Litwa

01.02.2012

Lotos przeznaczy 10 milionów litów na poszukiwania gazu łupkowego

Bartłomiej Cięszczyk

Grupa Lotos zamierza zainwestować 10 milionów litów, czyli ponad 12 milionów złotych na poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie  – napisał we wtorek (31.01) dziennik gospodarczy „Verslo Żinios”.

Dziennik zamieścił na swoich łamach wywiad z prezesem Grupy Lotos Pawłem Olechnowiczem. Mówi on m.in., że Lotos – który od ubiegłego roku zarządza największą litewską firmą wydobywczą Geonaftą – zamierza poszerzyć swą działalność o Łotwę i Estonię.

„Mamy ambitną strategię. Zamierzamy utrzymać obecny poziom wydobycia ropy na poziomie 100 tys. ton w ciągu roku, a nawet zwiększyć ten poziom, o ile się uda. Zamierzamy nabyć też nowe licencje w celu poszukiwania nowych tradycyjnych i niekonwencjonalnych źródeł energii, czyli chcielibyśmy inwestować w poszukiwania gazu łupkowego w szelfie Morza Bałtyckiego” – powiedział w wywiadzie Olechnowicz.

Prezes Lotosu podkreślił, że koncern już się zdecydował na wykonanie pierwszych odwiertów wykorzystując posiadane licencje w celu ustalenia potencjału złóż gazu łupkowego i możliwości wydobywania go na skalę przemysłową.

Według danych amerykańskiej agencji informacyjnej ds. zasobów energetycznych złoża gazu łupkowego znajdują się w południowo-zachodniej części Litwy, ciągną się w stronę Polski i obwodu kaliningradzkiego. Złoża mają się znajdować na głębokości od 1,5 do 2 km. Szacuje się, że gazu łupkowego wystarczyłoby na zaspokojenie potrzeb na 30-50 lat.

Źródło: kurierwileński.lt


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '175/'