Rosja

25.08.2021

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Wydawnictwo Rebis

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

Prawdziwa historia Mindli i jej męża Kubusia Horowitza – artysty słynnego Cyrku Braci Staniewskich – napisana przez nagradzaną i uznaną autorkę oraz dziennikarkę, Sue Smethurst, której mąż jest wnukiem bohaterów tej historii.
 
Mindla, próbując odnaleźć męża, którego wybuch wojny zastał poza Warszawą, zostaje aresztowana przez Rosjan w Białymstoku, a jej syn trafia do sowieckiego sierocińca. Kubuś, który tymczasem wrócił do stolicy, dowiaduje się od teścia o jej wyjeździe i, gdy Niemcy zamykają cyrk, wyrusza na wschód, by odnaleźć swoją rodzinę.
 
Zaczyna się droga przez mękę…
 
Autorka z niezwykłym pietyzmem opisuje gehennę podróży przez Związek Radziecki, Bliski Wschód i Afrykę do wymarzonej Australii. Ta absolutnie wyjątkowa, prawdziwa historia jest świadectwem tamtych potwornych czasów, a jednocześnie hołdem złożonym wszystkim tym, którym nie udało się przetrwać. 
 
Sue Smethurst jest uznaną i nagradzaną autorką i dziennikarką, która od ponad dwudziestu lat pojawia się w mediach – w programach telewizyjnych, radiowych oraz w czasopismach. Obecnie jest redaktorką „The Australian Women’s Weekly”. Napisała również osiem książek, w tym Behind Closed Doors, Spartacus and Me, Blond on the Rosary i A Diamond in the Dust.
 
 
Poniżej prezentujemy wywiad z autorką książki:
 
1. Czy pisząc tę książkę, natrafiła Pani na inne historie z tamtego okresu, które chciałaby Pani opisać?  
O tak, na wiele! Myślę, że tak naprawdę wciąż tylko zdrapujemy powierzchnię opowieści z Polski z okresu wojny. Historie niesamowitej odwagi, męstwa i buntu. Nie mogę się doczekać powrotu do Polski, gdy tylko będę mógła, aby przeprowadzić więcej badań na temat wielu tropów, które śledzę. Tak wiele możemy się nauczyć z tego okresu historii, a każda historia musi być opowiedziana i każdy głos usłyszany. Jestem pod wrażeniem odwagi, zwłaszcza kobiet, które zadały sobie tyle trudu, by ratować życie innych. To okres historii, który bardzo chętnie chciałabym badać dalej.
 
2. Wiadomo, że w rodzinach ocalonych z Zagłady bardzo różnie podchodzono do wspomnień tamtych czasów. Byli tacy, którzy nigdy o tym nie mówili. Jak to wyglądało w Waszej rodzinie? Czy po wojnie w rodzinie pielęgnowano historię Mindli i Kubusia, czy raczej nie wracano do niej zbyt często? Czy zapoznawano z nią młodsze pokolenie, czy  nauczono je pielęgnować pamięć o tamtym straszliwym czasie?
Nie mówiono o tym. Mindla i Kubuś uważali, że nic dobrego nie wynika z ponownego przeżywania przeszłości, uznali, że będą tylko patrzeć w przyszłość. Poza tym wielu polskich Żydów przybyło do Australii i osiedliło się w Melbourne, istnieje bardzo silna społeczność ludzi z tamtych czasów i wszyscy oni strasznie ucierpieli. Najbliżsi przyjaciele Mindli i Kubusia  również ponieśli wielką stratę i wydawało się, że ich historia nie jest bardziej warta opowiedzenia niż kogokolwiek innego, bo wszyscy tyle przeżyli. Kubuś jednak opowiadał swoim wnukom historie o wojnie. Jako opowieści na dobranoc lub „bajki” o cudownym cyrku i dzielnych klaunach, którzy oszukiwali nazistów. To, co uważali za historie wymyślone przez ich Dziadka, było w rzeczywistości prawdą.To dzięki tym wspomnieniom, którymi podzielili się ze mną mój mąż i jego kuzyni, byliśmy w stanie złożyć większość historii Mindli i Kubusia. I w ostatnich latach, kiedy rozmawiałam z Mindlą, z radością wspominała swoje przeżycia z bardzo żywymi szczegółami, ale nigdy naprawdę nie mogła zrozumieć, dlaczego tak bardzo interesowałam się jej opowieścią – wszyscy, których znała, też mieli podobne przeżycia, po prostu nie sądziła, że jej historia jest czymś wyjątkowym, ale oczywiście każda jest wyjątkowa.
 
3. Historii opowiadających o ucieczce Żydów z okupowanej Polski jest mnóstwo. Powstało wiele książek, które o tym opowiadają. Jak Pani sądzi, co wyróżnia tę historię spośród innych?
Kilka rzeczy: oczywiście rola Cyrku Staniewskich - niewiele jest udokumentowanych faktów  na temat cyrku, choć jego miejsce w polskiej historii jest tak ważne. Cyrkowcy grali w tak odważną , choć niebywale niebezpieczną grę, zabawiając Niemców, ale podczas gdy naziści śmiali się, oni mogli przeżyć. Bronisław i Lala Staniewscy, którzy z narażeniem życia pomagali swojej żydowskiej trupie cyrkowej, moim zdaniem są bohaterami. Ta historia jest przykładem na to, jak wiele ludzie byli w stanie zrobić, aby się ratować, i pokazuje też  straszne dylematy, z jakimi często się borykali. Myślę, że nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie dzisiaj, jak wyglądało ich życie, strach i przerażenie, które przeżywali każdego dnia. Wydaje mi się także, że historia cyrkowa daje nam wgląd w polskie życie przed wojną, Warszawa była pięknym miastem i jej mieszkańcy byli bardzo dumni, dzięki tej historii widzimy Warszawę jako miejsce wielkiej kultury i pasji do życia – nie tylko miasto, które potem zostało tak dotknięte i zniszczone przez wojnę. W tej historii jest też poczucie triumfu – to, że Mindla i Kubuś przeżyli tak trudną i pełną przygód podróż przez Rosję, Bliski Wschód, Afrykę, Włochy i Australię, jest niezwykłe. Wiele historii o Holokauście ma tak tragiczne skutki, w tym przypadku jest nadzieja, radość i prawdziwe poczucie triumfu, żeim się udało. 
 
4. Jakimi osobami byli Mindla i Kubuś? Czy przeżycia z czasów wojny bardzo ich zmieniły?
Wojna bez wątpienia zostawiła na nich swoje blizny na zawsze.  Nawet w tak bogatym kraju jak Australia, gdzie była bezpieczna, z dobrym domem i rodziną, która się nią opiekowała, Mindla gromadziła żywność, zawsze pilnując, zema ukryty zapas żywności na wypadek, gdyby nagle nastąpiło coś niespodziewanego. Kiedy pierwszy raz usiadłam z nią do rozmowy, byłam zdumiona tym, jak tak wiele pamiętała. Były to wspomnienia, o których nigdy nie mówiła, ale tkwiły tuż pod powierzchnią i po tylu latach niczego nie zapomniała – każdy szczegół był wryty w jej umysł. Nigdy nie opuścili Australii, nawet  długo po zakończeniu wojny, kiedy podróże były bezpieczne. Kubuś nie wyjeżdżał z obawy, że może nie być w stanie wrócić. Jednak oboje żyli pełnia życia – myślę, że czuli, że zawdzięczają je tym, którym się nie udało. Pracowali bardzo ciężko i wykorzystywali każdą okazję, aby zbudować dobre życie dla swojej rodziny, nie siedzieli spokojnie ani minuty. Oboje mieli wspaniałe poczucie humoru i byli bardzo zabawni, zwłaszcza Mindla była niezwykle dowcipna i nigdy nie bała się mówić, co myśli! Zawsze była duszą towarzystwa, tryskała humorem. Oboje uwielbiali swoje wnuki i najbardziej kochali być otoczeni przez rodzinę.
 
5. Czy Mindla i Kubuś utrzymywali po wojnie kontakty z innymi pracownikami Cyrku Staniewskich? Czy wiadomo, co się z nimi stało? Jakie były ich powojenne losy?
 Utrzymywali kontakt z Faivelem Ditkowskym – karłem cyrkowym, któremu również udało się przedostać do Australii. Byli z nim bardzo blisko i stał się częścią naszej rodziny. Faivel i Kubuś  byli nierozłączni. Faivel zmarł dość młodo, miał kilka schorzeń, głównie wojennych, ale jego rodzina mieszka tutaj i jesteśmy z nimi w kontakcie. Utrzymywali też kontakt z SewkiemSzafrajzenem, cyrkowcem, który trafił do polskiego więzienia za kradzież bochenka chleba – prawdopodobnie uratowało mu to życie. Odbył także podróż przez Persję do Afryki i spotkał się z nimi w obozie dla uchodźców. Sewek przyjechał do Australii i się ożenił, utrzymywali kontakty towarzyskie, a my jesteśmy w kontakcie z dziećmi Sewka. Sewek miał bardzo trudne życie, po wojnie zmagał się ze stresem pourazowym i na długi czas opuścił rodzinę, wrócił do dzieci dopiero w późniejszych latach. Jeśli chodzi o innych wykonawców, nie wiemy. Zakładamy, że nie utrzymywali kontaktu, nigdy o tym nie wspomniano, jednak zawsze, gdy do Melbourne przyjeżdżał cyrk, Kubuś szedł na spotkanie z wykonawcami i oglądał ich występ. Z perspektywy czasu nasza rodzina uważa, że mógł to robić, aby sprawdzić, czy może połączyć się z którymś ze swoich przyjaciół. Jeden z wnuków pamięta, jakspotkał się z kimś,  kogo znał, gdypod koniec lat 70-tych do Australii przybył  cyrk moskiewski.
 
6. Czy sądzi Pani, że gdyby nie napaść Hitlera na ZSRR, Mindla i Kubuś zostaliby w Moskwie? Czy kiedykolwiek mówili o tym i wspominali czas tam spędzony?
Myślę, że prawdopodobnie tak, zostaliby w Moskwie. Nigdy nie rozmawiałam o tym bezpośrednio z Kubusiem, ponieważ zmarł na długo przed moim ślubem, ale Mindla zawsze czule mówiła o Rosji. Uwielbiała rosyjskie jedzenie, było jej ulubionym (poza McDonaldsem!!).
 

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-11-30)
UAHhrywna (Ukraina)0,1517
Spadek-1.04%
RUBrubel rosyjski0,0551
Spadek-0.72%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-11-24)
AMD (100)dram (Armenia)0,8718
Wzrost0.8%
GELlari (Gruzja)1,3400
Wzrost2.23%
MDLlej Mołdawii0,2351
Wzrost0.77%
AZNmanat azerbejdżański2,4553
Wzrost1.29%
KGSsom (Kirgistan)0,0492
Wzrost1.23%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3698
Wzrost1.34%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0388
Wzrost1.31%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9642
Wzrost1.2%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

07.11.2021

 
Komu Rosja sprzedaje broń?

Komu Rosja sprzedaje broń?

28 października odbyła się prezentacja rosyjskojęzycznego wydania rocznika Uzbrojenie, Rozbrojenie i Bezpieczeństwo Międzynarodowe 2020. Z rocznika dowiadujemy się, że  Rosja zwiększa wydatki na obronę, ogranicza dostawy broni do Syrii oraz zwiększa sprzedaż do Iraku i Egiptu.

 
 

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 

Rosja

06.10.2021

 
Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

8 października startuje „Weekend z Kinem Rosyjskim” w Grodzisku Mazowieckim! Najlepsze tytuły tegorocznej edycji 14. Sputnika pokażemy w Kinie Wolność (ul. Henryka Sienkiewicza 31).

 
 

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj