Rosja

26.11.2013

Rynki wschodnie szansą na rozwój biznesu i kariery

ROHLIG SUUS Logistics

ROHLIG SUUS Logistics wraz z Katedrą Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetem w Karagandzie (Kazachstan) rozpoczął projekt analizujący potencjał ekonomiczny i logistyczny rynków wschodnich dla polskich eksporterów. Pod lupę wzięto takie kraje jak: Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. Współpraca łączy cele biznesowe i CSR.

Wschód – potencjał dla eksporterów

Na przestrzeni ostatnich lat dynamika wzrostu eksportu towarów na rynki wschodnie jest nawet kilkukrotnie wyższa niż do krajów zachodnich. Porównując pod tym kątem rok 2012 z 2011 (2011 = 100 proc.) widać znaczące różnice: Uzbekistan 114,2 proc., Mongolia 105,3 proc., Turkmenistan 164,8 proc., Tadżykistan 288,5 proc., gdy tymczasem eksport na rynki zachodnie maleje lub notuje niewielkie wzrosty: Włochy 98,4 proc., Norwegia 91,9 proc., Francja 103,5 proc..

Szybko rozwijające się kraje wschodnie są potencjalnym kierunkiem biznesowym wielu firm produkcyjnych, które znajdują tam chłonny rynek zbytu dla swoich produktów. Rodzi to potrzebę współpracy z podwykonawcami, którzy zorganizują wprowadzenie towaru na nowy rynek, w tym w szczególności z doświadczonymi operatorami logistycznymi, firmami doradczymi czy usługowymi.

- Wzrost eksportu w 2012 roku do większości krajów Wschodu wyniósł od 100 do ponad 200 proc., natomiast wzrost PBK oscyluje na poziomie 5-10 proc.. Takie wyniki są bardzo obiecujące i otwierają szerokie możliwości biznesowe dla eksporterów. Z tego też powodu w oparciu o wieloletnie doświadczenie w obsłudze międzynarodowych projektów logistycznych na rynkach wschodnich, stworzyliśmy szeroki pakiet regularnych usług na Wschód: m.in. do Rosji, na Ukrainę i Białoruś, do Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Mongolii. Początkowo planowaliśmy że będą to usługi dla firm z Europy, ale jak się okazuje, wykonujemy zlecenia logistyczne dla klientów z całego świata. Jest to możliwe dzięki długoletniemu strategicznemu partnerstwu z globalną siecią Rohlig & Co. – powiedział Dariusz Korczyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu na rynkach wschodnich w ROHLIG SUUS Logistics.

Wschód – potencjał dla studentów

Kierunek wschodni może być również dobrym startem zawodowym dla młodych Polaków. Wspólny projekt ROHLIG SUUS, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Karagandzie ma pokazać studentom, że nie tylko Zachód stwarza szerokie możliwości zawodowe, ale również Wschód może otwierać fascynującą ścieżkę kariery. Rozwój gospodarczy Europy Zachodniej mocno zwolnił, więc zdobycie tam interesującej pracy stało się trudniejsze. Kraje wschodnie w niedalekiej przyszłości mogą okazać się bardzo kuszącą alternatywą, dziś jeszcze nie zawsze dostrzeganą. Osobom, które już teraz zaczną poszerzać wiedzę o tych rynkach, dużo łatwiej przyjdzie znalezienie miejsca zatrudnienia. W związku z tym studenci biorący udział w projekcie będą mogli:

a w efekcie znacząco zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej pracy związanej z logistyką na rynkach wschodnich.

- Codzienne kontakty biznesowe z firmami na Wschodzie pokazują, że pracodawcy dużych koncernów i firm międzynarodowych często zatrudniają polskich menadżerów, powierzając im zarządzanie i rozwój swoich spółek na Wschodzie. W praktyce, jadąc negocjować kontrakty na Wschód, często po drugiej stronie stołu negocjacyjnego spotykamy naszych rodaków. Prawdopodobnie Polacy jako mieszkańcy środkowej Europy znacznie lepiej odnajdują się  w realiach Wschodu niż pracownicy Zachodniej Europy. Doskonale czujemy ten rynek, a jednocześnie reprezentujemy zachodnioeuropejski model pracy i zarządzania. To połączenie wraz z dużą gotowością Polaków do nauki języków obcych i wyjazdów za granicę, czyni z nas cennych pracowników – powiedział Dariusz Korczyński.

Współpraca w ramach projektu

Współpraca pomiędzy Katedrą Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetem w Karagandzie (Kazachstan) a ROHLIG SUUS Logistics potrwa pełen rok akademicki (2013/2014). W efekcie nastąpi dalszy rozwój i udostępnienie nowych rozwiązań dla eksporterów w transporcie ze Wschodem, natomiast studenci zaangażowani w projekt zdobędą wiedzę o rynkach wschodnich i doświadczenie u boku ekspertów z ROHLIG SUUS.

- Projekty, które w ramach studiów realizują studenci, motywują ich do efektywnego poszukiwania informacji, ale też do umiejętnego stosowania pozyskanej wiedzy w praktyce. Dzięki takim przedsięwzięciom studenci pracują na realnych danych i rozwiązują konkretne problemy z zakresu zarządzania. Wykazują się kreatywnością przy szukaniu rozwiązań, bo jako osoby „z zewnątrz” mają świeże spojrzenie i zwracają uwagę na zupełnie inne aspekty problemów, niż osoby na co dzień się z nimi borykające. Korzyści odnoszą więc obie strony przedsięwzięcia – studenci i firma. Te doświadczenia tworzą wartość, która przesądza o przewadze konkurencyjnej naszych absolwentów na rynku pracy, co dla mnie osobiście jest źródłem ogromnej satysfakcji – powiedział prof. Janusz Teczke, Katedra Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

- Najbardziej zależało nam na tym, aby obie strony wspólnie pracowały nad projektem i z równym zaangażowaniem dążyły do osiągnięcia sukcesu pod względem praktycznego zastosowania wypracowanych rozwiązań . Jest to innowacyjne przedsięwzięcie przynajmniej z dwóch powodów.  Po pierwsze - opiera się na rzeczywistej współpracy między ROHLIG SUUS Logistics a studentami UEK – to znaczy już od momentu analizy i interpretacji sytuacji rynkowej obie strony będą miały realny wpływ na ostateczny produkt w postaci usług logistycznych dla eksporterów na Wschód. Po drugie – projekt obejmuje kraje dotychczas często pomijane w strategiach rozwoju biznesu na Wschodzie, zarówno przez eksporterów, jak i przez usługodawców logistycznych obsługujących kierunki wschodnie – powiedział Łukasz Kuliński, Dyrektor Oddziału ROHLIG SUUS Logistics w Krakowie.

Efekty współpracy można będzie poznać na stronie www.goeast.eu.


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-03)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2023-02-01)
AMD (100)dram (Armenia)1,0925
Wzrost0.02%
GELlari (Gruzja)1,6349
Spadek-0.09%
MDLlej Mołdawii0,2297
Spadek-0.04%
AZNmanat azerbejdżański2,5436
Spadek-0.09%
KGSsom (Kirgistan)0,0502
Spadek-0.2%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4196
Spadek-0.45%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0384
Spadek0%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9383
Wzrost0.06%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

06.04.2022

 

Wall Street: sankcje w centrum uwagi

Amerykańskie indeksy tracą na początku dzisiejszej sesji (5.04). Parkiety europejskie również znajdują się pod kreską co jest pokłosiem decyzji Komisji Europejskiej o wprowadzeniu embarga na węgiel z Rosji. Instytucja proponuje takie samo rozwiązanie jeśli chodzi o ropę naftową. DAX traci 0,55 proc., CAC40 1,43 proc. SP500 zabarwił się na czerwono ale jest pod kreską jedynie 0,05 proc. Więcej traci technologiczny Nasdaq: -0,67 proc.

 
 

Turkmenistan

20.02.2022

 

Co Rosja może stracić i zyskać po zmianie władzy w Turkmenistanie

Obroty handlowe między Rosją a Turkmenistanem nie ulegną znaczącym zmianom po odejściu z prezydentury Gurbanguły Berdimuhamedowa - uważają eksperci. Energetyka i rolnictwo to główne obszary współpracy.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj