Rosja

26.11.2013

Rynki wschodnie szansą na rozwój biznesu i kariery

ROHLIG SUUS Logistics

ROHLIG SUUS Logistics wraz z Katedrą Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetem w Karagandzie (Kazachstan) rozpoczął projekt analizujący potencjał ekonomiczny i logistyczny rynków wschodnich dla polskich eksporterów. Pod lupę wzięto takie kraje jak: Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. Współpraca łączy cele biznesowe i CSR.

Wschód – potencjał dla eksporterów

Na przestrzeni ostatnich lat dynamika wzrostu eksportu towarów na rynki wschodnie jest nawet kilkukrotnie wyższa niż do krajów zachodnich. Porównując pod tym kątem rok 2012 z 2011 (2011 = 100 proc.) widać znaczące różnice: Uzbekistan 114,2 proc., Mongolia 105,3 proc., Turkmenistan 164,8 proc., Tadżykistan 288,5 proc., gdy tymczasem eksport na rynki zachodnie maleje lub notuje niewielkie wzrosty: Włochy 98,4 proc., Norwegia 91,9 proc., Francja 103,5 proc..

Szybko rozwijające się kraje wschodnie są potencjalnym kierunkiem biznesowym wielu firm produkcyjnych, które znajdują tam chłonny rynek zbytu dla swoich produktów. Rodzi to potrzebę współpracy z podwykonawcami, którzy zorganizują wprowadzenie towaru na nowy rynek, w tym w szczególności z doświadczonymi operatorami logistycznymi, firmami doradczymi czy usługowymi.

- Wzrost eksportu w 2012 roku do większości krajów Wschodu wyniósł od 100 do ponad 200 proc., natomiast wzrost PBK oscyluje na poziomie 5-10 proc.. Takie wyniki są bardzo obiecujące i otwierają szerokie możliwości biznesowe dla eksporterów. Z tego też powodu w oparciu o wieloletnie doświadczenie w obsłudze międzynarodowych projektów logistycznych na rynkach wschodnich, stworzyliśmy szeroki pakiet regularnych usług na Wschód: m.in. do Rosji, na Ukrainę i Białoruś, do Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Mongolii. Początkowo planowaliśmy że będą to usługi dla firm z Europy, ale jak się okazuje, wykonujemy zlecenia logistyczne dla klientów z całego świata. Jest to możliwe dzięki długoletniemu strategicznemu partnerstwu z globalną siecią Rohlig & Co. – powiedział Dariusz Korczyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu na rynkach wschodnich w ROHLIG SUUS Logistics.

Wschód – potencjał dla studentów

Kierunek wschodni może być również dobrym startem zawodowym dla młodych Polaków. Wspólny projekt ROHLIG SUUS, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Karagandzie ma pokazać studentom, że nie tylko Zachód stwarza szerokie możliwości zawodowe, ale również Wschód może otwierać fascynującą ścieżkę kariery. Rozwój gospodarczy Europy Zachodniej mocno zwolnił, więc zdobycie tam interesującej pracy stało się trudniejsze. Kraje wschodnie w niedalekiej przyszłości mogą okazać się bardzo kuszącą alternatywą, dziś jeszcze nie zawsze dostrzeganą. Osobom, które już teraz zaczną poszerzać wiedzę o tych rynkach, dużo łatwiej przyjdzie znalezienie miejsca zatrudnienia. W związku z tym studenci biorący udział w projekcie będą mogli:

a w efekcie znacząco zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej pracy związanej z logistyką na rynkach wschodnich.

- Codzienne kontakty biznesowe z firmami na Wschodzie pokazują, że pracodawcy dużych koncernów i firm międzynarodowych często zatrudniają polskich menadżerów, powierzając im zarządzanie i rozwój swoich spółek na Wschodzie. W praktyce, jadąc negocjować kontrakty na Wschód, często po drugiej stronie stołu negocjacyjnego spotykamy naszych rodaków. Prawdopodobnie Polacy jako mieszkańcy środkowej Europy znacznie lepiej odnajdują się  w realiach Wschodu niż pracownicy Zachodniej Europy. Doskonale czujemy ten rynek, a jednocześnie reprezentujemy zachodnioeuropejski model pracy i zarządzania. To połączenie wraz z dużą gotowością Polaków do nauki języków obcych i wyjazdów za granicę, czyni z nas cennych pracowników – powiedział Dariusz Korczyński.

Współpraca w ramach projektu

Współpraca pomiędzy Katedrą Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetem w Karagandzie (Kazachstan) a ROHLIG SUUS Logistics potrwa pełen rok akademicki (2013/2014). W efekcie nastąpi dalszy rozwój i udostępnienie nowych rozwiązań dla eksporterów w transporcie ze Wschodem, natomiast studenci zaangażowani w projekt zdobędą wiedzę o rynkach wschodnich i doświadczenie u boku ekspertów z ROHLIG SUUS.

- Projekty, które w ramach studiów realizują studenci, motywują ich do efektywnego poszukiwania informacji, ale też do umiejętnego stosowania pozyskanej wiedzy w praktyce. Dzięki takim przedsięwzięciom studenci pracują na realnych danych i rozwiązują konkretne problemy z zakresu zarządzania. Wykazują się kreatywnością przy szukaniu rozwiązań, bo jako osoby „z zewnątrz” mają świeże spojrzenie i zwracają uwagę na zupełnie inne aspekty problemów, niż osoby na co dzień się z nimi borykające. Korzyści odnoszą więc obie strony przedsięwzięcia – studenci i firma. Te doświadczenia tworzą wartość, która przesądza o przewadze konkurencyjnej naszych absolwentów na rynku pracy, co dla mnie osobiście jest źródłem ogromnej satysfakcji – powiedział prof. Janusz Teczke, Katedra Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

- Najbardziej zależało nam na tym, aby obie strony wspólnie pracowały nad projektem i z równym zaangażowaniem dążyły do osiągnięcia sukcesu pod względem praktycznego zastosowania wypracowanych rozwiązań . Jest to innowacyjne przedsięwzięcie przynajmniej z dwóch powodów.  Po pierwsze - opiera się na rzeczywistej współpracy między ROHLIG SUUS Logistics a studentami UEK – to znaczy już od momentu analizy i interpretacji sytuacji rynkowej obie strony będą miały realny wpływ na ostateczny produkt w postaci usług logistycznych dla eksporterów na Wschód. Po drugie – projekt obejmuje kraje dotychczas często pomijane w strategiach rozwoju biznesu na Wschodzie, zarówno przez eksporterów, jak i przez usługodawców logistycznych obsługujących kierunki wschodnie – powiedział Łukasz Kuliński, Dyrektor Oddziału ROHLIG SUUS Logistics w Krakowie.

Efekty współpracy można będzie poznać na stronie www.goeast.eu.


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2019-02-20)
UAHhrywna (Ukraina)0,1412
Wzrost0.14%
RUBrubel rosyjski0,0581
Wzrost0.35%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2019-02-20)
AMD (100)dram (Armenia)0,7836
Wzrost0.06%
GELlari (Gruzja)1,4407
Spadek-0.52%
MDLlej Mołdawii0,2231
Spadek-0.04%
AZNmanat azerbejdżański2,2534
Spadek0%
KGSsom (Kirgistan)0,0548
Spadek0%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4050
Spadek-0.05%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0456
Wzrost0.22%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0162
Spadek-0.43%

Biznes na Wschodzie

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

PODATEK OD WARTOŚCI DODANEJ (VAT) – to podatek pośredni, który wchodzi w skład ceny towarów oraz realizacji usług i jest wpłacany do budżetu państwowego Ukrainy.

 
 

 

12.03.2018

 

Zmiany w prawie korporacyjnym (spółek) na Ukrainie

Ukraińskie prawo korporacyjne od kwietnia 2017 roku czekało na podpis prezydenta pod Ustawą o umowach korporacyjnych. 18 lutego 2018 roku Ustawa weszła w życie, czyli Ukraina funkcjonuje w nowej korporacyjnej rzeczywistości. Co to oznacza?

 
 
 

 

29.01.2018

 

Prywatyzacja na Ukrainie

 
 
 
  • Strona 1 z 3
  • 1
  • 2
  • 3
 

Opinie

Armenia

10.05.2018

 
Pokojowa rewolucja w Armenii odniosła sukces - wola narodu została spełniona

Pokojowa rewolucja w Armenii odniosła sukces - wola narodu została spełniona

17 kwietnia Zgromadzenie Narodowe Armenii podjęło decyzję o powierzeniu funkcji premiera dotychczasowemu prezydentowi Serżowi Sarkisjanowi. Chociaż protesty przeciwko objęciu przez niego stanowiska szefa rządu trwały już kilka dni, nikt nie przypuszczał, że ten ruch doprowadzi do ogromnych demonstracji ulicznych.

 
 

Kazachstan

26.02.2018

 

Krótka analiza rynku motoryzacyjnego Kazachstanu w 2017 roku

Wg danych Związku Przedsiębiorstw Branży Motoryzacyjnej Kazachstanu „KazAutoProm”, w 2017 roku w Kazachstanie wyprodukowano 19 547 środków transportu (w tym samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, maszyny specjalne i naczepy). Wielkość produkcji w wyrażeniu naturalnym zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego 2,5-krotnie.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 

 

25.11.2016

 

Debata: Dobra zmiana. Spojrzenie z Moskwy

W dniu 6 grudnia 2016 (wtorek) w godzinach 11.00-13.30 Fundacja im. Stefana Batorego organizuje debatę „Dobra zmiana. Spojrzenie z Moskwy” (siedziba Fundacji, ul. Sapieżyńska 10a, sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza). 
 
 

Po godzinach

Tadżykistan

21.06.2018

 
Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal Wisła pokazuje, że tak!

Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal Wisła pokazuje, że tak!

Rozpoczyna się 6. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Tadżykistanie. W dniach 21 – 24 czerwca w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą dziewięć polskich produkcji.

 
 

Rosja

15.06.2018

 
W Twerze i Torżoku odbędzie się Festiwal Filmów Polskich Wisła

W Twerze i Torżoku odbędzie się Festiwal Filmów Polskich Wisła

Od 15 do 24 czerwca w Twerze odbędzie się 4. Festiwal Filmów Polskich "Wisła".

 
 

Rosja

31.05.2018

 
Ostatnia transmisja sezonu – „Coppelia” na żywo z Teatru Bolszoj

Ostatnia transmisja sezonu – „Coppelia” na żywo z Teatru Bolszoj

nazywowkinach.pl – dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin –zaprasza 10 czerwca (niedziela, 17:00) na transmisję HD LIVE „Coppelii” z muzyką Léo Delibesa. Spektakl będzie można obejrzeć na żywo w 20 ośrodkach w całej Polsce. Wiele kin organizuje również letnie retransmisje.

 

 
 

Rosja

26.05.2018

 
Laureaci 11. Festiwalu Filmów Polskich Wisła

Laureaci 11. Festiwalu Filmów Polskich Wisła

Jury w składzie: Przewodniczący, krytyk filmowy Wiktor Matizen, aktorka Olga Łapszyna i reżyser Michaił Segał przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 11.Wisły filmowi "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy "za mistrzowskie połączenie kryminału z dramatem socjalno-psychologicznym".

 
 

Rosja

17.05.2018

 
Startuje 11. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 11. Festiwal Wisła w Moskwie

Rozpoczyna się 11. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w czterech moskiewskich kinach - "Pięć gwiazd na Pawieleckiej", "Iluzjon", "Oktiabr", "Sali kinowej Galerii Trietiakowskiej" – a także w "Nowej Przestrzeni Teatru Nacji". Ponad 100 filmów i 30 znakomitych gości. Spotkania, warsztaty filmowe, koncerty i wystawy. Do 24 maja pokażemy rosyjskim widzom wszystko, co najlepsze w polskiej kinematografii!

 
 
  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2018

Zaloguj