Rosja

01.11.2014

Rosyjskie Buenos Aires

Michalina Stasiak

W ostatnich miesiącach można zauważyć bardzo szybki wzrost wymiany handlowej między Federacją Rosyjską oraz krajem odległej Ameryki Łacińskiej- Argentyną. 

Z powodu sankcji, jakie Rosja nałożyła na szereg produktów spożywczych z Europy oraz Stanów Zjednoczonych,  prezydent Putin musiał poszukać nowych partnerów handlowych. W tej chwili w rosyjskich sklepach niemal na każdej półce można odnaleźć argentyńskie produkty, co zaskakujące, są to nie tylko mięsa i produkty mleczne;  ale także ryby, owoce, soki, owoce suszone, a nawet makarony.

Główny koordynator Argentyńsko-Rosyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Matías García Tuñón powiedział, że tylko we wrześniu chęć nawiązania współpracy ze strony rosyjskich przedsiębiorstw wzrosła tysiąckrotnie. Każdego dnia Matías García Tuñón odbiera od 100 do 160 telefonów z Rosji i każdy z nich dotyczy zasięgnięcia szczegółowych informacji na temat współpracy z poszczególnymi argentyńskimi firmami. W większości owe telefony dotyczą dostawy wołowiny, co aż niewyobrażalne zamówień było tak dużo, że w Argentynie czasowo zamknięto niektóre restauracje z powodu deficytu mięsa.

Jednakże rozszerzenie współpracy handlowej między tymi dwoma państwami nie kończy się na produktach spożywczych. Federacja Rosyjska otwiera przed przyjaciółmi z Buenos Aires coraz więcej sektorów, takich jak farmaceutyka czy rynek maszyn rolniczych, gdyż Rosyjska Duma podjęła decyzję o modernizacji tych dwóch sektorów. Na ten cel Władimir Putin planuje przeznaczyć około 6,7 miliarda dolarów., przy czym na przemysł farmaceutyczny 3,5 miliarda dolarów oraz 3,2 miliarda na modernizację rolnictwa. Ponadto w związku z wzrostem obrotu towarów na linii Moskwa- Buenos Aires trzy rosyjskie banki wyraziły zainteresowanie w finansowaniu transakcji handlowych oraz w otworzeniu swoich siedzib w Argentynie, niestety na razie nie wiadomo o jakich trzech bankach mowa. Także w południowo amerykańskich mediach pojawia się coraz więcej wzmianek o tym, iż Argentyna postanowiła porzucić swoich partnerów handlowych ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej na rzecz bliższej współpracy z Rosją i Chinami. Rosja poza importem argentyńskiej żywności ma zamiar eksportować do nowego sojusznika sprzęty wojskowe, w tym między innymi helikoptery, którymi zasilą siły powietrzne Argentyny  oraz  silnie promować rosyjski system nawigacyjny Glonass. Natomiast chińska korporacja CNNC będzie budować w Argentynie elektrownie jądrową Atucha III. Na rozpoczęcie prac Pekin przekaże 2 miliardy dolarów, a potem w trakcie prac przekaże kolejną transzę opiewającą na tę samą sumą.                                                                                                                       

Dlaczego Wladimir Putin zdecydował się aby zacieśnić więzi z krajem, który regularnie co kilka lat ogłasza bankructwo? Być może dlatego, iż rubel mocno traci na swojej wartości, a kraj taki jak Argentyna już po miesiącu wzmożonego zainteresowania ich produktami na spotkaniu ministra rozwoju gospodarczego FR Aleksieja Lichaczewa oraz argentyńskiego wiceministra spraw zagranicznych zaproponowała Rosji, aby oba kraje posługiwały się ich państwowymi walutami we wzajemnych rozliczeniach. Idealny rynek zbytu dla upadającego rubla. Kurs rubla w stosunku do argentyńskiego peso jest niemal stały, a więc nie ma ryzyka, zawsze otrzymamy dokładnie tę samą kwotę co w pierwszych założeniach. Ponadto produkty żywnościowe w Argentynie są bardzo tanie, jednak pozostaje kwestia niesamowicie kosztownego transportu. Dochodzi tu zatem do gigantycznego absurdu, jeśli bardziej opłaca się płacić grube pieniądze za transport jedzenia z kraju odległego o ponad dwanaście tysięcy kilometrów, a jeśli liczyć drogę wodną to ponad piętnaście tysięcy kilometrów; niż zainwestować w rozwój własnego rolnictwa i walkę z biurokracją. Dla przykładu w każdym kilogramie ryby złowionej na rosyjskich wodach aż 90 rubli to opłaty związane z nieskończoną ilością urzędów przez jakie musi „przepłynąć” taka ryba. Nic dziwnego, że przy tak niesprzyjającym rolnikom prawie większość ziemi leży odłogiem, co owocuje tym że tak ogromny terytorialnie kraj jak Rosja nie potrafi wykarmić swoich obywateli, mimo tego, że na zachodzie i południu kraju są niemal wyłącznie wysoko urodzajne gleby.

Według danych służby celnej obrót towarów między Rosją i Argentyną w 2013 roku wyniósł 2,4 miliarda dolarów, z czego 1,7 miliarda to eksport rosyjskich produktów do Argentyny, a 716 milionów to import. Argentyński rząd ma nadzieję, że Rosja postanowi nałożyć sankcje na kolejne zachodnie produkty, takie jak oliwki oraz oliwa z oliwek, co pozwoli Argentynie w tym roku zwiększyć eksport do Rosji o 30 proc.. Jeśli takie prognozy się sprawdzą już niedługo w rosyjskich sklepach nie znajdziecie nic poza argentyńskimi, białoruskimi i chińskimi produktami. Już w tej chwili około 12 proc. mięsa sprzedawanego w Rosji pochodzi z Argentyny, ostatnio prezydent Putin podpisał także umowę z Chinami na dostawę wieprzowiny.

Sankcje na europejskie i amerykańskie produkty powinny zmotywować i polityków Federacji Rosyjskiej do zmian w prawie, tak aby ułatwić rosyjskim rolnikom uprawę roślin i hodowlę zwierząt, by mogli powiększać swoje gospodarstwa zamiast marnować żyzne ziemie z powodu przytłaczającej biurokracji. Jednakże Rosja nie wyciąga żadnych wniosków, żadnej lekcji z obecnej sytuacji politycznej. Łatwiej po prostu poczekać aż kraje Ameryki Łacińskiej takie jak Argentyna, Brazylia czy Paragwaj, a także Turcja zaczną się prześcigać między sobą z najlepszą ofertą dla Wladimira Putina, żeby tylko podbić nienasycony rosyjski rynek.


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2019-02-19)
UAHhrywna (Ukraina)0,1410
Wzrost0.14%
RUBrubel rosyjski0,0579
Wzrost0.17%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2019-02-13)
AMD (100)dram (Armenia)0,7831
Wzrost1.42%
GELlari (Gruzja)1,4483
Wzrost1.64%
MDLlej Mołdawii0,2232
Wzrost1.27%
AZNmanat azerbejdżański2,2534
Wzrost1.43%
KGSsom (Kirgistan)0,0548
Wzrost1.48%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4052
Wzrost1.35%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0455
Wzrost1.11%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0206
Wzrost2.17%

Biznes na Wschodzie

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

PODATEK OD WARTOŚCI DODANEJ (VAT) – to podatek pośredni, który wchodzi w skład ceny towarów oraz realizacji usług i jest wpłacany do budżetu państwowego Ukrainy.

 
 

 

12.03.2018

 

Zmiany w prawie korporacyjnym (spółek) na Ukrainie

Ukraińskie prawo korporacyjne od kwietnia 2017 roku czekało na podpis prezydenta pod Ustawą o umowach korporacyjnych. 18 lutego 2018 roku Ustawa weszła w życie, czyli Ukraina funkcjonuje w nowej korporacyjnej rzeczywistości. Co to oznacza?

 
 
 

 

29.01.2018

 

Prywatyzacja na Ukrainie

 
 
 
  • Strona 1 z 3
  • 1
  • 2
  • 3
 

Opinie

Armenia

10.05.2018

 
Pokojowa rewolucja w Armenii odniosła sukces - wola narodu została spełniona

Pokojowa rewolucja w Armenii odniosła sukces - wola narodu została spełniona

17 kwietnia Zgromadzenie Narodowe Armenii podjęło decyzję o powierzeniu funkcji premiera dotychczasowemu prezydentowi Serżowi Sarkisjanowi. Chociaż protesty przeciwko objęciu przez niego stanowiska szefa rządu trwały już kilka dni, nikt nie przypuszczał, że ten ruch doprowadzi do ogromnych demonstracji ulicznych.

 
 

Kazachstan

26.02.2018

 

Krótka analiza rynku motoryzacyjnego Kazachstanu w 2017 roku

Wg danych Związku Przedsiębiorstw Branży Motoryzacyjnej Kazachstanu „KazAutoProm”, w 2017 roku w Kazachstanie wyprodukowano 19 547 środków transportu (w tym samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, maszyny specjalne i naczepy). Wielkość produkcji w wyrażeniu naturalnym zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego 2,5-krotnie.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 

 

25.11.2016

 

Debata: Dobra zmiana. Spojrzenie z Moskwy

W dniu 6 grudnia 2016 (wtorek) w godzinach 11.00-13.30 Fundacja im. Stefana Batorego organizuje debatę „Dobra zmiana. Spojrzenie z Moskwy” (siedziba Fundacji, ul. Sapieżyńska 10a, sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza). 
 
 

Po godzinach

Tadżykistan

21.06.2018

 
Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal Wisła pokazuje, że tak!

Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal Wisła pokazuje, że tak!

Rozpoczyna się 6. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Tadżykistanie. W dniach 21 – 24 czerwca w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą dziewięć polskich produkcji.

 
 

Rosja

15.06.2018

 
W Twerze i Torżoku odbędzie się Festiwal Filmów Polskich Wisła

W Twerze i Torżoku odbędzie się Festiwal Filmów Polskich Wisła

Od 15 do 24 czerwca w Twerze odbędzie się 4. Festiwal Filmów Polskich "Wisła".

 
 

Rosja

31.05.2018

 
Ostatnia transmisja sezonu – „Coppelia” na żywo z Teatru Bolszoj

Ostatnia transmisja sezonu – „Coppelia” na żywo z Teatru Bolszoj

nazywowkinach.pl – dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin –zaprasza 10 czerwca (niedziela, 17:00) na transmisję HD LIVE „Coppelii” z muzyką Léo Delibesa. Spektakl będzie można obejrzeć na żywo w 20 ośrodkach w całej Polsce. Wiele kin organizuje również letnie retransmisje.

 

 
 

Rosja

26.05.2018

 
Laureaci 11. Festiwalu Filmów Polskich Wisła

Laureaci 11. Festiwalu Filmów Polskich Wisła

Jury w składzie: Przewodniczący, krytyk filmowy Wiktor Matizen, aktorka Olga Łapszyna i reżyser Michaił Segał przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 11.Wisły filmowi "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy "za mistrzowskie połączenie kryminału z dramatem socjalno-psychologicznym".

 
 

Rosja

17.05.2018

 
Startuje 11. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 11. Festiwal Wisła w Moskwie

Rozpoczyna się 11. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w czterech moskiewskich kinach - "Pięć gwiazd na Pawieleckiej", "Iluzjon", "Oktiabr", "Sali kinowej Galerii Trietiakowskiej" – a także w "Nowej Przestrzeni Teatru Nacji". Ponad 100 filmów i 30 znakomitych gości. Spotkania, warsztaty filmowe, koncerty i wystawy. Do 24 maja pokażemy rosyjskim widzom wszystko, co najlepsze w polskiej kinematografii!

 
 
  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2018

Zaloguj