Rosja

26.11.2013

Rynki wschodnie szansą na rozwój biznesu i kariery

ROHLIG SUUS Logistics

ROHLIG SUUS Logistics wraz z Katedrą Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetem w Karagandzie (Kazachstan) rozpoczął projekt analizujący potencjał ekonomiczny i logistyczny rynków wschodnich dla polskich eksporterów. Pod lupę wzięto takie kraje jak: Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. Współpraca łączy cele biznesowe i CSR.

Wschód – potencjał dla eksporterów

Na przestrzeni ostatnich lat dynamika wzrostu eksportu towarów na rynki wschodnie jest nawet kilkukrotnie wyższa niż do krajów zachodnich. Porównując pod tym kątem rok 2012 z 2011 (2011 = 100 proc.) widać znaczące różnice: Uzbekistan 114,2 proc., Mongolia 105,3 proc., Turkmenistan 164,8 proc., Tadżykistan 288,5 proc., gdy tymczasem eksport na rynki zachodnie maleje lub notuje niewielkie wzrosty: Włochy 98,4 proc., Norwegia 91,9 proc., Francja 103,5 proc..

Szybko rozwijające się kraje wschodnie są potencjalnym kierunkiem biznesowym wielu firm produkcyjnych, które znajdują tam chłonny rynek zbytu dla swoich produktów. Rodzi to potrzebę współpracy z podwykonawcami, którzy zorganizują wprowadzenie towaru na nowy rynek, w tym w szczególności z doświadczonymi operatorami logistycznymi, firmami doradczymi czy usługowymi.

- Wzrost eksportu w 2012 roku do większości krajów Wschodu wyniósł od 100 do ponad 200 proc., natomiast wzrost PBK oscyluje na poziomie 5-10 proc.. Takie wyniki są bardzo obiecujące i otwierają szerokie możliwości biznesowe dla eksporterów. Z tego też powodu w oparciu o wieloletnie doświadczenie w obsłudze międzynarodowych projektów logistycznych na rynkach wschodnich, stworzyliśmy szeroki pakiet regularnych usług na Wschód: m.in. do Rosji, na Ukrainę i Białoruś, do Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Mongolii. Początkowo planowaliśmy że będą to usługi dla firm z Europy, ale jak się okazuje, wykonujemy zlecenia logistyczne dla klientów z całego świata. Jest to możliwe dzięki długoletniemu strategicznemu partnerstwu z globalną siecią Rohlig & Co. – powiedział Dariusz Korczyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu na rynkach wschodnich w ROHLIG SUUS Logistics.

Wschód – potencjał dla studentów

Kierunek wschodni może być również dobrym startem zawodowym dla młodych Polaków. Wspólny projekt ROHLIG SUUS, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Karagandzie ma pokazać studentom, że nie tylko Zachód stwarza szerokie możliwości zawodowe, ale również Wschód może otwierać fascynującą ścieżkę kariery. Rozwój gospodarczy Europy Zachodniej mocno zwolnił, więc zdobycie tam interesującej pracy stało się trudniejsze. Kraje wschodnie w niedalekiej przyszłości mogą okazać się bardzo kuszącą alternatywą, dziś jeszcze nie zawsze dostrzeganą. Osobom, które już teraz zaczną poszerzać wiedzę o tych rynkach, dużo łatwiej przyjdzie znalezienie miejsca zatrudnienia. W związku z tym studenci biorący udział w projekcie będą mogli:

a w efekcie znacząco zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej pracy związanej z logistyką na rynkach wschodnich.

- Codzienne kontakty biznesowe z firmami na Wschodzie pokazują, że pracodawcy dużych koncernów i firm międzynarodowych często zatrudniają polskich menadżerów, powierzając im zarządzanie i rozwój swoich spółek na Wschodzie. W praktyce, jadąc negocjować kontrakty na Wschód, często po drugiej stronie stołu negocjacyjnego spotykamy naszych rodaków. Prawdopodobnie Polacy jako mieszkańcy środkowej Europy znacznie lepiej odnajdują się  w realiach Wschodu niż pracownicy Zachodniej Europy. Doskonale czujemy ten rynek, a jednocześnie reprezentujemy zachodnioeuropejski model pracy i zarządzania. To połączenie wraz z dużą gotowością Polaków do nauki języków obcych i wyjazdów za granicę, czyni z nas cennych pracowników – powiedział Dariusz Korczyński.

Współpraca w ramach projektu

Współpraca pomiędzy Katedrą Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetem w Karagandzie (Kazachstan) a ROHLIG SUUS Logistics potrwa pełen rok akademicki (2013/2014). W efekcie nastąpi dalszy rozwój i udostępnienie nowych rozwiązań dla eksporterów w transporcie ze Wschodem, natomiast studenci zaangażowani w projekt zdobędą wiedzę o rynkach wschodnich i doświadczenie u boku ekspertów z ROHLIG SUUS.

- Projekty, które w ramach studiów realizują studenci, motywują ich do efektywnego poszukiwania informacji, ale też do umiejętnego stosowania pozyskanej wiedzy w praktyce. Dzięki takim przedsięwzięciom studenci pracują na realnych danych i rozwiązują konkretne problemy z zakresu zarządzania. Wykazują się kreatywnością przy szukaniu rozwiązań, bo jako osoby „z zewnątrz” mają świeże spojrzenie i zwracają uwagę na zupełnie inne aspekty problemów, niż osoby na co dzień się z nimi borykające. Korzyści odnoszą więc obie strony przedsięwzięcia – studenci i firma. Te doświadczenia tworzą wartość, która przesądza o przewadze konkurencyjnej naszych absolwentów na rynku pracy, co dla mnie osobiście jest źródłem ogromnej satysfakcji – powiedział prof. Janusz Teczke, Katedra Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

- Najbardziej zależało nam na tym, aby obie strony wspólnie pracowały nad projektem i z równym zaangażowaniem dążyły do osiągnięcia sukcesu pod względem praktycznego zastosowania wypracowanych rozwiązań . Jest to innowacyjne przedsięwzięcie przynajmniej z dwóch powodów.  Po pierwsze - opiera się na rzeczywistej współpracy między ROHLIG SUUS Logistics a studentami UEK – to znaczy już od momentu analizy i interpretacji sytuacji rynkowej obie strony będą miały realny wpływ na ostateczny produkt w postaci usług logistycznych dla eksporterów na Wschód. Po drugie – projekt obejmuje kraje dotychczas często pomijane w strategiach rozwoju biznesu na Wschodzie, zarówno przez eksporterów, jak i przez usługodawców logistycznych obsługujących kierunki wschodnie – powiedział Łukasz Kuliński, Dyrektor Oddziału ROHLIG SUUS Logistics w Krakowie.

Efekty współpracy można będzie poznać na stronie www.goeast.eu.


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2018-01-19)
UAHhrywna (Ukraina)0,1178
Spadek-0.59%
RUBrubel rosyjski0,0601
Spadek-0.17%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2018-01-17)
AMD (100)dram (Armenia)0,7067
Spadek-2.17%
GELlari (Gruzja)1,3412
Spadek-1.45%
MDLlej Mołdawii0,2021
Spadek-1.27%
AZNmanat azerbejdżański2,0049
Spadek-2.38%
KGSsom (Kirgistan)0,0492
Spadek-2.77%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3872
Spadek-2.27%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0419
Spadek-2.56%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0457
Spadek-0.21%

Biznes na Wschodzie

 

15.01.2018

 

Spółka z o.o. na Ukrainie: rejestracja, statut, wspólnicy

Najbardziej rozpowszechnioną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej – sp. z o. o.).

 
 

 

18.12.2017

 

Przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Ukrainie – specyfika prowadzenia działalności

Na Ukrainie istnieje możliwość utworzenia przedstawicielstwa firmy zagranicznej, które w zależności od typu swojej działalności może mieć charakter stały lub niekomercyjny.

 
 

 

04.12.2017

 

Podatki na Ukrainie

 
 
 
 
  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
 

Opinie

Białoruś

18.03.2017

 

Białoruś znowu lawiruje

Eksperci ostrzegają. Kondycja białoruskiej gospodarki jest w fatalnym stanie. Podstawowe wskaźniki białoruskiej gospodarki w 2016 roku pokazały wyraźnie, że władzom Białorusi nie udało się odwrócić negatywnych tendencji zapoczątkowanych w 2015 roku. Co więcej, eskalacja napięcia na linii Mińsk-Moskwa, jesienią ubiegłego roku, każe przypuszczać, że kryzys gospodarczy będzie trwał i w tym roku. 

 
 

Rosja

16.03.2017

 

Wpływ rosyjskich sankcji na polski sektor rolno-spożywczy

Wprowadzone przez Rosję w 2014 r. ograniczenia na wwóz produktów rolniczych i żywności z UE w założeniu były nie tylko rewanżem za europejskie sankcje, ale również próbą podniesienia politycznych kosztów ich nałożenia poprzez uderzenie we wpływową grupę interesu. Polska miała być jedną z głównych ofiar kontr-sankcji. Utrata ważnego rynku zbytu miała wywołać na tyle poważne straty, aby skłonić polskich, rolników, sadowników i hodowców do nacisku na elity polityczne stojące w obliczu wyborów samorządowych (listopad 2014) prezydenckich (maj 2015) i parlamentarnych (październik 2015). 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 

Ukraina

04.05.2014

 

System podatkowy Ukrainy cz.2

 

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy jest ogólnopaństwowym podatkiem pośrednim, pobieranym z tytułu wytworzenia lub importu pewnych rodzajów towarów konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium podmiotowym płatników tego podatku można najogólniej podzielić na trzy grupy: osoby prawne (rezydenci i nierezydenci), podmioty gospodarcze, które nie mają statusu osoby prawnej oraz osoby fizyczne (prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej). 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

13.11.2017

 
Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2017

Zaloguj