Rosja

14.12.2020

Irackie próżnie

Bartłomiej Cięszczyk

Świat nie lubi próżni. Gdy Stany Zjednoczone wycofują się z Iraku. Rosja myśli o powrocie do tego kraju i rozwoju współpracy na wielu płaszczyznach.

13 miliardów dolarów. Tyle w sumie zainwestowały rosyjskie firmy nad Eufratem. Z czego ponad 10 miliardów dolarów rosyjskie firmy zainwestowały w projekty naftowo-gazowe. W Iraku już są obecni, Łukoil, Gazprom Neft, Rosnieft, Basznieft, Tatnieft, Zarubieżnieft, Stroyneftegaz i inne.

Rosja chce odbudować swoją pozycję w tym kraju. Sprzyja temu fakt, że Bagdad potrzebuje inwestycji, zwłaszcza w przemyśle wydobywczym, ropy i gazu.

Wiele zagranicznych firm wycofało się z Iraku , jak choćby turecka spółka TPAO. W 2010 roku konsorcjum firm, w którym rolę wiodącą odgrywała turecka TPAO, wygrało kontrakt na zagospodarowanie pola gazowego Mansuria, leżącego niedaleko granicy z Iranem. Złoża Manasuria szacowane są na 130 miliardów metrów sześciennych. Wydobycie miało rozpocząć się w 2015 roku. Jednak ze względu na wojnę prowadzoną z Państwem Islamskim, firmy zawarty kontrakt zerwały.

Od 2019 roku, toczą się rozmowy z potencjalnymi stronami, w tym z Francuzami i Rosjanami. Według analityków Wigon Konsulting, większe szanse zagospodarowania złóż mają Rosjanie. gdyż firmy zachodnie mogą obawiać się niestabilnej sytuacji politycznej w Iraku. Wśród głównych koncernów, które były zainteresowane w rozwój pola były Rosnieft oraz Gazpromnieft. Obecnie rozpoczęciem wydobycia na irackim złożu zainteresowany jest Gazpromnieft. Władze w Bagdadzie oferują mu 49-51 proc. udziałów w projekcie w zależności czy będzie działać samodzielnie czy też nie.

Mansuria jest to złoże średniej wielkości. Jej wydobycie będzie pokrywało lokalne zapotrzebowanie na gaz. Zwłaszcza, że Irak, który kiedyś był samowystarczalny gazowo, dziś samodzielnie importuje ten surowiec z zagranicy. W 2019 roku popyt dwukrotnie przekroczył podaż surowca w kraju.

Rosyjscy giganci chcą również włączyć się w budowę strategicznych rurociągów dla Iraku. Z Kirkuku do Dżejchanu w Turcji i z Iraku do portu Akaba w Jordanii. Tego typu inwestycje budowały jeszcze radzieckie przedsiębiorstwa.

Co więcej iracki rynek otwarty jest na lekarstwa z Rosji. Rosyjska firma farmaceutyczna, Blokad już działa na rzecz zarejestrowania w Iraku swoich lekarstw. W przyszłości chciałaby otworzyć filię w tym kraju.

Bagdad realizując politykę odbudowy swojego zniszczonego wojną rolnictwa zainteresowany jest rosyjskimi technologiami z zakresu nawadniania pól, irygacji i gromadzenia wodnych zapasów. Rosyjskie ministerstwo rolnictwa podjęło starania dla dopuszczenia do sprzedaży w Iraku pszenicy z Rosji.

W 2018 roku Irak nabył pierwszą partię rosyjskich czołgów T-90. W sumie Rosja ma dostarczyć Irakowi uzbrojenia na kwotę 4 miliardów dolarów.

Także próżnia bezpieczeństwa Iraku jest wypełniana przez Rosję. To w Bagdadzie znajduje się ośrodek gdzie wojskowi z Rosji, Iraku, Iranu i Syrii wymieniają informacjami i koordynują działania w zakresie walki z terroryzmem

Współpraca rosyjsko-iracka ma być kontynuowana.


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-09-17)
UAHhrywna (Ukraina)0,1457
Spadek0%
RUBrubel rosyjski0,0536
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-09-15)
AMD (100)dram (Armenia)0,7855
Wzrost1.45%
GELlari (Gruzja)1,2401
Wzrost1%
MDLlej Mołdawii0,2178
Spadek0%
AZNmanat azerbejdżański2,2664
Wzrost0.84%
KGSsom (Kirgistan)0,0454
Wzrost0.89%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3397
Wzrost0.83%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0360
Wzrost0.84%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9025
Wzrost0.88%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 

Białoruś

15.08.2021

 
Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

9 sierpnia 2020 roku, zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi, w kraju rozpoczęły się masowe protesty.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 

Rosja

02.06.2021

 
Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Jury w składzie: Przewodnicząca, producent i dyrektor generalny Moskino Natalia Mokritskaja, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Nina Romodanowskaja oraz rosyjska reżyserka i scenarzystka, Oksana Karas przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły filmowi „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”.

 
 

Rosja

30.05.2021

 
Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?
 
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj