Ukraina

18.03.2012

Władze podtrzymały zakaz prywatyzacji gazociągów

Paweł Marciniak

Ukraińskie władze zgodziły się z projektem ustawy o reorganizacji Naftohazu, który przedłożyli opozycyjni deputowani - oświadczył zastępca ministra energetyki Władymir Makucha. Jednocześnie podtrzymany został zakaz prywatyzacji gazociągów.

Według Makucha, z  powodu, że wcześniejsza reforma gazowo transportowego systemu Ukrainy jest ciągle blokowana, rząd postanowił poprzeć projekt ustawy opozycyjnego deputowanego Jurija Karmazina (członek opozycyjnego bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona). Dokument dopuszcza reorganizację Naftohazu, ale zabrania prywatyzacji gazociągów, jak także ich wynajmu (za pomocą którego planowano stworzyć trójstronne konsorcjum z uczestnictwem Rosji i UE.)
 
Władimir Makucha wspomniał, że Ukraina, jako członek Europejskiej Wspólnoty Energetycznej powinna rozdzielić Naftohaz na dwie części: wydobywczą i transportową, tak jak tego wymagają prawa UE. Dlatego niezbędne jest wnieść poprawki do prawodawstwa. W projekcie, proponowanym władzom, przewidywano możliwość przekazania części sytemu pod wynajem. Opozycja wystąpiła kategorycznie przeciw takiemu zapisowi.
 
Pierwszy wicepremier Ukrainy, Andriej Klujew oświadczył 16 marca, iż uważa trójstronne konsorcjum za odpowiednią formą zarządzania gazowo transportowym systemem na Ukrainie. Według jego słów, pytanie o pracę systemu będzie rozpatrywane po zakończeniu konsultacji z partnerami.
 
Wcześniej władze Ukrainy proponowały projekt ustawy, w którym oprócz reorganizacji Naftohazu dozwolona była dzierżawa systemu gazociągowego, co było niezbędne dla stworzenia konsorcjum z Rosją. Opozycja odmawiała rozpatrzenia tego projektu.
 
W parlamencie zaplanowano rozpatrzenie przełożonego władzom projektu na 13 marca, jednak posiedzenie zostało przełożone na 16 marca. Kiedy przewodniczący Rady Najwyższej Władymir Litwin ogłosił rozpatrywanie dokumentu związanego z bezpieczeństwem energetycznym, opozycja z BJuT (blok Julii Tymoszenko) okrążyła prezydium i trybunę, blokując tym samym obrady Rady. Opozycja zrywała rozpatrywanie projektu ustawy pozwalającej na prywatyzację już wcześniej, w lutym.
 
Ukraińskie władze planowały za pomocą pieniędzy pochodzących z wynajmu gazociągów przebudować system gazociągów. Planowano także stworzenie trójstronnego konsorcjum.  W rezultacie Kijów miał nadzieję dostać środki na modernizację energetyki, a także podtrzymać transfer gazu na aktualnym poziomie, który może się zmniejszyć po wybudowaniu gazociągu South Stream. Gazprom wcześniej niejednokrotnie dawał do zrozumienia, że jest zainteresowany kontrolą ukraińskich gazociągów i popierał powstanie wspólnego przedsiębiorstwa.
 
W lutym prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz obwieścił, że Kijów chciał mieć w konsorcjum 34 proc. udziałów, Rosja i UE po 33 proc.. Gazprom rzekomo proponował wykupienie części gazociągów za 4 miliardy dolarów, Kijów odmówił jednak prowadzenia rozmów o sprzedaży.
 
Według ocen ekipy Janukowycza, modernizacja gazociągów może kosztować 5-7 miliardów dolarów. Szef Gazpromu, Aleksiej Miller ocenił zakres modernizacji na od 2 do 8 miliardów euro.
 
Powstanie konsorcjum jest jednym z warunków obniżenia cen na rosyjski gaz dla Ukrainy. Według danych Naftohazu, wysokość ceny gazu w I kwartale tego roku wynosi 416 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, w II i III kwartale ma wynosić 418, a w trzecim spaść do 413 dolarów.
 
Z powodu wysokiej ceny paliw Kijów oświadczył o redukcji zakupu gazu u Rosji w 2012 roku z przewidywanych w kontraktach 52 miliardów do 27 miliardów metrów sześciennych gazu. Moskwa twierdzi, że czas rozmów już minął, kontrakty dotyczące dostaw nie mogą być zmieniane w ciągu sześciu miesięcy do rozpoczęcia przesyłu dostaw.
 
Źródło: lenta.ru, bfm.ru, gazeta.ru

Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj