Rosja

28.01.2021

Kreml wydał 0,6 biliona dolarów na geopolityczne operacje

Bartłomiej Cięszczyk

Kreml wydał 0,609 biliona dolarów, czyli prawie 46 bilionów rubli w ciągu 20 lat na geopolityczne operacje specjalne.

Novaya Gazeta obliczyła, ile pieniędzy władze Federacji Rosyjskiej wydały na pomoc przyjaznym reżimom i megaprojektom politycznym za granicą w ciągu ostatnich 20 lat. Kwota okazała się imponująca: 609 miliardów dolarów (prawie 46 bilionów rubli).

Pieniądze te to równowartość budowy 15 000 nowych szpitali w kraju lub wpłacenie 400 000 rubli na konto oszczędnościowe każdego dorosłego obywatela Rosji.

Największą pozycją wydatków z pakietu geopolitycznego jest wsparcie dla lojalnych wobec Kremla reżimów politycznych (271 miliardów dolarów). Na przykład przez ponad 20 lat sojuszu z Białorusią różne formy pomocy dla tego kraju kosztowały rosyjskich podatników ponad 109 miliardów dolarów. Około 100 miliardów dolarów z tej kwoty to rabaty paliwowe dla Mińska. Kolejne 9 miliardów dolarów zostało przekazanych reżimowi Aleksandra Łukaszenki jako pożyczki państwowe.

Na drugim miejscu jest Ukraina: ponad 100 miliardów dolarów wydano na rabaty, ukrytych dopłat i pożyczek państwowych do 2014 rok. Eksperci nie mogli potwierdzić adekwatności tych danych dla Novaya Gazeta, jednak nie jest możliwe dokonanie dokładniejszych obliczeń ze względu na zamknięty charakter danych.

Ponadto Rosja corocznie wydaje pieniądze na wsparcie nieuznawanych republik: „DRL”, „ŁRL”, Abchazji, Osetii Południowej i Naddniestrza. Wielkość pomocy w ciągu ostatnich 5 lat, mogła wynieść 32 miliardy dolarów, wliczając w to emerytury dla mieszkańców, darmową energię elektryczną dla firm i inne wydatki.

Nie wszyscy odbiorcy pomocy Kremla znajdują się w przestrzeni poradzieckiej. Kwota wsparcia Kremla dla władz Wenezueli w ciągu ostatnich 10 lat przekroczyła 20 miliardów dolarów. Największej pomocy udzielił Rosnieft, który na różne potrzeby przeznaczył 17 miliardów dolarów. 3,15 miliarda dolarów Wenezuela jest oficjalnie winna Rosji. Część tych pieniędzy została zwrócona,  dzięki tajnym dostawom ropy, z pominięciem amerykańskich sankcji.

Najbardziej znanym sposobem wspierania lojalnych reżimów przez Rosję są dotacje na ropę i gaz. „Białoruś otrzymuje rosyjski gaz po cenie około 130 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Poza 2020 rokiem, kiedy w Europie załamały się ceny, dyskonto wahało się od 35 do 50 proc. do poziomu średniej ceny rosyjskiego gazu w Europie - wyjaśnia Aleksiej Grivach, zastępca dyrektora generalnego Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego. Białoruś otrzymuje ropę bez ceł eksportowych, oszczędzając 1,5–2 miliardów dolarów rocznie.

Nie wiadomo dokładnie, ile wojna we wschodniej Ukrainie kosztowała Rosję. Nie mamy nawet przybliżonych danych na temat liczby żołnierzy i wysokości ich dziennych pensji, ponieważ oficjalnie na terenie „ŁRL” i „DRL” nie było rosyjskiego wojska. Ponadto, aby ocenić wydatki wojskowe, musisz znać przynajmniej wewnętrzne ceny ministerstwa obrony na żywność, paliwo i smary, amunicję, zapasy - mówi ekspert wojskowy Alexander Golts. Wszystkie te dane pojawiają się w zamkniętych źródłach.
 
Według Stratfor, kwota wydatków na nieuznawane republiki to około 5 miliardów dolarów rocznie. Kraj przeznaczył 2,8 miliarda dolarów na regularne wypłaty dla samych emerytów przez cały okres dotacji: 1,6 miliarda dolarów - dla Osetii Południowej i Abchazji, 1,2 miliarda dolarów   - dla Naddniestrza. Rosja przeznaczyła kolejne prawie 7 miliardów dolarów na darmowy od 2006 roku gaz dostarczany przez Gazprom do Naddniestrza.
 

Rosyjskie zastrzyki finansowe dla Syrii mogły wynieść łącznie 4,72 miliarda dolarów. Wojna po stronie Baszara al-Assada w latach 2015-2018, według szacunków ośrodka analitycznego partii Jabłoko, kosztowała Rosję 3,2 miliarda dolarów. Eksperci zauważają, że w rzeczywistości operacja mogłaby kosztować 1,5 raza więcej, ponieważ łączna kwota nie obejmuje wielu nieznanych ilości, takich jak koszt lotów samolotami dalekiego zasięgu, transfer wojsk, szkolenie miejscowego personelu wojskowego itp.. Pomoc Rosji na odbudowę kraju w 2020 roku szacuje się na 1 miliard dolarów. Kolejne 500 milionów dolarów w latach 2019-2023 Rosja powinna zainwestować w modernizację syryjskiego portu, w którym znajduje się rosyjska baza morska.

Wydatki na duże projekty energetyczne stworzone z myślą o interesach polityki zagranicznej wyniosły 224 miliardy dolarów. Budowa gazociągów Siła Syberii, Nord Stream 2 i Turkish Stream przez sam państwowy Gazprom mogła kosztować 133,4 miliarda dolarów. Analitycy uważają, że projekty te raczej się nie opłacą, gdyż mają motywację polityczną, a ogromne środki na ich realizację trafiają przede wszystkim do kieszeni wykonawców. Ponadto Nord Stream 2 i Turkish Stream są zagrożone sankcjami Stanów Zjednoczonych.

Kolejnym obszarem, w którym Rosja stara się realizować swoje ambicje polityczne, jest energetyka jądrowa. Na budowę 21 bloków za granicą, na które już podpisano kontrakty, państwo przeznaczyło 92 miliardy dolarów, a elektrownie jądrowe buduje się najczęściej w krajach, których nie stać na ich samodzielną budowę. Dlatego Najczęściej projekty są opłacane z rosyjskich kredytów eksportowych o niskim oprocentowaniu lub nawet ze środków Funduszu Pomocy Narodowej.

„Rosyjskie kredyty eksportowe zasadniczo różnią się od kredytów eksportowych innych krajów” - mówi Vladimir Slivyak, współprzewodniczący rosyjskiej grupy ekologicznej Ekozaszczita. „W żadnym zachodnim kraju pożyczka nigdy nie pokrywa całości kosztów projektu, tylko niewielka część , a firmy muszą szukać reszty od osób fizycznych, inwestorów, banków. Nasze kredyty eksportowe mogą pokryć do 90 proc. kosztów. Tam, gdzie występuje element polityczny, nie ma potrzeby oczekiwać zysku ” - dodał.

Rosja nie tylko hojnie rozdziela dotacje energetyczne, buduje elektrownie atomowe i rurociągi na całym świecie, udziela pożyczek innym krajom, ale ma też zwyczaj umarzania przeszłych zobowiązań. Novaya Gazeta naliczyła 116 miliardów dolarów spisanych długów wobec innych krajów. Wśród nich 20 miliardów - kraje Afryki (głównie na zakup broni) i rekordowe 31,7 miliarda dolarów - Kuba. Większość tych pieniędzy to nadal sowieckie aktywa. Aby móc dochodzić roszczeń z tytułu tych długów, Rosja musiała wstąpić do Klubu Paryskiego, uznać i regularnie spłacać długi byłego ZSRR.

Na podst. novayagazeta.ru, newsru.com

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj