Kazachstan

01.11.2015

Kazachstan nie zwalnia tempa

Patrycja Operacz

Pomimo kryzysu władze Kazachstanu podpisują umowę o współpracy z Japonią, planują otwarcie Międzynarodowego Centrum Finansowego „Astana” oraz wprowadzają działania przeciwkryzysowe.

Prezydent Nursułtan Nazarbajew polecił sporządzenie planu antykryzysowego. Jego zdaniem obecny kryzys gospodarczy może okazać się silniejszy niż ten z lat 2008 – 2009 (menadżer funduszu holdingowego ”Asadel Capital SPC”- Margulan Seisembayev, prognozuje, że cena za baryłkę ropy może spaść do 20 dolarów). Do budżetu kazachstańskiego dopływa obecnie około 40 proc. mniej dochodów niż zaplanowano. Spowodowane jest to spadkiem cen na kazachstańskie produkty eksportowe: metale i węgiel. Niewielki wzrost notuje rolnictwo. Prognozy rozwoju kryzysu gospodarczego stawiane są na podstawie rozmów z przywódcami Stanów Zjednoczonych, Chin i Federacji Rosyjskiej.

Obserwując obecny stan światowych gospodarek nie da się przewidzieć szybkiej poprawy sytuacji, a to oznacza zmniejszenie zysków przedsiębiorstw, dochodów i możliwą redukcję zatrudnienia. Program rozwojowy Nur Dżoł zakłada szereg szkoleń zawodowych, co w dłuższej perspektywie ma pomóc w przekształceniach zawodowych pracowników. Rozwój czynnika kapitału ludzkiego jest jednym z ważniejszych wyzwań podczas kryzysu gospodarczego. Bez wykwalifikowanej kadry pracowników nie dojdzie do modernizacji przedsiębiorstw. W kwestii rozwoju przedsiębiorstw władze Kazachstanu planują przeprowadzić prywatyzację w celu bardzie efektywnego zarządzania. Dodatkowo nie planuje się przeznaczać pieniędzy z Narodowego Funduszu na budowę lub wspieranie nierentownych przedsiębiorstw. Problemem pozostaje również polityka fiskalna w Kazachstanie. System podatkowy dotyka przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa blokując ich rozwój, zaś duże stawiając jako uprzywilejowane. Zdaniem biznesmenów kłopotliwe jest sterowanie gospodarki przez państwo, które polega na decydowaniu który sektor ma odnotować wzrost. Taką decyzję powinna podejmować sama gospodarka – nie państwo. Nie uregulowaną kwestią pozostaje również nie przejrzyste prawo podatkowe.

Pomimo kryzysu w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej wzrósł udział płatności w  walutach państwowych tj. tenge i rubla białoruskiego z 1 proc. w roku ubiegłym do 4 proc. obecnie. Zdaniem ekspertów tendencja ta będzie się utrzymywać z powodu obecnych warunków makroekonomicznych oraz sankcji wobec Rosji, a także z osłabienia walut krajowych EUG.

Podczas spotkania Prezydenta Kazachstanu z Premierem Japonii (Sindzo Abe), Kazachstan został uznany przez stronę japońską za największą gospodarkę Azji Centralnej oraz lidera regionu. Podkreślano japońskie zaangażowanie w rozwój współpracy handlowej i gospodarczej,  szczególnie w przemyśle jądrowym, szkolenia wykwalifikowanych pracowników oraz wprowadzenie japońskiego systemu diagnostyki w medycynie (łącznie w 2014 r. obroty handlowe między tymi dwoma państwami wyniosły 2 miliardy dolarów). Obecnie łączna suma japońskich inwestycji  zapowiedzianych w Kazachstanie szacowana jest na 1,5 miliona euro i dotyczą m.in. partnerstwa w sektorze towarowym, górnictwie, przetwarzania uranu, logistyki transportu, innowacji i rolnictwa.

W ostatnich dniach pojawiła się możliwość uczestnictwa Kazachstanu w rosyjsko-tureckim projekcie dostaw gazu do Europy Południowej tzw. „Turecki potok”. Eksperci nie oceniają jednak bardzo wysoko powodzenia tej kooperacji. Do współpracy w ramach projektu potrzeba znaczących inwestycji finansowych oraz produkcji, która w Kazachstanie jest obecnie na niskim poziomie. To wszystko stawia pod znakiem zapytania opłacalność i możliwości przystąpienia Kazachstanu do projektu. Perspektywa efektywnego i opłacalnego udziału w „Tureckim potoku” powiązana jest z wykorzystaniem złóż Kaszagan na Morzu Kaspijskim.

W Kazachstanie ma powstać Międzynarodowe Centrum Finansowe „Astana” (MCFA). Zarząd finansowego centrum ma być kierowany przez Prezydenta RK – Nursułtana Nazarbajewa. Prawo MCFA będzie oparte na Konstytucji Republiki Kazachstanu, akty organów centrum będą wzorowane na tych, które reprezentują obecnie wiodące centa finansowe na świecie m.in. brytyjskie. Ponadto prognozuje się, że MCFA będzie podstawą reżimu podatkowego, wizowego i walutowego. Centrum ma dodatkowo przyciągać międzynarodowy kapitał ludzki.

Pomimo odczuwalny skutków kryzysu gospodarczego w Republice Kazachstanu, centralnoazjatyckie państwo nie zamyka się na inwestycje zagraniczne. Upatruje w inwestorach możliwość przezwyciężenia załamania gospodarczego. Japońskie inwestycje, mimo, że na mniejszą skalę, są przełamaniem wpływów Chin, szczególnie, że dotyczą zaangażowania w podobnych branżach (transporcie, wydobyciu surowców). Stworzenie Międzynarodowego Centrum Finansowego „Astana” jest dobrym posunięciem, którego ranga w przyszłości może urosnąć do poważnej instytucji w regionie Azji Centralnej. Jak pokazują spotkania ekspertów i przedsiębiorców w Kazachstanie wciąż dużo jest do zmienienia w kwestii rozwoju MiŚP, w szczególności uregulowania polityki fiskalnej. Tak by rozwijały się, nie tylko duże międzynarodowe koncerny, ale i małe kazachskie firmy.   


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj