Osetia Południowa

15.02.2021

Władze Osetii Południowej stoją w obliczu kryzysu politycznego

Bartłomiej Cięszczyk

Osetię Południową ogarnia kryzys polityczny - blokada parlamentu, rezygnacja rządu, protesty na ulicach Cchinwali. Władze próbują wyjść z sytuacji, pozbawiając posłów pensji za bojkot parlamentu i obiecują ustępstwa wobec opozycji w przypadku zatwierdzenia budżetu na 2021 rok - pisze gazeta.ru.

Posłowie z Południowej Osetii zostali pozbawieni pensji i innych płatności w odpowiedzi na bojkot sesji legislacyjnych przez parlamentarzystów opozycji. Odpowiednie zarządzenie przyjął przewodniczący parlamentu Alan Tadtayev, a jego zastępca Piotr Gassiev osobno zaznaczył, że kontynuacja bojkotu sesji pociągnie za sobą bardziej radykalne działania.

Bojkot sesji parlamentarnych stał się jednym z przejawów kryzysu politycznego w Osetii Południowej. Prace parlamentu są sparaliżowane od jesieni ubiegłego roku. Posłowie spotkali się tylko raz w pełnym składzie - 5 lutego br., przy okazji wizyty delegacji rosyjskiej. Jednak na tym posiedzeniu parlamentarzyści nie uchwalili żadnych ustaw, a opozycja kontynuowała bojkot.

Formalnym powodem kryzysu była próba zamachu na szefa msw Osetii Południowej, Igora Nanieva. W sierpniu ubiegłego roku w ramach śledztwa zatrzymano Nikołaja Cchowrebowa i Inala Dżabiewa. Ten ostatni zmarł po przesłuchaniu przez policję, co wywołało masowe protesty w Południowej Osetii. Jego rodzina zarzuca władzom tortury i bezpodstawne oskarżenia Dżabiewa. Krewni zmarłego od kilku miesięcy prowadzą demonstracje w centrum Cchinwal. Zażądali rezygnacji prokuratora generalnego Osetii Południowej, Uruzmaga Dżagajewa i zakończenia śledztwa, gdyż ministerstwo spraw wewnętrznych Osetii Południowej tłumaczyło śmierć Dżabiewa zawałem serca, odrzucając wersję tortur. Poparli ich posłowie opozycji, co w rzeczywistości doprowadziło do zamrożenia prac parlamentu.

Jewgienij Krutikow, politolog i ekspert ds. Kaukazu Południowego uważa, że żądanie rezygnacji prokuratora generalnego to dopiero pierwszy krok w nowej grze wyborczej. Dymisja rządu, zdaniem Krutikowa, jest największym możliwym ustępstwem władz Osetii Południowej. Wszelkie inne ustępstwa i dyskusje są możliwe dopiero po zamknięciu głównej kwestii - przyjęcia budżetu na 2021 rok.

- Ci politycy faktycznie z wyprzedzeniem rozpoczęli nowy wyścig przedwyborczy, chociaż do wyborów prezydenckich zostało jeszcze prawie półtora roku. Oznacza to, że w kraju rozpoczęła się kampania prezydencka przy użyciu tego typu metod i środków (bojkot i protesty) - powiedział ekspert.

Według politologa, nie jest wykluczone, że opozycja zażąda również dymisji prezydenta. 

- Zostały tylko dwa miesiące do zakończenia urzędowania prokuratora generalnego, ale sens wezwań do jego rezygnacji jest taki, że musi on odejść natychmiast i na wniosek tych sił. To nie tyle stanowisko wobec konkretnej osoby, ile zapewnienie nacisku politycznego. Dlatego jeśli zostanie usunięty, zaczną domagać się dalszych rezygnacji. Ostatecznie może to doprowadzić do sytuacji presji ulicy. Nie można powiedzieć, że sytuacja jest podobna do ukraińskiego Majdanu, ale zbliżona do takiego niezupełnie parlamentarnego zachowania - dodał politolog.

Według politologa, po zatwierdzeniu budżetu byłoby całkiem możliwe omówienie wejścia przedstawicieli opozycji do rządu lub znalezienie innego kompromisu. Budżet jest tutaj ważnym czynnikiem, ponieważ jest on w dużej mierze kształtowany przez relacje ze sferą budżetową Rosji. W pewnym momencie brak postępów w tej kwestii może zatrzymać realne płatności, wypłaty składek i pracę programu inwestycyjnego między Rosją a Osetią Południową.

Osetia Południowa, nie przyjmując budżetu na czas, straciła już ponad 9 milionów rubli, które Rosja była gotowa przeznaczyć na walkę z Covid-19.

Trudno stwierdzić, czy władzom uda się zneutralizować kryzys polityczny i przyjąć nie tylko budżet, ale i powołanie nowego rządu.

Na podst. gazeta.ruZobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj