Ukraina

08.03.2021

Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

Bartłomiej Cięszczyk

W Wielkiej Brytanii zostaną zbudowane nowe łodzie dla ukraińskiej marynarki wojennej. To efekt październikowej wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii i podpisania przez ministerstwa obrony obu państw memorandum o współpracy w zakresie rozwoju i zwiększania zdolności marynarki wojennej Ukrainy.

Dokument w imieniu Ukrainy podpisał minister obrony, Andrij Taran. Jego zdaniem, realizacja podpisanego memorandum znacząco poprawi zdolność i potencjał bojowy ukraińskiej floty, jak i kompatybilność krajowych sił morskich z komponentem morskim państw NATO. Ponadto ukraiński minister obrony wyraził nadzieję na odbudowę przemysłu stoczniowego na Ukrainie oraz przyciągnięcie nowoczesnej technologii do ukraińskiej gospodarki.
 
W ramach podpisanego memorandum przemysł stoczniowy Wielkiej Brytanii zaprojektuje nowe łodzie rakietowe specjalnie dla Ukrainy. Londyn jest także gotowy pomóc Ukrainie zdobyć przyczółek na wybrzeżu Morza Czarnego i Azowskiego. Zadeklarował zaopatrzyć ukraińską marynarkę wojenną w amunicję w celu przygotowania ukraińskiej floty do konfrontacji z Rosją.
 
Attaché obrony ambasady brytyjskiej na Ukrainie, komandor królewskiej marynarki wojennej, Tim Woods w rozmowie dla brytyjskich mediów powiedział,  że „zatwierdzenie projektu i rozpoczęcie budowy łodzi rakietowej będzie wyraźną demonstracją strategicznego partnerstwa między Ukrainą a Wielką Brytanią. Według niego współpraca między Ukrainą a Wielką Brytanią nabiera coraz więcej oznak prawdziwego strategicznego partnerstwa.
 
- Chodzi nie tylko o tradycyjną współpracę wojskową, która została zapoczątkowana w 2015 roku przez misję szkoleniową Orbital, ale także o współpracę wojskowo-techniczną, która zakłada transfer technologii wojskowej poprzez budowę szybkich łodzi rakietowych wyposażonych w brytyjskie pociski rakietowe dla Ukrainy - powiedział brytyjski dyplomata.
 
Na tle udanej wizyty ukraińskiego prezydenta w Wielkiej Brytanii podpisano memorandum intencyjne dotyczące rozwoju i wzmocnienia ukraińskiej marynarki wojennej - przypomniał komandor królewskiej marynarki wojennej.
 
„Zastanawiamy się również nad odnową i modernizacją infrastruktury w Berdiańsku nad brzegiem Morza Azowskiego oraz w Oczakowie. Co więcej, rozważamy możliwość dostarczania pocisków i amunicji. Jednak jest za wcześnie, aby mówić o jakichkolwiek ramach czasowych - stwierdził Woods.
 
Według niego modernizacja infrastruktury marynarki wojennej, pozwoli Ukrainie na posiadanie nowoczesnych baz morskich. Składy paliw, amunicji, bazy naprawcze muszą znajdować się we właściwym miejscu, a front cumowniczy musi mieć odpowiednią strukturę energetyczną. Wiele firm w Wielkiej Brytanii współpracuje obecnie z ministerstwem obrony Ukrainy nad tym jak powinna wyglądać infrastruktura takich baz.
 
Ukraina ma dość jasną strategię budowy i rozwoju marynarki wojennej do 2035 roku, którą wypracowano wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią - podkreślił Tim Woods. 
 
Stany Zjednoczone dostarczają obecnie Ukrainie łodzie patrolowe klasy Island i Mark VI. Ponadto Ukraina posiada własne łodzie „Gyurza”. „Obecnie współpracujemy z dwoma dużymi brytyjskimi firmami, badając, który projekt będzie najlepszy dla łodzi rakietowych” - powiedział komandor Woods. Te łodzie rakietowe są zaprojektowane specjalnie dla Ukrainy, więc będą oryginalne i będą miały długość od około 50 do 65 metrów, a prędkość około 40 węzłów. Planowane jest zainstalowanie na nich systemów artyleryjskich i pocisków rakietowych. Mogą to być pociski krótkiego lub dalekiego zasięgu. Jest to kwestia, którą obecnie rozważają brytyjskie firmy. Będą to jednak pociski nowej klasy, zaprojektowane przez brytyjski przemysł specjalnie dla Ukrainy.
 
Jak zauważył komandor Woods, cel to transfer i dzielenie się technologią i umiejętnościami, które mają kluczowe znaczenie dla modernizacji ukraińskiego przemysłu stoczniowego. „Zbudujemy pierwsze cztery łodzie w Wielkiej Brytanii, umożliwiając jednocześnie ukraińskim pracownikom stoczni obserwację, naukę i szkolenie.  Druga część - cztery łodzie rakietowe - zostaną zbudowane już na Ukrainie. I to będzie świetne dla ukraińskiego przemysłu stoczniowego, a także dla marynarki wojennej, ponieważ te możliwości uzyskasz  na Ukrainie ”- stwierdził Woods.
 
Jak wyjaśnił brytyjski komandor inną opcją, którą badamy a nie została jeszcze sformalizowana jest wspólny projekt okrętów wojennych przez brytyjski przemysł z ukraińskimi biurami projektowymi w Mikołajowie.
 
„Mam nadzieję, że budowa pierwszego statku rozpocznie się na początku przyszłego roku. Ściśle współpracujemy również z admiralicją, aby zapewnić zgodność projektu z wymaganiami marynarki wojennej. - powiedział brytyjski dyplomata.
 
Według niego zatwierdzenie projektu i rozpoczęcie budowy łodzi rakietowej będzie wyraźną demonstracją strategicznego partnerstwa między Wielką Brytanią a Ukrainą. „Zorganizowaliśmy spotkanie na lotniskowcu HMS Prince Of Wales, gdzie odbyła się prezentacja pocisków, broni i łodzi rakietowej dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego” - wspomniał.
 
Budowa pierwszej łodzi rakietowej rozpocznie się na początku przyszłego roku.  „Nasza wstępna wizja jest taka, że wszystkie osiem łodzi rakietowych zostanie zbudowanych lub będzie w budowie do 2024 r. Co jest wystarczająco szybkie. Myślę, że pomimo opóźnień w rozpoczęciu budowy, statki te zobaczymy na Morzu Czarnym już w 2025 roku - zaznaczył komandor.
 
Kijów spodziewa się, że prędzej czy później dzięki dwustronnej współpracy wojskowo-technicznej Ukraina będzie mogła budować okręty, które wspólnie z brytyjskimi okrętami samodzielnie wypłyną na Morze Śródziemne i Ocean. Tim Woods z zadowoleniem przyjął takie plany i powiedział, że dobrze byłoby widzieć ukraińskie statki w towarzystwie brytyjskich lotniskowców już w latach trzydziestych.
 
W opinii ukraińskiej admiralicji, wcześniej czy później odtworzona flota ukraińska doprowadzi do przeformatowania sytuacji militarno-politycznej w regionie Morza Czarnego.
 
***
Wesprzyj rynekwschodni.pl i postaw nam kawę https://buycoffee.to/rynekwschodni.pl
 
 
 
 

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj