Rosja

01.11.2014

Rosyjskie Buenos Aires

Michalina Stasiak

W ostatnich miesiącach można zauważyć bardzo szybki wzrost wymiany handlowej między Federacją Rosyjską oraz krajem odległej Ameryki Łacińskiej- Argentyną. 

Z powodu sankcji, jakie Rosja nałożyła na szereg produktów spożywczych z Europy oraz Stanów Zjednoczonych,  prezydent Putin musiał poszukać nowych partnerów handlowych. W tej chwili w rosyjskich sklepach niemal na każdej półce można odnaleźć argentyńskie produkty, co zaskakujące, są to nie tylko mięsa i produkty mleczne;  ale także ryby, owoce, soki, owoce suszone, a nawet makarony.

Główny koordynator Argentyńsko-Rosyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Matías García Tuñón powiedział, że tylko we wrześniu chęć nawiązania współpracy ze strony rosyjskich przedsiębiorstw wzrosła tysiąckrotnie. Każdego dnia Matías García Tuñón odbiera od 100 do 160 telefonów z Rosji i każdy z nich dotyczy zasięgnięcia szczegółowych informacji na temat współpracy z poszczególnymi argentyńskimi firmami. W większości owe telefony dotyczą dostawy wołowiny, co aż niewyobrażalne zamówień było tak dużo, że w Argentynie czasowo zamknięto niektóre restauracje z powodu deficytu mięsa.

Jednakże rozszerzenie współpracy handlowej między tymi dwoma państwami nie kończy się na produktach spożywczych. Federacja Rosyjska otwiera przed przyjaciółmi z Buenos Aires coraz więcej sektorów, takich jak farmaceutyka czy rynek maszyn rolniczych, gdyż Rosyjska Duma podjęła decyzję o modernizacji tych dwóch sektorów. Na ten cel Władimir Putin planuje przeznaczyć około 6,7 miliarda dolarów., przy czym na przemysł farmaceutyczny 3,5 miliarda dolarów oraz 3,2 miliarda na modernizację rolnictwa. Ponadto w związku z wzrostem obrotu towarów na linii Moskwa- Buenos Aires trzy rosyjskie banki wyraziły zainteresowanie w finansowaniu transakcji handlowych oraz w otworzeniu swoich siedzib w Argentynie, niestety na razie nie wiadomo o jakich trzech bankach mowa. Także w południowo amerykańskich mediach pojawia się coraz więcej wzmianek o tym, iż Argentyna postanowiła porzucić swoich partnerów handlowych ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej na rzecz bliższej współpracy z Rosją i Chinami. Rosja poza importem argentyńskiej żywności ma zamiar eksportować do nowego sojusznika sprzęty wojskowe, w tym między innymi helikoptery, którymi zasilą siły powietrzne Argentyny  oraz  silnie promować rosyjski system nawigacyjny Glonass. Natomiast chińska korporacja CNNC będzie budować w Argentynie elektrownie jądrową Atucha III. Na rozpoczęcie prac Pekin przekaże 2 miliardy dolarów, a potem w trakcie prac przekaże kolejną transzę opiewającą na tę samą sumą.                                                                                                                       

Dlaczego Wladimir Putin zdecydował się aby zacieśnić więzi z krajem, który regularnie co kilka lat ogłasza bankructwo? Być może dlatego, iż rubel mocno traci na swojej wartości, a kraj taki jak Argentyna już po miesiącu wzmożonego zainteresowania ich produktami na spotkaniu ministra rozwoju gospodarczego FR Aleksieja Lichaczewa oraz argentyńskiego wiceministra spraw zagranicznych zaproponowała Rosji, aby oba kraje posługiwały się ich państwowymi walutami we wzajemnych rozliczeniach. Idealny rynek zbytu dla upadającego rubla. Kurs rubla w stosunku do argentyńskiego peso jest niemal stały, a więc nie ma ryzyka, zawsze otrzymamy dokładnie tę samą kwotę co w pierwszych założeniach. Ponadto produkty żywnościowe w Argentynie są bardzo tanie, jednak pozostaje kwestia niesamowicie kosztownego transportu. Dochodzi tu zatem do gigantycznego absurdu, jeśli bardziej opłaca się płacić grube pieniądze za transport jedzenia z kraju odległego o ponad dwanaście tysięcy kilometrów, a jeśli liczyć drogę wodną to ponad piętnaście tysięcy kilometrów; niż zainwestować w rozwój własnego rolnictwa i walkę z biurokracją. Dla przykładu w każdym kilogramie ryby złowionej na rosyjskich wodach aż 90 rubli to opłaty związane z nieskończoną ilością urzędów przez jakie musi „przepłynąć” taka ryba. Nic dziwnego, że przy tak niesprzyjającym rolnikom prawie większość ziemi leży odłogiem, co owocuje tym że tak ogromny terytorialnie kraj jak Rosja nie potrafi wykarmić swoich obywateli, mimo tego, że na zachodzie i południu kraju są niemal wyłącznie wysoko urodzajne gleby.

Według danych służby celnej obrót towarów między Rosją i Argentyną w 2013 roku wyniósł 2,4 miliarda dolarów, z czego 1,7 miliarda to eksport rosyjskich produktów do Argentyny, a 716 milionów to import. Argentyński rząd ma nadzieję, że Rosja postanowi nałożyć sankcje na kolejne zachodnie produkty, takie jak oliwki oraz oliwa z oliwek, co pozwoli Argentynie w tym roku zwiększyć eksport do Rosji o 30 proc.. Jeśli takie prognozy się sprawdzą już niedługo w rosyjskich sklepach nie znajdziecie nic poza argentyńskimi, białoruskimi i chińskimi produktami. Już w tej chwili około 12 proc. mięsa sprzedawanego w Rosji pochodzi z Argentyny, ostatnio prezydent Putin podpisał także umowę z Chinami na dostawę wieprzowiny.

Sankcje na europejskie i amerykańskie produkty powinny zmotywować i polityków Federacji Rosyjskiej do zmian w prawie, tak aby ułatwić rosyjskim rolnikom uprawę roślin i hodowlę zwierząt, by mogli powiększać swoje gospodarstwa zamiast marnować żyzne ziemie z powodu przytłaczającej biurokracji. Jednakże Rosja nie wyciąga żadnych wniosków, żadnej lekcji z obecnej sytuacji politycznej. Łatwiej po prostu poczekać aż kraje Ameryki Łacińskiej takie jak Argentyna, Brazylia czy Paragwaj, a także Turcja zaczną się prześcigać między sobą z najlepszą ofertą dla Wladimira Putina, żeby tylko podbić nienasycony rosyjski rynek.


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2023-09-20)
AMD (100)dram (Armenia)1,1311
Wzrost0.9%
GELlari (Gruzja)1,6393
Spadek-0.48%
MDLlej Mołdawii0,2409
Wzrost0.12%
AZNmanat azerbejdżański2,5602
Wzrost0.77%
KGSsom (Kirgistan)0,0490
Wzrost0.41%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3965
Wzrost0.84%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0358
Wzrost0.85%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9201
Spadek-1.04%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj