Osetia Południowa

15.02.2021

Władze Osetii Południowej stoją w obliczu kryzysu politycznego

Bartłomiej Cięszczyk

Osetię Południową ogarnia kryzys polityczny - blokada parlamentu, rezygnacja rządu, protesty na ulicach Cchinwali. Władze próbują wyjść z sytuacji, pozbawiając posłów pensji za bojkot parlamentu i obiecują ustępstwa wobec opozycji w przypadku zatwierdzenia budżetu na 2021 rok - pisze gazeta.ru.

Posłowie z Południowej Osetii zostali pozbawieni pensji i innych płatności w odpowiedzi na bojkot sesji legislacyjnych przez parlamentarzystów opozycji. Odpowiednie zarządzenie przyjął przewodniczący parlamentu Alan Tadtayev, a jego zastępca Piotr Gassiev osobno zaznaczył, że kontynuacja bojkotu sesji pociągnie za sobą bardziej radykalne działania.

Bojkot sesji parlamentarnych stał się jednym z przejawów kryzysu politycznego w Osetii Południowej. Prace parlamentu są sparaliżowane od jesieni ubiegłego roku. Posłowie spotkali się tylko raz w pełnym składzie - 5 lutego br., przy okazji wizyty delegacji rosyjskiej. Jednak na tym posiedzeniu parlamentarzyści nie uchwalili żadnych ustaw, a opozycja kontynuowała bojkot.

Formalnym powodem kryzysu była próba zamachu na szefa msw Osetii Południowej, Igora Nanieva. W sierpniu ubiegłego roku w ramach śledztwa zatrzymano Nikołaja Cchowrebowa i Inala Dżabiewa. Ten ostatni zmarł po przesłuchaniu przez policję, co wywołało masowe protesty w Południowej Osetii. Jego rodzina zarzuca władzom tortury i bezpodstawne oskarżenia Dżabiewa. Krewni zmarłego od kilku miesięcy prowadzą demonstracje w centrum Cchinwal. Zażądali rezygnacji prokuratora generalnego Osetii Południowej, Uruzmaga Dżagajewa i zakończenia śledztwa, gdyż ministerstwo spraw wewnętrznych Osetii Południowej tłumaczyło śmierć Dżabiewa zawałem serca, odrzucając wersję tortur. Poparli ich posłowie opozycji, co w rzeczywistości doprowadziło do zamrożenia prac parlamentu.

Jewgienij Krutikow, politolog i ekspert ds. Kaukazu Południowego uważa, że żądanie rezygnacji prokuratora generalnego to dopiero pierwszy krok w nowej grze wyborczej. Dymisja rządu, zdaniem Krutikowa, jest największym możliwym ustępstwem władz Osetii Południowej. Wszelkie inne ustępstwa i dyskusje są możliwe dopiero po zamknięciu głównej kwestii - przyjęcia budżetu na 2021 rok.

- Ci politycy faktycznie z wyprzedzeniem rozpoczęli nowy wyścig przedwyborczy, chociaż do wyborów prezydenckich zostało jeszcze prawie półtora roku. Oznacza to, że w kraju rozpoczęła się kampania prezydencka przy użyciu tego typu metod i środków (bojkot i protesty) - powiedział ekspert.

Według politologa, nie jest wykluczone, że opozycja zażąda również dymisji prezydenta. 

- Zostały tylko dwa miesiące do zakończenia urzędowania prokuratora generalnego, ale sens wezwań do jego rezygnacji jest taki, że musi on odejść natychmiast i na wniosek tych sił. To nie tyle stanowisko wobec konkretnej osoby, ile zapewnienie nacisku politycznego. Dlatego jeśli zostanie usunięty, zaczną domagać się dalszych rezygnacji. Ostatecznie może to doprowadzić do sytuacji presji ulicy. Nie można powiedzieć, że sytuacja jest podobna do ukraińskiego Majdanu, ale zbliżona do takiego niezupełnie parlamentarnego zachowania - dodał politolog.

Według politologa, po zatwierdzeniu budżetu byłoby całkiem możliwe omówienie wejścia przedstawicieli opozycji do rządu lub znalezienie innego kompromisu. Budżet jest tutaj ważnym czynnikiem, ponieważ jest on w dużej mierze kształtowany przez relacje ze sferą budżetową Rosji. W pewnym momencie brak postępów w tej kwestii może zatrzymać realne płatności, wypłaty składek i pracę programu inwestycyjnego między Rosją a Osetią Południową.

Osetia Południowa, nie przyjmując budżetu na czas, straciła już ponad 9 milionów rubli, które Rosja była gotowa przeznaczyć na walkę z Covid-19.

Trudno stwierdzić, czy władzom uda się zneutralizować kryzys polityczny i przyjąć nie tylko budżet, ale i powołanie nowego rządu.

Na podst. gazeta.ruZobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-09-17)
UAHhrywna (Ukraina)0,1457
Spadek0%
RUBrubel rosyjski0,0536
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-09-15)
AMD (100)dram (Armenia)0,7855
Wzrost1.45%
GELlari (Gruzja)1,2401
Wzrost1%
MDLlej Mołdawii0,2178
Spadek0%
AZNmanat azerbejdżański2,2664
Wzrost0.84%
KGSsom (Kirgistan)0,0454
Wzrost0.89%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3397
Wzrost0.83%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0360
Wzrost0.84%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9025
Wzrost0.88%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 

Białoruś

15.08.2021

 
Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

9 sierpnia 2020 roku, zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi, w kraju rozpoczęły się masowe protesty.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 

Rosja

02.06.2021

 
Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Jury w składzie: Przewodnicząca, producent i dyrektor generalny Moskino Natalia Mokritskaja, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Nina Romodanowskaja oraz rosyjska reżyserka i scenarzystka, Oksana Karas przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły filmowi „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”.

 
 

Rosja

30.05.2021

 
Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?
 
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj