Rosja

01.11.2014

Rosyjskie Buenos Aires

Michalina Stasiak

W ostatnich miesiącach można zauważyć bardzo szybki wzrost wymiany handlowej między Federacją Rosyjską oraz krajem odległej Ameryki Łacińskiej- Argentyną. 

Z powodu sankcji, jakie Rosja nałożyła na szereg produktów spożywczych z Europy oraz Stanów Zjednoczonych,  prezydent Putin musiał poszukać nowych partnerów handlowych. W tej chwili w rosyjskich sklepach niemal na każdej półce można odnaleźć argentyńskie produkty, co zaskakujące, są to nie tylko mięsa i produkty mleczne;  ale także ryby, owoce, soki, owoce suszone, a nawet makarony.

Główny koordynator Argentyńsko-Rosyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Matías García Tuñón powiedział, że tylko we wrześniu chęć nawiązania współpracy ze strony rosyjskich przedsiębiorstw wzrosła tysiąckrotnie. Każdego dnia Matías García Tuñón odbiera od 100 do 160 telefonów z Rosji i każdy z nich dotyczy zasięgnięcia szczegółowych informacji na temat współpracy z poszczególnymi argentyńskimi firmami. W większości owe telefony dotyczą dostawy wołowiny, co aż niewyobrażalne zamówień było tak dużo, że w Argentynie czasowo zamknięto niektóre restauracje z powodu deficytu mięsa.

Jednakże rozszerzenie współpracy handlowej między tymi dwoma państwami nie kończy się na produktach spożywczych. Federacja Rosyjska otwiera przed przyjaciółmi z Buenos Aires coraz więcej sektorów, takich jak farmaceutyka czy rynek maszyn rolniczych, gdyż Rosyjska Duma podjęła decyzję o modernizacji tych dwóch sektorów. Na ten cel Władimir Putin planuje przeznaczyć około 6,7 miliarda dolarów., przy czym na przemysł farmaceutyczny 3,5 miliarda dolarów oraz 3,2 miliarda na modernizację rolnictwa. Ponadto w związku z wzrostem obrotu towarów na linii Moskwa- Buenos Aires trzy rosyjskie banki wyraziły zainteresowanie w finansowaniu transakcji handlowych oraz w otworzeniu swoich siedzib w Argentynie, niestety na razie nie wiadomo o jakich trzech bankach mowa. Także w południowo amerykańskich mediach pojawia się coraz więcej wzmianek o tym, iż Argentyna postanowiła porzucić swoich partnerów handlowych ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej na rzecz bliższej współpracy z Rosją i Chinami. Rosja poza importem argentyńskiej żywności ma zamiar eksportować do nowego sojusznika sprzęty wojskowe, w tym między innymi helikoptery, którymi zasilą siły powietrzne Argentyny  oraz  silnie promować rosyjski system nawigacyjny Glonass. Natomiast chińska korporacja CNNC będzie budować w Argentynie elektrownie jądrową Atucha III. Na rozpoczęcie prac Pekin przekaże 2 miliardy dolarów, a potem w trakcie prac przekaże kolejną transzę opiewającą na tę samą sumą.                                                                                                                       

Dlaczego Wladimir Putin zdecydował się aby zacieśnić więzi z krajem, który regularnie co kilka lat ogłasza bankructwo? Być może dlatego, iż rubel mocno traci na swojej wartości, a kraj taki jak Argentyna już po miesiącu wzmożonego zainteresowania ich produktami na spotkaniu ministra rozwoju gospodarczego FR Aleksieja Lichaczewa oraz argentyńskiego wiceministra spraw zagranicznych zaproponowała Rosji, aby oba kraje posługiwały się ich państwowymi walutami we wzajemnych rozliczeniach. Idealny rynek zbytu dla upadającego rubla. Kurs rubla w stosunku do argentyńskiego peso jest niemal stały, a więc nie ma ryzyka, zawsze otrzymamy dokładnie tę samą kwotę co w pierwszych założeniach. Ponadto produkty żywnościowe w Argentynie są bardzo tanie, jednak pozostaje kwestia niesamowicie kosztownego transportu. Dochodzi tu zatem do gigantycznego absurdu, jeśli bardziej opłaca się płacić grube pieniądze za transport jedzenia z kraju odległego o ponad dwanaście tysięcy kilometrów, a jeśli liczyć drogę wodną to ponad piętnaście tysięcy kilometrów; niż zainwestować w rozwój własnego rolnictwa i walkę z biurokracją. Dla przykładu w każdym kilogramie ryby złowionej na rosyjskich wodach aż 90 rubli to opłaty związane z nieskończoną ilością urzędów przez jakie musi „przepłynąć” taka ryba. Nic dziwnego, że przy tak niesprzyjającym rolnikom prawie większość ziemi leży odłogiem, co owocuje tym że tak ogromny terytorialnie kraj jak Rosja nie potrafi wykarmić swoich obywateli, mimo tego, że na zachodzie i południu kraju są niemal wyłącznie wysoko urodzajne gleby.

Według danych służby celnej obrót towarów między Rosją i Argentyną w 2013 roku wyniósł 2,4 miliarda dolarów, z czego 1,7 miliarda to eksport rosyjskich produktów do Argentyny, a 716 milionów to import. Argentyński rząd ma nadzieję, że Rosja postanowi nałożyć sankcje na kolejne zachodnie produkty, takie jak oliwki oraz oliwa z oliwek, co pozwoli Argentynie w tym roku zwiększyć eksport do Rosji o 30 proc.. Jeśli takie prognozy się sprawdzą już niedługo w rosyjskich sklepach nie znajdziecie nic poza argentyńskimi, białoruskimi i chińskimi produktami. Już w tej chwili około 12 proc. mięsa sprzedawanego w Rosji pochodzi z Argentyny, ostatnio prezydent Putin podpisał także umowę z Chinami na dostawę wieprzowiny.

Sankcje na europejskie i amerykańskie produkty powinny zmotywować i polityków Federacji Rosyjskiej do zmian w prawie, tak aby ułatwić rosyjskim rolnikom uprawę roślin i hodowlę zwierząt, by mogli powiększać swoje gospodarstwa zamiast marnować żyzne ziemie z powodu przytłaczającej biurokracji. Jednakże Rosja nie wyciąga żadnych wniosków, żadnej lekcji z obecnej sytuacji politycznej. Łatwiej po prostu poczekać aż kraje Ameryki Łacińskiej takie jak Argentyna, Brazylia czy Paragwaj, a także Turcja zaczną się prześcigać między sobą z najlepszą ofertą dla Wladimira Putina, żeby tylko podbić nienasycony rosyjski rynek.


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-06-11)
UAHhrywna (Ukraina)0,1360
Wzrost0.07%
RUBrubel rosyjski0,0513
Wzrost0.59%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-06-09)
AMD (100)dram (Armenia)0,7034
Wzrost0.07%
GELlari (Gruzja)1,1681
Wzrost3.09%
MDLlej Mołdawii0,2069
Spadek-0.24%
AZNmanat azerbejdżański2,1372
Spadek-0.78%
KGSsom (Kirgistan)0,0432
Spadek-0.46%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3225
Wzrost0.5%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0346
Spadek-0.29%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8561
Wzrost0.23%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

18.04.2021

 
USA i Rosja nadal największymi eksporterami broni na świecie

USA i Rosja nadal największymi eksporterami broni na świecie

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) podsumował  handel bronią w latach 2016-2020. Sytuacja się nie zmienia. Stany Zjednoczone i Rosja są nadal największymi eksporterami broni na świecie. Głównymi importerami broni i sprzętu wojskowego w badanym okresie są kraje Bliskiego Wschodu.

 
 

Ukraina

08.03.2021

 
Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

W Wielkiej Brytanii zostaną zbudowane nowe łodzie dla ukraińskiej marynarki wojennej. To efekt październikowej wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii i podpisania przez ministerstwa obrony obu państw memorandum o współpracy w zakresie rozwoju i zwiększania zdolności marynarki wojennej Ukrainy.

 
 

Rosja

14.12.2020

 
Irackie próżnie

Irackie próżnie

 
 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

02.06.2021

 
Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Jury w składzie: Przewodnicząca, producent i dyrektor generalny Moskino Natalia Mokritskaja, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Nina Romodanowskaja oraz rosyjska reżyserka i scenarzystka, Oksana Karas przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły filmowi „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”.

 
 

Rosja

30.05.2021

 
Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?
 
 
 

Rosja

23.05.2021

 
Wystartowała 14 Wisła w Moskwie

Wystartowała 14 Wisła w Moskwie

Od 20 do 30 maja zapraszamy na święto polskiego kina w Moskwie! Od czerwca do grudnia 2021 roku odwiedzi kilkanaście rosyjskich miast, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwację, Czechy, Gruzję, Serbię, Kazachstan, Kirgistan, Koreę Południową, Serbię, Słowację, Tadżykistan, Turcję oraz Uzbekistan.

 
 

Rosja

14.05.2021

 
Spojrzenie na świat. Polski dokument

Spojrzenie na świat. Polski dokument

Podczas 14. edycji Festiwalu Polskich Filmów „Wisła” w Moskwie przedstawimy dwie sekcje poświęcone filmom dokumentalnym. Jedna z nich: „Spojrzenie na świat. Polski dokument” to produkcje polskich reżyserów, opowiadające o historiach, dziejących się w innych krajach.

 
 

Rosja

02.04.2021

 
14. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie w maju!

14. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie w maju!

14. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” już w maju w Rosji! Główna edycja wydarzenia – w Moskwie – odbędzie się w dniach 20 – 30 maja br., następnie polskie filmy zobaczą mieszkańcy kilkunastu rosyjskich miast. Święto polskiego kina potrwa od maja do listopada 2021 roku w kilkunastu krajach: Rosji, Azerbejdżanie, Białorusi, Chorwacji, Czechach, Gruzji, Kazachstanie, Korei Płd., Kirgistanie, Serbii, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Albanii i Islandii.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj