Rosja

26.11.2013

Rynki wschodnie szansą na rozwój biznesu i kariery

ROHLIG SUUS Logistics

ROHLIG SUUS Logistics wraz z Katedrą Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetem w Karagandzie (Kazachstan) rozpoczął projekt analizujący potencjał ekonomiczny i logistyczny rynków wschodnich dla polskich eksporterów. Pod lupę wzięto takie kraje jak: Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. Współpraca łączy cele biznesowe i CSR.

Wschód – potencjał dla eksporterów

Na przestrzeni ostatnich lat dynamika wzrostu eksportu towarów na rynki wschodnie jest nawet kilkukrotnie wyższa niż do krajów zachodnich. Porównując pod tym kątem rok 2012 z 2011 (2011 = 100 proc.) widać znaczące różnice: Uzbekistan 114,2 proc., Mongolia 105,3 proc., Turkmenistan 164,8 proc., Tadżykistan 288,5 proc., gdy tymczasem eksport na rynki zachodnie maleje lub notuje niewielkie wzrosty: Włochy 98,4 proc., Norwegia 91,9 proc., Francja 103,5 proc..

Szybko rozwijające się kraje wschodnie są potencjalnym kierunkiem biznesowym wielu firm produkcyjnych, które znajdują tam chłonny rynek zbytu dla swoich produktów. Rodzi to potrzebę współpracy z podwykonawcami, którzy zorganizują wprowadzenie towaru na nowy rynek, w tym w szczególności z doświadczonymi operatorami logistycznymi, firmami doradczymi czy usługowymi.

- Wzrost eksportu w 2012 roku do większości krajów Wschodu wyniósł od 100 do ponad 200 proc., natomiast wzrost PBK oscyluje na poziomie 5-10 proc.. Takie wyniki są bardzo obiecujące i otwierają szerokie możliwości biznesowe dla eksporterów. Z tego też powodu w oparciu o wieloletnie doświadczenie w obsłudze międzynarodowych projektów logistycznych na rynkach wschodnich, stworzyliśmy szeroki pakiet regularnych usług na Wschód: m.in. do Rosji, na Ukrainę i Białoruś, do Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Mongolii. Początkowo planowaliśmy że będą to usługi dla firm z Europy, ale jak się okazuje, wykonujemy zlecenia logistyczne dla klientów z całego świata. Jest to możliwe dzięki długoletniemu strategicznemu partnerstwu z globalną siecią Rohlig & Co. – powiedział Dariusz Korczyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu na rynkach wschodnich w ROHLIG SUUS Logistics.

Wschód – potencjał dla studentów

Kierunek wschodni może być również dobrym startem zawodowym dla młodych Polaków. Wspólny projekt ROHLIG SUUS, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Karagandzie ma pokazać studentom, że nie tylko Zachód stwarza szerokie możliwości zawodowe, ale również Wschód może otwierać fascynującą ścieżkę kariery. Rozwój gospodarczy Europy Zachodniej mocno zwolnił, więc zdobycie tam interesującej pracy stało się trudniejsze. Kraje wschodnie w niedalekiej przyszłości mogą okazać się bardzo kuszącą alternatywą, dziś jeszcze nie zawsze dostrzeganą. Osobom, które już teraz zaczną poszerzać wiedzę o tych rynkach, dużo łatwiej przyjdzie znalezienie miejsca zatrudnienia. W związku z tym studenci biorący udział w projekcie będą mogli:

a w efekcie znacząco zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej pracy związanej z logistyką na rynkach wschodnich.

- Codzienne kontakty biznesowe z firmami na Wschodzie pokazują, że pracodawcy dużych koncernów i firm międzynarodowych często zatrudniają polskich menadżerów, powierzając im zarządzanie i rozwój swoich spółek na Wschodzie. W praktyce, jadąc negocjować kontrakty na Wschód, często po drugiej stronie stołu negocjacyjnego spotykamy naszych rodaków. Prawdopodobnie Polacy jako mieszkańcy środkowej Europy znacznie lepiej odnajdują się  w realiach Wschodu niż pracownicy Zachodniej Europy. Doskonale czujemy ten rynek, a jednocześnie reprezentujemy zachodnioeuropejski model pracy i zarządzania. To połączenie wraz z dużą gotowością Polaków do nauki języków obcych i wyjazdów za granicę, czyni z nas cennych pracowników – powiedział Dariusz Korczyński.

Współpraca w ramach projektu

Współpraca pomiędzy Katedrą Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetem w Karagandzie (Kazachstan) a ROHLIG SUUS Logistics potrwa pełen rok akademicki (2013/2014). W efekcie nastąpi dalszy rozwój i udostępnienie nowych rozwiązań dla eksporterów w transporcie ze Wschodem, natomiast studenci zaangażowani w projekt zdobędą wiedzę o rynkach wschodnich i doświadczenie u boku ekspertów z ROHLIG SUUS.

- Projekty, które w ramach studiów realizują studenci, motywują ich do efektywnego poszukiwania informacji, ale też do umiejętnego stosowania pozyskanej wiedzy w praktyce. Dzięki takim przedsięwzięciom studenci pracują na realnych danych i rozwiązują konkretne problemy z zakresu zarządzania. Wykazują się kreatywnością przy szukaniu rozwiązań, bo jako osoby „z zewnątrz” mają świeże spojrzenie i zwracają uwagę na zupełnie inne aspekty problemów, niż osoby na co dzień się z nimi borykające. Korzyści odnoszą więc obie strony przedsięwzięcia – studenci i firma. Te doświadczenia tworzą wartość, która przesądza o przewadze konkurencyjnej naszych absolwentów na rynku pracy, co dla mnie osobiście jest źródłem ogromnej satysfakcji – powiedział prof. Janusz Teczke, Katedra Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

- Najbardziej zależało nam na tym, aby obie strony wspólnie pracowały nad projektem i z równym zaangażowaniem dążyły do osiągnięcia sukcesu pod względem praktycznego zastosowania wypracowanych rozwiązań . Jest to innowacyjne przedsięwzięcie przynajmniej z dwóch powodów.  Po pierwsze - opiera się na rzeczywistej współpracy między ROHLIG SUUS Logistics a studentami UEK – to znaczy już od momentu analizy i interpretacji sytuacji rynkowej obie strony będą miały realny wpływ na ostateczny produkt w postaci usług logistycznych dla eksporterów na Wschód. Po drugie – projekt obejmuje kraje dotychczas często pomijane w strategiach rozwoju biznesu na Wschodzie, zarówno przez eksporterów, jak i przez usługodawców logistycznych obsługujących kierunki wschodnie – powiedział Łukasz Kuliński, Dyrektor Oddziału ROHLIG SUUS Logistics w Krakowie.

Efekty współpracy można będzie poznać na stronie www.goeast.eu.


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2020-09-21)
UAHhrywna (Ukraina)0,1346
Wzrost0.9%
RUBrubel rosyjski0,0497
Spadek-0.8%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2020-09-16)
AMD (100)dram (Armenia)0,7736
Wzrost0.06%
GELlari (Gruzja)1,1899
Spadek-2.66%
MDLlej Mołdawii0,2260
Spadek-0.7%
AZNmanat azerbejdżański2,2097
Spadek-0.77%
KGSsom (Kirgistan)0,0475
Spadek-1.04%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3638
Spadek-0.66%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0366
Spadek-0.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8831
Spadek-0.09%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Abchazja

01.07.2020

 
W Abchazji brakuje pieniędzy

W Abchazji brakuje pieniędzy

W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..

 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

Zdaniem rosyjskich ekspertów PKB Rosji może ostro spaść.

 
 
 
 

Rosja

31.08.2019

 
Podniebne partnerstwo

Podniebne partnerstwo

 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 

Tadżykistan

02.07.2020

 
8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 
 

Rosja

13.05.2020

 
Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. 

 
 

Ukraina

04.02.2020

 
CZARNE ZŁOTO. Wojny o węgiel z Donbasu

CZARNE ZŁOTO. Wojny o węgiel z Donbasu

KAROLINA BACA-POGORZELSKA, MICHAŁ POTOCKI

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj