Białoruś

25.05.2021

Konsekwencje przymusowego lądowania Ryanaira w Mińsku

Bartłomiej Cięszczyk

Kraje europejskie zdecydowały się zbojkotować białoruskie linie lotnicze i nalegać na zakaz lotów nad terytorium Białorusi. Kto zdecydował się na ten krok, a kto tylko się do tego przygotowuje.
 
Po przymusowym lądowaniu samolotu irlandzkich linii lotniczych Ryanair w Mińsku niektóre kraje europejskie zakazały liniom lotniczym korzystania z białoruskiej przestrzeni powietrznej.
 
Stanowisko władz
 
Szczyt UE
 
Po spotkaniu szefów państw UE postanowiono zakazać lotów białoruskich przewoźników lotniczych w całej Unii Europejskiej. Decyzja musi zostać zatwierdzona przez Radę UE, w skład której wchodzą właściwi ministrowie. Przywódcy krajów UE zalecili także europejskim liniom lotniczym nie latać nad terytorium Białorusi.
 
Wielka Brytania
 
Brytyjski minister transportu Grant Shapps ogłosił na Twitterze, że jego kraj zawiesił licencję na loty Belavii do Wielkiej Brytanii. Również rząd brytyjski zażądał od linii lotniczych unikania przestrzeni powietrznej Białorusi.
 
Litwa
 
Minister transportu Marius Skuodis powiedział, że od północy 25 maja wszystkie samoloty przylatujące lub wylatujące z kraju nie powinny wkraczać w przestrzeń powietrzną Białorusi.
 
Francja
 
Ze względów bezpieczeństwa władze francuskie odradzają swoim liniom lotniczym loty nad terytorium Białorusi. Według sekretarza stanu w ministerstwie transportu Jean-Baptiste Dzhebbari, zawieszono również zezwolenie na loty Belavii. Air France wstrzymał loty w przestrzeni powietrznej Białorusi. 
 
Polska
 
Ministerstwo spraw zagranicznych Polski zaapelowało o zakaz przelotu przez Białoruś. Główny polski przewoźnik LOT zdecydował się zrezygnować z białoruskiej przestrzeni powietrznej.
 
Ukraina
 
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony prezydent Wołodymyr Zełenskij polecił rządowi wypracowanie decyzji o zakończeniu bezpośrednich lotów między Ukrainą a Białorusią oraz zamknięciu przestrzeni powietrznej Białorusi dla lotów na Ukrainę. Ruch lotniczy między krajami zostanie zamknięty od północy 26 maja.
 
Szwecja
 
Szwedzki zarząd transportu postanowił zalecić szwedzkim liniom lotniczym wstrzymywanie lotów w przestrzeni powietrznej Białorusi do czasu ustabilizowania się sytuacji. Skandynawskie linie lotnicze SAS ogłosiły, że jego samoloty nie wejdą w przestrzeń powietrzną Białorusi.
 
Holandia
 
Premier Holandii, Mark Rutte powiedział, że po incydencie w Mińsku narodowy przewoźnik KLM powinien powstrzymać się od latania w przestrzeni powietrznej Białorusi. KLM później ogłosił decyzję o zawieszeniu lotów w białoruskiej przestrzeni powietrznej.
 
Belgia
 
Premier Belgii Alexander De Croo na swoim Twitterze powiedział, że UE powinna omówić nowe sankcje wobec Białorusi, w tym zakaz wjazdu samolotów linii lotniczej „Belavia” na lotniska UE.
 
Niemcy
 
Kanclerz Angela Merkel zezwoliła na dalsze sankcje wobec Białorusi. Nie wykluczyła m.in. dyskusji o zakazie lotów białoruskich linii lotniczych „Belavia”. Wkrótce po wystąpieniu Merkel Lufthansa ogłosiła decyzję o zawieszeniu lotów do Mińska.
 
Finlandia
 
Szef fińskiego rządu Sanna Marin, który w poniedziałek (24.05) przybył na szczyt szefów państw UE w Brukseli, zapowiedział również możliwy zakaz użytkowania białoruskiej przestrzeni powietrznej do czasu zakończenia śledztwa przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Finnair, fiński przewoźnik państwowy, ogłosił we wtorek (25.05), że planuje ominąć białoruską przestrzeń powietrzną.
 
Przewoźnicy lotniczy
 
Łotewski AirBaltic jako pierwsza firma ogłosiła odmowę wykorzystania przestrzeni powietrznej Białorusi dla swoich samolotów.
 
Samolot Austrian Airlines przyleciał w poniedziałek (24.05) do Moskwy z Wiednia przez Ukrainę, a nie przez Białoruś. Przewoźnik z Austrii poinformował, że ​​czeka na rozwój sytuacji.
 
Węgierskie linie lotnicze WizzAir ogłosiły, że jego samoloty nie wejdą w przestrzeń powietrzną Białorusi.
 
Zarejestrowana na Cyprze Avia Solutions obiecała, że ​​jej samoloty z siedzibą na Litwie nie będą latać nad terytorium Białorusi.
 
Rosyjska linia lotnicza UTair lot 23 maja z Moskwy do Kaliningradu wykonała z pominięciem Białorusi. Przewoźnik tłumaczył to później „oszczędnością paliwa”.
 
Na podst. rbc.ru
 
 
 
 

Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-06-18)
UAHhrywna (Ukraina)0,1405
Wzrost0.57%
RUBrubel rosyjski0,0529
Wzrost1.34%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-06-16)
AMD (100)dram (Armenia)0,7238
Wzrost2.9%
GELlari (Gruzja)1,1811
Wzrost1.11%
MDLlej Mołdawii0,2102
Wzrost1.59%
AZNmanat azerbejdżański2,1968
Wzrost2.79%
KGSsom (Kirgistan)0,0441
Wzrost2.08%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3272
Wzrost1.46%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0352
Wzrost1.73%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8759
Wzrost2.31%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

18.04.2021

 
USA i Rosja nadal największymi eksporterami broni na świecie

USA i Rosja nadal największymi eksporterami broni na świecie

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) podsumował  handel bronią w latach 2016-2020. Sytuacja się nie zmienia. Stany Zjednoczone i Rosja są nadal największymi eksporterami broni na świecie. Głównymi importerami broni i sprzętu wojskowego w badanym okresie są kraje Bliskiego Wschodu.

 
 

Ukraina

08.03.2021

 
Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

W Wielkiej Brytanii zostaną zbudowane nowe łodzie dla ukraińskiej marynarki wojennej. To efekt październikowej wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii i podpisania przez ministerstwa obrony obu państw memorandum o współpracy w zakresie rozwoju i zwiększania zdolności marynarki wojennej Ukrainy.

 
 

Rosja

14.12.2020

 
Irackie próżnie

Irackie próżnie

 
 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 

Rosja

02.06.2021

 
Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Jury w składzie: Przewodnicząca, producent i dyrektor generalny Moskino Natalia Mokritskaja, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Nina Romodanowskaja oraz rosyjska reżyserka i scenarzystka, Oksana Karas przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły filmowi „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”.

 
 

Rosja

30.05.2021

 
Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?
 
 
 

Rosja

23.05.2021

 
Wystartowała 14 Wisła w Moskwie

Wystartowała 14 Wisła w Moskwie

Od 20 do 30 maja zapraszamy na święto polskiego kina w Moskwie! Od czerwca do grudnia 2021 roku odwiedzi kilkanaście rosyjskich miast, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwację, Czechy, Gruzję, Serbię, Kazachstan, Kirgistan, Koreę Południową, Serbię, Słowację, Tadżykistan, Turcję oraz Uzbekistan.

 
 

Rosja

14.05.2021

 
Spojrzenie na świat. Polski dokument

Spojrzenie na świat. Polski dokument

Podczas 14. edycji Festiwalu Polskich Filmów „Wisła” w Moskwie przedstawimy dwie sekcje poświęcone filmom dokumentalnym. Jedna z nich: „Spojrzenie na świat. Polski dokument” to produkcje polskich reżyserów, opowiadające o historiach, dziejących się w innych krajach.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj