Rosja

04.06.2012

Gazprom wybuduje dwie nitki South Stream jednocześnie

Paweł Marciniak

Budowa dwóch nitek gazociągu South Stream, który połączy Rosję z Europą po dnie Morza Czarnego rozpocznie się jednocześnie.

GazpromJak zapowiedział Aleksiej Miller, przepustowość każdej z nitki wyniesie do 15,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie. Dwie nitki będą budowane w tym samym czasie. Dla porównania, gazociąg Nord Stream, łączący Rosję z Niemcami po dnie Morza Bałtyckiego budowany był w dwóch etapach. Pod koniec 2011 roku ukończona została pierwsza nitka, druga została dołożona wiosną 2012 roku.

Rozpoczęcie budowy Gazociągu Południowego planuje się na grudzień 2012 roku, a projekt powinien zostać ukończony do 2015. Budowa gazociągu, który będzie zaopatrzał Zachodnią i Południową Europę w gaz, jest niezbędna, aby ominąć kraje tranzytowe – głównie Ukrainę. Na początku zostanie wybudowana podwodna część gazociągu – z Rosji do Bułgarii po dnie Morza Czarnego. Następnie gazociąg rozdzieli się na dwie naziemne nitki.

Trasa South Stream nie została jeszcze do końca ustalona. Rosja prowadzi rozmowy z zainteresowanymi partnerami. Najbardziej prawdopodobny wariant – gaz będzie dostarczany do Centralnej i Zachodniej Europy przez Serbię i Włochy. Docelowa moc przepustowa Gazociągu Południowego powinna wynosić 63 miliardy metrów sześciennych rocznie,  a wartość projektu oceniana jest na 15 miliardów euro. Gaz będzie dostarczany do Europy za pomocą czterech nitek. W celu budowy strategicznie ważnego dla Rosji projektu powstało konsorcjum, w skład którego wchodzi Gazprom (50 proc. udziałów), włoska Eni (20 proc.), niemiecki Wintershall (15 proc.) i francuski EdF (15 proc.) 

 Źródło: lenta.ru


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '401/'