski rząd. Zdaniem premiera Michaiła Miszustina prognozy ekspertów poprawiły się znacznie w porównaniu z pierwszą połową roku. Zaapelował jednak o przemyślenie działań na wypadek pogorszenia się sytuacji gospodarczej.

- Dane o PKB są teraz wyraźnie lepsze w porównaniu z prognozami z pierwszej połowy roku. Przypomnę, że niektórzy eksperci przewidywali niemal dwucyfrowe liczby możliwego spadku – powiedział premier Rosji.

- Wiele organizacji poprawiło swoje oceny dynamiki rosyjskiej gospodarki, w tym międzynarodowe – MFW, Bank Światowy, OECD. Według naszych wstępnych prognoz do końca 2022 roku możemy osiągnąć wskaźnik, być może poniżej 3 proc. – dodał Miszustin.

- Musimy być niezwykle uważni na toczące się procesy, biorąc pod uwagę możliwe dalsze nasilenie globalnego kryzysu, dynamikę innych czynników, w tym presję sankcji, i odpowiednio na to reagować – zaapelował.

Zdaniem rosyjskiego premiera należy przeanalizować „wszystkie możliwe scenariusze” i wypracować odpowiedzi. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na „dalszą restrukturyzację bilansu płatniczego, dewaluację gospodarki i ekspansję międzynarodowych płatności w rublach”.

Koordynując politykę budżetową i pieniężną będziemy wspólnie opierać się na zatwierdzonej przez głowę państwa nowej regule budżetowej, zgodnie z którą będziemy mogli przeznaczyć około 8 bilionów rubli wpływów z ropy i gazu na finansowanie wydatków w ciągu najbliższych trzech lat – powiedział szef rosyjskiego rządu.

Trzeba też być przygotowanym na ewentualne zmiany na rynku pracy. - W wielu obszarach brakuje pracowników. Konieczne jest podjęcie konkretnych decyzji, aby go przezwyciężyć i zapewnić elastyczność rynku – podkreślił.

Prognoza MFW

Na początku października Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował World Economic Outlook: Counting the Cost-of-Living Crisis. Dokument wskazywał na więcej pozytywnych prognoz dla rosyjskiej gospodarki niż wcześniej oczekiwano. MFW ocenia, że ​​PKB Rosji w 2022 roku spadnie o 3,4 proc. (w lipcu oczekiwano spadku o 6 proc., w kwietniu o 8,5 proc.). W 2023 roku zdaniem ekspertów MFW rosyjska gospodarka spadnie o 2,3 proc, a nie o 3,5 proc., jak wcześniej prognozowano.

Spadek rosyjskiego PKB ułatwiły sankcje, które nastąpiły po operacji specjalnej Rosji na Ukrainie. W styczniu, jeszcze przed wybuchem działań wojennych, MFW prognozował wzrost rosyjskiej gospodarki w 2022 roku o 2,8 proc., w 2023 roku o 2,1 proc..

Prognoza Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego

Jeśli w kwietniu Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej uważało, że w 2022 roku PKB spadnie o 8,8 proc., a w maju o 7,8 prroc., to później resort poprawił swoje prognozy. Oczekuje się, że rosyjska gospodarka skurczy się o 2,9 proc. w 2022 r., o 0,8 proc. w 2023 r. i wzrośnie o 2,6 proc. w 2024 i 2025 r.

Prognoza Biełousowa

Pierwszy wicepremier Federacji Rosyjskiej, Andriej Biełousow uważa, że ​​PKB kraju spadnie w tym roku o 2,8-3 proc., a w przyszłym o 1 proc..

Wicepremier Biełousow powiedział, że rosyjska gospodarka minęła już najniższy punkt spadku popytu konsumpcyjnego i zbliża się do niego pod względem inwestycji. Jednocześnie wicepremier ocenił rosyjską gospodarkę jako bardziej stabilną i przewidywalną na tle gospodarek krajów UE.

Prognoza Kudrina

Szef Izby Obrachunkowej Aleksiej Kudrin [wyższa izba rosyjskiego parlamentu zatwierdziła w środę (30.11) rezygnację Aleksieja Kudrina z funkcji szefa Izby Obrachunkowej] w rozmowie z rosyjskimi mediami powiedział, że w 2022 roku spadek PKB nie przekroczy 3,3 proc. Przyznał, że sytuacja gospodarcza w Rosji jest lepsza niż początkowo sądzono.

- Bezprecedensowy reżim sankcji, który został nałożony na Rosję, oczywiście wpływa na naszą gospodarkę i początkowo przewidywano, że PKB spadnie o ponad 7 proc.. Niemniej jednak, teraz myślę, że spadek wyniesie tylko około 2,9-3,3 proc. – powiedział Kudrin.

Zaznaczył, że świadczy to o "raczej dużej" elastyczności gospodarki kraju. Jego zdaniem wielu przedsiębiorstwom udało się przeorientować na inne rynki lub zakupy, omijając zachodnie sankcje.

Przewiduje Kudrin, że w 2023 r. gospodarka może skurczyć się o kolejne 0,8 proc.. Jego zdaniem powrót rosyjskiej gospodarki do poziomu sprzed kryzysu zajmie dwa, trzy lata, „jeśli nie pojawią się nowe trudne wydarzenia”.

Na podst. gazeta.ru, reuters.com


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj