Rosja

28.01.2021

Kreml wydał 0,6 biliona dolarów na geopolityczne operacje

Bartłomiej Cięszczyk

Kreml wydał 0,609 biliona dolarów, czyli prawie 46 bilionów rubli w ciągu 20 lat na geopolityczne operacje specjalne.

Novaya Gazeta obliczyła, ile pieniędzy władze Federacji Rosyjskiej wydały na pomoc przyjaznym reżimom i megaprojektom politycznym za granicą w ciągu ostatnich 20 lat. Kwota okazała się imponująca: 609 miliardów dolarów (prawie 46 bilionów rubli).

Pieniądze te to równowartość budowy 15 000 nowych szpitali w kraju lub wpłacenie 400 000 rubli na konto oszczędnościowe każdego dorosłego obywatela Rosji.

Największą pozycją wydatków z pakietu geopolitycznego jest wsparcie dla lojalnych wobec Kremla reżimów politycznych (271 miliardów dolarów). Na przykład przez ponad 20 lat sojuszu z Białorusią różne formy pomocy dla tego kraju kosztowały rosyjskich podatników ponad 109 miliardów dolarów. Około 100 miliardów dolarów z tej kwoty to rabaty paliwowe dla Mińska. Kolejne 9 miliardów dolarów zostało przekazanych reżimowi Aleksandra Łukaszenki jako pożyczki państwowe.

Na drugim miejscu jest Ukraina: ponad 100 miliardów dolarów wydano na rabaty, ukrytych dopłat i pożyczek państwowych do 2014 rok. Eksperci nie mogli potwierdzić adekwatności tych danych dla Novaya Gazeta, jednak nie jest możliwe dokonanie dokładniejszych obliczeń ze względu na zamknięty charakter danych.

Ponadto Rosja corocznie wydaje pieniądze na wsparcie nieuznawanych republik: „DRL”, „ŁRL”, Abchazji, Osetii Południowej i Naddniestrza. Wielkość pomocy w ciągu ostatnich 5 lat, mogła wynieść 32 miliardy dolarów, wliczając w to emerytury dla mieszkańców, darmową energię elektryczną dla firm i inne wydatki.

Nie wszyscy odbiorcy pomocy Kremla znajdują się w przestrzeni poradzieckiej. Kwota wsparcia Kremla dla władz Wenezueli w ciągu ostatnich 10 lat przekroczyła 20 miliardów dolarów. Największej pomocy udzielił Rosnieft, który na różne potrzeby przeznaczył 17 miliardów dolarów. 3,15 miliarda dolarów Wenezuela jest oficjalnie winna Rosji. Część tych pieniędzy została zwrócona,  dzięki tajnym dostawom ropy, z pominięciem amerykańskich sankcji.

Najbardziej znanym sposobem wspierania lojalnych reżimów przez Rosję są dotacje na ropę i gaz. „Białoruś otrzymuje rosyjski gaz po cenie około 130 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Poza 2020 rokiem, kiedy w Europie załamały się ceny, dyskonto wahało się od 35 do 50 proc. do poziomu średniej ceny rosyjskiego gazu w Europie - wyjaśnia Aleksiej Grivach, zastępca dyrektora generalnego Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego. Białoruś otrzymuje ropę bez ceł eksportowych, oszczędzając 1,5–2 miliardów dolarów rocznie.

Nie wiadomo dokładnie, ile wojna we wschodniej Ukrainie kosztowała Rosję. Nie mamy nawet przybliżonych danych na temat liczby żołnierzy i wysokości ich dziennych pensji, ponieważ oficjalnie na terenie „ŁRL” i „DRL” nie było rosyjskiego wojska. Ponadto, aby ocenić wydatki wojskowe, musisz znać przynajmniej wewnętrzne ceny ministerstwa obrony na żywność, paliwo i smary, amunicję, zapasy - mówi ekspert wojskowy Alexander Golts. Wszystkie te dane pojawiają się w zamkniętych źródłach.
 
Według Stratfor, kwota wydatków na nieuznawane republiki to około 5 miliardów dolarów rocznie. Kraj przeznaczył 2,8 miliarda dolarów na regularne wypłaty dla samych emerytów przez cały okres dotacji: 1,6 miliarda dolarów - dla Osetii Południowej i Abchazji, 1,2 miliarda dolarów   - dla Naddniestrza. Rosja przeznaczyła kolejne prawie 7 miliardów dolarów na darmowy od 2006 roku gaz dostarczany przez Gazprom do Naddniestrza.
 

Rosyjskie zastrzyki finansowe dla Syrii mogły wynieść łącznie 4,72 miliarda dolarów. Wojna po stronie Baszara al-Assada w latach 2015-2018, według szacunków ośrodka analitycznego partii Jabłoko, kosztowała Rosję 3,2 miliarda dolarów. Eksperci zauważają, że w rzeczywistości operacja mogłaby kosztować 1,5 raza więcej, ponieważ łączna kwota nie obejmuje wielu nieznanych ilości, takich jak koszt lotów samolotami dalekiego zasięgu, transfer wojsk, szkolenie miejscowego personelu wojskowego itp.. Pomoc Rosji na odbudowę kraju w 2020 roku szacuje się na 1 miliard dolarów. Kolejne 500 milionów dolarów w latach 2019-2023 Rosja powinna zainwestować w modernizację syryjskiego portu, w którym znajduje się rosyjska baza morska.

Wydatki na duże projekty energetyczne stworzone z myślą o interesach polityki zagranicznej wyniosły 224 miliardy dolarów. Budowa gazociągów Siła Syberii, Nord Stream 2 i Turkish Stream przez sam państwowy Gazprom mogła kosztować 133,4 miliarda dolarów. Analitycy uważają, że projekty te raczej się nie opłacą, gdyż mają motywację polityczną, a ogromne środki na ich realizację trafiają przede wszystkim do kieszeni wykonawców. Ponadto Nord Stream 2 i Turkish Stream są zagrożone sankcjami Stanów Zjednoczonych.

Kolejnym obszarem, w którym Rosja stara się realizować swoje ambicje polityczne, jest energetyka jądrowa. Na budowę 21 bloków za granicą, na które już podpisano kontrakty, państwo przeznaczyło 92 miliardy dolarów, a elektrownie jądrowe buduje się najczęściej w krajach, których nie stać na ich samodzielną budowę. Dlatego Najczęściej projekty są opłacane z rosyjskich kredytów eksportowych o niskim oprocentowaniu lub nawet ze środków Funduszu Pomocy Narodowej.

„Rosyjskie kredyty eksportowe zasadniczo różnią się od kredytów eksportowych innych krajów” - mówi Vladimir Slivyak, współprzewodniczący rosyjskiej grupy ekologicznej Ekozaszczita. „W żadnym zachodnim kraju pożyczka nigdy nie pokrywa całości kosztów projektu, tylko niewielka część , a firmy muszą szukać reszty od osób fizycznych, inwestorów, banków. Nasze kredyty eksportowe mogą pokryć do 90 proc. kosztów. Tam, gdzie występuje element polityczny, nie ma potrzeby oczekiwać zysku ” - dodał.

Rosja nie tylko hojnie rozdziela dotacje energetyczne, buduje elektrownie atomowe i rurociągi na całym świecie, udziela pożyczek innym krajom, ale ma też zwyczaj umarzania przeszłych zobowiązań. Novaya Gazeta naliczyła 116 miliardów dolarów spisanych długów wobec innych krajów. Wśród nich 20 miliardów - kraje Afryki (głównie na zakup broni) i rekordowe 31,7 miliarda dolarów - Kuba. Większość tych pieniędzy to nadal sowieckie aktywa. Aby móc dochodzić roszczeń z tytułu tych długów, Rosja musiała wstąpić do Klubu Paryskiego, uznać i regularnie spłacać długi byłego ZSRR.

Na podst. novayagazeta.ru, newsru.com

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-02-26)
UAHhrywna (Ukraina)0,1333
Wzrost0.68%
RUBrubel rosyjski0,0499
Spadek-0.6%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-02-24)
AMD (100)dram (Armenia)0,7045
Spadek-1.01%
GELlari (Gruzja)1,1196
Spadek-0.78%
MDLlej Mołdawii0,2125
Spadek-0.56%
AZNmanat azerbejdżański2,1852
Spadek-0.36%
KGSsom (Kirgistan)0,0438
Spadek-0.68%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3258
Spadek-0.37%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0352
Spadek-0.56%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8934
Spadek-0.02%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

14.12.2020

 
Irackie próżnie

Irackie próżnie

Świat nie lubi próżni. Gdy Stany Zjednoczone wycofują się z Iraku. Rosja myśli o powrocie do tego kraju i rozwoju współpracy na wielu płaszczyznach.

 
 

Abchazja

01.07.2020

 
W Abchazji brakuje pieniędzy

W Abchazji brakuje pieniędzy

W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..

 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Ukraina

22.09.2020

 
Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon. 

 
 

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 

Tadżykistan

02.07.2020

 
8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 
 

Rosja

13.05.2020

 
Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. 

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj