Osetia Południowa

15.02.2021

Władze Osetii Południowej stoją w obliczu kryzysu politycznego

Bartłomiej Cięszczyk

Osetię Południową ogarnia kryzys polityczny - blokada parlamentu, rezygnacja rządu, protesty na ulicach Cchinwali. Władze próbują wyjść z sytuacji, pozbawiając posłów pensji za bojkot parlamentu i obiecują ustępstwa wobec opozycji w przypadku zatwierdzenia budżetu na 2021 rok - pisze gazeta.ru.

Posłowie z Południowej Osetii zostali pozbawieni pensji i innych płatności w odpowiedzi na bojkot sesji legislacyjnych przez parlamentarzystów opozycji. Odpowiednie zarządzenie przyjął przewodniczący parlamentu Alan Tadtayev, a jego zastępca Piotr Gassiev osobno zaznaczył, że kontynuacja bojkotu sesji pociągnie za sobą bardziej radykalne działania.

Bojkot sesji parlamentarnych stał się jednym z przejawów kryzysu politycznego w Osetii Południowej. Prace parlamentu są sparaliżowane od jesieni ubiegłego roku. Posłowie spotkali się tylko raz w pełnym składzie - 5 lutego br., przy okazji wizyty delegacji rosyjskiej. Jednak na tym posiedzeniu parlamentarzyści nie uchwalili żadnych ustaw, a opozycja kontynuowała bojkot.

Formalnym powodem kryzysu była próba zamachu na szefa msw Osetii Południowej, Igora Nanieva. W sierpniu ubiegłego roku w ramach śledztwa zatrzymano Nikołaja Cchowrebowa i Inala Dżabiewa. Ten ostatni zmarł po przesłuchaniu przez policję, co wywołało masowe protesty w Południowej Osetii. Jego rodzina zarzuca władzom tortury i bezpodstawne oskarżenia Dżabiewa. Krewni zmarłego od kilku miesięcy prowadzą demonstracje w centrum Cchinwal. Zażądali rezygnacji prokuratora generalnego Osetii Południowej, Uruzmaga Dżagajewa i zakończenia śledztwa, gdyż ministerstwo spraw wewnętrznych Osetii Południowej tłumaczyło śmierć Dżabiewa zawałem serca, odrzucając wersję tortur. Poparli ich posłowie opozycji, co w rzeczywistości doprowadziło do zamrożenia prac parlamentu.

Jewgienij Krutikow, politolog i ekspert ds. Kaukazu Południowego uważa, że żądanie rezygnacji prokuratora generalnego to dopiero pierwszy krok w nowej grze wyborczej. Dymisja rządu, zdaniem Krutikowa, jest największym możliwym ustępstwem władz Osetii Południowej. Wszelkie inne ustępstwa i dyskusje są możliwe dopiero po zamknięciu głównej kwestii - przyjęcia budżetu na 2021 rok.

- Ci politycy faktycznie z wyprzedzeniem rozpoczęli nowy wyścig przedwyborczy, chociaż do wyborów prezydenckich zostało jeszcze prawie półtora roku. Oznacza to, że w kraju rozpoczęła się kampania prezydencka przy użyciu tego typu metod i środków (bojkot i protesty) - powiedział ekspert.

Według politologa, nie jest wykluczone, że opozycja zażąda również dymisji prezydenta. 

- Zostały tylko dwa miesiące do zakończenia urzędowania prokuratora generalnego, ale sens wezwań do jego rezygnacji jest taki, że musi on odejść natychmiast i na wniosek tych sił. To nie tyle stanowisko wobec konkretnej osoby, ile zapewnienie nacisku politycznego. Dlatego jeśli zostanie usunięty, zaczną domagać się dalszych rezygnacji. Ostatecznie może to doprowadzić do sytuacji presji ulicy. Nie można powiedzieć, że sytuacja jest podobna do ukraińskiego Majdanu, ale zbliżona do takiego niezupełnie parlamentarnego zachowania - dodał politolog.

Według politologa, po zatwierdzeniu budżetu byłoby całkiem możliwe omówienie wejścia przedstawicieli opozycji do rządu lub znalezienie innego kompromisu. Budżet jest tutaj ważnym czynnikiem, ponieważ jest on w dużej mierze kształtowany przez relacje ze sferą budżetową Rosji. W pewnym momencie brak postępów w tej kwestii może zatrzymać realne płatności, wypłaty składek i pracę programu inwestycyjnego między Rosją a Osetią Południową.

Osetia Południowa, nie przyjmując budżetu na czas, straciła już ponad 9 milionów rubli, które Rosja była gotowa przeznaczyć na walkę z Covid-19.

Trudno stwierdzić, czy władzom uda się zneutralizować kryzys polityczny i przyjąć nie tylko budżet, ale i powołanie nowego rządu.

Na podst. gazeta.ruZobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-06-18)
UAHhrywna (Ukraina)0,1405
Wzrost0.57%
RUBrubel rosyjski0,0529
Wzrost1.34%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-06-16)
AMD (100)dram (Armenia)0,7238
Wzrost2.9%
GELlari (Gruzja)1,1811
Wzrost1.11%
MDLlej Mołdawii0,2102
Wzrost1.59%
AZNmanat azerbejdżański2,1968
Wzrost2.79%
KGSsom (Kirgistan)0,0441
Wzrost2.08%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3272
Wzrost1.46%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0352
Wzrost1.73%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8759
Wzrost2.31%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

18.04.2021

 
USA i Rosja nadal największymi eksporterami broni na świecie

USA i Rosja nadal największymi eksporterami broni na świecie

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) podsumował  handel bronią w latach 2016-2020. Sytuacja się nie zmienia. Stany Zjednoczone i Rosja są nadal największymi eksporterami broni na świecie. Głównymi importerami broni i sprzętu wojskowego w badanym okresie są kraje Bliskiego Wschodu.

 
 

Ukraina

08.03.2021

 
Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

W Wielkiej Brytanii zostaną zbudowane nowe łodzie dla ukraińskiej marynarki wojennej. To efekt październikowej wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii i podpisania przez ministerstwa obrony obu państw memorandum o współpracy w zakresie rozwoju i zwiększania zdolności marynarki wojennej Ukrainy.

 
 

Rosja

14.12.2020

 
Irackie próżnie

Irackie próżnie

 
 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 

Rosja

02.06.2021

 
Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Jury w składzie: Przewodnicząca, producent i dyrektor generalny Moskino Natalia Mokritskaja, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Nina Romodanowskaja oraz rosyjska reżyserka i scenarzystka, Oksana Karas przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły filmowi „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”.

 
 

Rosja

30.05.2021

 
Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?
 
 
 

Rosja

23.05.2021

 
Wystartowała 14 Wisła w Moskwie

Wystartowała 14 Wisła w Moskwie

Od 20 do 30 maja zapraszamy na święto polskiego kina w Moskwie! Od czerwca do grudnia 2021 roku odwiedzi kilkanaście rosyjskich miast, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwację, Czechy, Gruzję, Serbię, Kazachstan, Kirgistan, Koreę Południową, Serbię, Słowację, Tadżykistan, Turcję oraz Uzbekistan.

 
 

Rosja

14.05.2021

 
Spojrzenie na świat. Polski dokument

Spojrzenie na świat. Polski dokument

Podczas 14. edycji Festiwalu Polskich Filmów „Wisła” w Moskwie przedstawimy dwie sekcje poświęcone filmom dokumentalnym. Jedna z nich: „Spojrzenie na świat. Polski dokument” to produkcje polskich reżyserów, opowiadające o historiach, dziejących się w innych krajach.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj