Rosja

04.08.2016

Czy możemy iść od razu do sądu, jeśli kontrahent rosyjski nie płaci?

Alena Rzepka

Do codzienności należą sytuacje, gdy kontrahenci stale opóźniają się w regulowaniu należności bądź nie płacą w ogóle. Wydaje się, że tyko sąd może już pomóc w uzyskaniu należnej zapłaty. Jeśli jednak zaległości są po stronie kontrahenta rosyjskiego, wspomniana ścieżka nie będzie już tak oczywista. 

A to dlatego, że od 1 czerwca 2016 roku, obowiązkowym etapem postępowania gospodarczego w Rosji stał się tryb przesądowego uregulowania sporów cywilnoprawnych Jeśli zostałby pominięty, wówczas byłoby to przesłanką do zwrotu powództwa lub pozostawienia go bez rozpoznania.

Kiedy nowe regulacje

Przed wytoczeniem powództwa należy najpierw dopełnić czynności i wymogów przewidzianych dla przedsądowego uregulowania sporu. Zgodnie z nową ogólną regułą zawartą w art. 4 ust. 5 kodeksu postępowania gospodarczego Federacji Rosyjskiej, spór wynikający ze stosunku cywilnego może być przekazany do rozpatrzenia przez sąd gospodarczy po tym, jak strony podjęły czynności w zakresie przedsądowego jego uregulowania. Okres trwania etapu przedsądowego wynosi 30 dni. Liczy się go od dnia wysłania wezwania (żądań). Okres ten, jak i sam tryb przedsądowego uregulowania sporu, strony mogą zmienić w umowie.

Możliwe wyjątki

Nie do wszystkich jednak spraw odnosi się wyżej wymieniona reguła. Nie dotyczy ona spraw:

Należy wiedzieć, że katalog wyjątków jest zamknięty. Oznacza to, że sądy raczej nie będą stosować wykładni rozszerzającej. Już pojawiły się orzeczenia odwołujące się do nowych przepisów i budzące wątpliwości. Tak było na przykład, w przypadku postanowienia Sądu Gospodarczego Obwodu Kirowskiego z dnia 6 czerwca b.r. w sprawie nr А28-6787/2016. Sąd zwrócił wniosek o wydanie aktu wykonawczego (odpowiednik klauzuli wykonalności) do wyroku sądu polubownego. W uzasadnieniu powołał się na brak zastosowania przez wnioskodawcę trybu przedsądowego uregulowania wykonania wyroku sądu polubownego. Pomijając kwestię, czy w danym przypadku w ogóle sprawę można było traktować w kategoriach sporu, czyli przynależności danej sprawy do zakresu przedmiotowego nowej normy, nie można obecnie wykluczyć rozwinięcia praktyki sądowej w podobnym kierunku.

Wymogi formalne a najnowsza praktyka sądowa

Zgodnie z art. 129 ust. 1 p. 5 kodeksu postępowania gospodarczego FR sąd zwraca pozew, jeśli podczas rozpatrywania kwestii przyjęcia go do rozpoznania stwierdzi, że powód nie dopełnił wymogu przedsądowego uregulowania sporu w sytuacji, gdy taki tryb jest obowiązkowy na mocy ustawy.

Sądy traktują wyżej wspomnianą normę w sposób restrykcyjny. Do takiego wniosku można dojść na podstawie analizy pierwszych orzeczeń sądowych, w uzasadnieniu których zastosowano nowe przepisy wprowadzające ogólną regułę obowiązkowego etapu przedsądowego uregulowania sporów cywilno-gospodarczych. Sądy bowiem, jeszcze przed podjęciem decyzji o przyjęciu powództwa do rozpoznania czy zwrocie powództwa, badają nie tylko obecność załączników potwierdzających okoliczności dochowania przez powoda trybu przedsądowego uregulowania sporu, lecz również i treść tych załączników. Świadczą o tym liczne zwracane pozwy, do których wprawdzie były dołączane wymagane dokumenty świadczące o próbie uregulowania sporu w trybie pozasądowym lecz posiadały one inne braki formalne. Oto kilka przykładów:

Uwaga!

Niezmierne ważne jest, aby treść wezwania przedsądowego odzwierciedlała dokładne żądanie powoda i odpowiadała roszczeniu opisanemu w powództwie. 

Konieczne potwierdzenie

Poza treścią samego wezwania, istotną kwestią jest posiadanie potwierdzenie wysłania tego dokumentu do pozwanego. Po analizie najnowszego orzecznictwa w tym zakresie, wydaje się, że praktyka sądowa będzie się trzymać torowanego wcześniej w przez Sąd Najwyższy stanowiska, iż w celu uznania dochowania trybu przedsądowego uregulowania sporu, wystarczy potwierdzenie okoliczności wysłania wezwania do pozwanego (Postanowienie Prezydium Gospodarczego Sądu Najwyższego z dnia 29.11.2011 nr 9746/11 w sprawie nr А82-8711/2010-22, Pismo Gospodarczego Sądu Najwyższego z dnia 18.05.1995 nr ОП-21/39).

Ważne!

Warto zwrócić uwagę na to, że za potwierdzenie wysłania wezwania do pozwanego, nie zostanie raczej uznany odpis ze strony internetowej Poczty (Orzeczenie Sądu Gospodarczego Kraju Permskiego z dnia 20.06.2016 w sprawie nr А50-13676/2016).

 

Autorką artykułu jest Alena Rzepka, szef Departamentu Wschodniego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj