20.11.2017

Forma prawna przedsiębiorstwa na Ukrainie

Andrii Popko

Jak wszystko w naszym życiu musi mieć swój początek, tak również biznes powinien rozpocząć się od wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o rodzaje spółek, ukraińskie prawo korporacyjne ma wiele wspólnych cech z polskim prawodawstwem.
 
Na Ukrainie, jak i w Polsce, główną formą prowadzenia działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta charakteryzuje się szybką procedurą rejestracji, która nie powinna trwać dłużej niż 3-4 dni, łącznie z otworzeniem rachunku bankowego. Rejestracji można dokonać również nie wychodząc z biura – online, choć w tym celu trzeba wcześniej otrzymać  elektroniczny kod. Równocześnie z rejestracją firmy można złożyć wniosek o otrzymanie statusu płatnika podatku od towarów i usług (VAT) lub płatnika podatku dochodowego.
 
Do bezsprzecznych zalet spółki z o.o. należy łatwość zarządzania, minimalna kontrola ze strony organów inspekcyjnych, ograniczenie odpowiedzialności wspólników do sumy ich wkładu finansowego, brak wymogów co do wysokości kapitału zakładowego, szybkość podejmowania decyzji przez organy wykonawcze oraz przez zebrania uczestników.
 
Obecnie na Ukrainie wzmacnia się tendencja do udoskonalania prawa regulującego działalność tego typu spółek. Głównym celem wprowadzanych zmian jest ujednolicenie rodzimego prawodawstwa do prawa europejskiego. W Radzie Najwyższej trwają prace nad przyjęciem nowej Ustawy o spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością. Projekt ustawy, który  przeszedł pierwsze czytanie zawiera współczesne normy prawne i zasady regulujące działanie przedsiębiorstw tego typu.
 
Jeśli obserwujecie ukraiński rynek, ale wątpicie w celowość prowadzenia pełnej działalności komercyjnej na ukraińskim rynku, dobrym rozwiązaniem może być utworzenie przedstawicielstwa swojej firmy na Ukrainie.
 
W naszym kraju istnieją dwa typy przedstawicielstw: niekomercyjne i stałe. Przedstawicielstwo niekomercyjne daje możliwość dokonywania działań marketingowych i wprowadzania swoich towarów i usług na terytorium Ukrainy, jednak nie pozwala na bezpośrednie kierowanie przedsiębiorstwem. Główną zaletą tego typu przedstawicielstwa jest to, że jego działalność jest w pełni zarejestrowana, ale nie podlega opodatkowaniu. Ponadto prawo przewiduje uproszczoną procedurę zatrudniania cudzoziemców-współpracowników przedstawicielstwa – nie jest wymagane otrzymanie pozwolenia na pracę.
 
Inną możliwością działalności na Ukrainie jest zdecydowanie się na utworzenie stałego przedstawicielstwa. Ze względu na swoje funkcje ten typ przedstawicielstwa jest nieco podobny do spółki z o. o. Ten podmiot ma prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Ukrainy oraz do zawierania umów komercyjnych w imieniu Waszej firmy.
 
Cechą odróżniającą przedstawicielstwo od spółki z o. o. jest brak obowiązku wnoszenia wkładu własnego dla stworzenia kapitału zakładowego. Tu również obowiązuje uproszczona procedura zatrudnienia cudzoziemców (jak w niekomercyjnym przedstawicielstwie). Choć przedstawicielstwo ma wiele zalet, to niestety, również pewną wadę: częściową utratę elastyczności i płynności przy podejmowaniu decyzji oraz mniejszych możliwościach otrzymania  dodatkowego finansowania.
 
Kolejną formą prawną  działalności gospodarczej na Ukrainie jest spółka akcyjna. Obowiązujące na Ukrainie prawo dzieli spółki akcyjne na publiczne i prywatne. Do spółek akcyjnych publicznych zaliczamy jedynie wielkie przedsiębiorstwa, które mają zdolność do wejścia na jedną z ukraińskich giełd papierów wartościowych.
 
Firmy z średnim dochodem mogą funkcjonować jako prywatne spółki akcyjne. Taka forma działalności, w porównaniu z spółką z o. o.,  wyróżnia się większą ochroną praw akcjonariuszy, a także posiada więcej możliwości dla stworzenia efektywnego modelu zarządzania firmą. Pewne trudności może sprawiać  obowiązek ujawnienia znacznej ilości informacji o działalności, ustalona wysokość minimalnego kapitału zakładowego oraz kontrola ze strony organu nadzorczego – Komisji Papierów Wartościowych.
 
Tekst ukazał się na blogu http://jakzalozycfirmenaukrainie.com. Andrii Popko - Starszy Partner ukraińskiej kancelarii prawnej PLP Law Group. Zajmuję się prawem korporacyjnym, w tym M&A, prawem inwestycyjnym, rynkiem kapitałowym, prywatyzacją oraz prawem handlowym.
 

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj