Białoruś

19.09.2011

Chiny udzielą Białorusi kredytu

Bartłomiej Cięszczyk

Chiny zdecydowały się udzielić Białorusi niskooprocentowanego kredytu na wspólne inwestycje w wysokości 1 miliarda dolarów i przyznały jej bezzwrotny grant w wysokości 70 milionów juanów  (około 11 milionów dolarów) – oświadczył w sobotę (17.09), w trakcie wizyty w Mińsku, przewodniczący chińskiego parlamentu Wu Bangguo.

Jest to już drugi w tym roku chiński kredyt dla Białorusi. Pierwszy także w wysokości 1 miliarda dolarów przyznano w czerwcu.

Wu, ocenił, że obecne chińsko-białoruskie projekty są pomyślnie realizowane. ”Chińskie przedsiębiorstwa uczestniczą w modernizacji białoruskich elektrociepłowni, na Białorusi nasze wspólne projekty odnoszą sukcesy” – powiedział przewodniczący chińskiego parlamentu. Strony porozumiały się w kwestii budowy satelity telekomunikacyjnego, budowy na Białorusi chińskiego parku przemysłowego oraz budowy hotelu i zakładów papierniczych.

Wzajemny obrót towarów między Białorusią i Chinami wzrósł w latach 2005-2010 do 2,3 miliarda dolarów. W bilansie białoruskiego handlu zagranicznego Chiny zajęły w pierwszych siedmiu miesiącach 2011 roku szóste miejsce – trzecie pod względem importu na Białoruś i dziewiąte pod względem eksportu.

źródło: belta.by, naviny,by, belapan.com


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '63/'