Rosja

16.04.2012

Gazociąg Północny zostanie czasowo zamknięty

Paweł Marciniak

Gazociąg Północny, który łączy Rosję i Niemcy po dnie Morza Bałtyckiego, będzie zamknięty po stronie rosyjskiej jak i niemieckiej. Oficjalny komunikat wystosował operator rurociągu - konsorcjum Nord Stream.

Operator Nord Stream rozpocznie planowe prace mające uregulować system zarządzania pozwalający zintegrować dwie nitki Gazociągu Północnego w jeden zautomatyzowany system. Po wprowadzeniu do eksploatacji dwóch nitek w końcu 2012 roku, gazociąg będzie mógł corocznie dostarczać do 55 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej. Prace rozpoczęły się 15 kwietnia i planowo potrwają do końca miesiąca. Jednocześnie nastąpi zakończenie układania drugiej nitki i rozpoczną się prace rozruchowe.

Gaz popłynął pierwszą nitką Gazociągu Północnego w listopadzie 2011 roku po sześciu latach budowy. Dzięki Gazociągowi Północnemu, jak także planowanemu Gazociągowi Południowemu Rosja uniezależni się od krajów tranzytowych, w tym Polski.

Od momentu uruchomienia gazociągu kilkukrotnie dochodziło do przerw w dostawach gazu, jednak nigdy nie trwało to dłużej niż kilka dni. We wszystkich przypadkach konsorcjum Nord Stream tłumaczyło się trwaniem prac technicznych.

źródło:nord-stream.com, lenta.ru

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '333/'