Białoruś

25.05.2021

Konsekwencje przymusowego lądowania Ryanaira w Mińsku

Bartłomiej Cięszczyk

Kraje europejskie zdecydowały się zbojkotować białoruskie linie lotnicze i nalegać na zakaz lotów nad terytorium Białorusi. Kto zdecydował się na ten krok, a kto tylko się do tego przygotowuje.
 
Po przymusowym lądowaniu samolotu irlandzkich linii lotniczych Ryanair w Mińsku niektóre kraje europejskie zakazały liniom lotniczym korzystania z białoruskiej przestrzeni powietrznej.
 
Stanowisko władz
 
Szczyt UE
 
Po spotkaniu szefów państw UE postanowiono zakazać lotów białoruskich przewoźników lotniczych w całej Unii Europejskiej. Decyzja musi zostać zatwierdzona przez Radę UE, w skład której wchodzą właściwi ministrowie. Przywódcy krajów UE zalecili także europejskim liniom lotniczym nie latać nad terytorium Białorusi.
 
Wielka Brytania
 
Brytyjski minister transportu Grant Shapps ogłosił na Twitterze, że jego kraj zawiesił licencję na loty Belavii do Wielkiej Brytanii. Również rząd brytyjski zażądał od linii lotniczych unikania przestrzeni powietrznej Białorusi.
 
Litwa
 
Minister transportu Marius Skuodis powiedział, że od północy 25 maja wszystkie samoloty przylatujące lub wylatujące z kraju nie powinny wkraczać w przestrzeń powietrzną Białorusi.
 
Francja
 
Ze względów bezpieczeństwa władze francuskie odradzają swoim liniom lotniczym loty nad terytorium Białorusi. Według sekretarza stanu w ministerstwie transportu Jean-Baptiste Dzhebbari, zawieszono również zezwolenie na loty Belavii. Air France wstrzymał loty w przestrzeni powietrznej Białorusi. 
 
Polska
 
Ministerstwo spraw zagranicznych Polski zaapelowało o zakaz przelotu przez Białoruś. Główny polski przewoźnik LOT zdecydował się zrezygnować z białoruskiej przestrzeni powietrznej.
 
Ukraina
 
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony prezydent Wołodymyr Zełenskij polecił rządowi wypracowanie decyzji o zakończeniu bezpośrednich lotów między Ukrainą a Białorusią oraz zamknięciu przestrzeni powietrznej Białorusi dla lotów na Ukrainę. Ruch lotniczy między krajami zostanie zamknięty od północy 26 maja.
 
Szwecja
 
Szwedzki zarząd transportu postanowił zalecić szwedzkim liniom lotniczym wstrzymywanie lotów w przestrzeni powietrznej Białorusi do czasu ustabilizowania się sytuacji. Skandynawskie linie lotnicze SAS ogłosiły, że jego samoloty nie wejdą w przestrzeń powietrzną Białorusi.
 
Holandia
 
Premier Holandii, Mark Rutte powiedział, że po incydencie w Mińsku narodowy przewoźnik KLM powinien powstrzymać się od latania w przestrzeni powietrznej Białorusi. KLM później ogłosił decyzję o zawieszeniu lotów w białoruskiej przestrzeni powietrznej.
 
Belgia
 
Premier Belgii Alexander De Croo na swoim Twitterze powiedział, że UE powinna omówić nowe sankcje wobec Białorusi, w tym zakaz wjazdu samolotów linii lotniczej „Belavia” na lotniska UE.
 
Niemcy
 
Kanclerz Angela Merkel zezwoliła na dalsze sankcje wobec Białorusi. Nie wykluczyła m.in. dyskusji o zakazie lotów białoruskich linii lotniczych „Belavia”. Wkrótce po wystąpieniu Merkel Lufthansa ogłosiła decyzję o zawieszeniu lotów do Mińska.
 
Finlandia
 
Szef fińskiego rządu Sanna Marin, który w poniedziałek (24.05) przybył na szczyt szefów państw UE w Brukseli, zapowiedział również możliwy zakaz użytkowania białoruskiej przestrzeni powietrznej do czasu zakończenia śledztwa przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Finnair, fiński przewoźnik państwowy, ogłosił we wtorek (25.05), że planuje ominąć białoruską przestrzeń powietrzną.
 
Przewoźnicy lotniczy
 
Łotewski AirBaltic jako pierwsza firma ogłosiła odmowę wykorzystania przestrzeni powietrznej Białorusi dla swoich samolotów.
 
Samolot Austrian Airlines przyleciał w poniedziałek (24.05) do Moskwy z Wiednia przez Ukrainę, a nie przez Białoruś. Przewoźnik z Austrii poinformował, że ​​czeka na rozwój sytuacji.
 
Węgierskie linie lotnicze WizzAir ogłosiły, że jego samoloty nie wejdą w przestrzeń powietrzną Białorusi.
 
Zarejestrowana na Cyprze Avia Solutions obiecała, że ​​jej samoloty z siedzibą na Litwie nie będą latać nad terytorium Białorusi.
 
Rosyjska linia lotnicza UTair lot 23 maja z Moskwy do Kaliningradu wykonała z pominięciem Białorusi. Przewoźnik tłumaczył to później „oszczędnością paliwa”.
 
Na podst. rbc.ru
 
 
 
 

Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj