Ukraina

23.11.2015

Krym pozostaje bez prądu

Tomasz Kawka

Po uszkodzeniu linii elektrycznych wiodących z Ukrainy na Krym 20 listopada 2015 roku, większa część półwyspu nadal pozostaje bez energii elektrycznej.

Energia elektrycznaWładze Krymu wprowadziły na podległym sobie terytorium stan nadzwyczajny. Energię elektryczną wytwarzaną przez generatory otrzymują jak dotąd tylko instytucje użyteczności publicznej, jak np. szpitale.

Uszkodzenia stwarzają poważne zagrożenie również dla południowych obwodów Ukrainy – przeciążenie sieci może doprowadzić do pozbawienia energii 40 proc. obwodu chersońskiego i mikołajowskiego. Są one zaopatrywane w prąd przede wszystkim przez elektrownię wodną w Nowej Kachowce.

Jak dotąd nie udało się naprawić uszkodzonej linii energetycznej ze względu na opór ukraińskich aktywistów. Szef Rady Ministrów Krymu Siergiej Aksionow oświadczył, że wznowienie dostaw energii może być możliwe aż 22 grudnia.

Krym w około 70 proc. zależy od dostaw energii elektrycznej z Ukrainy. Zapotrzebowanie półwyspu na prąd wynosi 1200 MW na dobę, zaś z własnych źródeł jest możliwe pokrycie zapotrzebowania tylko na 110 MW.

Na podstawie 24tv.ua

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '1553/'