Rosja

25.08.2021

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Wydawnictwo Rebis

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

Prawdziwa historia Mindli i jej męża Kubusia Horowitza – artysty słynnego Cyrku Braci Staniewskich – napisana przez nagradzaną i uznaną autorkę oraz dziennikarkę, Sue Smethurst, której mąż jest wnukiem bohaterów tej historii.
 
Mindla, próbując odnaleźć męża, którego wybuch wojny zastał poza Warszawą, zostaje aresztowana przez Rosjan w Białymstoku, a jej syn trafia do sowieckiego sierocińca. Kubuś, który tymczasem wrócił do stolicy, dowiaduje się od teścia o jej wyjeździe i, gdy Niemcy zamykają cyrk, wyrusza na wschód, by odnaleźć swoją rodzinę.
 
Zaczyna się droga przez mękę…
 
Autorka z niezwykłym pietyzmem opisuje gehennę podróży przez Związek Radziecki, Bliski Wschód i Afrykę do wymarzonej Australii. Ta absolutnie wyjątkowa, prawdziwa historia jest świadectwem tamtych potwornych czasów, a jednocześnie hołdem złożonym wszystkim tym, którym nie udało się przetrwać. 
 
Sue Smethurst jest uznaną i nagradzaną autorką i dziennikarką, która od ponad dwudziestu lat pojawia się w mediach – w programach telewizyjnych, radiowych oraz w czasopismach. Obecnie jest redaktorką „The Australian Women’s Weekly”. Napisała również osiem książek, w tym Behind Closed Doors, Spartacus and Me, Blond on the Rosary i A Diamond in the Dust.
 
 
Poniżej prezentujemy wywiad z autorką książki:
 
1. Czy pisząc tę książkę, natrafiła Pani na inne historie z tamtego okresu, które chciałaby Pani opisać?  
O tak, na wiele! Myślę, że tak naprawdę wciąż tylko zdrapujemy powierzchnię opowieści z Polski z okresu wojny. Historie niesamowitej odwagi, męstwa i buntu. Nie mogę się doczekać powrotu do Polski, gdy tylko będę mógła, aby przeprowadzić więcej badań na temat wielu tropów, które śledzę. Tak wiele możemy się nauczyć z tego okresu historii, a każda historia musi być opowiedziana i każdy głos usłyszany. Jestem pod wrażeniem odwagi, zwłaszcza kobiet, które zadały sobie tyle trudu, by ratować życie innych. To okres historii, który bardzo chętnie chciałabym badać dalej.
 
2. Wiadomo, że w rodzinach ocalonych z Zagłady bardzo różnie podchodzono do wspomnień tamtych czasów. Byli tacy, którzy nigdy o tym nie mówili. Jak to wyglądało w Waszej rodzinie? Czy po wojnie w rodzinie pielęgnowano historię Mindli i Kubusia, czy raczej nie wracano do niej zbyt często? Czy zapoznawano z nią młodsze pokolenie, czy  nauczono je pielęgnować pamięć o tamtym straszliwym czasie?
Nie mówiono o tym. Mindla i Kubuś uważali, że nic dobrego nie wynika z ponownego przeżywania przeszłości, uznali, że będą tylko patrzeć w przyszłość. Poza tym wielu polskich Żydów przybyło do Australii i osiedliło się w Melbourne, istnieje bardzo silna społeczność ludzi z tamtych czasów i wszyscy oni strasznie ucierpieli. Najbliżsi przyjaciele Mindli i Kubusia  również ponieśli wielką stratę i wydawało się, że ich historia nie jest bardziej warta opowiedzenia niż kogokolwiek innego, bo wszyscy tyle przeżyli. Kubuś jednak opowiadał swoim wnukom historie o wojnie. Jako opowieści na dobranoc lub „bajki” o cudownym cyrku i dzielnych klaunach, którzy oszukiwali nazistów. To, co uważali za historie wymyślone przez ich Dziadka, było w rzeczywistości prawdą.To dzięki tym wspomnieniom, którymi podzielili się ze mną mój mąż i jego kuzyni, byliśmy w stanie złożyć większość historii Mindli i Kubusia. I w ostatnich latach, kiedy rozmawiałam z Mindlą, z radością wspominała swoje przeżycia z bardzo żywymi szczegółami, ale nigdy naprawdę nie mogła zrozumieć, dlaczego tak bardzo interesowałam się jej opowieścią – wszyscy, których znała, też mieli podobne przeżycia, po prostu nie sądziła, że jej historia jest czymś wyjątkowym, ale oczywiście każda jest wyjątkowa.
 
3. Historii opowiadających o ucieczce Żydów z okupowanej Polski jest mnóstwo. Powstało wiele książek, które o tym opowiadają. Jak Pani sądzi, co wyróżnia tę historię spośród innych?
Kilka rzeczy: oczywiście rola Cyrku Staniewskich - niewiele jest udokumentowanych faktów  na temat cyrku, choć jego miejsce w polskiej historii jest tak ważne. Cyrkowcy grali w tak odważną , choć niebywale niebezpieczną grę, zabawiając Niemców, ale podczas gdy naziści śmiali się, oni mogli przeżyć. Bronisław i Lala Staniewscy, którzy z narażeniem życia pomagali swojej żydowskiej trupie cyrkowej, moim zdaniem są bohaterami. Ta historia jest przykładem na to, jak wiele ludzie byli w stanie zrobić, aby się ratować, i pokazuje też  straszne dylematy, z jakimi często się borykali. Myślę, że nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie dzisiaj, jak wyglądało ich życie, strach i przerażenie, które przeżywali każdego dnia. Wydaje mi się także, że historia cyrkowa daje nam wgląd w polskie życie przed wojną, Warszawa była pięknym miastem i jej mieszkańcy byli bardzo dumni, dzięki tej historii widzimy Warszawę jako miejsce wielkiej kultury i pasji do życia – nie tylko miasto, które potem zostało tak dotknięte i zniszczone przez wojnę. W tej historii jest też poczucie triumfu – to, że Mindla i Kubuś przeżyli tak trudną i pełną przygód podróż przez Rosję, Bliski Wschód, Afrykę, Włochy i Australię, jest niezwykłe. Wiele historii o Holokauście ma tak tragiczne skutki, w tym przypadku jest nadzieja, radość i prawdziwe poczucie triumfu, żeim się udało. 
 
4. Jakimi osobami byli Mindla i Kubuś? Czy przeżycia z czasów wojny bardzo ich zmieniły?
Wojna bez wątpienia zostawiła na nich swoje blizny na zawsze.  Nawet w tak bogatym kraju jak Australia, gdzie była bezpieczna, z dobrym domem i rodziną, która się nią opiekowała, Mindla gromadziła żywność, zawsze pilnując, zema ukryty zapas żywności na wypadek, gdyby nagle nastąpiło coś niespodziewanego. Kiedy pierwszy raz usiadłam z nią do rozmowy, byłam zdumiona tym, jak tak wiele pamiętała. Były to wspomnienia, o których nigdy nie mówiła, ale tkwiły tuż pod powierzchnią i po tylu latach niczego nie zapomniała – każdy szczegół był wryty w jej umysł. Nigdy nie opuścili Australii, nawet  długo po zakończeniu wojny, kiedy podróże były bezpieczne. Kubuś nie wyjeżdżał z obawy, że może nie być w stanie wrócić. Jednak oboje żyli pełnia życia – myślę, że czuli, że zawdzięczają je tym, którym się nie udało. Pracowali bardzo ciężko i wykorzystywali każdą okazję, aby zbudować dobre życie dla swojej rodziny, nie siedzieli spokojnie ani minuty. Oboje mieli wspaniałe poczucie humoru i byli bardzo zabawni, zwłaszcza Mindla była niezwykle dowcipna i nigdy nie bała się mówić, co myśli! Zawsze była duszą towarzystwa, tryskała humorem. Oboje uwielbiali swoje wnuki i najbardziej kochali być otoczeni przez rodzinę.
 
5. Czy Mindla i Kubuś utrzymywali po wojnie kontakty z innymi pracownikami Cyrku Staniewskich? Czy wiadomo, co się z nimi stało? Jakie były ich powojenne losy?
 Utrzymywali kontakt z Faivelem Ditkowskym – karłem cyrkowym, któremu również udało się przedostać do Australii. Byli z nim bardzo blisko i stał się częścią naszej rodziny. Faivel i Kubuś  byli nierozłączni. Faivel zmarł dość młodo, miał kilka schorzeń, głównie wojennych, ale jego rodzina mieszka tutaj i jesteśmy z nimi w kontakcie. Utrzymywali też kontakt z SewkiemSzafrajzenem, cyrkowcem, który trafił do polskiego więzienia za kradzież bochenka chleba – prawdopodobnie uratowało mu to życie. Odbył także podróż przez Persję do Afryki i spotkał się z nimi w obozie dla uchodźców. Sewek przyjechał do Australii i się ożenił, utrzymywali kontakty towarzyskie, a my jesteśmy w kontakcie z dziećmi Sewka. Sewek miał bardzo trudne życie, po wojnie zmagał się ze stresem pourazowym i na długi czas opuścił rodzinę, wrócił do dzieci dopiero w późniejszych latach. Jeśli chodzi o innych wykonawców, nie wiemy. Zakładamy, że nie utrzymywali kontaktu, nigdy o tym nie wspomniano, jednak zawsze, gdy do Melbourne przyjeżdżał cyrk, Kubuś szedł na spotkanie z wykonawcami i oglądał ich występ. Z perspektywy czasu nasza rodzina uważa, że mógł to robić, aby sprawdzić, czy może połączyć się z którymś ze swoich przyjaciół. Jeden z wnuków pamięta, jakspotkał się z kimś,  kogo znał, gdypod koniec lat 70-tych do Australii przybył  cyrk moskiewski.
 
6. Czy sądzi Pani, że gdyby nie napaść Hitlera na ZSRR, Mindla i Kubuś zostaliby w Moskwie? Czy kiedykolwiek mówili o tym i wspominali czas tam spędzony?
Myślę, że prawdopodobnie tak, zostaliby w Moskwie. Nigdy nie rozmawiałam o tym bezpośrednio z Kubusiem, ponieważ zmarł na długo przed moim ślubem, ale Mindla zawsze czule mówiła o Rosji. Uwielbiała rosyjskie jedzenie, było jej ulubionym (poza McDonaldsem!!).
 

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj